ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    2013/09/03
    99
    7

مشکل با چند ورودي همزمان آنالوگ

با عرض سلام و خسته نباشيد
    من با ميکروکنترلر pic16f877a کار مي کنم و قراره که سه ورودي آنالوگ از يک شتاب سنج و يک ورودي از مدار ppg (شبيه پالس اکسي متر) و يک ورودي ديگر از يک دماسنج داشته باشم. من پين A2 و A3 رو رفرنس قرار دادم و اين پنج تا ورودي رو به پين هاي A0,A5,E0,E1,E2 وصل کردم. در حالتي که من تک تک اين سنسورها رو تست مي کنم تا خروجي شون رو در lcd ببينم هيچ مشکلي وجود نداره، ولي همين که همشون رو به ميکرو وصل ميکنم روي 2 يا 3 تا از خروجي ها نويز خيلي زيادي مي افته. يادآور شم که من سر مسير هر يک از اين 5 ورودي به ميکرو يک خازن 100 نانو گذاشتم و در خود مدار هم بعد از رگولاتور خازن 1 ميکرو قرار دادم. ولي مشکل حل نشد.
    2013/02/25
    مشهد
    180
    33

پاسخ : مشکل با چند ورودي همزمان آنالوگ

نقل قول نوشته اصلی توسط tayebeh_it83
    ...... ولي مشکل حل نشد.
    سلام
    ضمن خوش آمد گويي به شما به دليل ورود به تالار گفتگوي PIC راستش من قبل از اينکه جواب شما را بدهم از سبک پرسش و سوالتان مشتاق شدم که سابقه سوالات قبلي تان را هم به اختصار نگاهي بيندازم .

به اختصار خدمت تان عرض شود که يک مبحثي وجود دارد به نام Cross Talking که در گفتگوي زير هم به آن اشاره کرده ام:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=98983.0

خود من هم به اين اتفاق برخورد کرده ام. مشکل قدر مسلم از نوع ارتباط دهي شما و اضافه کردن خازن و اين چيزها نيست. در کاتالوگ مرجع PIC به اين نکته اشاره شده است. زيرا فقط يک A/D در PIC قرار دارد. پس دنبال راه حل Cross Talk Trouble shooting باشيد.

با اجازه جناب آقاي مهندس مستقيمي مدير محترم و ارزشمند گروه عرض کنم که اگر دوست داريد و مايل هستيد ؛ لطفا پروژه تان را کامل تر و باز تر بيان کنيد تا بقيه هم بتوانند استفاده معنوي ببرند. زيرا شعار اين گروه اين بوده که

با هم موفق باشيم
    والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...
    2013/09/03
    99
    7

ممنون از پاسختون
    راستش مشکل از اين بود که من از آدپتور، برق 10 ولت مي گرفتم و به 5 ولت تبديل مي کردم. منتها شتاب سنج و ppg در بردهاي مستقل بودند(برد شتاب سنج با رگولاتور 3.3 ) و از برد اصلي 5 ولت را به برد ppg مي دادم. همين که از برق 10 ولت يه انشعاب به رگولاتور ppg زدم و البته افزودن يه خازن 2.2 ميکرو مشکل برطرف شد.
    من رشته ام آي تي هست و خيلي با مباحث الکترونيک آشنا نيستم و به طور اتفاقي تو اين دام افتادم. البته خيلي الکترونيک قشنگه. :rolleyes:
    راستي پيشنهادتون هم خوبه. ولي به نظرتون بهتر نيست در يک تايپيک ديگه شروع کنيم (به خاطر عنوانش ميگم). من روي سنسورهاي پزشکي کار ميکنم و کلا با الکترونيک، پردازش سيگنال و ... درگيرم. البته سخت افزارش تازه به يه جاهايي رسيده :smile:
    عنوانش طوري باشه که رشته هاي مرتبط هم بتونن نظر بدن
    2013/02/25
    مشهد
    180
    33

همين که از برق 10 ولت يه انشعاب به رگولاتور ppg زدم و البته افزودن يه خازن 2.2 ميکرو مشکل برطرف شد.
    با سلام
    خدا را شکر که مشکل تان حل شده. جواب دادن به سوالات فني کار بسيار ظريفي است زيرا که بايد همه جوانب سنجيده شود.

فرض من بر اين بود که : حتما شما مي دانيد بايد تمامي قطعات و مدارات الکترونيک هم پتانسيل باشند يا به بياني ديگر بايد داراي صفر مشترک باشند ( يعني صفر ولت از منبع تغذيه (يا چندين منبع متفاوت) بايد در تمامي مدارات جانبي و قطعات ؛ مشترک باشد). البته اگر درست حدس زده باشم.

به جهت افزايش اطلاع خودم ، با اجازه شما ؛ دو تا سوال دارم :

1). آيا همه اعداد قرائت شده توسط ميکرو شما براي تعداد 5 ورودي ، همگي مقاديري صحيح هستند؟ مثلا "جا به جا" قرائت نمي شوند؟

2). خازن 2.2 ميکروفاراد را کجا قرار داديد که مشکل تان برطرف شد؟

با هم موفق باشيم

هوشمندانه بپرسيد...
    2013/09/03
    99
    7

بله همشون اعداد صحيح هستند و با يکديگه جابه جا نميشن. 2.2 ميکرو هم به برد ppg و در مسير برق ورودي به اون قرار دادم يعني بعد از اينکه رگولاتورش 10 ولت رو به 5 ولت تبديل ميکنه. بعضي از مفاهيم که مي فرماييد براي من تازگي داره، اگر سوالم ابتدايي ببخشيد. من وقتي دوتا برد مجزا دارم و قراره با هم کار کنن چطوري بايد به صفر مشترک برسم؟ آخه من همين مدار رو بردم روي pcb. يه pcb مادر دارم و يه pcb براي ppg. که pcb مربوط به ppg ولتاژش رو از pcb مادر ميگيره. الان روي همين مورد هم مشکل دارم. يعني pcb مربوط به ppg روي برد بورد کار ميکنه (با همون وضعيت قبلي که مشکلش برطرف شد) ولي روي pcb مادر عملکردش خيلي جالب نميشه. چه راه حلي پيشنهاد ميکنيد؟ (روي pcb مربوط به ppg ديگه خبري از رگولاتور نيست که جداگانه از باتري بهش وصل کنم)
    2013/02/25
    مشهد
    180
    33

... چطوري بايد به صفر مشترک برسم؟ ....چه راه حلي پيشنهاد ميکنيد؟.....
    با سلام

همانطور که قبلاً هم خدمت تان عرض کردم ، پاسخ دادن در باره مسائل تکنيکي و فني در هر رشته اي و يا راهنمايي کردن درباره يافتن علت و ايراد در هر موردي ، چه اينکه برقي ؛ الکترونيکي ، مکانيک سيالات و کلا هر چيز ديگري ... خيلي به ظرافت نياز دارد. من اصلا نمي دانم که شما چکار مي کنيد که راه حلي پيشنهاد کنم ... البته قبل تر برايتان نوشتم که اگر دوست داريد و مايل هستيد ؛ لطفا پروژه تان را کامل تر و باز تر بيان کنيد تا بقيه هم بتوانند استفاده معنوي ببرند. زيرا شعار اين گروه اين بوده که

با هم موفق باشيم

در خصوص زمين مشترک يا صفر مشترک :

اين يک بحث تئوري در فيزيک الکتريسيته و مغناطيس است که براي اندازه گيري ولتاژ يک مرجعي در بي نهايت قائل مي شوند و يک هزار تا داستان کاملا درست و معتبر رياضي و .... که ما کاري به آن نداريم.

اما در واقعيت (به بياني خيلي خيلي ساده ) يعني اينکه اگر شما مداراتي داريد که هرکدام با يک ولتاژ منحصر به فرد در حال فعاليت صحيح هستند (ممکن است که همگي 5 ولت باشند و يا يکمدار با تغذيه 12 ولتي يکي با تغذيه 3 ولتي يکي 8 ولتي و هر چي!!) و شما مي خواهيد اين ها را به هم وصل کنيد بايد صفر ولت در تمام اينها مشترک باشد. به بيان ديگر فرض کنيد يک پردازنده در حال کار با 5 ولت است. شما خروجي يک مدار ديگر الکترونيکي ديگر را مي خواهيد به پردازنده بدهيد. بايد حتما يک سيم مجزا و مستقل صفر ولت (پايه وسط رگولاتور ولتاژ 7805) را به صفر ولت برد الکترونيکي جديد ( صفر ولت همه آنها) وصل کند.
    به همين سادگي ! به اين مي گويند زمين مشترک يا صفر مشترک. در اين حالت ولتاژ هاي خروجي از بردها و مدارات الکترونيکي گوناگون شما براي پردازنده شما مفهوم دارد. در غير اينصورت (اگر اين ارتباط نباشد) هر روز و هر ساعتي برايتان يک سازي را کوک مي کند.

اگر لازم هست بفرمائيد تا بيشتر خدمت تان توضيح عرض کنم/

با هم موفق باشيم

هوشمندانه بپرسيد...
    2013/09/03
    99
    7

ادامه بحث راجع به مشکلات اين سنسور از تايپيک زير
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=99746.0
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7