ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 25
    2013/09/03
    99
    7

راه اندازي سنسور

با عرض سلام خدمت همه دوستان
    در اين تايپيک قرار ما اينه که به بررسي مشکلات الکترونيکي، پردازش سيگنال و داده کاوي يک سنسور بپردازيم. اميدوارم که همه دوستاني که ميتونن، مشارکت کنن تا کار رو پيش ببريم. (اول لينکهاي زير رو ببينيد تا بريم سر توضيحات).
    و اما يه توضيح اوليه راجع به اين سنسور. اين سنسور براي تخمين انرژي مصرفي (کالري مصرفي) يک ورزشکار خواهد بود. ما در اين سنسور از يک شتاب سنج (ADXL330)، يک ماژول رسانايي پوست (GSR يا Galvanic Skin Responce) و يک PPG (پليستموگراف) استفاده خواهيم کرد.
    خب اولي که معلوم چيه، يه شتاب سنج سه بعدي. دومي هم از روي رسانايي پوست شخص ميزان فعاليت عصب سمپاتيک رو تشخيص ميده (يه جورايي ميشه از روي عصب سمپاتيک عملکرد قلب رو فهميد) و سومي بر مبناي تاباندن نور مادون قرمز به يک اندام از بدن (مثل لاله گوش) و گرفتن بازتاب مادون قرمز ميتونه نبض شخص رو تشخيص ميده. من در لينک هاي زير فايل PCB مدار مادر رو قرار دادم (اگر برنامه پرتل رو نداشتيد ميتونيد عکس رو باز کنيد).

اينم لينک فايل پرتل:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

و اما اولين مشکل
    من وقتي تمام اجزاء رو روي اين برد نصب ميکنم بعد X ماژول شتاب سنجم دچار نويز شديد ميشه و اصلا ثابت نميشه. طبق راهنمايي جناب اصغريان که در تايپيک ديگري فرمودن ممکنه به دليل رعايت نکردن صفر مشترک باشه مي خواستم بدونم من صفر مشترک رو رعايت کردم؟ ميتونه دليل نويز همين باشه. البته يکي از دوستان هم گفتند بايد سر Vref ها هم خازن قرار بدم.
    از همه دوستان الکترونيکي خواهش ميکنم راهنمايي بفرماييد :smile:
    2012/02/13
    تهران
    392
    37

پاسخ : راه اندازي سنسور براي بررسي انرژي مصرفي يک ورزشکار

متاسفانه عكستون باز نشد و نتونستم ببينم و منم نميتونم رو تبلت فايل پروتل رو ببينم. اما در باره ي. Vref خدمتتون عرض كنم اين پايه بسيار حساسه تو ميكرو به صورتي كه اگر ديتاشيت ميكروتون رو ببينيد يه مدار فيلتر كوچيك emi متشكل از يك سلف و دوتا خازن گذاشته شده و ديتاشيت تاكيد كرده كه در صورتي هم كه از adc استفاده نميكنيد مدار اين پايه رو رعايت كنيد، اما خب اكثر دوستان رعايت نميكنند، موضوع ديگه كه تو نويز تاثير شديدي داره منبع تغذيتون هست اگر از منبع سوييچ استفاده ميكنيد حتما خازن مايلار رو رعايت كنيد.
    در نهايت بهتر بود مبحثتون رو تو تاپيك قبلي ادامه ميداديد.
    Someone who can change the world
    ELECTRONIC ENGINEER
    2013/02/25
    مشهد
    180
    33

پاسخ : راه اندازي سنسور براي بررسي انرژي مصر&

نقل قول نوشته اصلی توسط tayebeh_it83
    .... من در لينک هاي زير فايل PCB مدار مادر رو قرار دادم ...
    با سلام

به طور خلاصه خدمت تان عرض کنم که :

1). بنده هم عکسي را نديدم. لينک هايي که قرار داده ايد به صورت FTP نوشتيد ( يا هستند) که آدرس هاي FTP بدين صورت باز نمي شوند. شما بايد لينک هاي تان را دست کم در قالب Http قرار بدهيد. و يا ... . .

2) هنگامي که داريد مطلب تان را تايپ مي کنيد اگر مي خواهيد عکسي را به مطلب تان اضافه کنيد ، راه راحت تر اين است که آدرس Http را به طور کامل بنويسيد ، و با ماوس آدرسي را که تايپ کرده انتخاب/Select کنيد تا زمينه آبي شده و خطوط آدرس سفيد رنگ شوند و سپس از نوار ابزار رديف دوم (دقيقا زير حرف B ، اولين آيکون سمت راست "عکس موناليزا &quot را کليک کنيد. نرم افزار به ابتدا و انتهاي خط شما دوتا گزينه[i m g] [/ i m g] اضافه مي کند که در هنگام نمايش به طور اتوماتيک عکس داخل تالار گفتگو وارد مي شود.

3). فايل مدار چاپي در حال حاضر کمکي به بررسي مسئله شما نمي کند. بهتر است که يک عکس از شماتيک مدارتان اينجا بگذاريد. دست کم نقشه شماتيک را با دست بکشيد و با يک دوربين از نقشه کشيده شده عکس بگيريد و به روش بالا اين عکس را الصاق Upload کنيد.يا اگر شماتيک داخل کامپيوترتان هست با PrntScr از آن عکس بگيريد.

4). راجع به جزئيات سنسور هاي موجود در مسئله تان توضيحات بيشتري بدهيد. مثلا من خودم نمي دانم که معني پليستموگراف چيست و در مسئله/پروژه شما چه وظيفه اي دارد. پيشنهاد من اين است که جزئيات را در بياني شبيه يک تابع عنوان بفرمائيد (که البته خيلي جزئي اشاره کرده ايد اما کافي نيست). بگوئيد که ورودي هاي شما چه هستند و براي خروجي هاي آن چه چيزهاي متصور و يا مورد انتظار است.

5). فعلا به نظر مي رسد که مشکل شما در خصوص سنسور شتاب سنج است . لذا به شما پيشنهاد مي کنم که به جاي قرائت مقادير آنالوگ ، برويد سراغ سنسور شتاب سنج ADXL345 که هر دو پروتکل i2c & SPI را حمايت مي کند . اين [glow=red,2,300]ويدئو[/glow] را ببينيد »

6). با توجه به اينکه عملا داخل ميکروچيپ PIC فقط يک مبدل انالوگ به ديجيتال وجود دارد پس تعريف ولتاژ مرجع خارجي دست و پا گير مي شود. زيرا در صورتيکه ولتاژ مرجع Vref خوب و به اندازه کافي صاف و يکنواخت نباشد، اين ولتاژ مرجع با قدرت کامل باعث بي ثباتي در تبديلات آنالوگ به ديجيتال مي شود. يعني که سر و کله نويز ؛ به طور مشهود ؛ پيدا مي شود. براي درک بهتر به آدرس زير برويد :
    http://techtrain.microchip.com/webseminars/QuickList.aspx
    و آنجا اين عبارت را جستجو کنيد :
    "Techniques That Reduce System Noise in ADC Circuits"

7). نوشته بوديد که "يکي از دوستان هم گفتند بايد سر Vref ها هم خازن قرار بدم". با احتراام فراوان به اين نکته بايد پرسيد که چه خازني؟ به چه اندازه ظرفيت؟ دقيق کجا بايد قرار دارد؟ ...

8) البته همانطور که مي دانيد بسته به اينکه شما از کدام خانواده يا سري PIC ها استفاده مي کنيد . تعاريف ولتاژ مرجع خارجي محدوديت هايي دارد به عنوان مثال در سري 16 : نمي توان اختلاف ولتاژ بين پايه هاي مثبت و منفي مرجع را کمتر از 2 ولت قرار داد. همچنين قانون بعدي اين است که ولتاژ مرجع نمي تواند کمتر از AVdd-2.5 باشد يعني که اگر شما ميکرو را با 5 ولت تغذيه کنيد پس کمترين ولتاژ مرجع برابر 2.5 ولت است که تفکيک پذيري 2 ميلي ولت را دارد. پس يک گزينه بهتر اين است که شما مبدل داخلي را فراموش کنيد و از يک چيپ A/D ديگر بدون دغدغه استفاده کنيد و نتيجه را به صورت ديجيتال به ميکرو اعمال کنيد.

چون شما کلي نوشتيد ، اين قدر دامنه جواب ها وسيع شد.

و اما يک نکته : اگر فکر مي کنيد که مطلبي برايتان جالب يا مفيد بوده ، خيلي خوب است که با استفاده از گزينه "تشکر کردن که کنارش يک علامت ستاره هم هست" فيدبک بدهيد.
    والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...
    2013/09/03
    99
    7

پاسخ : پاسخ : راه اندازي سنسور

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا اصغريان
    با سلام

به طور خلاصه خدمت تان عرض کنم که :

1). بنده هم عکسي را نديدم. لينک هايي که قرار داده ايد به صورت FTP نوشتيد ( يا هستند) که آدرس هاي FTP بدين صورت باز نمي شوند. شما بايد لينک هاي تان را دست کم در قالب Http قرار بدهيد. و يا ... . .
    من زياد با فروم ها کار نکردم ناشيم.لينک ها رو اصلاح کردم. مدار پليستموگراف يک فرستنده و گيرنده IR داره، و يکسري خازن و مقاومت و يک اپ امپ LM358N و يک BC547 و اينم عکسش

در واقع من فقط مي خوام ضربان قلب شخص رو در يک دقيقه بشمارم.
    و اما نکته پنجم که اشاره فرموديد من فعلا نمي تونم شتاب سنجم رو عوض کنم، اگر امکانش هست روي همين کارم کنيم. ميکروم هم PIC16f877A هست. در مورد نکته 8 هم منظورتون رو در مورد چيپ A/D لطفا بيشتر توضيح بديد (من کارشناسي هم IT بودم و در الکترونيک يک فرد مبتدي هستم، البته دارم الکترونيک يک و دو رو ميرم کلاس). بعضي از نکاتي که شما و abritco فرمودين رو بايد فرصت بديد بيشتر مطالعه کنم. برام يه خورده سنگينه. به هر حال ممنون که وقت ميذاريد
    2013/02/25
    مشهد
    180
    33

پاسخ : راه اندازي سنسور

با سلام

خيلي با حرف شما موافق نيستم که الکترونيک خواندين يا نخواندين . آقاي مهندس ايرج يزدانبخش که يکي از مديران موفق ايران هستند در يک سخنراني از ايشان شنيدم که گفتنند : تنها يک عامل براي موفقيت وجود دارد و آن عشق است. من خيلي آدم هاي موفقي در صنعت ديدم که رشته شان با کارشان تناسبي نداشته ولي وقتي با شون صحبت مي کنيد ، لذت مکالمه را هيچ وقت نمي توانيد فراموش کنيد. در همین تالار گفتگو آقای مهندس ملک حسینی داریم فوق لیسانس عمران دارند اما کارهای الکترونیکی شان را وقتی می بینید ؛ تحسین می کنید و لذت می برید. کار نیکو کردن از پُر کردن است

بگذريم.... [glow=red,2,300]شهيد دکتر بهشتي[/glow] : هر کس که بخواهد کاري را انجام دهد ؛ راهش را و آن کس که نخواهد ؛ بهانه اش را پيدا مي کند.

1) َA/D خارجي يعني اينکه شما به هردليلي نخواهيد از مبدل داخلي ميکرو استفاده کنيد. و نياز است که سيگنال آنالوگ به ديجيتال تبديل شود پس از يک قطعه ديگري استفاده مي فرمائيد مثل يکي از اعضا خانواده ADC0800 (مثلاً).

2) نقشه فيبر مدار چاپي شما : محل لحيم کاري براي قطعات قطرشان زياد جالب نيست. يعني پيش فرض پروتل مقدار مناسبي نيست. بايد يک کم قطر را براي ماندگاري لحيم دور قطعات بيشتر کنيد. البته اگر که هنوز فیبر مدار چاپی تان را نساخته اید و اگر هم که ساخته اید با اهم متر بررسی کنید که همه اتصالات به صورت کاملا صحیح به هم متصل باشند . یعنی مقدار مقاومت شان صفر 0 باشد. بررسی کنید که آیا همه خطوط به اندازه کافی رسانایی دارند. اگر ندارند مقداری قلع اندودشان کنید.

3) يادتان نره که هرچي زمين Ground هست به هم وصل کنيد حتي اگر دو تا برد داريد حتما يک سيم بايد زمين را بين همه مشترک کنند.

4) براي اندازه گيري پالس قلب چرا يک دقيقه ؟؟ شش ثانيه مثلا بخوانيد و ضرب در 10 کنيد. يک دقيقه خيليي طولاني است.

اما یادم هست که یک سوال هنوز برایتان باقی مانده که به همین دلیل هم این تاپیک را ساخته اید. این بود که خروجی محور ایکس نوسانی است. قبلش درست بوده اما الان نوسان می کند! درسته؟ اولین پاسخی که به ذهن من میرسد این است که باید یک چیزی از چشم تان در رفته باشد ، اینقدر کوچک که به آن اهمیتی نداده اید... مثل مواردی که در بند 2 به آن اشاره کرده ام. چون قبلش گفتید که کار می کرده اما الان کار نمی کند !

البته شاید هم تا الان مسئله را حل کرده باشید. باز هم اگر سوالي هست در حد توان و بضاعت ناچيز م در خدمت تان هستم.

با هم موفق باشيم

هوشمندانه بپرسيد...
    2013/09/03
    99
    7

پاسخ : راه اندازي سنسور براي بررسي انرژي مصرفي يک ورزشکار

نقل قول نوشته اصلی توسط abritco
    يه مدار فيلتر كوچيك emi متشكل از يك سلف و دوتا خازن گذاشته شده و ديتاشيت تاكيد كرده كه در صورتي هم كه از adc استفاده نميكنيد
    ميکرويي که استفاده کردم PIC16F877A هست. ميشه بفرماييد دقيقا بايد کدوم قسمت از ديتاشيت رو چک کنم؟ نتونستم در ديتا شيت مطلبي راجع به فيلتر emi پيدا کنم.

اضافه شده در تاریخ :
    شماتيک مدار اصلي

شماتيک مدار PPG

شماتيک مدار GSR
    2013/09/03
    99
    7

با عرض سلام مجدد خدمت دوستان
    من شماتيک برد اصلي و بقيه سنسورها رو قرار دادم. در برد اصلي من فعلا PPG رو برداشتم و اصلا قراره که خروجيشو به يک پين ديجيتال وصل کنم (يه اشتباه از طرف من). حالا من چهار تا ورودي آنالوگ دارم که به پينهاي A0,A4,A5,A6 وصل ميشن. سه تاي اولي مربوط به شتاب سنج هستن و تغذيه شتاب سنج 3.3 ولت هست. حالا براي اينکه رسانايي پوست (GSR) هم در اين رنج باشه من ولتاژ 5 ورودي روي اين سنسور رو به 3.3 تغيير دادم و داره کار ميکنه. همه خروجي با ولتمتر کاملا منطقي و درسته. من در کدي که براتون گذاشتم از رفرنس استفاده کردم.

کد:
    #include <16F877A.h>
    #use delay(clock=4000000)
    #include "Flex_LCD420.c"
    #use rs232(baud=9600, xmit=PIN_C6, rcv=PIN_C7)

void initialisations(){ 

setup_adc_ports(AN0_AN1_AN4_AN5_AN6_AN7_VREF_VREF);
      setup_adc(ADC_CLOCK_INTERNAL );

setup_psp(PSP_DISABLED);
      setup_spi(SPI_SS_DISABLED);
      setup_timer_0(RTCC_INTERNAL|RTCC_DIV_1);
      setup_timer_1(T1_DISABLED);
      setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);
      setup_comparator(NC_NC_NC_NC);
      setup_vref(FALSE);
      lcd_init();
    }

int x, y, z, g;
    void Main(){

initialisations();

SET_TRIS_C(0x00);//set all pin as output 
      SET_TRIS_D(0xff);//set all pin as input 

lcd_clear();
      while(TRUE)
      {
       //delay_ms(5);
       set_adc_channel(0);
       x = read_adc();

set_adc_channel(4);
       y = read_adc(); 

set_adc_channel(5);
       z = read_adc();

set_adc_channel(6);
       g = read_adc();   

lcd_gotoxy(1,1);
       printf(lcd_putc,"x:%D",x);
       printf(lcd_putc,",y:%D",y);   
       printf(lcd_putc,",z:%D",z);
       lcd_gotoxy(1,2);
       printf(lcd_putc,"g:%D",g);    

}
    }
    منتها وقتي GSR با شتاب سنج اضافه ميشه ميکرو قاطي ميکنه و کلي نويز روي خروجي X شتاب سنج و خود خروجي GSR ميوفته(البته در چيزي که من در LCD ميبينم نه خروجي واقعي سنسورها). طبق راهنمايي جناب اصغريان ADC داخلي ميکرو جواب نميده و بايد از ADC خارجي استفاده کنم، که ايشون ADC0804 رو پيشنهاد کردن. مي خواستم اگر امکانش هست براي بستنش راهنمايي بفرماييد و يا يک لينک معرفي کنيد تا من سريعتر به نتيجه برسم.
    ممنون از همگي
    2013/02/25
    مشهد
    180
    33

. مي خواستم اگر امکانش هست براي بستنش راهنمايي بفرماييد و يا يک لينک معرفي کنيد تا من سريعتر به نتيجه برسم.
    بسم الله الرحمن الرحيم

با احترام به خدمت تان عرض کنم (پيرو حرف هاي قبلي ام) موارد زير بر روي شماتيک مدار شما وجود داشت که خدمت تان عرض کردم و حالا خلاصه بيان مي کنم:
    1) خروجي پالس شما يک ورودي ديجيتال است که شما آن را اصلاح فرموده ايد.
    2) چون شتاب سنج در محدوده 3.3 ولت کار مي کند شما سه گزينه در پيش روي داريد:
    الف: ميکرو را با 3.3 ولت تغذيه کنيد پس ديگر نيازي به ساختن ريفرنس نداريد.
    ب : همانطور که قبلا به خدمت تان عرض شد به جاي سنسور شتاب مد نظرتان از مدل ADXL345 استفاده کنيد که يک ويدئو هم برايتان ضميمه کردم در اينحالت نيازي نيست که ريفرنس داشته باشيد و سه تا ورودي آنالوگ ميکرو آزاد مي شود. ولتاژ 3.3 ولت.
    ج: هيچ چيز را تغيير ندهيد . ميکرو با 5 ولت و شما يک ريفرنس 3.3 بسازيد. شتاب سنج را 3.3 تغذيه کنيد.

3) امکان اتصال خروجي هيچ پ امپي به ورودي PIC وجود ندارد. (پاشنه آشيل) پس چون در مدار جي اس آر شما خروجي پ امپ به ورودي آنالوگ PIC متصل مي کنيد . نوساني مي شود .

4) خود ميکرو چيپ بيان مي کند که اگر بيش از يک ورودي آنالوگ را استفاده کنيد. آمادگي برخورد با Cross Talking را داشته باشيد. پس نويز در کانال هاي ديگر ناشي از اين اتفاق است.

پس علت توصيه بنده به استفاده از يک A/D بيروني ، موضوع بند 3 است. در ثاني با استفاده از يک مبدل بيروني شما مي توانيد جي اس آر چون یک مدار آنالوگ است بسته به نوع انتظارتان و یا پاسخ نویز و هر چیز دیگری به اندازه 5 ولت 6 ولت 12 ولت و یا هر مقدار که بهتر است برایتان ، باياس کنيد.

5) اگر بپذیرید که یک مبدل دیگر را استفاده کنید. حالا شتاب سنج تان با مبدل میکروکار کند با تنظیماتی دلخواه و مناسب برای آن و جی اس آر تان با یک مبدل دیگر کار می کند که تنظیمات مبدل A/D اولی بر نتیجه دومی تاثیری ندارد.

در هر صورت انتخاب با خودتان است.

با هم موفق باشيم

هوشمندانه بپرسيد...
    2013/09/03
    99
    7

خيلي ممنون از توضيحاتتون
    من با اجازتون ميخوام بند ج و يک مبدل A/D براي GSR استفاده کنم. خوبه؟ انشاالله امروز سعي ميکنم يه ADC0804 تهيه کنم. براي بستنشم سرچ ميکنم، ديتاشيتشم با دقت بيشتر ميخونم. تا آخر هفته انشاالله به نتيجه برسيم.

[hr]

به نظرم اين لينک خوبه! oo:

شما هم نظرتون رو بفرماييد.
    2013/02/25
    مشهد
    180
    33

به نظرم اين لينک خوبه! ............
    بسم الله الرحمن الرحيم

به نظرم اين خوبه که بعد از خداوند ؛ به خودتان تکيه کنيد....

کار نيکو کردن از پر کردن است.

هوشمندانه بپرسيد...
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 25