اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موتور گیریبکسی مناسب برای ساخت بالابر 10 تا 20 کیلویی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موتور گیریبکسی مناسب برای ساخت بالابر 10 تا 20 کیلویی

سلام دوستان و اساتید گرامی
    مدتیست به فکر ساخت یک بالا بر ساده برای بالا کشیدن اجناس خرید روزانه
    مثل جعبه میوه - گونی برنج - خرید روزانه - کیف... افتادم تا از طبقه زیر همکف
    تا دو طبقه به بالا بکشم ,
    قسمت مکانیکی آن را بر روی کاغذ طراحی کردم و فقط میماند قسمت موتور و مدار کنترلی که دوستان باید من را راهنمایی کنند
    به یک موتور گیربکسی نصبتا آروم نیاز دارم که بتواند باری با وزن 20 کیلوگرم را به بالا بکشد
    چه مدل موتوری باید خریداری کنم ( اگر 12 ولت دی سی باشد که بهتر است )
    منتظر پیشنهاد دوستان هستم

در مورد برد کنتری دوستان پیشنهادی دارند؟
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

پاسخ : موتور گیریبکسی مناسب برای ساخت بالابر 10 تا 20 کیلویی

دوست گرامی شما اگر بتونید یه وزنه به سمت دیگر تسمه یا ... ببندید و در واقع بالانس کنید مثل اسانسور ها توان لازم برای موتور خیلی کمتر میشه و در واقع فقط برای غلبه بر اصطکاک و کمی هم برای بالا کشیدن نیاز خواهد بود! و با موتور بسیار کوچکتری میتونید این کار رو انجام بدید!
    موتور های 12 ولت که بتونه رو شفت 20 کیلو گشتاور تولید کنه تو روبوای کیو هست میتونید برید ببینید! قیمت انچنانی هم ندارن! ولی اینکه واقعا بتونید این کار رو با اونها انجام بدید بستگی به خودتون داره!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
      دوست گرامی شما اگر بتونید یه وزنه به سمت دیگر تسمه یا ... ببندید و در واقع بالانس کنید مثل اسانسور ها توان لازم برای موتور خیلی کمتر میشه و در واقع فقط برای غلبه بر اصطکاک و کمی هم برای بالا کشیدن نیاز خواهد بود! و با موتور بسیار کوچکتری میتونید این کار رو انجام بدید!
      موتور های 12 ولت که بتونه رو شفت 20 کیلو گشتاور تولید کنه تو روبوای کیو هست میتونید برید ببینید! قیمت انچنانی هم ندارن! ولی اینکه واقعا بتونید این کار رو با اونها انجام بدید بستگی به خودتون داره!
      سلام دوست عزیز
      فکر خیلی جالبی کردید که نیاز به موتور قوی برای بالا کشیدن نیست
      بله حالا که فکر میکنم در سیستمهای بالا بر صنعتی و آسانسور به همین صورت است که میفرمایید

ببخشید متوجه نشدم کجا را میفرمایید ؟ تو روبوای کیو
      ؟

------------------------------- اضافه شده:

البته یک مشکلی هست دوست عزیز
      این تعادل که میفرمایید فقط میتوان برای خود اتاقک آسانسور به وجود آورد و هر کالا یا نفری که به اتق اضافه شود
      این تعادل را به هم خواهد زد , این در صورتی است که به اتاقک چیزی اضافه نشود و تعادل برای آن بر قرار شود....

------------------------------- اضافه شده:

جهت اطلاع دوستان :
      یک وسیله به نام "وینچ برقی سیم یکسلی" پیدا کردم که بعضی از آنها با 12
      ولت نیز کار میکنند و معمولا بر روی ماشینهایی مثل جیپ نمونه هایی از آن را دیده اید , که میتواند
      تا 900 کیلو را بکشد :

مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
      _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

سلام
        من هم همین رو گفتم! البته درسته برای بالانس کردن وزن اتاقک یا ظرف هست ولی بالانسی که ایجاد میکنه باعث میشه نیروی روی شفت موتور کمتر بشه!
        مگر اینکه وسیله هاتون رو با قلاب و طناب بالا بکشید!
        توی فروشگاه roboeq موتور گیربکسایی قبلا دیدم که فکر میکنم تا 50-60 کیلو گشتاور داشتند! ولی تعداد دورشون پایینه!
        http://roboeq.ir/products/category/213/p_p/4/t_p/109/
        البته نمیدونم دقیقا برای چه کاری و چه قیمتی میخواهید ولی این جور موتور ها برای کارهای جدی مناسب نیستند!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
          البته نمیدونم دقیقا برای چه کاری و چه قیمتی میخواهید ولی این جور موتور ها برای کارهای جدی مناسب نیستند!
          سلام دوست عزیز
          ممنون برای توضیحات خوبتون
          من در کامت اول عرض کردم که برای چه کاری میخوام و ممکن است فقط هفته ای یک بار آن هم دو یا سه بار پشت سر هم
          برای بالا کشیدن مواد غذایی خریداری شده از پارکینگ تا طبقه دوم (برای مادر و پدرم میخوام چون حمل بار سنگین براشون
          از طرف پرشک ممنوع شده و خونشون متاسفانه آسانسور هم نداره و حتی جایی برای نصب اسانسور وجود نداره
          فقط یک نورگیر گوچک هست که من قراره براشون چنین وسیله ای بسازم تا حداقل بارهای سنگین را با آن به بالا ببرند..)

دیدگاه

سلام
            فکر کنم بتونین از موتور و گیربکس یک چرخ گوشت قدیمی استفاده کنین
            برای تغییر جهتش هم جای دو تا سیمی که به جاروبکش میره رو با یک رله دوبل عوض کنین
            اگه هم دورش برای این کار زیاده یک دیود با برق ورودی سری کنین .

موارد دیکه که میتونین روش فکر کنین موتور شیشه بالا بر ماشین و موتور برف پاک کن .
            البته فکر کنم موتور و گیر بکس چرخ گوشت بهتر باشه چون دیگه دردسر ساخت تغذیه با جریان بالا رو نداررین .
            پانوشت : برای موارد ایمنی حتما اصولی فکر کنین .

دیدگاه

سلام آقا سینای عزیز خوبید؟ :biggrin:موتور گیربکس هایی که تو سایت ها میفروشن اطمینان بالایی نداره چون ممکنه چرخ دنده اول موتور مخصوصا اگه برنجی باشه زود ساییده بشه. موتور گیربکس شیشه بالابر هم سیستمش خوبه چون موتور میتونه دنده رو بچرخون ولی دنده نمیتونه موتوررو بچرخونه(موتور با دیس متصل به چرخدنده میچرخه) اما شاید زورش به بیست کیلو نرسه. یه سری موتورگیربکس چرخذنده فولادی با همون سیستم شیشه بالابر هست مربوط به در باز کن مینی بوس سیترا سی140s. که از لحاظ قدرت و اطمینان نظیر نداره و مخصوص کار شماست ولی مصرف برقش زیاده ولی خوب با توان پایین تر هم کار شمارو راه میندازه چون بیش ازحد قویه!! ولی فکر کنم گرون باشه ولی اگه هزینه براتون مهم نیست بخریدش خیلی خوبه نمایندگی سیترا هم تو تهران هست گیر میاد
              لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                سلام آقا سینای عزیز خوبید؟ :biggrin:موتور گیربکس هایی که تو سایت ها میفروشن اطمینان بالایی نداره چون ممکنه چرخ دنده اول موتور مخصوصا اگه برنجی باشه زود ساییده بشه. موتور گیربکس شیشه بالابر هم سیستمش خوبه چون موتور میتونه دنده رو بچرخون ولی دنده نمیتونه موتوررو بچرخونه(موتور با دیس متصل به چرخدنده میچرخه) اما شاید زورش به بیست کیلو نرسه. یه سری موتورگیربکس چرخذنده فولادی با همون سیستم شیشه بالابر هست مربوط به در باز کن مینی بوس سیترا سی140s. که از لحاظ قدرت و اطمینان نظیر نداره و مخصوص کار شماست ولی مصرف برقش زیاده ولی خوب با توان پایین تر هم کار شمارو راه میندازه چون بیش ازحد قویه!! ولی فکر کنم گرون باشه ولی اگه هزینه براتون مهم نیست بخریدش خیلی خوبه نمایندگی سیترا هم تو تهران هست گیر میاد
                سلام محسن خان
                با زحمتای ما؟....

میتونید یک عکس از این موتور گیربکسی شیشه بالابر مینیبوسی قرار بدید؟
                قیمتش چند هست دوست عزیز؟

اضافه شده در تاریخ :
                نوشته اصلی توسط mohsen++
                سلام
                فکر کنم بتونین از موتور و گیربکس یک چرخ گوشت قدیمی استفاده کنین
                برای تغییر جهتش هم جای دو تا سیمی که به جاروبکش میره رو با یک رله دوبل عوض کنین
                اگه هم دورش برای این کار زیاده یک دیود با برق ورودی سری کنین .

موارد دیکه که میتونین روش فکر کنین موتور شیشه بالا بر ماشین و موتور برف پاک کن .
                البته فکر کنم موتور و گیر بکس چرخ گوشت بهتر باشه چون دیگه دردسر ساخت تغذیه با جریان بالا رو نداررین .
                پانوشت : برای موارد ایمنی حتما اصولی فکر کنین .
                سلام محسن جان
                خوب هستید دوست عزیز

به نظر شما موتور چرخ گوشت دورش بالا نیست؟
                فکر کنم همان شیشه بالا بر ماشین بهتر باشه , نظر شما چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                  سلام دوستان و اساتید گرامی
                  مدتیست به فکر ساخت یک بالا بر ساده برای بالا کشیدن اجناس خرید روزانه
                  مثل جعبه میوه - گونی برنج - خرید روزانه - کیف... افتادم تا از طبقه زیر همکف
                  تا دو طبقه به بالا بکشم ,
                  قسمت مکانیکی آن را بر روی کاغذ طراحی کردم و فقط میماند قسمت موتور و مدار کنترلی که دوستان باید من را راهنمایی کنند
                  به یک موتور گیربکسی نصبتا آروم نیاز دارم که بتواند باری با وزن 20 کیلوگرم را به بالا بکشد
                  چه مدل موتوری باید خریداری کنم ( اگر 12 ولت دی سی باشد که بهتر است )
                  منتظر پیشنهاد دوستان هستم

در مورد برد کنتری دوستان پیشنهادی دارند؟
                  خب تو طرح بالا الان موتور بچرخه وسایلات کله پا میشن که !!!

بنظر منم از موتور چرخ گوشت استفاده کن و با گذاشتن گیر بکس مناسب دورشو بیار پایین
                  اگر بخوای موتور 12 ولت بذاری یه هزینه تغذیه 12 ولت حداقل 30 امپر نیاز داری که قیمتش بالاس و فردا پس فردا هم میسوزه و باید موتورت هم 12 ولت گیربکس حلزونی باشه تا اگه وسطای راه برق رفت وسایلات نیفتن کف پارکینگ

از موتور چرخ گوشت استفاده کن و بجای هزینه های درایور و تغذیه یه گیربکس حلزونی بخر که هم احتمال خرابیش صفره و هم مطمئنه (باقطع برق گیربکس قفل میکنه)
                  راستی برای اینکه این گیربکسا خود قفل بشن تبدیل دورشون باید حداق 10 باشه . ولی شما برای موتور چرخ گوشت حداقل 20 یا 30 نیاز داری . اول موتورو بخر ببین دورش چقدره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                    سلام محسن جان
                    خوب هستید دوست عزیز

سلام از ماست
                    اگه دورش بالاست یه دیود باهاش سری کنین در ضمن میتونین قطر قرقره ای که کابل دورش پیچیده میشه رو کوچیک بگیریمن تا سرعت بالابردن سبد کم بشه

نوشته اصلی توسط sina1359

موتور شیشه بالا بر جریان زیادی میخواد و دردسر برای تغذیه اون خواهید داشت البته دستتون برای باتری بک پ برای زمان قطع برق باز میشه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                      سلام محسن جان
                      خوب هستید دوست عزیز

سلام دوباره ممنون به نظر خودم همون شیسشه بالابر بهتر باشه مصرفش هم خیلی بالا نیستا خودم دوتا دارم نهایتش فکر کنم اگه بخواد شیشه بالا ببره شیش هفت آمپر بکشه درضمن شاید مجانی تعمیرکارا بهتون بدن چون موتور و گیربکسشون خراب نمیشه فقط قرقره پلاستیکی که سیم رو میکشه میشکنه و چون قطعاتش رو جداجدا گیر نمیاد کامل عوضشون میکنن سرعت چرخششون هم مال پژو حول و حوش فکر کنم 80 آرپی ام باشه برای تغذیه هم یه منبع ده آمپری کافیه و چون جریان استارتش بالا هست منبع خاموش میشه که باید براش با پیدبلیوام استارت نرم درست کنی
                      نوشته اصلی توسط sina1359
                      سلام محسن خان
                      با زحمتای ما؟....

میتونید یک عکس از این موتور گیربکسی شیشه بالابر مینیبوسی قرار بدید؟
                      قیمتش چند هست دوست عزیز؟
                      آها این یکی محسنو با من بودی؟ حواس نمونده برام این موتور گیرباکسا مال در باز کن مسافرا هست کهخیلی قدرت داره میشه گفت حداقل نیم کیلو وات توانش باشه قیمتوسراغ ندارم عکس ازش ندارم چون تعمیرش کردیم و بستیمش اما همونطور که داش محسن گفت شیشهبالابر و قرقره کوچیک بهتره
                      لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

سلام
                        ممنون از دو محسن گل و دو دوست عزیزم در سایت

حالا دوستان اگر آماده بالا بر صنعتی را بخوام بخرم به نظرتون حدود چه قیمتی در میاد؟

پ.ن: موتور بالا بر شیشه چه ماشینی را پیشنهاد می کنید

دیدگاه

با سلام
                          فکر بالابر شیشه اتوموبیل را هم نکنید که اصلا توان اینکار را ندارد استفاده از وینچ فکر بهتری است ولی خب 12 ولت است تامین برق آن توسط برق شهر احتیاج بیک منبع تغذیه 12 ولت مثلا 30 ، 40 آمپری دارد که این خودش قیمت سیستم را زیاد میکند استفاده از بالابر های صنعتی بهترین است و شرکتهای زیادی در این زمینه فعالیت میکنند که با جستجو در گوگل میتوانید آدرس و شماره تلفن آنها را بیابید.

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                            شما برای ایمنی و بهتر بودن بالابرتون باید از گیربکس حلزونی استفاده کنید که به شدت کاهنده دور و افزاینده گشتاوره.
                            تو بازار هم خوده موتور فروش ها موتور گیربکسی با گیربکس حلزونی دارند.
                            این گیربکس یه خاصیت خیلی خوبی که داره اگر موتور اون رو نگردونه با نمی تونه بگر دونش.
                            وبه همین دلیل کاملا کنترل شدست و میتونه موتور های 12 ولتی که دور بالا و گشتاور پایی دارند رو به دور پایین و گشتاور بالا تبدیل کنه.
                            هم میتونی گیربکس جدا بخری و موتور رو بهش وصل کنی.
                            هر گیربکس یه نسبت تبدیل داره که دور رو کم یا زیاد می کنه در مورد این ها دور کم میشه هر چه دور کم بشه گشتاور زیاد میشه مثلا اگر 1/2 باشه دور نصف و گشتاور دوبرابر میشه.
                            می تونی راحت حسابش کنی.
                            این تصویری که کشیدی مکانیزم خوبی نیست.
                            بهتر از زنجیر استفاده کنی یا این که مثل جرثقیل های دیگه از یک درام و کابل استفاده کنی.
                            با این ها لازم نیست کابلی جلوی سکوی بارت ببندی.اصلا این مکانیزم شما مناسب نیست.چون باید اصطکاک کافی و برای نگه داشتن بار روی قرقره داشته باشی که نمیشه ای جوری.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X