اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

{ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

{ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

سلام خدمت دوستان عزیز
    قصد دارم تا با همکاری شما عزیزان یک منبع فوروارد تک سوئیچ خوب با ای سی UC3845 بسازم که می خواستم از نظر دوستان و اساتید با تجربه هم استفاده کنم.
    پیشنهاد من مدار زیر است که از دوستانی که منبع فوروارد ساخته اند تقاضا می کنم اگر نکته و ایرادی وجود دارد بیان کنند.
    این مدار :

از دوستان هم خواهش دارم مدارات عملی و ساخته شده خودشون رو در این تاپیک قرار بدن تا از تجربیاتشون استفاده کنیم.
    با تشکر

sigpic

پاسخ : ساخت یک منبع تغذیه فوروارد ساده با ای سی UC3845

من می توانم کمکت کنم
    مدارت ظاهراً درسته
    مقادیر را مشخص کن
    توی طراحی PCB هم می تونم کمکت کنم
    در حد یک یا دوتا ترانس هم خواستی رایگان برات می پیچم
    البته هزینه پست و ارسالش پای خودت

دیدگاه

سلام
      من طبق معمول پایه ی این جور کار ها هستم آقای منتظری.
      جدیدا کارهای طراحی و... flyback رو تموم کردم دارم سوئیچ میکنم روی فوروارد تک سوئیچ البته با کمک آقای وزیری
      محاسبات تراتس رو با اون برنامه روسیه انجام دادم. ولی متاسفانه هنوز از نظر مداری برام جا نیفتاده که فرق فوروارد با فایبک چیه! (فقط با یک دیود و سلف!!)
      در هر صورت ما در خدمتیم

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ساخت یک منبع تغذیه فوروارد ساده با ای سی UC3845

نوشته اصلی توسط A-Ice Man
        سلام
        من طبق معمول پایه ی این جور کار ها هستم آقای منتظری.
        جدیدا کارهای طراحی و... flyback رو تموم کردم دارم سوئیچ میکنم روی فوروارد تک سوئیچ البته با کمک آقای وزیری
        محاسبات تراتس رو با اون برنامه روسیه انجام دادم. ولی متاسفانه هنوز از نظر مداری برام جا نیفتاده که فرق فوروارد با فایبک چیه! (فقط با یک دیود!!)
        در هر صورت ما در خدمتیم
        چه خوب این برنامه روسی رو به من هم می تونی بدی؟
        فلای بک بر اساس خود القایی ترانس کار می کنه یعنی انرژی به صورت خود القایی درون ترانس ذخیره میشه و در اختیار خروجی قرار میگیره و در واقع مثل یک سلف عمل می کنه اما ایزوله
        در فوروارد دقیقا از القای الکترومغناطیسی استفاده میشه به همین خاطر انرژی خودالقایی توسط یک دیود به ورودی برگشت داده میشه و می تونه تو توان های بالاتری کار کنه
        نوشته اصلی توسط imanxx_81
        من می توانم کمکت کنم
        مدارت ظاهراً درسته
        مقادیر را مشخص کن
        توی طراحی PCB هم می تونم کمکت کنم
        در حد یک یا دوتا ترانس هم خواستی رایگان برات می پیچم
        البته هزینه پست و ارسالش پای خودت
        در قسمت فیدبک یکم مشکل دارم و طراحی ترانس پی سی بی هم طراحی کردم
        اگر ترانس رو محاسبه کنید ممنون میشم.
        ورودی برق شهر و خروجی یک 24 ولت 5 آمپر و یک 5 ولت 5 آمپر داریم.

sigpic

دیدگاه

برای شروع از فیدبک زنر استفاده بکنید که شیب کمتری داره و کمتر باعث بههم خوردن تعادل فیدبک میشه. اگر به این نوع فیدبک و جزییاتش تسلط دارید که هیچی....
          کلکتور اپتوکوپلر رو به رفرنس بدید نه تغذیه. تغذیه مکنه نوسان داشته باشه و باعث عدم تعادل فیدبک بشه. رفرنس پایداریش بیشتره.
          کلا منابع نوع فوروارد رو اگر به صورت چند خروجی استفاده بکنید در یکی از خروجیها رگولاسیون نخواهیم داشت. اگر فیدبک مشترک بگیریم در هر دو خروجی رگولایسونی با شیب زیاد خواهیم داشت و عملا رگولایسونی وجود نداره. مگر اینکه از روشهایی مثل تزویج در خروجی استفاده بشه. پس پیشنهاد من اینه که تک خروجی استفاده بکنید.
          ترانسهای تک سوییچ معمولا چون دیوتی سایکل روی 50 درصد بسته میشه رو باید با نسبت تبدیل نصف پیچیده بشن. یعنی ترانس 300 به 100 که عملا مسبت 3 داره رو باید با نسبت 1.5 بپیچیم.ولی این مورد در سیمپیچ اگزیلاری وجود نداره و اگزیلاری باید با خود نسبت پیچیده بشه. تو این مثلا با نسبت 3. اگر بار در خروجی حذف بشه ممکنه دیوتی سایکل انقدر کم بشه که اگزیلاری شارژ نشه.
          راستی اگزیلاری (در این ارایش) از یک دیود و یک مقاومت رو دو خازن تشکیل میشه. (دیود دومی باید مقاومت باشه)
          حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
          به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

چه خوب این برنامه روسی رو به من هم می تونی بدی؟
            چرا که نه!
            واقعیت من خیلی آنالوگ کار نکردم!بیشتر سرم تو دیجیتال بوده و... برا همین از اصطلاحات این برنامه چیزی سر در نمیارم!
            شما یه نگاه بنداز ببین چیزیش رو سر در میاری!
            یه سوال دیگه هم دارم.
            سیم پیچ دوم چه طور باید پیچیده بشه که میگن درد سر زیاد داره؟!
            ----
            در مورد این برنامه
            اول اینکه از زیپپ خارجش نکنید و اجراش کنید! نمیدونم چرا وقتی از زیپ خارج میشه ارور میده!!!
            دوم اینکه این یه مجموعه هست که برای انواع ترانس ها هست (فلایبک و فوروارد و رینگ و... )که قبلا داخل سایت گزاشتم یه سرچی بکنید پیداش میکنید

اینم یه عکس از محیطش :
            فایل های پیوست شده

دیدگاه

چرا که نه!
              واقعیت من خیلی آنالوگ کار نکردم!بیشتر سرم تو دیجیتال بوده و... برا همین از اصطلاحات این برنامه چیزی سر در نمیارم!
              شما یه نگاه بنداز ببین چیزیش رو سر در میاری!
              یه سوال دیگه هم دارم.
              سیم پیچ دوم چه طور باید پیچیده بشه که میگن درد سر زیاد داره؟!
              کی به شما گفته سیمپیچ دوم دردسر داره؟؟؟
              اونم یه سیمپیچه مثل بقیه. ولی اگر قطع بشه (یه وقت از دیود متصل بهش جدا بشه) هسته اشباع میشه و سوییچ میسوزه. اگر هم دیود بسوزه و اتصال کوتاه بشه باز هم سوییچ میسوزه. عیبش همیشه. هر اتفاقی بیفته پشت بندش خاموشی وجود نداره. سوییچ میسوره

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                اونم یه سیمپیچه مثل بقیه. ولی اگر قطع بشه (یه وقت از دیود متصل بهش جدا بشه) هسته اشباع میشه و سوییچ میسوزه. اگر هم دیود بسوزه و اتصال کوتاه بشه باز هم سوییچ میسوزه. عیبش همیشه. هر اتفاقی بیفته پشت بندش خاموشی وجود نداره. سوییچ میسوره
                ممنون
                به نظر شما میزان سیم پیچ اولیه و همچنین سیم پیچ ریست چند دور باشن بهتره برای برق شهر البته
                خروجی هم 24 ولت و 5 ولت است و اگر یکشون خوب رگوله بشه کافی هست.
                سوال دیگه اینکه رو ماسفت ولتاژ بالا می افته ایا سوئیچ 900 ولت مثل 2SK2611 خوبه ؟
                و اینکه ولتاژ خازن ورودی چقدر باشه خوبه ؟ چون احساس می کنم شاید ولتاژ زیادی از طریق دیود به ورودی برگرده :cry:

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                  عجب موجودیه این دیگه! )
                  یه سوال!
                  این سیم پیچ اضافیه کلا موضوعش چیه؟یادمه گفتید دورش باید هم دور با سیم پیچ اولیه باشه ، فکر کنم باید 180 درجه اختلاف فازم داشته باشه درسته؟
                  طریقه سیم پیچیش روی قرقره چطوره؟ اول اولیه ، بعد همون اضافیه ( ) بعد ادامه ترانس؟

ممنون

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : ساخت یک منبع تغذیه فوروارد ساده با ای سی UC3845

عجب موجودیه این دیگه! )
                    یه سوال!
                    این سیم پیچ اضافیه کلا موضوعش چیه؟یادمه گفتید دورش باید هم دور با سیم پیچ اولیه باشه ، فکر کنم باید 180 درجه اختلاف فازم داشته باشه درسته؟
                    طریقه سیم پیچیش روی قرقره چطوره؟ اول اولیه ، بعد همون اضافیه ( ) بعد ادامه ترانس؟

ممنون
                    خیلی ممنون از شما و از آقای وزیری
                    این سیم پیچ انرژی خودالقایی ترانس رو به ورودی بر می گردونه و اگر این سیم پیچ عزیز نباشه این انرژی ما رو خیلی اذیت می کنه و هم ترانس رو به اشباع می بره و هم تلفات زیاد میشه و هم سوئیچ می سوزه و هم :cry2: .
                    البته تو این مدار 5 تا سیم پیچ هست:
                    یکیش اولیه
                    دو تاش ثانویه برای داشتن دو ولتاژ در خروجی
                    و دیگری سیم پیچ ریست هست که انرژی خود القایی رو توسط دیود به ورودی برمی گردونه
                    و دیگری سیم پیچ تغذیه هست که تغذیه آی سی رو تامین می کنه

sigpic

دیدگاه

سوال دیگه اینکه رو ماسفت ولتاژ بالا می افته ایا سوئیچ 900 ولت مثل 2SK2611 خوبه ؟
                      این 9 آمپره . فکر کنم قیمتش بالا باشه!
                      2sk794 پنج آمپه قیمتشم خوب پائین تر.
                      ---
                      آقای وزیری رو سوال پیچ کردیم فرار کرد

دیدگاه

تعداد دور به ولتاژ و سایز هسته بستگی داره. این سری برنامه هایی که ice man گزاشت و من تو فلایبک و فولبریدج استفاده کردم خیلی خوب جواب دادن. احتمال خیییلی بالا محاسبات این رو هم درست انجام بدن. سیمپیچ ریست (تو این برنامه به نام دیگاوسینگ نوشته شده که البته درستش هم اینه) تعداد دورش برابر با ورودیه. البته میشه کمتر یا بیشتر پیچید. هر کدوم مزایا و معایب خودشو داره. شخصا پیشنهادم بیشتر پیچیدنه.
                        کمتر بپیچید ولتاژ بیشتری روی سوییچ میفته و اسپایکهای روی سوییچ یه مقداری بزرگتر میشن. ولتاژ معکوس روی دیود خروجی هم بیشتر میشه. عوضش ولتاژ معکوس روی دیود دیگاوسینگ کمتر میشه.
                        بیشتر بپیچید ولتاژ روی سوییچ کمتر میشه و اسپایک ها هم کوچکتر میشن و ولتآژ معکوس روی دیود خروجی هم کمتر میشه ولی ولتاژ روی دیود دیگاوسینگ بیشتر میشه. از اونجایی که این دیود تلفات زیادی نداره و جریات و توان اصلی از این عبور نمیکنه ترجیح میدم بیشتر بپیچم و ولتاژ روی دیود رو ببرم بالا تا اینکه اسنابرم رو بزرگ بکنم. البته در این روش مقداری تعداد دور و در نتیجه سیم مصرف شده در دیگاوینگ بیشتر میشه. البته به همون نسبت میتونید ضخامت سیم رو هم کم بکنید.(سطح مقطع رو به همون نسبت کم بکنید نه قطر سیم رو)
                        بله این سوییچ از سرشم زیاده
                        خیر. اون ولتاژ نیست که برمیگرده بلکه توانه. دقیقا مثل حالت فلایبک.
                        ببین تو منابع فلایبک ما میایم هسته رو شارژ میکنیم و دشارژش رو استفاده میکنیم. اینجا میایم هسته رو شارژ میکنیم ولی چون تو هسته فاصله نداریم توان خیلی کمی توش ذخیره میشه و جریان خیلی کمه. خروجی رو در حالت القای متقابل گرفتیم. وقتی وییچ خاموش میشه یه چیزی باید هسته رو تخلیه بکنه (یه چیزی شبیه همون دیود یکسوساز و خازن خروجی) این همونه . تو فلایبک ما توان به خروجی میدیم. در عمل نه جریانه نه ولتاژ. توان میدیم میزاریم رو بار با توجه به باری که وجود داره یه ولتآژ رو جریانی روی بار قرار میگیره. اینجا هم داریم توان ذخیره شده در هسته رو برمیگردونیم به خازن دی سی لینک. ولتاژ بیشتری برنمیگرده. فقط نکته ای هست.(که البته در مورد همه منابع هست ولی اینجا ده درصدی بیشتر باید بهش توجه بکنید) در تمام منابع ما جریان رو به صورت فرکانس بالا از خازن dc link میکشیم. در نتیجه به یک خازن پولیستر یا ام کا تی یا ام کا پی (البته در توانهای پایین قابل چشم پوشیه) روی خط دی سی لینک نیاز داریم که نزدیک سوییچ و ترانس باشه. اینجا وجودش همونطور که گفتم ده درصدی مهم تره. چون فقط جریانکشی نیست. وقتی سوییچ خاموش میشه یه مقدار از سمت ترانس به خازن دی سی لینک (از مسیر سیمپیچ و دیود دیگاوسینگ) جریان به خط دی سی اصلی تزریق میشه. در تمام منابع نوع فوروارد فقط سینک فرکانس بالا داریم اینجا سورس و سینک فرکانس بالا داریم.

K.Show

دیدگاه

سلام دوستان عزیز
                          یک نمونه ترانس سه سیم پیچه را دادم بیرون برام بپیچن ولی فکر کنم جهت یک از سیم پیچها اشتباه شده، شکل طراحی در تصویر زیر نمایش داده شده است
                          چطور میشه فهمید طرف اشتباه کرده از اپراتور دستگاه پرسیدم چیزی یادش نمی آمد اخه خیلی وقت پیش دادم بپیچن

دیدگاه

ممنون آقای وزیری
                            چند تا سوال!
                            شما میگید مقدار سیم پیچ دیگاوسینگ رو بیشتر بپیچیم ، چقدر بیشتر؟1 دور؟2 دور؟
                            یه سوال دیگه هم در مورد سلف خروجی. مقدارش چطور محاسبه میشه؟هسته از چه نوعی باید باشه؟
                            ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط imanxx_81
                              سلام دوستان عزیز
                              یک نمونه ترانس سه سیم پیچه را دادم بیرون برام بپیچن ولی فکر کنم جهت یک از سیم پیچها اشتباه شده، شکل طراحی در تصویر زیر نمایش داده شده است
                              چطور میشه فهمید طرف اشتباه کرده از اپراتور دستگاه پرسیدم چیزی یادش نمی آمد اخه خیلی وقت پیش دادم بپیچن
                              یه سیم پیچ رو وصل کن به سیگنال ژنراتور. (با یه 555 هم میتونی ببندی) سیمپیچهای دیگه رو تو اسکوپ ببین. همفازها همجهت و 180 درجه ها خلاف جهت هستن

K.Show

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X