اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شمارنده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شمارنده

با سلام
    با استفاده از دو نیمه 4518 شمارنده ای طراحی کنید که از 0 تا 99 را شمارش کرده و نتیجه را بر روی 7segment نمایش دهد.

با تشکر

پاسخ : شمارنده

ببین دوست عزیز ، دقیق نمی دونم اما فکر کنم این آیسی یه شمارنده ی باینریه که از صفر تا 15 میره و بعدش هم ریست میشه البته carry هم نداره .
    اولا قراره این انجمن راهنمایی کنه و دوستان برن دنبالش(مگه اینجا حل المسائله..... )
    دوما چرا از آیسی های معتبر تر مثل 74192 یا 74193 استفاده نمی کنی . می دونی که اگه بخوای با این خانواده ای که گفتی کار کنی برای این که مدارت از صحت کاری خارج نشه باید تمام پایه ها رو (حتی اوناییکه در مدارت استفاده نمیشن) رو به اتصالات مداری و یا مرجع (Vcc یا GND) وصل کنی و این یعنی شلوغی مدار. (پایه ی آزاد نداریم)
    سوما بریم سراغ راهنمایی.....
    ببین اگه فرض خط اول درست باشه ، باید مداری طراحی کنی که با رسیدن به نه (رقم یکان) شمارشت ریست بشه . خب این زیاد سخت نیست و می تونی با ساختن عدد بعدی (یعنی ده) عمل ریست رو انجام بدی . حال مدار که ریست میشه قاعدتا یه پالس میده ، خب از همین پالس برای کلاک شمارنده ی رقم دومت (دهگان) استفاده می کنی و شمارش اون رو هم انجام میدی .
    در ضمن برای تبدیل BCD به 7 سگمنت باید از یه دیکودر 7447 استفاده کنی که فکر نکنم با سری 4518 همخونی داشته باشه برای همینه که میگم از شمارنده ی معادلش که 74193 هست استفاده کن . موفق باشی .

[hr]مرا عهدیست با جانان که جان در بدن دارم هواخواهان کویش را چو جان خویشتن دارم
    دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

پاسخ : شمارنده

سلام دوست عزیز
      از دو آی سی 7490 و 7447 و هفت سگمنت استفاده می کنی بدین ترتیب که (البته آی سی هایی که گفتم از نوع ttl هستند می تونی خیلی راحت معادلشون در cmos پیداکنی).
      خروجی آی سی های 7447 رو به 7seg هامی بندی بعدسه پایه 3و4و5 هردوآی سی 7447 رو به vcc میزنی وسپس خروجی های هریک از 7490 رو به ورودی هریک از7447می بندی و پایه clkb هرکدام رو به اولین خروج خود 7490که به اولین ورودی 7447 که بهشون متصل کردی میزنی ومهمتراینکه پایه clka 7490 اولی رو به آخرین خروجی 7490دومی میزنی و پایه clka 7490 دوم رو به dclk خود نرم افزار می بندی .البته پایه های 2و6و7هردو آی سی 7490 رو به gnd و پایه 3 رو به vcc میزنی.امیدوارم متوجه شده باشی دیگه بهترازاین نتونستم بیان کنم.
      :applause:من عکسش رو دارم وحتی فکرکنم فایل نرم افزار پروتئوس داشته باشم شرمنده نتونستم لینک کنم اگه میخوای میلت رو بگو تا برات ارسال کنم.
      موفق باشی.....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X