اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نویزپذیری LCD هنگام قطع و وصل شدن کنتاکتور و شیربرقی ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نویزپذیری LCD هنگام قطع و وصل شدن کنتاکتور و شیربرقی ها

سلام
    در عرضه صنعت یکی از مشکلاتی که دوستان با ان روبرو شدند نویزپذیری LCD ها در هنگام قطع و وصل شدن کنتاکتورها؛ شیربرقی ها و .... هست .
    اگر یه جستجودر سطح اینترنت کنید خواهید دید که بحث های زیادی مطرح شده که دوستان در نهایت نتونستند این مشکل رو برطرف کنند و به این نتیجه رسیدند که با دستور INITLCD در بسکام این مشکل رو برطرف کنند که به عبارتی در عمل صورت مسله رو پاک کردند
    به عنوان مثال اگر قرار هست که مدار میکرو که دارای چندین رله هست ؛کنتاکتور رو کنترل بکنه؛این مسله باعث میشه که LCDنویز بگیره و کاراکترهای نامنظم یا بهم ریخته نشون بده .جالب اینجاست که میکرو نویز نگرفته و به کارش خودش ادامه میده بلکه این LCD هست که نویز گرفته و دارای اختلال در روند کارخودش شده

جریان از این قرار هست که اگر LCD درون یا اطراف تابلو برق باشه ؛بعد از چند مرتبه قطع و وصل شدن کنتاکتور ؛LCD بهم ریخته وباید دستگاه ریست شود ولی اگر LCD از کنتاکتور دور بشه چنین مشکلی رخ نخواهد داد.

بارهای بار دیده شده که دوستان ولتاژ 220 رو از داخل مدار میکرو و از رله عبور داده و به بوبین کنتاکتور دادند . که این امر اشتباه است .
    من روی تابلو برق ها به تعداد کنتاکتور رله 24 ولت که مخصوص تابلو برق هست قرار میدم و ولتاژ 220 رو میدم به رله ی 24 ولتی که در تابلو برق هست .که عملا ولتاژ 220 رو از مدار میکروحذف میکنم که فقط ولتاژ 24 ولت رو از درون رله های مدارم عبور میدم اونم جهت کنترل رله های 24 ولتی.

با تست های که انجام دادم به این نتیجه رسیدم که اگر LCD روی تابلو ویا درون تابلو قرار بگیره نویز میگیره ولی اگر LCD رو نیم متر از تابلو برق دور کنم LCD بدون هیچ مشکلی کار میکنه . که این نشون میده کنتاکتور نویزهای الکترومغناطیسی ساطع میکنه

از بابت تغذیه هیچ مشکلی ندارم و نویز از طریق منبع تغذیه وارد نمیشه .چون اگر وارد میشد اولین جایی که تاثر میذاشت روی میکرو بود ،ولی وقتی LCD رو از کنتاکتور دور میکنم مشکل برطرف میشه
    .در کل نظر دوستان در این مورد چی هست ؟چطور میتوان این مشکل رو برطرف کرد؟

در زیر 3 عکس در مورد کنتاکتور قرار میدم که یکی در مورد مدار پیشنهادی "SURGE ABSORBER" هست که از یه فیلتر RC استفاده کرده . خاستم این نمونه رو تست کنم ولی مقدار RCرو نمیدونم چی بذارم و نمای فنی از قطعات کنتاکتور

http://8pic.ir/images/cjdid5lxc1sz836a93xw.jpg

http://8pic.ir/images/hj08epvbrnl51en3mxwl.jpg

http://8pic.ir/images/8cc6gdpkctyo4iblkw8e.jpg

یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

پاسخ : نویزپذیری LCD هنگام قطع و وصل شدن کنتاکتور و شیربرقی ها

من هم همین مشکل رو داشتم. LCD کارکتری رو بردار به جاش LCD گرافیکی بزار بعد حتما LCD رو از از جهان کیت بگیر بگو جنس خوبش رو برات بفرستند. این جنس خوباش کلی خازن تانتالیوم با یک سری IC اضافه تر از LCD های دیگه داره
    بعد برای تغذیه هم حتما EMI فیلتر تو مدار بزار
    از رگولاتور 7805 استفاده نکنید به جاش AMS1117 بزارید یا LM2576 به اضافه خازن تانتالیوم
    یک خازن 10 نانو فاراد 400 ولت هم با برق 220 ولت موازی کنید به صورت موقت مشکل حل میشه
    اگر مدار قرار هست یک عمر کار کنه بهتر هست برای تغذیه از مبدل های DC به DC استفاده کنید

دیدگاه

به غیر از راه حل های مرتبط با رفع نویز در تغذیه و انتخاب LCD معتبر که بسیار موثر است، پیشنهاد می شود برای رفع مشکلات ناشی از تشعشع در درجه اول با قرار دادن مداراتی مانند Snubber و ... تا حد ممکن جرقه های کنتاکت ها را کاهش دهید و همچنین از یک ورقه فلزی زمین شده در پشت LCD و تا حد امکان نزدیک به چیپ های آن استفاده کنید.
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

به کل پایه های دیتا ال سی دی یه خازن 100 نانوی مولتی لایر وصل کنید و اون سرش به زمین بزنید. فکر کنم درست شه مشکلتون
        طب اسلامی

دیدگاه

یه راه حل مناسب بهتون پیشنهاد میکنم که توی برد های هوشمند سازی روشنایی خیلی بدردم خورد
          الان 84 عدد از این برد داره توی مجتمع های مسکونی شیراز کار میکنه
          توی سری های اول این برد مشکل نویز lcd داشتم که بصورت زیر حلش کردم

بیس ترانزیستور bc558 که از نوع pnp هست رو به میکرو دادم و هر 5 ثانیه یه بار به مدت نیم ثانیه lcd رو خاموش و دوباره روشن میکنم
          این 5ثانیه رو هم توسط تامیر میسازم
          شما میتونین هر زمانی که دلتون خواست رو به جاش قرار بدید

البته توی سری های جدید یه کلید گذاشتم که کابر هر وقت خواست اطلاعاتی رو روی السیدی ببینه اون رو فشار میده
          چون این روشن و خاموش کردن السیدی عمرش رو به شدت کاهش میده

نوشته اصلی توسط mahdifaheca
          به کل پایه های دیتا ال سی دی یه خازن 100 نانوی مولتی لایر وصل کنید و اون سرش به زمین بزنید. فکر کنم درست شه مشکلتون
          اشکال از جای دیگس با خازن و سلف رو اینجور چیزا نمیشه حلش کرد

دیدگاه

باتشکرازبکایک شما بابت وقتی ک گداشتید .ازهمگی شماصمیمانه تشکرمیکنم
            من خودم چندین مداردیدم ک سازنده اون lcdرو بدون هیچ جعبه ای گداشته داخل تابلو برق.و بدون هیچ مشکلی LCDداره کارمیکنه ولی طرف دردسترس نبود ک در مورد این کارش سوال بگیرم.پیشنهاد استاد کی نژاد روش مناسبی هست.

دیدگاه

وقت بخیر

در زیر 3 عکس در مورد کنتاکتور قرار میدم که یکی در مورد مدار پیشنهادی "SURGE ABSORBER" هست که از یه فیلتر RC استفاده کرده . خاستم این نمونه رو تست کنم ولی مقدار RCرو نمیدونم چی بذارم
              مقدار 120 تا 470 اهم و 10 نانو تا 100 نانو 400 ولت هست .!!!

دیدگاه

سلام

یه مقاله مطالعه کردم که خیلی جالب هست . این مقاله ب دو صورت پیاده سازی مدار اسنابر رو پیشنهاد داده. یکی موازی با سویچ و دیگری موازی با بار

این بسیار مفید رو مطالعه کنید و ببینید کدوم روش بهتر هست که اسنابر پیاده سازی بشه ؟اسنابر موازی بشه با بوبین کنتاکتور یا موازی بشه با بار ؟

http://gigpars.com/upload/58q_how-to-snubber-design.zip

دیدگاه

سلام و تبریک عید قربان --مهمترین علتی که باعث ایجاد چنین اختلالاتی در عملکرد مدار میشود گسترش نادرست زمین مدار در مدارهای پیرامونی و یا مدار چاپی ان میباشد همچنین قرار دادن خازنها در مکانهای نامناسب مدار.اگر این شرایط رعایت شود بیش از 95 درصد مشکلاتی که مربوط به نویز هستند برطرف میشوند.مقدار اسنابر کنتاکتور نیز بستگی ب مقدار سلف بوبین ان دارد ولی معمولا یک خازن نیم میکرو 600 ولتی با یک مقاومت 100 اهمی 0.25 وات کافی است.
                  در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط عباس جبراییلی
                    مهمترین علتی که باعث ایجاد چنین اختلالاتی در عملکرد مدار میشود گسترش نادرست زمین مدار در مدارهای پیرامونی و یا مدار چاپی ان میباشد همچنین قرار دادن خازنها در مکانهای نامناسب مدار
                    پیشنهاد جناب کی نژاد این بود که پشت LCD یک ورق فلزی قرار بدیم ولی شما می گویید که گستردگی زمین در مدار باعث به وجود آمدن چنین مشکلی می شود!
                    به نظر شما جای مناسب قرار گیری خازن ها کجا هست؟

دیدگاه

دوست عزیز
                      2 دوتا نکته
                      اول پالیگون تمام مدارتون تا جایی میدونید به خط منفی
                      دوم موازی کردن یک خازن 100نانوفاراد 400 ولت با کنتاکتور
                      وسلام
                      و اینکه اگه بازم بود میتونی قسمت به قسمت مدارتو فعال کنی و ببینی مشکل کجاست
                      هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
                      بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
                      میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

از همگی تشکر میکنم .
                        جناب مهندس جبراییلی در مقاله ای که قرار دادم دو روش برای قرار دادن اسنابر پیشنهاد داده .یکی موازی کردن اسنابر با بوبین کنتاکتور و دیگری موازی کردن با بار (که در اینجا باید با تیغه قدرت کنتاکتور موازی بشه)
                        پیشنهاد شما در این زمینه چی هست ؟با بوبین موازی بشه یا با بار ؟

http://gigpars.com/upload/58q_how-to-snubber-design.zip

البته قبلا در همین انجمن خوندم که اگر با بوبین کنتاکتور یه وریستور هم موازی بشه میتونه مفید واقع شود .

دیدگاه

لطفا در خواندن مطالب دقت نمایید-در مطالبی که عنوان شد گفته نشد که گسترش زمین باعث چنین مسئله ای میشود بلکه گفته شد که گسترش نادرست زمین---من خودم از کنتاکتورهای 800 امپر و بالاتر در مدارهای خودم استفاده میکنم و تا بحال به چنین مشکلی برخورد نکرده ام که نیاز به استفاده از اسنابر داشته باشد.-استفاده از اسنابر نه برای کاهش نویز بلکه بیشتر بخاطر افزایش طول عمر تیعه های ان در بارهای سلفی استفاده میشود تا از ایجاد جرقه و خوردگی تیغه ها جلوگیری شود مگر در مواردی که استاندارد طراحی وجود اسپایک در خطوط تغذیه را محدود کرده باشد. --وجود نویز در مدار بیشتر به طراحی نامناسب برد مدار چاپی مربوط میشود که ریشه ان در همان مسائل است یعنی گسترش نادرست زمین طوریکه ممکن است یک حلقه در مدار زمین ایجاد شده باشد--و دیگر توزیع نادرست خازن ها در مدار.اسفاده از اسنابر به هر یک از روشهای نشان داده شده در لینک --بستگی به بار مصرفی و شرایط مدار شما دارد.مثلا در حالت موازی با کنتاکت مشکلی که وجو دارد این است که به هنگام قطع برق مقداری الکتریسیته در بار همواره وجود خواهد داشت که در مواقع عیب یابی شخص تعمیر کار باید مراقب باشد تا دچار شوک نشود.
                          در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

سلام
                            تجربه شخصی خودمو میگم
                            توی برد هایی که LCD اونها به صورت 8 بیتی راه اندازی شده من تا حالا ندیدم LCD به هم بریزه
                            دو تا برد که هر دوتاشو خودم زدم تصور کنید
                            یک رو مجبور شدم به صورت 8 بیتی راه اندازی کنم و اون یکی رو طبق معمول 4 بیتی.
                            متاسفانه اونی که به صورت 4 بیتی راه اندازی شده در اثر قطع و وصل شدن کنتاکتورها و رله های قدرت زیاد به هم میریزه
                            ولی اون یکی رو من تاحالا ندیدم
                            تولید کننده انواع تابلو فرمان آسانسور با تکنولوژی روز دنیا

دیدگاه

پاسخ : نویزپذیری LCD هنگام قطع و وصل شدن کنتاکت&#1

با سلام
                              توضیحاتی که استاد خوبم اقای کینژاد و اقای جبراییلی عزیز فمودن میتونه همه مشکلات شمارو در خصوص نویز و اسپایک ها حل کنه
                              ولی فقط در خصوص LCD چنتا تا نکته مهم هست که بنده حتما رعایت میکنم

1 - نوع LCD هست که متاسفانه انواع نامرغوب توی بازار خیلی زیاد هستن . نظر شخصی بنده "تا جای ممکن از LCD های استاندارد بازار استفاده نکنید"
                              2 - خوندن دیتای LCD و نه فقط نوشتن اون تا اگر نیاز بود یعنی اگر دیتای GRAM LCD با دیتای نوشته شده برابر نبود اینیشیال مجدد بشه
                              3 - نوع برنامه نویسی
                              این مورد رو هم جدی بگیرید روش پیشنهادی بنده اینه که فقط در یک قسمت مناسب از برنامتون اقدام به نوشتن LCD بکنید نه در هرکجایی از برنامه که نیاز هست
                              یعنی دیتای نوشته شده در LCD رو در یک رشته قرار بدید ولی فقط در یک جای مناسب و در زمان مناسب اونرو به LCD انتقال بدید و اگر ممکنه هر وقت که دیتا تغییر کرده اقدام به نوشتن LCD بکنید و دیتای اونو با دیتای بافر یا رشته ای که در نظر گرفتین مقایسه کنید.
                              5 - مقدار تاخیر کلاک دیتا رو هم تا جایی که میتونید بیشتر کنید.
                              4 - در صورت استفاده از LCD های کاراکتری به صورت 4 بیت پینهایی بدون استفاده رو به زمین اتصال بدید.

به همین سادگی :nice:
                              تجربه معلم خشنی هست اول امتحان میگیره بعد درس میده !!!
                              به دلیل برخی مشکلات بوجود اماده دیگه امکان ادامه فعالت در این انجمن مقدور نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X