اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشورت در خصوص ساخت یک کیت پردازش سیگنال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشورت در خصوص ساخت یک کیت پردازش سیگنال

سلام
    دوستان من قصد دارم یه کیت پردازش سیگنال واسه کسی طراحی کنم که الگوریتم پردازش سیگنالش شامل موارد زیر:
    1- پردازش مربوط به صدای قلب انسانه(صدا توسط یه ماژول دیگه فیلتر میشه و نیازی به فیلتر کردن صدا نداریم)
    2- توی این الگوریتم از تبدیل موجک و مدل ریاضی مختلف و در نهایت شبکه عصبی استفاده کردم(با متلب)
    3- موارد پردازشی بسیار زیاده و همینطور نوع و تعداد سیگنال که باید ویژگی هاشونو استخراج کنه، همچنین شبکه عصبی هم بزرگ شده و زمانبر

باتوجه به موارد بالا شما چه پیشنهادی دارید؟ منظورم اینه که از چه تراشه ای استفاده کنم که جوابگوی این پردازش بسیار سنگین باشه؟ (FPGA,DSP,ARM)
    در ضمن مشکل توان نداریم، فقط زمان اجرا واسمون مهمه!
    ممنون.

پاسخ : مشورت در خصوص ساخت یک کیت پردازش سیگنال

توی ARM خانواده Cortex M4 کلا مخصوص پردازش سیگنال دیجیتال طراحی شده، دستورات خاصی مثل Multiply Accumulate برا محاسبه کانوولوشن داره که توی یه سیکل اجرا میشه، و معمولا یه واحد پردازش اعداد اعشاری (FPU) هم داره. پس به نظرم نیاز به DSP نیست.
    FPGA هم خیلی خوبه اما نسبت به ARM کارش بیشتره. اگر حوصله و وقت کار کردن دارید برید سراغ FPGA. چون اگر بتونی روی FPGA پیاده اش کنی احتمالش زیاده مقاله بشه.
    ---------
    .
    .
    ...........

دیدگاه

ممنون، بنظرتون کدوم خانواده FPGA ها بدردم میخوره؟ هم از لحاظ قیمت مناسب باشه و هم از لحاظ کارایی
      Xilinx , Altera کدوم مدلشون؟ Spartan-3 خوبه یا ضعیفه واسه اینکار؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mrezakhd
        ممنون، بنظرتون کدوم خانواده FPGA ها بدردم میخوره؟ هم از لحاظ قیمت مناسب باشه و هم از لحاظ کارایی
        Xilinx , Altera کدوم مدلشون؟ Spartan-3 خوبه یا ضعیفه واسه اینکار؟
        altera و xilinx دو تا سازنده بزرگ هستند. تو ایران بیشتر محصولات xilinx طرفدار داره و استفاده میشه.
        اما در مورد خونواده شون ! فکر نکنم spartan3 جوابگو باشه. البته مونده به حجم برنامت. از قیمتشون هم خبری ندارم. تو انتخاب تراشه، یکی بحث موجود بودنشه و یکی دیگه بحث کاراییش. مثلا همین spartan3 در دسترس هستش. اما در مورد جوابگو بودش مونده به حجم کار و محاسبات.
        ---------
        .
        .
        ...........

دیدگاه

استفاده از FPGA تنها به نظر من کار درستی نیست و زمان انجام پروژه شما بسیار طولانی میشه به خصوص شامل کدهای ریاضی هست.
          به نظر من DSP بهترین گزینه هست. تابع ویولت در کتابخانه پردازش سیگنال وجود داره. با توجه به این که نرخ نمونه برداری سیگنالت بالا نیست فکر می کنم با DSP سری 5000 هم بتونی جواب بگیری که این بستگی به میزان بهینه بودن کدت هم داره.
          تعداد محاسبات اعشاریتو در ثانیه حساب کن بعد با توجه به اون DSP مورد نظرتو انتخاب کن.
          اگر DSP سری 6000 هم برای این کار کافی نبود راه حل بعدی ترکیبی از DSP و FPGA هست. البته راه حل ساده ترش بهینه سازی الگوریتمته.
          مهم نيست که کجايي هستي، چه رنگي هستي، به چه زبوني حرف مي زني. مهم اينه که انسان باشي.
          http://baranelec.mihanblog.com/
          آینده ای خواهم ساخت که گذشته ام در برابرش زانو بزند...

دیدگاه

به نظرم اصلا سراغ FPGA نرو چون با توجه به محاسباتی که داری باید حتما از پردازنده درون FPGA استفاده کنی در غیر این صورت علاوه بر زمان زیاد برای پیاده سازی احتیاج به لاجیک زیادی نیز داری که با توجه به قیمیت بردهای FPGA اصلا به صرفه نیست ( شایدم هم هست !) در صورت پیاده سازی پردازنده در FPGA اگه از مدلی استفاده کنی که دارای HardCore Processor نباشه مجبوری یه هزینه اضافی دیگه بابت استفاده از Soft Processor بپردازی ! پیشنهاد من
            1 : استفاده از بردهای ARM در صورتیکه حجم برنامه کم و سرعت زیاد واست مهم نباشه
            2: استفاده از بردهای DSP
            3: استفاده از FPGA با Hard core Processor

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X