اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش قدم به قدم ساخت اینوتر 12 به 220 قدرت مند همراه با عکس و توضیح

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش قدم به قدم ساخت اینوتر 12 به 220 قدرت مند همراه با عکس و توضیح

سلام دوستان ، می خوام امروز به کسانی الکترونیک علاقه مند هستند و دوست دارن یه اینورتر ساده ولی حرفه ای درست کنند ، آموزش بدم.

خوب هدفم از زدن این تایپک این بود که من مدت ها دار سایت eca و سایت های دیگر و همچنین برای پروژه ام در حال سرچ بودم که مدار خودم رو ساختم و بهترین نتیجه ای که فکرشو نمی کردم داد. حالا اطلاعات ، عکس ها و مدار هامو می خوام در این جا بزارم که دوستان اگه بخوان درست کنند ، راحت باشن

خب اگه مبتدی هستید و خیلی کم از اینورتر و الکترونیک می دونید ، متن زیر رو بخونید تا ابهاماتون رفع بشه .

1- اینورتر چیه؟
    خب اینوتر یک مدار است که ولتاژ یا اطلاعاتی رو از نوعی به نوع دیگر تبدیل میکند.

2-اینورتر ما چگونه کار میکند؟
    اینوتر ما ولتاژ 12 ولت dc یا همون خطی رو به حدود 220 ولت ac یا متناوب با فرکانس 50 هرتز تبدیل میکند

خب مدار های اینورتر 2 بخش مهم دارند که
    1 - مدار نوسان ساز
    2- ترانس
    است.

خب مدار نوسان ساز چیه ؟
    خب ما باید ولتاژ dc رو به ac با فرکانس 50 هرتز تبدیل کنیم که این وضیفه مدار نوسان ساز است که خود نوسان ساز 2 بخش مهم دارد.
    1- قسمت نوسان ساز
    2- قسمت قسمت ترانزیستور یا آی سی

خب قسمت نوسان ساز چیه؟
    قسمت نوسان ساز یک فرکانس 50 هرتزی درست میکنه و به قسمت ترانزیتور یا ای سی میره .
    قسمت نوسان ساز این کار رو با 3 روش میتونه انجام بده. 1-استفاده از خازن 2-استفاده از ایسی 555 3- استفاده از میکرو

خب تا همین جا بسه و بریم برای قسمت ترانزیستور و آیسی:
    خوب این نوسان جریان کمی داره که بشه به ترانس وصل کرد پس باید با استفاده از ترانزیستور یا آی سی اونرو درس کنیم.
    کار با ترانزیستور سادست اما یه توضیح می خوام با آیسی های l6203 بدم ، این آیسی ها برای ساختن ربات به کار میره اما خیلی بدرد این مدارت میخوره.
    خب تا همین جا بسه.
    http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

پاسخ : آموزش قدم به قدم ساخت اینوتر 12 به 220 قدرت مند همراه با عکس و توضیح

سلام میشه بگید توان اینورترتون چنده وچغدر هزینه کردید :mrgreen:
    عاشقان را سر شوریده به پیکر عجب است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir mohammad 1376
      سلام میشه بگید توان اینورترتون چنده وچغدر هزینه کردید :mrgreen:
      راستش شما هر چی بیشتر هزینه کنید ، توان بیشتری میگیرید. برای اینورتر ها باید هزینه کرد ، من یکیشو ساختم با 50 هزار تومن که نسبت به هزینه ای که کردم ، قدرت خوبی داشت فکر کنم حدود 500 وات ، البته اصلا نمیشه اندازه گیری کرد.
      اگه شما بخاید من میتونم مدار اینورتری براتون بسازم که بتونه جواب خونه رو بده ولی شاید باید 500 هزار تومن هزینه بکنید.
      حالا من چند تا مدار ساده و حرفه ای به زودی می گذارم و توضیح هم میدم.

دیدگاه

خب این یکی از مدار های ساده و قدرمتند است که مربعی که که از روی کنجکاوی با آی سی l298 ساختم که خوب هم کار میکنه. اگه خواستید قوی ترشه با آیسی l6203 البته هدسینک و فن یادتون نره
        اینجا یه آیسی 555 به عنوان نوسان ساز آوردم که می تونید به جای اون مقاومت 140 کیلو ، یک پتانسیومتر بذارید ، که بشه فرکانس رو تغییر داد .ترانس هم باتوجه یه ولتاژ ورودی باید ساخت که فکر کنم 9 ولت باشه که هر چی آمپرش بالاتر باشه بهتره. در آینده توضیحات مفصلی در باره ترانس ها خواهیم داد. اون رگولاتوره 7805. هست و ترانزیستور های npn bc327 و pnp bc337 هستند.

دیدگاه

خب ، قول داده بودم که یه مدار ساده و خوب و قابل ارتقا به حرفه ای رو با ترانزیستور براتون بزارم ، این مدارو ببینید.

البته توی پروتئوس خوب کار نمی کرد ولی در واقعیت خوب کار میکنه. راستش چون توی پروتئوس کار نکردم نمی دونم باید چه ترانسی بزارم ، شما این مدارو بدون ترانس درس کنید بعد با ولت متر ببینید چه ولتاژی داره ، بعد با یه ترانس آمپراژ بالا مناسب با اون ولتاژ بگیرید. هدسینک و فن هم یادتون نره

برای ارتقا دادن این مدار هم می توان یک کار کرد. اینکه مثلا به جای 1 ترانزیستور، 3 ترانزیستور و یا بیشتر رو با هم موازی کنید(منظورم اینه پایه 1 به 1 ، 2به 2 و ...) که در کل مدار 12 یا بیشتر تا ترازیستور داشته باشه.

دیدگاه

با سلام و تشکر ببخشید اگه می شه بگید مشه با ترانزیستور تنها هم این مدار رو طراحی کرد لطفا توضیح بدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط korosh.94
              با سلام و تشکر ببخشید اگه می شه بگید مشه با ترانزیستور تنها هم این مدار رو طراحی کرد لطفا توضیح بدید
              خب ما باید یجوری یه نوسان ساز درست کنیم ، راحت ترین کار اینه که با همین ایسی 555 که هم راحته هم ارزونه و هم دقیقه ولی 2 روش دیگه هست که خازن هست و میکرو
              روش خازن چون خازن 25 بار در ثانیه شارژ و دشارژ میشه ، ممکنه که ظرفیتش کم بشه و تغییراتی در فرکانس داشته باشیم
              روش میکرو هم دیقه ولی گرونه و یکی از خصصیت هاش اینه که میشه موج تقربا سینوسی درست کرد.

دیدگاه

دوست عزیز یه سوال
                تغییر فرکانس چه تاثیری بر روی کار داره
                ؟
                مثلا اگه ما فرکانس رو برسونیم به 1 هرتز چه اتفاقی میافته و اگه برسونیم به 10کیلوهرتز چه اتفاقی میافته؟

دیدگاه

[quote author=meysam64 link=topic=100037.msg721770#msg721770 date=1436530688]
                  دوست عزیز یه سوال
                  تغییر فرکانس چه تاثیری بر روی کار داره
                  ؟
                  مثلا اگه ما فرکانس رو برسونیم به 1 هرتز چه اتفاقی میافته و اگه برسونیم به 10کیلوهرتز چه اتفاقی میافته؟
                  [/quot
                  صحیحش اینه که فرکانس مناسب ترانس رو انتخاب کنید ولی تا اون جایی که من میدونم کاهش فرکانس باعث ریپل بیشتر و تغییر ولتاژ میشه و افزایشش موجب بازم تغییر ولتاژ و ریپل کمتر میشه

دیدگاه

بحث ترانس بحث سنگینی هست...بهتره بریم سر ترانس.....ترانس هم افزاینده هست...هسته فریت هست؟؟؟؟؟؟؟
                    تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

دیدگاه

سلام
                      من می خوام یه اینورتر 200 وات طراحی کنم.که برای روشن کردن لامپ و شارژ موبایل کافی باشه .
                      از دوستان اگه کسی هست که بتونه کمکم کنه؟؟؟!!
                      ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید دلشاد منور
                        بحث ترانس بحث سنگینی هست...بهتره بریم سر ترانس.....ترانس هم افزاینده هست...هسته فریت هست؟؟؟؟؟؟؟
                        ترانس افزاینده د کاهنده نداره . وقتی میگد ترانس 12 به 220 مثلا، از یه ور 12 ولت بدید اونور 220 میده و بعلکس و تفاوتش در مقدار جریان هست. من خودم ترانس نمی بندم هسته فریتش همین معمولی ها باید باشه فک کنم چون این ترانسا معمولین خواص نیسستن. مرسی از نظرتون.

اضافه شده در تاریخ :
                        نوشته اصلی توسط sadegh_fojica
                        سلام
                        من می خوام یه اینورتر 200 وات طراحی کنم.که برای روشن کردن لامپ و شارژ موبایل کافی باشه .
                        از دوستان اگه کسی هست که بتونه کمکم کنه؟؟؟!!
                        ممنون
                        لازم نیست شما میتونید از لامپ ها و شارژ های ماشین استفاده کنید. چون این مدارا پر هزینه هست و برای وسایلی که فقط 220 ولت هستن به کار میرن. مرسی از نظرتون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
                          ترانس افزاینده د کاهنده نداره . وقتی میگد ترانس 12 به 220 مثلا، از یه ور 12 ولت بدید اونور 220 میده و بعلکس و تفاوتش در مقدار جریان هست. من خودم ترانس نمی بندم هسته فریتش همین معمولی ها باید باشه فک کنم چون این ترانسا معمولین خواص نیسستن. مرسی از نظرتون.
                          ترانس های فریت فرکانس بالا هستن ولی ترانس های معمولی که هسته های اهنی هستن فرکانس پایین هستن و حجم و تلفات زیادی دارن....این مدارات اینورتر فرکانس بالا هستن ...ترانس هایی با هسته های فریت لازمه.....درسته؟
                          تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید دلشاد منور
                            ترانس های فریت فرکانس بالا هستن ولی ترانس های معمولی که هسته های اهنی هستن فرکانس پایین هستن و حجم و تلفات زیادی دارن....این مدارات اینورتر فرکانس بالا هستن ...ترانس هایی با هسته های فریت لازمه.....درسته؟
                            خب این همش پنجاه هرتز فرکانسشه، پس معمولیا اهنی می خواد ، شما اول مدار اینورتر رو بسازید ببینید چن ولت خروجی میده بعد اگه مثلا دوازده ولت داد برید یه تر انس 12 به 220 با توان مناسب بگیرید. اصلا کاری به هسته فریت و پ.. نداشته باشید. مرسی

دیدگاه

سلامممم
                              بازم من و یه مدار توپ دیگه :wow: :wow:
                              خب بریم سر مدار:
                              مدار داره اپدیت میشه تا دو ساعت دیگه میزارمش
                              تغییرات:
                              اضافه شدن مدار محافظ
                              رفع بعضی اشکالات
                              اضافه کردن بورد ترانزیستور+

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X