اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل فایل های با فرمت Gerber به فایل PCB

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل فایل های با فرمت Gerber به فایل PCB

با سلام

من جدیدا یک فایل از اینترنت گرفتم که فایل PCB آن با فرمت Gerber است با سرچ کردن فهمیدم که این فرمت برای استفاده در ساخت برد توسط CNC استفاده میشود اما من میخواهم در PCB تغییراتی بهم در ضمن در شهرستان ما امکان ساخت از روی فایل Gerber هم نیست حالا من چطوری میتوانم این فایل را به PCB با قابلیت نمایش در التیوم و یا .... تبدیل کنم

با جستجو بازهم فهمیدم که فایل Gerber توسط نرم افزار Gerber to EAGLE script converter برای تبدیل کردن خروجی نرم افزار های Gerber به فرمت قابل شناسایی توسط نرم افزار ایگل استفاده میشود .

من این نرم افزار را نیز دانلود و استفاده کردم ولی در عمل فایل تبدیل شده نیز نه به صورت برد که به صورت اسکریپت (بصورت فایل تکست ) می باشد

حالا دوستانی که با این مورد آشنایی داشته باشند خواهشمند است راهنمایی بفرمایند

پاسخ : تبدیل فایل های با فرمت Gerber به فایل PCB

با سلام دوباره

یعنی این همه مهدس تو این سایت وزین هستند حتی یک نفر هم با این موضوع روبرو نشده ویا نتونسته مشکل را حل کند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    :cry: :surprised: :cry: :surprised: :question: :question: :question: :question:

دیدگاه

باسلام
      به این کدها .جی کد میگن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrzad119
        باسلام
        به این کدها .جی کد میگن
        ممنون :rolleyes: خوب من میخواهم بدانم چطوری میتوانم این فایل را به PCB با قابلیت نمایش در التیوم و یا .... تبدیل کنم

دیدگاه

با سلام

دوستانی که میخواهند فایل PCB با فرمت Gerber را ببینند میتوانند از نرم افزار gerbvinst-2.6.1 استفاده نمایند که قابلیت ذخیره با پسوند PNG را نیز می دهد ولی من نتوانستم هنوز مستقیم به فرمت پروتل تبدیل کنم ول خودش هم یک دنیا است که ببینیم

دیدگاه

با سلام

دوست عزیز توی سایت شرکت آلتیوم توضیحاتی در رابطه با مهندسی معکوس تبدیل فایل گربر به PCB توسط CAM Editor خود نرم افزار داده شده (لینک زیر)، و گفته این نوع تبدیل مثل بقیه تبدیل های import-export یه روال معمولی و خطی نداره. من در این زمینه تجربه ای ندارم ولی اگه دوست داشتی میتونی فایلتون رو آپ کنید تا با استفاده از CAM Editor با کمک هم انجام بدیم.

This page details the steps to be taken to reverse engineer a PCB design from the CAM data - from initial import into a CAM document, through the required pre-export preparation, and ultimately on to export of the design data to the PCB Editor

موفق باشید.
            جدیدترین ویرایش توسط afsss; ۲۲:۱۲ ۱۳۹۶/۱۰/۰۳.

دیدگاه

دستگاه های cnc و لیزر معمولا با زبان خاص خودشون کار میکنند و فرمتهای محدودی رو پشتیبانی می کنند، همه دنیا برای طراحی مدارات چاپی و پروژه های از آلتیوم استفاده نمیکنند، همه از ایگل استفاده نمیکنند، هر شخص یا گروهی ممکنه با هر نرم افزار معروف یا نیست در جهان پی سی بی طراحی کنه و شرکت های سازنده و تولید پی سی بی هم نمیتونن فرمت تمام این نرم افزارهای ساخت pcb رو پشتیبانی کنند، به همین خاطر استانداردهایی و فایل هایی وجود داره که تمامی نرم افزار ها باید سعی کنند خروجیشون رو با اون فرمت ارایه کنند تا دستگاه ها بتونن اونارو پیاده سازی کنند، فرمتی که معمولا دستگاه های ساخت pcb نیاز دارند فرمت گربر ها هست، هر لایه از برد یک فایل گربر مخصوص خودش داره، به عنوان مثلا لایه بالایی یک فایل داره، لایه پایینی یکی، لایه سیلک یکی، لایه های میانی گربر خودشون رو دارند و ... که هر فایل تنها دارای اطلاعات مربوط به همون لایه هست و فرمتشون هم مشخص هست که مربوط به کدام هست مثلا GTL مخفف Gerber Top Layer هست و ...
              شما با نرم افزار های خاص میتونید این لایه ها رو جدا ببینید، یا ویرایش کنید ( بسته به نوع نرم افزار و قابلیت هاش ) یا به دستگاه بدید و ... برای اینکه شما بتونید یک PCB کامل و دقیق از گربر بگیرید و تبدیل کنید باید تمامی فرمت های اونو داشته باشید یعنی در واقع گربر تمامی لایه ها رو داشته باشید مثلا اگه فایل PCB اصلی شما 10 تا لایه داشته باشه شما گربر 8تاش رو داشته باشید با کنار هم قرار دادن اونا 8 لایه کامل میشه ولی 2 لایه دیگه نیست که منظور بشه، حالا اگر لایه مهمی مثل لایه های اصلی مسیر باشه کلا انگار هیچی، اما اگر مثلا مربوط به چاپ باشه اهمیتش کمتر میشه. به عنوان مثلا اگر من حالا با ایگل pcb بزنم و گربرهاش رو کامل استخراج کنم شما میتونید دقیقا اون رو توی مثلا آلتیوم درست کنید ( با فرض اینکه بتونید اطلاعات گربر ها رو درست بگیرید و استفاده و تبدیل کنید یا اینکه خود آلتیوم بتونه مستقیم از گربرهای کامل برد اصلی رو در بیاره ) اما اگه از بین این فایل ها که گرفتم لایه بالایی رو به شما ندم و بقیش رو بدم دیگه بدرد نمیخوره!!
              حالا چیزی که هست من نمیدونم گربر فایلی که شما داری فرمتش دقیقا چی هست و مربوط به کجا یا کجاها هست اما شما باید اول این رو مشخص کنید که این گربری که دارید حاوی چه اطلاعاتی از PCB اصلی هست تا بعد بشه فهمید چه بلایی باید سرش آورد
              اینا اطلاعات محدود من بود قطعا عزیزانی هستند که در این زمینه اطلاعات بیشتری دارند که ایشالا میان و ایرادهای من رو میگیرند و به شما هم کمک میکنند، شایدم نیان
              از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
              هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
              اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
              اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
              شاد و موفق باشید

دیدگاه

با سلام

ضمن تشکر از دوستان و سرورانی که زحمت کشیدند تا داشته های خود را با من و دیگرانی که ممکن است در آینده با مشکل من روبرو شوند در میان بگذارند

راستش را بخواهید من میخواستم منبع تغذیه ایکه در آدرس زیر قرار دارد را بسازم برای همین چون شماتیک داده شده کامل نبود ( و بیشتر شاید تنبلی :icon_razz: :icon_razz ومن میخواستم فیبر مدار چاپی داده شده که بصورت فایل گربر بود را درست کنم لذا از دوستان خواستم تا اگر امکان دارد فایل گربر را به فایلی با قابلیت نمایش و اصلاح در پروتل ویا ایگل تبدیل کنیم حالا اگه امکانش باشد که علی میشود !!!!

http://320volt.com/atmega8-dc-dc-0-3...i-guc-kaynagi/

دیدگاه

با سلام

دوست عزیز من مراحل زیر رو انجام دادم و به نتیجه زیر رسیدم:

1. File/New/CAM Document

2. File/Import/Quick Load

3. رفتن به آدرس پوشه فایل و زدن دکمه OK

تصویر زیر ظاهر شد.

4. بعدش به آدرس File/Export/Export To PCB رفتم، یه صفحه PCB به صورت خودکار باز شد ولی پیغام خطای زیر رو داد

مثل اینکه قبل از تبدیل باید لایه های سیگنال رو انتخاب کرد. من میگردم دنبال راه حل. ایشااله پیداش میکنم.

دیدگاه

با سلام

مرحله 4 به بعد به ترتیب زیر اصلاح شد:

4. به مسیر Tables/Layer Orders رفته و ستون Layer Physical Order پنجره باز شده را طبق عکس زیر تنظیم کنید.

5. Tools/Netlist/Extract

6. File/Export/Export To PCB

منتظر بمانید تا تبدیل همانند شکل زیر انجام شود

عملیات تبدیل فایل gerber به pcb به پایان رسید. این هم فایل با فرمت pcb خدمت شما:

http://s5.picofile.com/file/8155716234/CAMtastic1_PcbDoc.html

موفق باشید.

دیدگاه

با سلام

ضمن تشکر از شما من تا حالا همراه دایناسورها به شکار میرفتیم و در غار نشینی بودم ( ویندوز سیستم من تا این جمعه XP بود و کارهام را خیلی خوب راه می انداخت بچه ها اینقدر متلک گفتند که جمعه سون نصب کردم )

ورژن التیوم من "Altium.14.1.5.Build.30772" است که راحت با xp کار میکرد ولی با سون هنوز نتوانستم راه اندازی بکنم چون تا روی ایکن کلیک میکنم ایراد میگیرد و بسته میشود حالا سعی میکنم اگه توانستم درستش بکنم امتحان کنم

راستی ورژن التیوم شما چند است ؟

دیدگاه

لیست سایت های سازنده این نوع از نرم افزار.....gerber view
                        میتونی یکیش رو دانلود کنی.......مشکلی داشتی pm بده..زیاد اینجا نمیام
                        ================================
                        softwer
                        http://www.zofzpcb.com/ --site of softwer ZofzPCB
                        http://www.pentalogix.com/viewmate.php
                        http://bayareacircuits.com/free-gerber-viewer/
                        http://mayhewlabs.com/3dpcb
                        http://www.numericalinnovations.com/pages/download-page
                        http://www.graphicode.com/
                        http://numberone.com/gerberviewer.asp
                        http://www.osmondpcb.com/
                        ================================
                        http://easyeda.com/
                        اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
                        1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
                        2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

دیدگاه

درود
                          کسی از دوستان میتونه در تبدیل فایل گربر زیر به pcb آلتیوم کمکم کنه؟ هر کاری کردم نتونستم سوراخها را وارد pcb آلتیوم بکنم. همه اجزا را تبدیل میکنه به جز hole ها .
                          ممنون

دیدگاه

با سلام
                            فایل تبدیل شده خدمت شما:

موفق و پیروز باشید.

دیدگاه

درود بر دوستان
                              در تبدیل فایل گربر به pcb در آلتیوم وقتی export to pcb رو می زنم ارور زیر رو میده :

با سه تا ورژن آلتیوم و روی دو تا پی سی تست کردم فرقی نکرد ( آخه یه جا خوندم مربوط به باگ ویندوز هست و...)
                              روال تبدیل رو هم مثل همه آموزش های موجود رفتم.قبلا یه ورژن پایین آلتیوم داشتم تو اون ارور نمیداد ولی یادم نیست ورژن چند بود.
                              دوستان کسی میدونه اشکال از کجاست؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X