ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: شمارنده

2006/07/13
    470
    9

شمارنده

با سلام
    با استفاده از دو نیمه 4518 شمارنده ای طراحی کنید که از 0 تا 99 را شمارش کرده و نتیجه را بر روی 7segment نمایش دهد.

با تشکر
    2007/06/28
    2,405
    24

پاسخ : شمارنده

ببين دوست عزيز ، دقيق نمي دونم اما فكر كنم اين آيسي يه شمارنده ي باينريه كه از صفر تا 15 ميره و بعدش هم ريست ميشه البته carry هم نداره .
    اولا قراره اين انجمن راهنمايي كنه و دوستان برن دنبالش(مگه اينجا حل المسائله..... )
    دوما چرا از آيسي هاي معتبر تر مثل 74192 يا 74193 استفاده نمي كني . مي دوني كه اگه بخواي با اين خانواده اي كه گفتي كار كني براي اين كه مدارت از صحت كاري خارج نشه بايد تمام پايه ها رو (حتي اوناييكه در مدارت استفاده نميشن) رو به اتصالات مداري و يا مرجع (Vcc يا GND) وصل كني و اين يعني شلوغي مدار. (پايه ي آزاد نداريم)
    سوما بريم سراغ راهنمايي.....
    ببين اگه فرض خط اول درست باشه ، بايد مداري طراحي كني كه با رسيدن به نه (رقم يكان) شمارشت ريست بشه . خب اين زياد سخت نيست و مي توني با ساختن عدد بعدي (يعني ده) عمل ريست رو انجام بدي . حال مدار كه ريست ميشه قاعدتا يه پالس ميده ، خب از همين پالس براي كلاك شمارنده ي رقم دومت (دهگان) استفاده مي كني و شمارش اون رو هم انجام ميدي .
    در ضمن براي تبديل BCD به 7 سگمنت بايد از يه ديكودر 7447 استفاده كني كه فكر نكنم با سري 4518 همخوني داشته باشه براي همينه كه ميگم از شمارنده ي معادلش كه 74193 هست استفاده كن . موفق باشي .

[hr]مرا عهديست با جانان كه جان در بدن دارم هواخواهان كويش را چو جان خويشتن دارم
    دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..
    2010/04/16
    11
    1

پاسخ : شمارنده

سلام دوست عزیز
    از دو آی سی 7490 و 7447 و هفت سگمنت استفاده می کنی بدین ترتیب که (البته آی سی هایی که گفتم از نوع ttl هستند می تونی خیلی راحت معادلشون در cmos پیداکنی).
    خروجی آی سی های 7447 رو به 7seg هامی بندی بعدسه پایه 3و4و5 هردوآی سی 7447 رو به vcc میزنی وسپس خروجی های هریک از 7490 رو به ورودی هریک از7447می بندی و پایه clkb هرکدام رو به اولین خروج خود 7490که به اولین ورودی 7447 که بهشون متصل کردی میزنی ومهمتراینکه پایه clka 7490 اولی رو به آخرین خروجی 7490دومی میزنی و پایه clka 7490 دوم رو به dclk خود نرم افزار می بندی .البته پایه های 2و6و7هردو آی سی 7490 رو به gnd و پایه 3 رو به vcc میزنی.امیدوارم متوجه شده باشی دیگه بهترازاین نتونستم بیان کنم.
    :applause:من عکسش رو دارم وحتی فکرکنم فایل نرم افزار پروتئوس داشته باشم شرمنده نتونستم لینک کنم اگه میخوای میلت رو بگو تا برات ارسال کنم.
    موفق باشی.....
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3