اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد منبع تغذیه ی معمولی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد منبع تغذیه ی معمولی

سلام
    ما یک منبع تغذیه معولی سااختیم ولی نمیدونم چرا این شکلیه ؟ آیا همین طوری باید باشه ؟
    یک ترانس سه سر 12 ولت 500 میلی امپری رو ما اومدیم تمام موجش کردیم ( یعنی دو سر کناری رو هر کدوم با یه دیود به هم وصل کردیم و سر وسط رو زمین کردیم ) بعدش با یک خازن 50 ولت 470 میکرو موازی کردیم بعدش وصل یک lm317 کردیم .

و زمانی که بار وصل نمی باشد خروجی تا 24 ولت داریم چرا ؟
    زمانی که بار وصل مدار می باشد خروجی تا 5 ولت بیشتر نداریم چرا ؟
    خواستم بدونم آیا باید همین شکلی باشه چرا تغییرات تا 12 ولت نیست ؟
    آیا ولتاژ ورودی کم است ؟
    یا اصلا مدار دچار مشکل شده است و قطعات سوخته اند ؟
    مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

پاسخ : سوال در مورد منبع تغذیه ی معمولی

با سلام خدمت دوست عزیز اینطور که شما شماتیک رو توضیح دادید منکه هیچی نفهمیدم بعدشم اشتبا بستین شما جمله تبدیل AC به DC رو سرچ کنید متوجه خواهید شد . راه درستش توسط 4 تا دیوده که به دو سر خروجی ترانس وصل میشه نه سه سر !!!
    سر وسط رو زمین کردیم دیگه چه صیغه ایه احتمالا ترانس تعجب کرده افت ولتاژش زیاد شده :biggrin:
    اون 4 تا دیود و خازن رو اگه به دو سیم همرنگ (که فک کنم دوتا کناریا) وصل کنید ولتاژ 24 ولت رو دارید و اگه به یدونه کناری و یه وسطی(منظورم غیره همرنگ) وصل کنید 12 ولت دارید

بعدشم بعد از DC کردن خروجی ترانس , ولتاژ DC شده ضربدر رادیکال 2 میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeedxs
      با سلام خدمت دوست عزیز اینطور که شما شماتیک رو توضیح دادید منکه هیچی نفهمیدم بعدشم اشتبا بستین شما جمله تبدیل AC به DC رو سرچ کنید متوجه خواهید شد . راه درستش توسط 4 تا دیوده که به دو سر خروجی ترانس وصل میشه نه سه سر !!!
      سر وسط رو زمین کردیم دیگه چه صیغه ایه احتمالا ترانس تعجب کرده افت ولتاژش زیاد شده :biggrin:
      اون 4 تا دیود و خازن رو اگه به دو سیم همرنگ (که فک کنم دوتا کناریا) وصل کنید ولتاژ 24 ولت رو دارید و اگه به یدونه کناری و یه وسطی(منظورم غیره همرنگ) وصل کنید 12 ولت دارید

بعدشم بعد از DC کردن خروجی ترانس , ولتاژ DC شده ضربدر رادیکال 2 میشه
      آقا فک کنم شما داری شوخی میککنی اونی که شما میگی تراس دوسره که چههار تا دیود لازمه نه ترانس سه سر :biggrin:
      مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

سلام
        لطفا شماتیک رو بزارید .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرشید صادقی
          سلام
          لطفا شماتیک رو بزارید .
          شماتیک رو براتون میزارم ولی نمی دونم باید چه طوری توی پروتیوس ترانس رو شبیه سازیش کنم

دیدگاه

لطفا دست نویس هم که شده شماتیک رو بکش تا بتونم بهت کمک کنم

دیدگاه

اینه
              :NO:
              http://my-zoo.persiangig.com/1111.jpg

دیدگاه

سلام دوست عزیز

در مورد مدار شما ولتاژ dc شده مدارتون برابر هست با Vrms * 1.41 که برابر میشه با 12*1.41=17 ولت که به ورودی lm317 داده اید مقدار خروجی نیز به علت ایده عال نبودن 1.2 ولت از مقدار ورودی کمتر است

طبق قانون اهم ولتاژ و جریان رابطه عکس دارند و با قرار دادن مصرف کننده کم اهم در خروجی مدار قابلیت تامین جریان مورد نیاز در آن ولتاژ را نداشته و ولتاژ کاهش میابد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mb2101
                  سلام دوست عزیز

در مورد مدار شما ولتاژ dc شده مدارتون برابر هست با Vrms * 1.41 که برابر میشه با 12*1.41=17 ولت که به ورودی lm317 داده اید مقدار خروجی نیز به علت ایده عال نبودن 1.2 ولت از مقدار ورودی کمتر است

طبق قانون اهم ولتاژ و جریان رابطه عکس دارند و با قرار دادن مصرف کننده کم اهم در خروجی مدار قابلیت تامین جریان مورد نیاز در آن ولتاژ را نداشته و ولتاژ کاهش میابد
                  خیلی سپاس
                  عزیزم اینها رو خودمون هم میدونیم :redface:
                  من میگم چرا در حالت بی باری 24 نشون میده و زمانی که یک بار خیلی کوچیک مثل مقاومت بهش وصل می کنم ولتاژ بیشتر از 5 ولت نشون نمیده . ترانسمون هم یک ترانس نیم امپر می باشد .
                  دیگه یه مقاومت کوچیک اونقدر جریان نمیکشه که ولتاژ این همه کاهش پیدا کنه .
                  آیا احتمال داره یکی از دیود ها سوخته باشه ؟ اصلا هر جور که فکر میکنم این ولتاژ 5 ولتی قابل توجیه نیست .
                  کسی میدونه چه طوری باید ترانس رو توی پروتیوس شبیه سازی کرد .

دیدگاه

والا به نظر من شما سر وسط ترانس رو بیخیال شو و روی دو سر ابتدا وانتها یک پل دیود با 4 دیود بساز .
                    برای خروجی هم حتما حتما حداقل 10 الی 100 میکرو خازن بگذار.من فکر کنم علت اصلی افت ولتاژ همین خازن خروجی باشه که من تو شماتیک نمیبینم.

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nanocycle
                      والا به نظر من شما سر وسط ترانس رو بیخیال شو و روی دو سر ابتدا وانتها یک پل دیود با 4 دیود بساز .
                      برای خروجی هم حتما حتما حداقل 10 الی 100 میکرو خازن بگذار.من فکر کنم علت اصلی افت ولتاژ همین خازن خروجی باشه که من تو شماتیک نمیبینم.

موفق باشید
                      اگه این کار رو انجام بدم جریان منبع تغذیه نصف میشه و از 500 میلی تبدیل به 250 میلی میشه .
                      حقیقتش من نمیخوام جریان منبع تغذیه ام کمتر بشه .

دیدگاه

خیلی سپاس
                        عزیزم اینها رو خودمون هم میدونیم :redface:
                        من میگم چرا در حالت بی باری 24 نشون میده و زمانی که یک بار خیلی کوچیک مثل مقاومت بهش وصل می کنم ولتاژ بیشتر از 5 ولت نشون نمیده . ترانسمون هم یک ترانس نیم امپر می باشد .
                        دیگه یه مقاومت کوچیک اونقدر جریان نمیکشه که ولتاژ این همه کاهش پیدا کنه .
                        خب شما مقاومت چند اهم گذاشتی؟ اگر کم اهم بزاری مطمئنن جریان زیاد میکشه و افت ولتاژ زیاد میشه . و ممکنه قطعه ای هم بسوزه.
                        شما از من میشنوی یک تست جریان بگیر ببین حداکثر جریان با افت ولتاژ کمی که خروجی بهت میده چقدره .

دیدگاه

میشه از مدار ساخته شده عکسی رو بزارید

در ضمن در صورتی که مقدار دمای LM317 را تثبیت نکنید هم میتونه علت ایجاد چنین مشکلی بشه یک هیت سینک براش بزارید

دیدگاه

سلام هرچی داشتم و نداشتم بردم تو مغازه حقیقتش . فردا یعنی شنبه میرم سروقتش .
                            نوشته اصلی توسط فرشید صادقی
                            خب شما مقاومت چند اهم گذاشتی؟ اگر کم اهم بزاری مطمئنن جریان زیاد میکشه و افت ولتاژ زیاد میشه . و ممکنه قطعه ای هم بسوزه.
                            شما از من میشنوی یک تست جریان بگیر ببین حداکثر جریان با افت ولتاژ کمی که خروجی بهت میده چقدره .
                            مقاومت 80 اهم . فک نکنم 180 اهم اونقدر کم باشه . جریان فک کنم به اندازه ی جریان ترانس باشه چون رگولاتور فک کنم تا 1 آمپر توان تحمل داره . چشم یک تست جریان هم می گیرم .
                            نوشته اصلی توسط mb2101
                            میشه از مدار ساخته شده عکسی رو بزارید

در ضمن در صورتی که مقدار دمای LM317 را تثبیت نکنید هم میتونه علت ایجاد چنین مشکلی بشه یک هیت سینک براش بزارید
                            عکس رو تو بالا گذاشتم اینجا هم میگذارم
                            http://my-zoo.persiangig.com/1111.jpg
                            ولی اگه منظورتون عکس از خود مدار ساخته شده می باشد باید بگم دوربین ندارم موبایل دوربین دار هم ندارم .
                            دوست گرامی رگولاتور رو هیت سینگ وصل کرده ایم .
                            ولی من احساس می کنم رگولاتور سوخته . فقط شکم اینه که یعنی جفت رگوولاتورم سوخته . اخه دوتا رگولاتور داشتم . حالا فردا خبرتون می کنم .

دیدگاه

داداش ترانس سه سر هم میتونی وصل کنی پل دیود.
                              شما دو سر کناری رو ب ورودی پل دیود وصل کن. سر وسطی رو آزاد بذار.
                              خروجی هم خازن ک خودت دیگه کامل در جریان هستی.
                              با خازن یک مقاومت 10 کیلو هم موازی کنی برا تثبیت ولتاژ بد نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X