اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت گیت منتقی not

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت گیت منتقی not

سلام بر همه دوستان.
    من یه مدار می خوام بسازم که یک عدد گیت not داره ، خب من اگه بخوام یه آیسی بخرم خیلی بد میشه ، (یه آیسی 6 تا 8 تا گیت not داره) خب نمیشه یه جوری با ترانزیستور اینو ساخت؟ یا آیسی که 2 تا گیت not داشته باشه؟
    http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

پاسخ : ساخت گیت منتقی not

اتفاقن ساده ترین مدار دیجیتال همین گیت not هستش :icon_razz:
    این هم مدار ساده با bjt :

وقتی A یک باشه ( یعنی 5 ولت بهش بدی ) خروجی صفر میشه و برعکس. تحلیلش هم که میدونی دیگه چطور میشه :nice:

دیدگاه

سلام
      هم میتونی روش دوستمون رو استفاده کنی و هم گیت تکی توی بازار هست
      پاساژ توکل - زیر زمین - وسط پاساژ - سمت چپ - پیشتاز الکترونیک قیمتش بالاست 4000 تومنه ولی اصله
      اگر نداشت میتونی از NAND تک گیت استفاده کنی مثل 74HC1G00 که عدد 1 تعداد گیته و G یعنی گیت
      شبنم از سعی به سرچشمه خورشید رسید صائب تبریزی

دیدگاه

مدار ترانزیستوریه بهتره چون هم ارزون تر هستش هم به میزان توان مورد نیازت می تونی مدار رو تغیر بدی http://s1.picofile.com/file/7471170107/not.jpg

موفق باشی :bye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedpc007
          اتفاقن ساده ترین مدار دیجیتال همین گیت not هستش :icon_razz:
          این هم مدار ساده با bjt :

وقتی A یک باشه ( یعنی 5 ولت بهش بدی ) خروجی صفر میشه و برعکس. تحلیلش هم که میدونی دیگه چطور میشه :nice:
          خوبه ولی یه مشکی هست ، خروجی + می خوام دقیق 5 ولت باشه که توی این مدار بامقومت 4.7 فکر نکنم جواب بده

دیدگاه

سلام
            جوان الکترونیک SN74AHC1G00DBVR رو داره فقط smd هست و 210 تومن
            NAND با 2 ورودی و پکیج SOT23-5 که 5 پینه و 2 تا ورودیش رو به هم وصل میکنی و میشه NOT تک گیت

موفق باشی

دیدگاه

خب من توی مدار امتحان کردم به خوبی not جواب نمیده که؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
                خوبه ولی یه مشکی هست ، خروجی + می خوام دقیق 5 ولت باشه که توی این مدار بامقومت 4.7 فکر نکنم جواب بده
                وقتی ترانزیستور خاموشه فقط جریان نشتی اتصال C-E ( که مثلن برای BC337 در حد 100 نانو آمپره ) از مقاومت 4.7K عبور میکنه پس افت ولتاژ روی اون برابر میشه با 4.7 میکرو ولت !!
                پس خیالت راحت که 5 ولت رو داری در خروجی :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهاب طاهری
                  منظور شما با منه؟
                  کلا منظورم با این مدار های ترانزیستوریه . چون خروجی این گیت باز به یه ترانزیستور دیگه میخوره ، خیلی حساسه ، این مدار خروجیش 0 ولت نیست بلکه حدود 0.3 ولت هست که ترانزیستور حساسیت نشون میده.

دیدگاه

شما توی پست اولت گفتی یه تک گیت میخوای و بچه ها خواستن کمک کنن و اگر تک گیت مشکل داره حتما آی سی هایی با چندین گیت هم مشکل دارن ولی اگر با 74HC240 جواب گرفتی حتما با تک گیت هم جواب میگیری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
                      کلا منظورم با این مدار های ترانزیستوریه . چون خروجی این گیت باز به یه ترانزیستور دیگه میخوره ، خیلی حساسه ، این مدار خروجیش 0 ولت نیست بلکه حدود 0.3 ولت هست که ترانزیستور حساسیت نشون میده.
                      دقیقن متوجه نشدم فرمایش شما رو چرا باید خروجی رو به ترانزیستور دیگه بدیم ؟؟؟!! با فرض اینکه 0.3 ولت هم داشته باشیم باز مشکلی نیست چون مداراهای دیجیتال هم برای 0 و 1 منطقی یه آستانه تعریف میکنن و لازم نیست خیلی دقیق باشه.مثلن 3.5 ولت به بالا رو منطق 1 و زیر 2 ولت رو منطق 0
                      اگه اشتباه میکنم بفرمایید

دیدگاه

سلام دوستان بنده یه مدار با عملکرد گیت not برای 12 با 220 ولت می خوام.
                        یعنی می خوام درصورت قطع شدن مدار اصلی( مثلا لامپ 1) مدار ثانویه ( مثلا لامپ دوم) روشن شه.
                        خودم تو فکر استفاده از رله بودم اما بعد متوجه شدم بوبین رله نمیتونه 24 ساعته در حالت روشن بمونه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط redcard نمایش پست ها
                          سلام دوستان بنده یه مدار با عملکرد گیت not برای 12 با 220 ولت می خوام.
                          یعنی می خوام درصورت قطع شدن مدار اصلی( مثلا لامپ 1) مدار ثانویه ( مثلا لامپ دوم) روشن شه.
                          خودم تو فکر استفاده از رله بودم اما بعد متوجه شدم بوبین رله نمیتونه 24 ساعته در حالت روشن بمونه.

دوست گرامی
                          دوست گرامی در صورتی که نخواهید از رله استفاده کنید نیاز به باتری Backup یا پشتیبان خواهید داشت

پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نمی دونم درست متوجه شدم یا نه؟
                            خروجی ما از کالکتورترانزیستور 2 داخل 6N138 تامین میشه( خروجی دوپایه GND و کالکتور پایه 6
                            و تا زمانی که 30 درصد از ورودی برجا باشه خروجی low هست؟
                            تامین 5 ولت هم به عده زنر هست U$1... 5 ولت براچی؟ ماکه vcc داریم
                            خروجی 220 ولت DC هست یا AC?
                            جدیدترین ویرایش توسط redcard; ۱۹:۴۹ ۱۴۰۰/۱۱/۱۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط redcard نمایش پست ها
                              نمی دونم درست متوجه شدم یا نه؟
                              خروجی ما از کالکتورترانزیستور 2 داخل 6N138 تامین میشه( خروجی دوپایه GND و کالکتور پایه 6
                              و تا زمانی که 30 درصد از ورودی برجا باشه خروجی low هست؟
                              تامین 5 ولت هم به عده زنر هست U$1... 5 ولت براچی؟ ماکه vcc داریم
                              خروجی 220 ولت DC هست یا AC?
                              دوست عزیز
                              اساس همه مدارهای مونیتور پاور لاین تقریبا به همین صورته ....از 220 ولت برای راه اندازی یک اپتو کوپلر استفاده میشه و بقیه هم دیگه راحته
                              کلکتور ترانزیستور فقط وقتی ولتاژ بالا داره که اپتو کوپلر غیر فعال شده باشه

از این نوع مدارها غالبا به منظور کنترل پاورلاین توسط میکرو استفاده میشود ....شاید بهتر باشه از همان رله استفاده کنید و با جنس خوب تقریبا رله 10 سال برای شما کار میکنه
                              پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X