اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رطوبت سنج ساده برای گلدان های خانگی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رطوبت سنج ساده برای گلدان های خانگی

با سلام به دوستان عزیر
    بیکار نشسته بودم خونه داشتم فکر میکردم چی درست کنم که هم ساده باشه هم کاربرد داشته باشه که به لطف خدا یک دفعه به فکرم رسید یه مدار ی درست کنم که هروقت گلدان نیاز به آب داشت با استفاده از نور خبرمون کنه البته مدار بهش نمیشه گفت جون خیلی سادس
    قطعات مورد نیاز:
    1. خط تلفن
    2. دوشاخ تلفن
    3. سیم سوکت دار به متراژ کافی
    4. 1 تا 10 عدد led‏ کلاهی
    5. مقاومت 10k
    6. پتانسیومتر 50k‏ ‏(برای تنظیم مقدار نور)
    7. دو تکه سیم روکش دار مسی 0.5
    8. وارنیش برای عایق کردن led
    خوب حالا میرسیم به توضیحات
    اول مقاومت 10k‏ رو با پتانسیومتر 50k‏ سری کنید بعد بدنه دوشاخ رو به اندازه ای که بشه سر پتانسیومتر از بیرون قابل تنظیم باشه سوراخ کنید حالا یکی از سیم های سوکت دوشاخ رو قطع کنید بعد یک سر مقاومت ها رو‏ از داخل به یکی از بایه های دوشاخ و سر دیکه مقاومت رو به سیم سوکت وصل کنید خوب حالا کارمون با دوشاخ تموم شد.
    حالا led‏ ها رو به تعدادی که دوست دارید برای زیبایی به شکل دایره بزرگ با هم سری کنید(بیشنهاد من 5 عدد led‏)‏ و رنگ led‏ رو مطابق با رنگ گیاهتون انتخاب کنید led ‎‏ ها رو به وسیله وارنیش عایق کنید (به دلیل اینکه موقعی که led‏ ها داخل خاک قرار دارن بر اثر رطوبت پایه هاشون زنگ نزنه)
    سیم تلفن رو به سوکت دوشاخ تلفن وصل کنید سیم منفی رو به سیم مسی و سیم مثبت رو به پایه مثبت led‏ وصل کنید بعد پایه منفی led‏ رو به یک سیم مسی دیگه وصل کنید عایق روی دو تکه سیم مسی رو به اندازه یک سانت بردارید ، یکی از سیم رو تا ته خاک و سیم دیگر رو به انداز 5 سانت داخل خاک فرو ببرید ، فاصله این 2 تکه سیم از هم حدود 20 سانت باشه بعد led‏ ها رو تا جایی که فقط سر اونها بیرون باشه داخل خاک فرو ببرید
    حالا وقتی نسبت رطوبت ته خاک با روی خاک زیاد باشه led ها پرنور و وقتی گیاه نیاز به آب داشته باشه led‏ ها کم نور میشن
    مزایا:
    1. تلفن مشغول نمیشه
    2. نیازی به باتری نیست
    3. شبها به جای چراغ شب خواب میشه ازش استفاده کرد
    4. وقتی نور از زیر به برگ ها میخوره هم گیاه رو خوش رنگ تر نشون میده و هم سایه برگ ها ، روی سقف اتاق شکل قشنگی میندازه
    امید وارم خوشتون اومده باشه منتظر بیشنهاد های شما برای بهتر شدن این طرح هستم.

پاسخ : رطوبت سنج ساده برای گلدان های خانگی

نوشته اصلی توسط Farshid.Parvari
    با سلام به دوستان عزیر
    بیکار نشسته بودم خونه داشتم فکر میکردم چی درست کنم که هم ساده باشه هم کاربرد داشته باشه که به لطف خدا یک دفعه به فکرم رسید یه مدار ی درست کنم که هروقت گلدان نیاز به آب داشت با استفاده از نور خبرمون کنه البته مدار بهش نمیشه گفت جون خیلی سادس
    قطعات مورد نیاز:
    1. خط تلفن
    2. دوشاخ تلفن
    3. سیم سوکت دار به متراژ کافی
    4. 1 تا 10 عدد led‏ کلاهی
    5. مقاومت 10k
    6. پتانسیومتر 50k‏ ‏(برای تنظیم مقدار نور)
    7. دو تکه سیم روکش دار مسی 0.5
    8. وارنیش برای عایق کردن led
    خوب حالا میرسیم به توضیحات
    اول مقاومت 10k‏ رو با پتانسیومتر 50k‏ سری کنید بعد بدنه دوشاخ رو به اندازه ای که بشه سر پتانسیومتر از بیرون قابل تنظیم باشه سوراخ کنید حالا یکی از سیم های سوکت دوشاخ رو قطع کنید بعد یک سر مقاومت ها رو‏ از داخل به یکی از بایه های دوشاخ و سر دیکه مقاومت رو به سیم سوکت وصل کنید خوب حالا کارمون با دوشاخ تموم شد.
    حالا led‏ ها رو به تعدادی که دوست دارید برای زیبایی به شکل دایره بزرگ با هم سری کنید(بیشنهاد من 5 عدد led‏)‏ و رنگ led‏ رو مطابق با رنگ گیاهتون انتخاب کنید led ‎‏ ها رو به وسیله وارنیش عایق کنید (به دلیل اینکه موقعی که led‏ ها داخل خاک قرار دارن بر اثر رطوبت پایه هاشون زنگ نزنه)
    سیم تلفن رو به سوکت دوشاخ تلفن وصل کنید سیم منفی رو به سیم مسی و سیم مثبت رو به پایه مثبت led‏ وصل کنید بعد پایه منفی led‏ رو به یک سیم مسی دیگه وصل کنید عایق روی دو تکه سیم مسی رو به اندازه یک سانت بردارید ، یکی از سیم رو تا ته خاک و سیم دیگر رو به انداز 5 سانت داخل خاک فرو ببرید ، فاصله این 2 تکه سیم از هم حدود 20 سانت باشه بعد led‏ ها رو تا جایی که فقط سر اونها بیرون باشه داخل خاک فرو ببرید
    حالا وقتی نسبت رطوبت ته خاک با روی خاک زیاد باشه led ها پرنور و وقتی گیاه نیاز به آب داشته باشه led‏ ها کم نور میشن
    مزایا:
    1. تلفن مشغول نمیشه
    2. نیازی به باتری نیست
    3. شبها به جای چراغ شب خواب میشه ازش استفاده کرد
    4. وقتی نور از زیر به برگ ها میخوره هم گیاه رو خوش رنگ تر نشون میده و هم سایه برگ ها ، روی سقف اتاق شکل قشنگی میندازه
    امید وارم خوشتون اومده باشه منتظر بیشنهاد های شما برای بهتر شدن این طرح هستم.
    خوبه ولی خیلی الکیه. باید از سنسور ها رطوبت و پ امپ وووو استفاده بشه که بدرد بخوره
    http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X