اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چالش ماسفت IRF3205 !!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چالش ماسفت IRF3205 !!

سلام.اول بگم من کلی درباره این ماسفت توی انجمن تحقیق کردم :read: و دیتا شیتش رو هم چلوندم :NO:
    خب اول یه سوال:کسی تا الان منبع تغذیه 12ولت 80 آمپر دیده است آیا؟ oo:
    من می خوام در سه مسیر موازی که قراره این 80 آمپر رد بشه عمل سویچ رو انجام بدم.
    حداکثر جریان سری to220 این ماسفت 75آمپره(تازه اگه اووورجینال باشه)
    من می خوام به جای یکی دو تا رو با هم موازی کنم تا بحث جریان و گرمای اونها کمتر بشه.موازی کردن و لحیم کردنشون قاعده خاصی داره؟چون بین علمای انجمن سر این موازی کردن یا نکردن اختلافه.
    هدسینک به چه ابعادی باید استفاده بشه؟(البته اگه لازم باشه فن هم میزارم و صدالبته خمیر سیلیکون)
    سوال دیگه این که گیت ماسفت که جریان نمی کشه می تونم گیتهای دو تا irfz3205 رو هم باهم موازی کنم و 10 ولت راه اندازی رو بهش بدم؟

ویه سوال خیلی مهمتر....من چه جوری و از چه مصرف کننده ای استفاده کنم که 80 آمپر جریان بکشه تا من این irf3205 رو تست کنم؟ oo:
    انا لله و انا اليه الراجعون

پاسخ : چالش ماسفت IRF3205 !!

نوشته اصلی توسط شاهین شرق
    سلام.اول بگم من کلی درباره این ماسفت توی انجمن تحقیق کردم :read: و دیتا شیتش رو هم چلوندم :NO:
    خب اول یه سوال:کسی تا الان منبع تغذیه 12ولت 80 آمپر دیده است آیا؟ oo:
    من می خوام در سه مسیر موازی که قراره این 80 آمپر رد بشه عمل سویچ رو انجام بدم.
    حداکثر جریان سری to220 این ماسفت 75آمپره(تازه اگه اووورجینال باشه)
    من می خوام به جای یکی دو تا رو با هم موازی کنم تا بحث جریان و گرمای اونها کمتر بشه.موازی کردن و لحیم کردنشون قاعده خاصی داره؟چون بین علمای انجمن سر این موازی کردن یا نکردن اختلافه.
    هدسینک به چه ابعادی باید استفاده بشه؟(البته اگه لازم باشه فن هم میزارم و صدالبته خمیر سیلیکون)
    سوال دیگه این که گیت ماسفت که جریان نمی کشه می تونم گیتهای دو تا irfz3205 رو هم باهم موازی کنم و 10 ولت راه اندازی رو بهش بدم؟
    ویه سوال خیلی مهمتر....من چه جوری و از چه مصرف کننده ای استفاده کنم که 80 آمپر جریان بکشه تا من این irf3205 رو تست کنم؟ oo:
    سلام اولا این عکسی که گذاشتید مربوط به ماسفت p هست و برای فرکانس های پایین خوبه(فوقش چند صد هرتز) و اگر میخواید فرکانس بالا سوییچ کنید از دو ترانزیستور npn و دیود 4148 و چند تا مقاومت استفاده کنید. در کل باید از ماسفت n و درایور توتم پول استفاده کنید. چون ماسفت های n جریان بالاتر و مقاومت درین سورس کمتر دارند. ماکزیمم جریان 3205 110 هست که برای شرایط ایده آل که در عمل غیر ممکنه هست. بهتره نصف این عدد رو در نظر بگیرید( به خاطر مقاومت حرارتی پیوند و بدنه ماسفت و ...) که میشه 55 آمپر باز هم به خاطر ضریب اطمینان بالاتر مقداری از اون کم میکنیم میشه 40 آمپر بعد دوباره چون شما به 80 آمپر نیاز دارید 2 عدد ماسفت رو در نطر بگیرید که باز هم برای ضریب اطمینان بالاتر که خیالتون راحت تر بشه بهتره 3 عدد ماسفت 3205 رو با هم موازی کنید. از لحاظ موازی کردن مشکلی نداره حالا فوقش از یه ماسفت 30 آمپر بگذره از یکی دیگه 22 آمپر و از یکی دیگه هم 27 آمپر بگذره چه مشکلی داره؟ هیچ مشکلی نداره . وقتی ما تعداد ماسفت موازی شده رو زیاد بگیریم حتی جریان عادلانه تقسیم نشه باز هم مساله ای نیست چون جا برای اطمینان زیاده. نکته مهم تو موازی کردن وصل کردنشون به همه. برای 3205 میتونید پایه های ماسفت رو با شمش یا کابل فلت و ضخیم مسی لحیم کنید. درین ها وسورس هارو با شمش وصل میکنید. حالا ابتدای شمش اول و انتهای شمش دوم رو ازش استفاده میکنید. طول و سطح مقطع شمش ها باید برابر باشه. هیتسینک هم به دمای محیط و وجود یا عدم وجود جریان هوا و .. بستگی داره. بله گیت هارو هم میتونید موازی کنید ولی نیازی به سیم ضخیم نیست باری تست جریان ماسفت هم زیاد حساسیت نشون ندید ولی اینجارو یه نگاهی بندازید. با استفاده از مولتی ترن و باتری خودرو میتونید این جریان رو رو ماسفتا بندازید. برای مقاومت شنت هم یه تیکه سیم 0.01 درست کنید و ولتاژ دو سرش رو بگیرید تقسیم بر 0.01 کنید
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=99241.msg631541#msg631541
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

ای وای دچار وسواس الکترونیکی شدم!! :angry:از بس این چند روز به جزئیات فکر کردم.
      فرکانس پایینه خیلی هم پایینه.چند دقیقه روشن چند دقیقه خاموش
      برای هدسینک یه پروفیل15-20 سانتی(شاید بیشترم لازم باشه) که پشتش پره پره دار می گیرم و هر سه تا ماسفت رو بهش می بندم و چون داخل جعبه اس فن هم میزارم. :job: اتصال درین رو از همون بدنه هدسینک می گیرم می مونه سورس
      فعلا روی برد سوراخدار می زنم و با سیم های قطور درین و سورسها رو وصل می کنم. اتصال درین رو از همون بدنه هدسینک می گیرم می مونه سورس که پایه ها رو می خاوبنم روی برد وهمه رو با سیم بهم لیحم می کنم.قطر سیم برای 80آمپر12ولت چند باید باشه؟
      اگه بخوام pcb بزنم فیبر مسی تحمل می کنه؟
      راستی منبع 80 آمپر12 چنده؟بازار هست؟باتری فقط واسه تست خوبه. بعدش من متوجه نشدم چه مصرف کننده ای این جریان و توان رومصرف می کنه؟80*12=960وات
      http://green.ir/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/tabid/91/ArticleId/106/.aspx

سوال:از کابل فلت چقدر جریان میشه کشید؟

دیدگاه

دوست عزیز این ماسفت به همراه 3210 کاربردش در اینورتر ها ویوپی اس هستش که در اونجا از باطری های اتمیک با آمپر ساعت بالا استفاده میشه معمولا ولتاژ سوئیچینگ این منابع بین 24یا 48 هستش اون هم با آمپر بالا بنابر این ولتاژ وجریان قابل تحمل این قطعه امری طبیعی برای این کاربرد هست
        یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

دیدگاه

منظور از کابل فلت اینایی که عکس رو گذاشتم هست

نه این فلت های طوسی
          http://iran-micro.com/images/products/flat.JPG

دیدگاه

ممنونم آقایSSTK و اشکان عزیز :bye
            والا اول منظورم اون دومیه بود.
            اینکه دستت هست رو ندیدم. :surprised:
            حالا هر دوتاش چه طوره؟
            پیشنهادت واسه اینکه جریان300(ولتاژ7-8ولت)میلی دائمی ازش رد بشه چیه؟یه چیزی سه چهار رشته؟
            چون نمی خوام از سیم معمولی استفاده کنم که زشت بشه.

دیدگاه

ممنونم آقایSSTK و اشکان عزیز :bye
              والا اول منظورم اون دومیه بود.
              اینکه دستت هست رو ندیدم. :surprised:
              حالا هر دوتاش چه طوره؟
              پیشنهادت واسه اینکه جریان300(ولتاژ7-8ولت)میلی دائمی ازش رد بشه چیه؟یه چیزی سه چهار رشته؟
              چون نمی خوام از سیم معمولی استفاده کنم که زشت بشه.
              اوه اوه اوه :eek: :eek: :eek: :eek:
              چه خبره 300آمپر
              بستگی داره برای چه کاری میخوای
              از همه مهمتر طول سیمی که میخواد ازش 300 آمپر بگذره چقدر باشه

مثلا من برای کوره القایی از لوله های زیر استفاده کردم که ازش 80آمپر رد میشد

دیدگاه

ای بابا چه اشتباهی کردم 300میلی آمپر منظورم بود!

دیدگاه

ای بابا چه اشتباهی کردم 300میلی آمپر منظورم بود!
                  خببببب =)) :-)) =)) :-))
                  این که سوال کردن نداره
                  از این فلت های رنگی استفاده کنید

دیدگاه

فعلا روی برد سوراخدار می زنم و با سیم های قطور درین و سورسها رو وصل می کنم. اتصال درین رو از همون بدنه هدسینک می گیرم می مونه سورس که پایه ها رو می خاوبنم روی برد وهمه رو با سیم بهم لیحم می کنم.قطر سیم برای 80آمپر12ولت چند باید باشه؟
                    راستی منبع 80 آمپر12 چنده؟بازار هست؟باتری فقط واسه تست خوبه. بعدش من متوجه نشدم چه مصرف کننده ای این جریان و توان رومصرف می کنه؟80*12=960وات

دیدگاه

برای pcb میتونین روی ترک یه سیم مسی بخوابونید و اونو به ترک لحیم کنید

این مدار رو برای چه کاری میخوایید
                      12/40 رو 170هزار سراغ دارم

دیدگاه

فرکانس پایینه خیلی هم پایینه.چند دقیقه روشن چند دقیقه خاموش
                        برای هدسینک یه پروفیل15-20 سانتی(شاید بیشترم لازم باشه) که پشتش پره پره دار می گیرم و هر سه تا ماسفت رو بهش می بندم و چون داخل جعبه اس فن هم میزارم. :job: اتصال درین رو از همون بدنه هدسینک می گیرم می مونه سورس
                        http://green.ir/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/tabid/91/ArticleId/106/.aspx
                        مقطع سیم حدود 6 میلی متر مربع باشه کافیه چون کوتاه هست(مثل کابل های زغال استارت ماشین سواری) بیشتر باشه بهتره. پی سی بی تنها بدرد نمیخوره باید سیم هم بهش اضافه کنید. راستی ببخشید باید مصرف کننده هم براش بذارید اون برای تست توان بود. برای مصرف کننده میتونید از سیم استفاده کنید. در مورد منبع 80 آمپر نمیدونم سراغ ندارم
                        لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

معرفت کل بچه های انجمن رو عشقه! :nice:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X