اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت دستگاه اکو آمپلی فایر حرفه ای جهت استفاده در مجالس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت دستگاه اکو آمپلی فایر حرفه ای جهت استفاده در مجالس

سلام خدمت همگی دوستان در این تایپیک میخوام ساخت یک دستگاه اکو آمپلی فایرحرفه ای جهت مجالس ومراسمو به همراه شما دوستان به صورت عملی کلید بزنم امید وارم مورد پسند علاقه مندان به این مبحث قرار بگیره از کلیه دوستان عزیزم دعوت میکنم در پیشبرد این مبحث هم یار من باشند من سعی میکنم مدارات ومباحث مهم را در این تایپیک قرار دهم لذا جهت سردر گم نشدن :angry:علاقه مندان به ساخت وپیوسته شدن موضوعات از دوستان خواهش میکنم سوالات خود را در تایپیکی تحت عنوان :NO:( سوالات مربوط به ساخت دستگاه اکو آمپلی فایر حرفه ای جهت استفاده در مجالس) :arrow:مطرح کنند فعلا دوستانی که آماده استارت این موضوع هستید با زدن دکمه تشکر آمادگی خود را اعلام کنند پیشاپیش از همکاری وهم یاری همه شما دوستان گلم وهمکاران بخش نظارتی تشکر میکنم :applause:
    یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

پاسخ : ساخت دستگاه اکو آمپلی فایر حرفه ای جهت استفاده در مجالس

سلام سعید جان
    خیلی خوشحال شدم از دیدن این تاپیک. به خصوص اینکه یکی از تاپیک های مورد علاقه من هم خواهد بود.
    من تجربه ساخت چنین دستگاهی رو داشتم و تاپیکش هم موجود هست . :applause:
    تا حد توان در خدمتم . فقط مواردی وجود داره که به نظر من باید خصوصی باشه و امکان رویت آنها فقط برای بچه های با سابقه انجمن صوتی فراهم باشه.
    موفق باشید.

دیدگاه

بسم ا... الرحمن الرحیم
      خوب بریم سر اصل مطلب که انشاا... ماه محرمم نزدیکه بتونیم یک دستگاه دست ساز خوب برای این مجالس بسازیم
      ویژگی های طرحمون عبارتند از
      1- 4 کانال ورودی (پری آمپلی فایر ) به همراه تنظیم باس وتریبل وداشتن ولوم اکو در صورت تمایل برای کانال مربوطه
      2- داشتن مدار اکو دیجیتال با IC PT2399
      3_ داشتن مدار تقویت کلی کانالها وداشتن ولوم مستر وباس وتریبل مربوطه
      5- داشتن مدار MP3 پلیر جهت پخش موزیک وغیر....
      6- داشتن 2 کانال آمپلی فایر پرقدرت 200 وات (با ماسفت ) یا 200 وات با ترانزیستور BJT یا در صورت تمایل 350 وات( های اند) با استیبل بالا
      7- داشتن محافظ های مربوطه نسبت به اضافه بار وحرارتی وغیره.....( به صورت دلخواه)
      واما ویژگی های کلی این پروژه تا اونجا که بشه سعی میکنم نکات کلیدی و ریزه کاری هایی که این حقیر طی مدتی که در این کار بودمو به شما دوستان منتقل کنم ویه جمع بندی کاملی از دانش وتجربه دوستانم داشته باشیم نکته مهم این پرژه اینه که تا اونجا که مقدور بوده از قطعات رایج بازار (کف بازار استفاده ) شده تا برای همه قابل ساخت باشه شما دوستانی که میخواهید با این طرح همراه شوید میتوانید یک بدنه آمپلی فایر فرسوده از یکی از اوراق فروشی ها خریداری کرده که فضای نسبتا بزرگ ومناسب داخلی خوبی داشته باشه فقط لطفا سعی کنید در این تایپیک از طرح سوالات مربوط به ساخت ومدار وغیره ........خود داری کنید ودر تایپکی که با نام ((((سوالات ساخت دستگاه اکو آمپلی فایر حرفه ای جهت استفاده در مجالس)))) باز کردم مطرح کنید از دوستانی هم که دستی در ساخت دارند تقاضا دارم مدارات مرتبط خودشونو در این تایپیک قرار بدهند ومنو از راهنمایی وکمک خودشون بی نسیب نگذارند باتشکر فراوان برادر کوچیکتر شما سعید توکلیان

دیدگاه

با سلام .
        در مورد تقویت کننده ی قدرتی که گفتید بهتره به جای ترانزیستور های زیاد از ای سی های سری ( STK و TDA ) استفاده کنید چون هم راحت تره و هم همه ی قطعاتش در بازار هست مثل مدار ات زیر :

http://www.electroniq.net/files/audio/STK4050V-amplifier-circuit.jpg
        این طرح 4 ترانزیستوری است :
        http://www.elektropage.com/images/upload/200watts_power_amplifier_tda2030_e49.jpg
        ما زنده به آنیم که آرام نگیـریم
        موجـیم که آسودگی ما عدم ماست...

دیدگاه

سلام
          با اجازه سعید عزیز
          من قبلا" چنین دستگاهی رو مونتاژ کردم

در این دستاه من از آمپلی فایر ماسفت با ترانزیستورهای irfp250n استفاده کردم. ولی پیشنهادم این هست که برای این پروژه از ترانزیستورهای bjt استفاده شود.
          برای قسمت آمپلی فایر من یک نقشه با ترانزیستورهای 2sc5200 و 2sa1943 پیشنهاد می کنم. لطفا" نقشه رو بررسی کرده و عیوب را ذکر کنید و در صورتی که قابلیت ارتقا دارد ذکر بفرمایید.
          سپاس

دیدگاه

خوب دوستان با ساخت مدار پری آمپلی فایر برای هر کانال ورودی شروع میکنیم پری که برای این طرح در نظر گرفتم پری طرح شده با IC 4558 هستش که به فراوانی یافت میشه (توجه معادل 4558 IC TL072 ودیگر مشابهات که در کتاب data sheet میباشد)وبه راحتی میتونید روی برخی بردهای اوراقی وسایل صوتی هم اونو پیدا کنید بهترین مارکی که میتونید تو بازار از این مدل گیر بیارید مارک شرکتJRC هستش در ساخت این طبقه نکته ای که به نظرم میرسه اینه که این طبقه دارای ضریب تقویت بالا با نوییز پایین میباشد لذا تا اونجا که میتونید این طبقه رو نسبت به نوییز بیرونی( امواج الکترومغناطیسی نظیر موبایل) ودرونی آمپلی فایر (نوییز حاصل از ترانس ونوسان 50 هرتز ونوییز حاصل کار فن خنک کننده) باید ایمنش کرد راهشم شیلد کردن صفحه فلزی پنل جلوی دستگاه به گراند مربوطه هستش وبرای جلوگیری از نوییز داخلی هم میتونید این مداراتو در یک غلاف فلزی شیلد شده (قرار دادن یک صفحه ضد نوییز ) قرار بدید تا اونجا که میتونید سیمهای حامل سیگنال رو از نوع کواکسیال وبه طول کم استفاده کنید قطعات بکار برده شده در ساخت این بخش کیفیت لازم را داشته باشند مخصوصا خازنها از نوع پلی استر یا تانتالیوم باشند برق تغذیه این طبقه حتما باید از نوع رگوله شده باشد (12 ولت) وبای پس تغذیه توسط خازنهای مربوطه باید صورت بپذیرد واما در این طرح همان گونه که قبلا گفتم من خودم به شخصه اقدام به ساخت دستگاه 4 کاناله میکنم لذا تعداد کانال توسط شما اختیاری می باشد وبه هر تعداد که دوست دارید میتوانید تعداد کانالها راکم یا زیاد کنید واصلا مشکلی نیست [] مدار چاپی یکپارچه مربوط به این مدار ( توجه مدار چاپی تصحیح شده لذا هیچ نگرانی نداشته باشید آن نقطه کوچک کنار پایه IC 4558 به علامت پایه 1 IC میباشد )[] به زودی تصویر ساخته شده این مدار را هم قرار میدهم شرمنده که مدارات بر روی کاغذ ترسیم شده وقت کافی برای ترسیم کامپیوتری آن رو ندارم از دوستان اگر کسی میتواند کمکی در ترسیم مدارات(چاپ راهنمای فیبر مدارچاپی وترسیم مدارات ) این تایپیک داشته باشد ممنون میشوم کمکم کنه موفق باشید

دیدگاه

این هم یک مدار باس تریبل دو کاناله است که مربوط به سایت http://www.eleccircuit.com/ است .

http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2008/07/pre-tone-control-stereo-by-ic-ne5532-233x250.jpg

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ALI. j
                این هم یک مدار باس تریبل دو کاناله است که مربوط به سایت http://www.eleccircuit.com/ است .

http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2008/07/pre-tone-control-stereo-by-ic-ne5532-233x250.jpg
                سلام دوست گرامی خیلی ممنون از حضورتون در این تایپیک لطفا مداراتی رو قرار بدهید که فیبر مدار چاپی دارند ویا خود اقدام به ساخت آن کرده اید وسعی کنید عکسها در کیفیت مطلوب باشند تا برای همه به راحتی قابل دیدن باشند ( از دوستانی که مداری پیشنهاد میدهند بینهایت سپاسگذارم)

دیدگاه

سلام اقا سعید
                  داداش اون امپلی که با 4تا ماسفت irfp250n هست خوبه ها
                  خیلی قویه راحت 200واتو میده
                  پایداریشم خوبه الان حدود 6ماهه دارمش و تو چندتا مجلسم استفاده کردم ازش
                  استریو اگه بشه واقعا خفن میشه :rolleyes:

دیدگاه

سلام
                    تاپیک خیلی خوبیه
                    منم در حد دانش خودم کمک میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jin_kazama
                      سلام اقا سعید
                      داداش اون امپلی که با 4تا ماسفت irfp250n هست خوبه ها
                      خیلی قویه راحت 200واتو میده
                      پایداریشم خوبه الان حدود 6ماهه دارمش و تو چندتا مجلسم استفاده کردم ازش
                      استریو اگه بشه واقعا خفن میشه :rolleyes:
                      بله جناب متولیان عزیز مدار خوبی هستش (کم پیدا هستید؟؟؟؟ :bye )منم منظورم از 200 وات با ماسفت همین مدار بود البته میشه با کمی دست کاری حساب شده بهترشم کرد منم چندتایی از این نمونه آمپلی ساختم (به صورت دوبل استریو )که برای برخی کارها کنار گذاشتم [] []

دیدگاه

خوب دوستان اینم یک عکس از مدار ساخته شده پری آمپلی فایر یکپارچه برای دوستانی که پنل جلوی آمپلی فایر صاف دارند البته پنلی که قراره من روش کار کنم (پری نصب کنم )جور دیگری هست مجبورم تغییراتی در فیبر مدارچاپی وقرار گیری قطعات روی آن وهمچنین فاصله ولومها از یکدیگر اعمال کنم البته یک نکته اضافه کنم در این عکس از گذاشتن ولوم ECHO برای کانال مربوطه اجتناب شده(خودم نمیخواستم) والبته به صورت اشتباهی فیبر مدارچاپی آینه شده (ولی در عکس مدارچاپی مربوطه تصحیح گردید وبا خیال آسوده اقدام به ساخت کنید ) یک نکته دیگر در عکس من از آیسی SMD استفاده کردم چرا که من خودم شهرستان هستم ووقت برای جرید یا جستجو در قطعات ووسایلم پیدا نکردم :icon_razz: [] و[]

دیدگاه

با سلام خدمت همه دوستان دنبال کننده این تایپیک شرمنده سرم شلوغه ولی هر جور شده این تایپیکو با جدیت جلو می برم (آهسته میرم ولی پیوسته میرم) خوب بی مقدمه میرم سراغ مدار بعدی یعنی مدار اکو دیجیتال نمیخوام زیاد سخنرانی کنم خودتون حتما میدونید آیسی های زیادی از PT2395 تا انواع آیسی های پردازش سیگنال وافکت صوتی خواص DSP ها در این باره موجود هستند ولی از اونجا که شعار اصلی من در ساخت این پروژه (بی دردسر -ارزان -باقطعات کف بازار) هست به مدار با آیسی PT2399 بسنده میکنم حرف اضافه ای برای گفتن ندارم نقشه فنی کشیده شده توسط خودم تا اونجا که مقدور بوده مدار رو به سادگی تشریح کرده (این مدار امتحان خودشو پس داده) عکسهای ساخته شده از این مدار رو به زودی قرار خواهم داد اگر سوالی بود در تایپیک مربوط به سوالات درخدمتم موفق باشید [] ومدار چاپی مربوطه برای ساخت []

دیدگاه

اقا اگه ممکنه لیست قطعات روبزار
                            عاشقان را سر شوریده به پیکر عجب است

دیدگاه

با سلام . این یک امپلی 200 وات با ولتاژ قرینه 28 ولت است از سایت زیر :
                              http://www.eleccircuit.com/
                              شکل مدار :

http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2014/08/the-circuit-diagram-of-200-watts-super-bridge-power-amplifiers-.jpg
                              فیبر مدار چاپی :

http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2014/08/The-actual-size-of-Single-sided-Copper-PCB-and-components-layout.jpg
                              لیست کامل قطعات :

Power Supply
                              D1-D4_____________1N5408
                              C1-C4_____________4700uF 35V Electrolyte capacitors
                              C5, C6_____________0.01uF 250V
                              R1________________100 ohms

The parts you need

Q1, Q2, Q7, Q8______MPSA06
                              Q3, Q9_____________MPSA56
                              Q4, Q5, Q10_________BC182
                              Q6_________________BC212
                              Q11, Q13____________MJ3001
                              Q12, Q14____________MJ2501
                              R1, R9, R23, R31______10K___0.5W Resistors
                              R2, R24______________2.2K___0.5W Resistors
                              R3, R4, R15, R26, R27__10 ohms___0.5W Resistors
                              R34_________________10 ohms___0.5W Resistors
                              R6, R16______________270 ohms___0.5W Resistors
                              R7, R25______________39 ohms___0.5W Resistors
                              R8__________________220 ohms___0.5W Resistors
                              R10_________________3.3K___0.5W Resistors
                              R5, R11, R17, R33_____1.5K___0.5W Resistors
                              R12, R13, R29, R30____0.39 ohms/2W___0.5W Resistors
                              R14, R35_____________4.7K___0.5W Resistors
                              R18, R36_____________3.9K___0.5W Resistors
                              R19, R20, R37, R38_____680 ohms___0.5W Resistors
                              R21, R22______________10 ohms/1W___0.5W Resistors
                              R28__________________100K___0.5W Resistors
                              R32__________________2.7K___0.5W Resistors
                              C1___________________0.68uF/63V__Ceramic capacitors
                              C2, C3, C9____________220pF/63V__Ceramic capacitors
                              C4, C6, C10, C16_______0.047uF/63V __Ceramic capacitors
                              C5, C7, C1____________100uF/25V Electrolyte capacitors
                              C8___________________0.22uF/63V__Ceramic capacitors
                              L1___________________10 uH___Inductors
                              D1, D2________________Zener 9V 1W
                              D3, D4________________1N4148____75V 150mA Diodes

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X