اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

معرفی سنسور دماورطوبت مناسب برای شرایط گلخانه و راه اندازی آن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

معرفی سنسور دماورطوبت مناسب برای شرایط گلخانه و راه اندازی آن

سلام دوستان
    گلخونه ایی دارم ومیخام دما ورطوبتشو کنترل کنم شرایط گلخانه اینه
    فاصله سنسور تا میکرو 7متر

رنج دمایی سنسور 13تا 30 درجه
    رنج رطوبت بین 75تا100درجه
    برد باید بیرون گلخونه باش
    والبته میخوام زیاد گرون پامدر یاد
    به نظرتون مناسب ترین سنسور چیه؟؟؟؟

پاسخ : معرفی سنسور دماورطوبت مناسب برای شرایط گلخانه و راه اندازی آن

سلام مهندس
    من خودم هم اطلاعاتی تو این زمینه کسب کنم.
    یه سوال؟
    الآن خونه پارامترهای دیگه ی گلخونه داره با میکرو کار میکنه یا تازه میخواین تعبیه کنید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Coronaa
      سلام مهندس
      من خودم هم اطلاعاتی تو این زمینه کسب کنم.
      یه سوال؟
      الآن خونه پارامترهای دیگه ی گلخونه داره با میکرو کار میکنه یا تازه میخواین تعبیه کنید؟
      سلام ...سوالتونو درست متوجه نشدم..به هرحال ....
      قبلا با hs1101 ,lm 35کنترلی درست کردم منتها کل مدار داخل گلخونه بود ودردسر ایجاد میکرد...الان میخوام بیارمش بیرون ویه مدار بهتر ببندم..والبته یه مدار co2دارم برا مونیتورینگ غلظت co2 وهمین

دیدگاه

من سوالم رو بعد از اینکه ارسال کردم نخومدم. تازه دیدم اشتباه فرستادم ولی جوابم رو گرفتم.
        مرسی

دیدگاه

پاسخ : معرفی سنسور دماورطوبت مناسب برای شرا&#

یه سنسور به همراه میکروکنترلر و یه ماژول بی سیم RF مثل HM-TR یا NRF رو روی یه PCB قرار میدی به عنوان سیستم فرستنده دیتای رطوبت و دما. و یه ماژول بی سیم دیگه رو به عنوان گیرنده قرار میدی بیرون از گلخونه. پیشنهاد من سنسور های دما و رطوبت سری SHT2x است. که نوعش رو باید با توجه به قیمتش و مشخصاتی که میخوای تعیین کنی.سری SHT7x هم وجود داره که گرون هستن.(بالای 70 هزار تومان)
          اما اگر الزاماً میخوای سنسور و میکرو با هم 7 متر فاصله داشته باشن اونوقت باید دیتا رو با پروتکلی به غیر از I2C که مربوط به سنسور SHTx هست ، منتقل کنی.چون افزایش طول ، باعث میشه خازن خطوط SCL وSDA بیش از 400pF بشه. برای حل این مشکل IC های بافری هم هست که بشه حداکثر طول کابل رو افزایش داد.
          (اطلاعات بیشتر)

اما در کل اگر اصرار به فاصله 7 متری سنسور و میکرو داری ، پیشنهاد میکنم بری سراغ یه سنسور که داده هاش رو با پروتکل سریال USART منتقل میکنه.اونوقت میتونی با استفاده از RS232 تا 15 متر هم جواب بگیری.اگه محیطت نویزی هم هست میتونی از RS485 استفاده کنی.
          سنسورهای سریال با انتقال تک سیمه هم هست که هم دیجیتال هستن و هم تا فاصله های بالای چند متر جواب میدن.(مثل DHT22 که تا 20 متر طبق دیتاشیتش جواب میده).
          سنسورهای رطوبت خازنی هم هستن که یه کم راه اندازی و کالیبره کردنشون سخته.
          در کل ببین چقدر میخوای هزینه کنی تا بهتر بشه جواب داد.

دیدگاه

با سلام

راستش من یه گلخانه رو اتوماسیون کردم و خب اندازه گیری شرایط محیطی به این صورته که مدارات طبق یک سری شرط خاص در جایگاه مناسب قرار می گیرن و روی هر برد سنسورها مورد نیاز موجود بود.

اطلاعات کل سنسورها با استففاده از پروتکل مدباس منتقل می شد رو HMI و کاربر کل سالن رو کنترل می کرد.

سنسور رطوبت پیشنهادی : HIH4000
            سنسور دمای پیشنهادی : LM75
            البته من LM35 رو هم تا 10 متر بدون مشکل تست کردم و بر روی جت هیترها یک برد کنترلی کار گذاشتم.

دلیل خاصی داره می خواین برد خارج گلخانه باشه ؟

بیشتر توضیح بدین تا در صورت توان بهتر راهنماییتون کنم.
            چرا ناراحتی پاتریک!
            + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
            - از دیدنش ناراحت شدی؟
            + نه
            پس چی ناراحتت کرده
            + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
            ------------------------------------------------------------------------------------------------------
            تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
            ------------------------------------------------------------------------------------------------------
            محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سوران آراسته
              با سلام

راستش من یه گلخانه رو اتوماسیون کردم و خب اندازه گیری شرایط محیطی به این صورته که مدارات طبق یک سری شرط خاص در جایگاه مناسب قرار می گیرن و روی هر برد سنسورها مورد نیاز موجود بود.

اطلاعات کل سنسورها با استففاده از پروتکل مدباس منتقل می شد رو HMI و کاربر کل سالن رو کنترل می کرد.

سنسور رطوبت پیشنهادی : HIH4000
              سنسور دمای پیشنهادی : LM75
              البته من LM35 رو هم تا 10 متر بدون مشکل تست کردم و بر روی جت هیترها یک برد کنترلی کار گذاشتم.

دلیل خاصی داره می خواین برد خارج گلخانه باشه ؟

بیشتر توضیح بدین تا در صورت توان بهتر راهنماییتون کنم.
              سلام
              راستش برای من پیشگری خیلی مهمتر از درمانه....سری اول یه مدار با lm35وhs1101 ساختم که سنسورها رو برد بودند وباید برای چک کردن یا تنظیمات وارد محیط گلخونه میشدیم که اینکار باعث یه سری امراض وبیماری ها میشد،والبته اواخر فصل دستگاه هم در اثر رطوبت ایراداتی پیداکرده بود
              میخوام حداقل ال سی دی ودکمهه های تنظیمات بیرون باشه این امکان پذیره؟؟؟؟

دیدگاه

دوستان نظرتون چیه برا رطوبت hih4000وبرای دماsmt160 استفده کنم؟؟؟
                البته من با هیچکدومشون کار نکردم ..کسی هست راهنماییم کنه؟

دیدگاه

من با SMT160 کار کردم و سنسور فوق العاده ای هست و به راحتی می تونی تا 20 متر از میکرو دورش کنی دقتشم 7. اگه خواستی بگو تا راهنمایت کنم درباره را اندازیش :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ma.sarigol
                    من با SMT160 کار کردم و سنسور فوق العاده ای هست و به راحتی می تونی تا 20 متر از میکرو دورش کنی دقتشم 7. اگه خواستی بگو تا راهنمایت کنم درباره را اندازیش :biggrin:
                    ممنون که راهنمایی میکنید ..:applause:
                    پس من از فردا سنسور رو خریداری میکنم تا فعلا با همین سنسور شروع کنیم....برنامه رو شما زحمتشو بکشید ویه خواهش ..یادگیری برا من مهمتراز ساختش هست پس لطفا اگهزحمتی نیست برنامه رو هم توضیح بدبد
                    باتشکر

دیدگاه

برنامه برای smt160 تو یزدکیت هست :
                      http://yazdkit.com/temp-sensor-smt160-1110.html
                      من نمىآ‌توانم فرضیه «بىآ‌اخلاقى انسان» را بپذیرم، و من اخلاق را منحصرا امرى انسانى و متعلق به انسان مىآ‌دانم که هیچ نوع قدرت مافوق انسانى در پشت آن وجود ندارد
                      آلبرت اینشتین
                      منبع: http://fa.wikiquote.org

دیدگاه

سلام دوستان
                        smt160رو راه انداختم ..فقط زمان پاسخ به نظرم زیاده...نرمالش چقدر باید باشه؟؟؟؟

دیدگاه

بچه ها hih4000تا چه مسافتی میتونه از میکرو دور باشه؟؟؟؟؟؟؟لطفا فوریه

دیدگاه

دوست عزیز ببخشید که دیر جواب میدم

ببینید شما مدار رو تو خود گلخانه بزار فقط یه جعبه ضد آب بگیر و برد اصلی و بزار دخلش و روی یه برد دیگه سنسورها رو قرار بده و سیمهای ارتباطیشو بکش داخله جعبه و اتصالات رو اب بندی کن.

برای اطمینان بیشتر می تونی از اسپری چسب های مخصوص هم استفاده کنی و برد رو کاملا عایق کنی.
                            دیگه نیازی به این همه دردسر و سیم کشی و ... نیست.

روش درستش اینه.

موفق باشی
                            چرا ناراحتی پاتریک!
                            + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
                            - از دیدنش ناراحت شدی؟
                            + نه
                            پس چی ناراحتت کرده
                            + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
                            تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
                            محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gmaissam
                              والبته یه مدار co2دارم برا مونیتورینگ غلظت co2 وهمین
                              سلام
                              در مورد سنسورco2 که فرمودید دارید.قاعدتا باید اماده خریداری کرده باشید درسته ؟ میشه در این زمینه یه توضیحی بدید ؟
                              یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X