اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص فاصله بدون سنسور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص فاصله بدون سنسور

سلام:
    برای این طرح شما چه راه حلی دارید:؟
    2 جسم دارن به طرف هم میان در فاصله 150 متری باید میکرو متوجه بشه و پس از اینکه دو جسم از هم دیگر عبور کردن میکرو بازم متوجه بشه شما چه راه حلی دارید ؟
    در ضمن در طول مسیر نمی تونیم از سنسور یا هر چیز دیگری استفاده کنیم :cry2:

پاسخ : برای این طرح شما چه راه حلی دارید:؟

خب چجوری میشه فاصله رو تشخیص داد بدون این که از ابزار اندازه گیری فاصله استفاده کرد؟

دیدگاه

در ضمن در طول مسیر نمی تونیم از سنسور یا هر چیز دیگری استفاده کنیم
      یعنی اینکه باید رو دو تا جسم یک دستگاهی وصل بکنی تا بتونی فاصلشون رو بخونی.
      دو تا راه به نظر من میرسه.
      اولی یک چیزی تو مایه های این تفنگ های پلیس که سرعت ماشین رو می خونن! خفاش که دیدی! تو همون مایه ها ولی خوب اشکت در میاد تا درستش بکنی!
      یک راه حل دیگه هم که عملی تر به نظر میاد اینکه رو دو تا جسم یک فرستنده بذاری! در نقطه مبدا هم گیرنده. بعد توان سیگنال دریافتی رو اندازه گیری مبکنی. هر چقدر نزدیک تر بشن توان دریافتی هم بیشتره! تا موقعی که اجسام به یک فاصله کمتری برسن که بشه با یه سنسور دیگه (مادون قرمز، التراسونیک و لیزر یا هر چیزه دیگه ای که خودت بهتر میدون) فاصلشون رو دقیق تر اندازه گرفت. خیلی هم سخت نیست

HTH - Shahriar
      Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahriar
        یعنی اینکه باید رو دو تا جسم یک دستگاهی وصل بکنی تا بتونی فاصلشون رو بخونی.
        دو تا راه به نظر من میرسه.
        اولی یک چیزی تو مایه های این تفنگ های پلیس که سرعت ماشین رو می خونن! خفاش که دیدی! تو همون مایه ها ولی خوب اشکت در میاد تا درستش بکنی!
        یک راه حل دیگه هم که عملی تر به نظر میاد اینکه رو دو تا جسم یک فرستنده بذاری! در نقطه مبدا هم گیرنده. بعد توان سیگنال دریافتی رو اندازه گیری مبکنی. هر چقدر نزدیک تر بشن توان دریافتی هم بیشتره! تا موقعی که اجسام به یک فاصله کمتری برسن که بشه با یه سنسور دیگه (مادون قرمز، التراسونیک و لیزر یا هر چیزه دیگه ای که خودت بهتر میدون) فاصلشون رو دقیق تر اندازه گرفت. خیلی هم سخت نیست

HTH - Shahriar
        سلام:
        مشکل اینکه مبدا هم متغییره و فقط باید با دستگاهی از روی دو جسم به فاصله دست پیدا کنم

دیدگاه

سلام
          میتونی یه کار باحال بکنی امات خیلی دقیق نیست.
          یادته داخل رادیوهای سوپر هترودین چطور صدا کنترول میشد؟
          میتونی روی هر کدوم از جسم هات یه دونه فرستنده گیرنده بزاری بعد با اندازه گیری مقدار DCخارج شده از دیود رمزگشا فاصله رو حدودی تشخیص بدی.
          یه جورایی میشه گفت که هر چی فاصله کمتر بشه ولتاژ DC بیشتر میشه.
          البته این کار یکم سخته و خرجشم بالاست اما خوب فکر کنم جواب بده.
          موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد صالح
            سلام:
            برای این طرح شما چه راه حلی دارید:؟
            2 جسم دارن به طرف هم میان در فاصله 150 متری باید میکرو متوجه بشه و پس از اینکه دو جسم از هم دیگر عبور کردن میکرو بازم متوجه بشه شما چه راه حلی دارید ؟
            در ضمن در طول مسیر نمی تونیم از سنسور یا هر چیز دیگری استفاده کنیم :cry2:
            به نظر من شما از RF صرف نظر کن. چون قطعا خوب جواب نمیده. در ضمن اگه سرعت زیاد باشه اثر داپلر هم در صورت مسئله داخل میشه.

من یه پیشنهاد براتون دارم. شما میتونید از فرستنده و گیرنده مادون قرمز به طوری استفاده کنید که در فرستنده به جای LED از لامپ مادون قرمز استفاده کنید. سپس حساسیت گیرنده رو طوری کم کنید که از قاصله 150 متر به بالا جواب نده. ....به همین سادگی..!
            دلا یاران سه قسمند ار بدانی
            زبانی اند و نانی اند و جانی
            به نانی نان بده از در برانش
            محبت کن به یاران زبانی
            و لیکن یار جانی را به دست آر
            به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

سلام:
              مشکل :
              1) سرعت متغییره
              2) فقط می تونیم از جسم استفاده کنیم
              3) مبدا حرکت هم مشخص نیست
              4) جسم ها از نظر ارتفاء و عرض وطول با هم برابر نیستن
              **) البته باید بگم که اندازه دقیق مهم نیست اگر خطایی در حد چند متر باشه قایل قبوله

دیدگاه

میشه لطفا در مورد کاربرد این طرح یه توضیح بدید.آیا واقعا چنین چیزی لازمتونه یا نه صرفا یه ایدس؟
                انگشت مكن رنجه به در كوفتن كس تا كس نكند رنجه به در كوفتنت مشت

دیدگاه

سلام
                  در ایده شما دو فاصله مطرح است اول برد 150 متر که در این برد بخاطر حرکت اجسام و مشکلات این فاصله روشهای نوری و التراسوند (مادون قرمز یا لیزر دردسر ساز است) بخش دوم عیور از هم یا برد نزدیک که در این قسمت روشهای فوق(مادون قرمز با الترا سوند) بهتر است به نظر من بهتر است این دو بخش را تفکیک کنید من در مورد برد نزدیک صحبت نمیکنم چون مطالب زیادی در این بخش میباشد.بخش پر درد سر 150 متر میباشد .من ایدهای دارم روی آن میتوان فکر کرد شاید جوابگو باشد.
                  مبنای کار ارسال سیگنالی مدوله شده از شی یک و دریافت و رله کردن سیگنال توسط شی دو و مقایسه سیگنال ارسالی و دریافتی در شی یک.
                  برای اینکار فرستنده شی1 یک سیگنال برست را روی یک کریر مشخص که گیرنده شی 2 روی آن تیون شده ارسال میکند شی 2 این سیگنال را دریافت وبا کریر دیگری که گیرنده شی 1 روی آن تیون شده باز میگرداند(در واقع فقط برست را روی کریر 2 رله میکند) .گیرنده شی 1 سیگنال را دریافت و با برست اولیه مقایسه و تاخیر آن را مشخص میکند .تاخیر سیستم رله شما ثابت است تنها عامل متغیر فاصله دو جسم است که برای 300 متر فاصله (رفت و برگشت) حدود 1میکرو ثانیه تاخیر سیگنال را خواهید داشت. این روش در وافع نوعی time on fly میباشد .برای اینکه کار راحتر تر شود ( چون کار با یک میکرو ثانیه تاخیر هم چندان راحت نیست )شما میتوانید بجای برست، سیگنالی سینوسی راارسال و رله کنید و از روی تفاضل سیگنال ارسالی و دریافتی اختلاف فاز دو سیگنال که ناشی از فاصله است را مشخص کنید.
                  حال دوستان فکر کنند وببینند این سیستم عملیست :agree:.
                  موفق باشید.

دیدگاه

سلام:
                    اگر امواج رادیویی رو در یک جهت بفرستیم چی؟

دیدگاه

سلام
                      منظورتون از جهت در امواج رادیوئی را متوجه نمیشوم.شاید منظورتون راداره.میشه بیشتر توضیح بدید.

دیدگاه

سلام:
                        اولش بگم که من از مخابرات انچنان نمیدونم :mrgreen:
                        نمیشه با استفاده از آنتن بشقابی امواج رو در یک جهت انتشار داد

دیدگاه

سلام
                          آقا یه نظر دارم شما میتونید توی هر جسمون فاصله طی شده رو و سرعت رو حساب کنید (مگه این اجسام با یه چیزی مثل موتور یا چیز دیگر نیرو نمیگیرن تا حرکت کنند شما میتونی یه دور سنج نسبتا دقیق بذاری و فاصله طی شده میشه محیط چرخ ضربدر تعداد دورهای زده شده تا آن زمان) پس الآن تو میدونی هر جسمت چقدر جلو رفته بعد یه ماژول گیرنده فرستنده دو جهته یا دو تا تک جهت که با هم تداخل ندارن بسازی یا بخری و این اطلاعات رو برای جسم دیگت بفرستی و از اون جسم هم برای این؟؟؟؟؟؟ :angry: :angry:(جمله بندی رو حال کردی) خوب در ضمن میتونی زاویه چرخها رو هم بفرستی یا حتی میتونی تمام اینها رو حسابکنی بعد به رمز کنی با یه خروجی آنالوگ بدی به فرستنده واونطرف بگیری تا اینجا میتونی با دقت در حد چند میلی متر فاصله ها رو بسنجی به شرط اینکه بدونی دو تا جسمت اول چقدر با هم فاصله دارن و در چه زاویهای از هم قرار گرفتن اگر هم نمیدونستی الآن یه مرحله جلو رفتی و فقط ذهنتو روی برد 150 متر متمرکز کن .
                          امیدوارم این پاسخم به دستت برسه چون از بسکی جوابام رو سایت نیومد دیگه فقط دارم از روی عادت جواب میدم.
                          خلا صه موفق باشی به یاد ما هم باش.

دیدگاه

با سلام:
                            از همه دوستان ممنونم که نظرشون رو میگن

نوشته اصلی توسط mhr
                            شرط اینکه بدونی دو تا جسمت اول چقدر با هم فاصله دارن و در چه زاویهای از هم قرار گرفتن
                            در این مورد باید بگم که چون مبدا مشخص نیست نمیشه

دیدگاه

سلام
                              با این شرائطی که شما گذاشتید من فکر میکنم تنها راه یک روش رادیوئی است.هیچکس هنوز نظری راجع به پیشنهاد من نداره؟

نوشته اصلی توسط محمد صالح
                              نمیشه با استفاده از آنتن بشقابی امواج رو در یک جهت انتشار داد
                              برای اینکار باید از امواج مایکروویو استفاده کنید؛من فکر میکنم نیازی به اینکار نیست .
                              موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X