اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در پیدا کردن یک تریستور مناسب برای تخلیه خازنی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در پیدا کردن یک تریستور مناسب برای تخلیه خازنی

با سلام خدمت دوستان عزیز
    دوستان من برای یک پروژه نیاز به تخلیه یک خازن ظرفیت بالا (مثلا 0.2F) به کمک تریستور دارم. ولتاژ این خازن حداکثر در حدود ۳۵ ولت است، ولی خوب به علت ابعاد خازن جریانآ‌های لحظهآ‌ای خیلی بزرگ هستند. به نظرم باید این تریستور توان تحمل جریانآ‌های پالسی تا حدود ۱۰۰۰ آمپر رو داشته باشه (جریان مداوم که کلا توی این مدار وجود نداره ولی خوب حدث میآ‌زنم یه همچین تریستوری که این جریان لحظهآ‌ای رو تحمل کنه احتمالا محدوده تحمل جریان پیوسته اون هم حدود ۵۰ آمپر باشه).
    دوستان اگر لطف کنند درباره هزینه و همچنین جایی که میآ‌شه این تریستور رو تهیه کرد هم یه توضیحی بدهند.
    با تشکر فراوان
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

پاسخ : راهنمایی در پیدا کردن یک تریستور (با جریان حداقل ۵۰ آمپر)

با سلام
    دوستان پیشنهادی چیزی ندارند؟
    اصلا یک سوال دیگه، یه تریستوری که حداقل جریان آن ۵۰ آمپر باشد قیمتش توی بازار ما چنده؟ اسم و مدلش چیه؟
    با تشکر فراوان از توجه دوستان
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

پاسخ : راهنمایی در پیدا کردن یک تریستور مناسب برای تخلیه خازنی

با سلام خدمت شما دوست عزیز
      به نظر من همین طوری نمیشه توسط یه المان سوییچ دو سر این خازن رو اتصال کوتاه کرد
      البته شما فرکانس عملکردی مدارتون رو بیان نکردید چون همیشه در کنار سلف و خازن در مدارات
      سوییچینگ ثابت زمانی مطرح میشه . چون اون جریانی رو که شما گفتید به صورت لحظه ای می تونه 1000 آمپر باشه رو مقاومت مدار تعیین می کنه حالا اگه کار شما سوییچینگ سریع هستش باید تا حد ممکن
      زمان دشارژ خازن رو کاهش بدیم ولی اگه کار شما سوییچینگ سریع نیست شما با قرار دادن مقاومت در مدار دشلرژ می تونید جریان لحظه ای رو کاهش بدید و زمان دشارژ رو افزایش بدید
      در مورد این مطلب که شما گفتید جریان لحظه ای ممکنه 1000 آمپر بشه خیالتون راحت چونکه این جریان حداکثر نمی تونه از 50 آمپر بیشتر بشه چون تریستور در هنگام روشن بودن تقریبا 0.9 اهم در مدار مقاومت قرار می ده.
      مشکل المان های سوییچ در کار سوییچینگ بیشتر ولتاژ های لحظه ای هست نه جریان های لحظه ای
      شما این کار رو به صورت ساده با اضافه کردن یه مقاومت 0.33 اهمی توان بالا البته نه از نوع آجری و یه
      آی جی بی تی ارزون قیمت 5000 تومانی این کار رو به سادگی انجام بدین البته من دیتاشیت این igbt
      رو براتون می فرستم می تونه 40 آمپر و 600 ولت رو تحمل کنه.
      با آرزوی موفقیت شما.... :wow: :applause: :bye
      هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
      بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حیدری
        به نظر من همین طوری نمیشه توسط یه المان سوییچ دو سر این خازن رو اتصال کوتاه کرد
        البته شما فرکانس عملکردی مدارتون رو بیان نکردید چون همیشه در کنار سلف و خازن در مدارات
        سوییچینگ ثابت زمانی مطرح میشه . چون اون جریانی رو که شما گفتید به صورت لحظه ای می تونه 1000 آمپر باشه رو مقاومت مدار تعیین می کنه حالا اگه کار شما سوییچینگ سریع هستش باید تا حد ممکن
        زمان دشارژ خازن رو کاهش بدیم ولی اگه کار شما سوییچینگ سریع نیست شما با قرار دادن مقاومت در مدار دشلرژ می تونید جریان لحظه ای رو کاهش بدید و زمان دشارژ رو افزایش بدید
        در مورد این مطلب که شما گفتید جریان لحظه ای ممکنه 1000 آمپر بشه خیالتون راحت چونکه این جریان حداکثر نمی تونه از 50 آمپر بیشتر بشه چون تریستور در هنگام روشن بودن تقریبا 0.9 اهم در مدار مقاومت قرار می ده.
        مشکل المان های سوییچ در کار سوییچینگ بیشتر ولتاژ های لحظه ای هست نه جریان های لحظه ای
        شما این کار رو به صورت ساده با اضافه کردن یه مقاومت 0.33 اهمی توان بالا البته نه از نوع آجری و یه
        آی جی بی تی ارزون قیمت 5000 تومانی این کار رو به سادگی انجام بدین البته من دیتاشیت این igbt
        رو براتون می فرستم می تونه 40 آمپر و 600 ولت رو تحمل کنه.
        با آرزوی موفقیت شما.... :wow: :applause: :bye
        با سلام
        با تشکر از جواب شما. فرکانس کاری خیلی خیلی پایین است (هر چند ثانیه یک تخلیه). قصدی برای کاهش جریان وجود ندارد بلکه ما میآ‌خواهیم آن را افزایش هم دهیم.
        کلا این مدار برای جوش نقطهآ‌ای استفاده میآ‌شه. به این صورت که بار یک خازن بزرگ رو در یک نقطه روی الکترودآ‌ها تخلیه میآ‌کنه. من توی اینترنت هم یه مداری با عملکرد مشابه دیده آ‌بودم و تقریبا مطمئن هستم توی این کار از تریستور استفاده میآ‌شود (البته ممکن است از المانآ‌های دیگری هم استفاده شود).
        اگر حرف شما درباره مقاومت تریستور دقیقا به همین صورت باشد که فاتحه این کار خوانده است چون این مقاومت خیلی بزرگه و تقریبا همون طور که گفتید جریان خیلی محدود میآ‌شه.
        من تجربه زیادی در این زمینه ندارم و ممکن است کلاً در طراحی اشتباه کرده باشم. به هر حال شما چه پیشنهادی برای همچین مداری دارید یعنی تخلیه یک خازن بزرگ با ولتاژآ‌ کم (حدود ۳۰ ولت) بر روی یک بار مقاومتی خیلی کوچک و دقت کنید که هدف هم افزایش جریان عبوری تا حداکثر مقدار ممکن است.
        با تشکر فراوان

دیدگاه

راستش من در مورد پروژه ی شما یکم فکر کردم
          یه نکته این که المان های سوییچ در مقابل عبور جریان های شدید مقاومت بیشتری نشون می دن
          این رو می تونید در دیتاشیت های المان ها ببینید
          و دوم ویژگی خازن شماست این جریان لحظه ای باعث ایجاد بار شارشی زیادی روی صفحات خازن میشه که این می تونه باعث سوختن دی الکتریک خازن بشه
          پس باید در انتخاب خازن هم دقت کنید
          در مورد igbt من دیتا شیت اون رو پلود کردم
          برا شروع کار می تونه مناسب باشه
          http://www.drivehq.com/sharing/ShareLogon.aspx?key=4051668/5994253939
          موفق باشید..... :bye :nerd:
          بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

راستش من در مورد پروژه ی شما یکم فکر کردم
            یه نکته این که المان های سوییچ در مقابل عبور جریان های شدید مقاومت بیشتری نشون می دن
            این رو می تونید در دیتاشیت های المان ها ببینید
            و دوم ویژگی خازن شماست این جریان لحظه ای باعث ایجاد بار شارشی زیادی روی صفحات خازن میشه که این می تونه باعث سوختن دی الکتریک خازن بشه
            پس باید در انتخاب خازن هم دقت کنید
            در مورد igbt من دیتا شیت اون رو پلود کردم
            برا شروع کار می تونه مناسب باشه
            http://www.drivehq.com/sharing/ShareLogon.aspx?key=4051668/5994253939
            موفق باشید..... :bye :nerd:
            با سلام و تشکر از توجه شما
            میآ‌شه یکم بیشتر درباره مشکل خازن توضیح بدید من که گیج شدم. ابعاد این خازنآ‌ها به نسبت بزرگه و در نتیجه سطح اونآ‌ها هم بزرگه و مجموع جریان عبوری از واحد سطح کم میآ‌شود؟ (من یکم از نظر مداری هم قاطی کردهآ‌ام! مگه در خازن به جز جریان نشتی جریانی از دیآ‌الکتریکآ‌ها عبور میآ‌کند؟؟ شاید منظور شما جریان عبوری از جوشنآ‌ها و اتصالات است؟)

بازهم تشکر

--راستی از اون لینکی که فرستادید نتوانستم استفاده کنم؟ :question:

دیدگاه

اول در مورد لینک که فرستادم
              باید پسورد بدی
              amir_electricity@yahoo.com
              البته شرمنده اشتباهی شده
              و بعد در مورد خازن راستش این المان هم مثل المان های دیگه الکتریکی یه موجود عجیب قریبه المان های الکتریکی همیشه یه سری ویژگی های ریز و حساس دارن که خیلی مورد توجه قرار نمی گیره . تا حالا چیزی به اسم کوره یا هیتر الکترو استاتیکی به گوشتون خورده.
              دقیقا یه خازنه که دمای دی الکتریک خودش رو به شدت افزایش می ده.
              خوب در مورد جریان نشتی نه منظور من این جریان نبود این یه جریان ناشی از یونیزه شدن خفیف دی الکتریکه. یک ذره ریز تر به قضیه نگاه کنید . الکترون یک ذره ایه که می تونه به بار های مجاور خودش نیرو وارد کنه حالا اگه این نیرو در مورد بار های ساکن مورد بررسی قرار بگیره نیروهای الکترواستاتیکی مطرح میشه که فاصله در مودرد مقدار این نیرو به شدت تاثیر گذاره. ولی اگر این نیرو در مورد بارهای متحرک مورد بررسی قرار بگیره مقدار نیروی وارده به بارهای مجاور به شدت تحت تاثیر تغییرات شارش بارهای الکتریکی نسبت به زمان هستش.
              خوب اگه وارد خازن بشیم داخلش داره چه اتفاقی می افته تو مدار یه ثابت زمانی کم دارم پس اون جریان هزار آمپری در مدت بسیار کوتاهی داره از صفحات خازن عبور می کنه و در فاصله ی کمی از این صفحات هادی یک صفحه دی الکتریک قرار گرفته که اکترون های ظرفیت اون به شده تحت تاثیر این میدان الکترکی قرار گرفتن و اگه خازن شما مناسب نباشه الکترون های ظرفیت آزاد می شن دی الکتریک به شدت داغ میشه و ماهیت خودش رو از دست می ده و به طور خلاصه خازن می سوزه.
              در کارهای خواص همیشه رفتارهای خاص المان های الکتریکی باید مورد دقت قرار بگیره....

و در مورد استفاده از ترانزیستور جهت سوییچ کردن باز به نظر من شما باید از ترانزیستور های فایلد افکت با کانال هایی با پهنای بیشتر استفاده کنید و همچنین با موازی کردن اون ها می تونیید مقاومت سوییچ ها رو کاهش بدید
              شما فایل pdf رو که فرستادم دانلود کنید و دیتاشیت اون رو بررسی کنید فکر کنم به دردتون بخوره
              منتظر بیان پیشرفت های کاری شما هستیم
              با آرزوی موفقیت شما دوست عزیز.... :nerd: :bye

دیدگاه

با سلام
                به نکته جالبی اشاره کردید من اصلا هیچی در این باره نمیآ‌دونستم و فکر هم نمیآ‌کردم یه همچین مشکلاتی هم ممکنه به وجود بیاد! البته این روش توی صنعت استفاده میآ‌شه و ممکن خازنآ‌های خاصی رو در این شرایط استفاده کنند!
                من یه جستوجویی توی اینترنت زدم به نظرم رسید که شاید بشه از یک سری ترانزیستور MOSFET هم استفاده کرد. به عنوان مثال IRFZ46 که جریان ۵۰ آمپر داره و مقاومت ۲۴ میلیآ‌اهم (قیمتش هم حدود ۳۰۰ تومنه) و جریان پالسی حدود ۲۰۰ آمپر. مثلا ۱۰تا از این ترانزیستورآ‌ها رو با هم پارالل کنم و تقریبا مشخصات رو إ¾۱۰ برابر بهبود بدم. در این حالت مقاومت این سوئیچ حدود ۲ میلیآ‌اهم میآ‌شه. به نظرتون این روش چه طوره؟

دیدگاه

دوباره سلام
                  دوست عزیز باز یه مشکل اساسی وجود داره اونهم شرایط اشباع ترانزیستور ها در هنگام سوییچه. نگاه کنید : در دیتاشیت ترانزیستور ها قطبی یه ضریب بتا تعریف می شه که بیانگر میزان جریان کلکتور به جریان بیس در حالت اشباع ترانزیستور این کمیت در ترانزیستور های فایلد افکت (fet) هم معرفی می شه که باید مورد دقت قرار بگیره . تو این ترانزیستور ها ضریب به عنوان نسبت جریان درین به ولتاژ گیت معرفی می شه که معمولا به صورت یه منحنیه. با توجه به این منحنی ها شما متوجه خواهید شد که برای عبور دادن جریان 200 آمپری باید به گیت ولتاژ حدود 30 تا 40 ولت اعمال کنید که این ولتاژ می تونه به پایه گیت ترانزیستور آسیب وارد کنه و اگه ولتاژ رو از این مقدار کاهش بدید ترانزیستور در مقابل عبور جریان های زیاد از خودش به شدت ماهیت اهمی نشون می ده و وارد محدوده ی فعال و آنالوگ عملکرد ترانزیستور میشه همین الان من دارم با این طور مشکلی تو فرکانس های بالای 100 کیلو هرتز سر و کله می زنم
                  می خوام این مشکل رو تو یه تاپیک در میون بزارم از شما هم متشکر می شم به من کمک کنید به هر حال دنیای الکترونیک صنعتی به همین مشکلات عجیب قریبش با مزس من یه پیشنهاد دارم برای شروع کار هدفتون رو جریان های پایین تر در نظر بگیرید یه پیشنهاد دیگه که الان به ذهنم رسید کار شما که سوییچینگ فست نیست شما می تونید از کنتاکتور های جریان بالا با گاز sf6 هم استفاده کنید به نظر من بهترین چاره همینه
                  این طور نیست؟؟؟
                  با آرزوی موفقیت شما :applause: :nerd:

دیدگاه

دوباره سلام
                    دوست عزیز باز یه مشکل اساسی وجود داره اونهم شرایط اشباع ترانزیستور ها در هنگام سوییچه. نگاه کنید : در دیتاشیت ترانزیستور ها قطبی یه ضریب بتا تعریف می شه که بیانگر میزان جریان کلکتور به جریان بیس در حالت اشباع ترانزیستور این کمیت در ترانزیستور های فایلد افکت (fet) هم معرفی می شه که باید مورد دقت قرار بگیره . تو این ترانزیستور ها ضریب به عنوان نسبت جریان درین به ولتاژ گیت معرفی می شه که معمولا به صورت یه منحنیه. با توجه به این منحنی ها شما متوجه خواهید شد که برای عبور دادن جریان 200 آمپری باید به گیت ولتاژ حدود 30 تا 40 ولت اعمال کنید که این ولتاژ می تونه به پایه گیت ترانزیستور آسیب وارد کنه و اگه ولتاژ رو از این مقدار کاهش بدید ترانزیستور در مقابل عبور جریان های زیاد از خودش به شدت ماهیت اهمی نشون می ده و وارد محدوده ی فعال و آنالوگ عملکرد ترانزیستور میشه همین الان من دارم با این طور مشکلی تو فرکانس های بالای 100 کیلو هرتز سر و کله می زنم
                    می خوام این مشکل رو تو یه تاپیک در میون بزارم از شما هم متشکر می شم به من کمک کنید به هر حال دنیای الکترونیک صنعتی به همین مشکلات عجیب قریبش با مزس من یه پیشنهاد دارم برای شروع کار هدفتون رو جریان های پایین تر در نظر بگیرید یه پیشنهاد دیگه که الان به ذهنم رسید کار شما که سوییچینگ فست نیست شما می تونید از کنتاکتور های جریان بالا با گاز sf6 هم استفاده کنید به نظر من بهترین چاره همینه
                    این طور نیست؟؟؟
                    با آرزوی موفقیت شما :applause: :nerd:
                    با سلام
                    رفتم دیتاآ‌شیت رو یه نگاهی کردم مشخصه به این صورت است:

به نظر نمیآ‌رسه که ولتاژ گیت حداقل توی این مدل خیلی مشکلآ‌زا باشه؟ نظرتون چیه مخصوصا اگر چندتا از اینآ‌ها رو باهم موازی کنم؟ از لحاظ قیمت که روش مناسبی به نظر میآ‌رسه!

راست میآ‌شه یکم درباره این سوئیچآ‌های گازی توضیح بدید، به نظر که چیزآ‌های گرانآ‌قیمتی میآ‌رسند. چون این کار یه کار شخصی و عشقی است، بودجه بسیار اندک است، باید به دنبال روشآ‌ها کم هزینه بگردم! :cry2:

با تشکر فراوان از توجه و راهنماییآ‌های شما.

دیدگاه

سلام
                      بله چی کار می کنه این igbt . درسته مشخصه بسیار عالیه داره از نظر عملکرد سوییچینگ :applause:
                      من خودم به دیتاشیتش خیلی دقت نکرده بودم چون توانش پایین بود به درد کار من نمی خورد ولی برا کار شما واقعا مناسبه قیمتش رو هم که گفتم 5000 تومنه و تو خیابون جمهوری هم پیدا میشه...
                      مثل اینکه مشکل شما تا حدودی حل شد . :wow:
                      در مورد اون کنتاکتور هم باید بگم از جمله سوییچ های خاص جریان بالاس که به صورت پکیج و داخل اون از گاز هگزافولورید گوگرد پر شده به همین دلیل در سوییچ جریان های بالا قوس الکتریکی در اون وجود نداره...
                      باز یه پیشنهاد : البته این پیشنهاد های من شما رو از الکترونیک صنعتی دور می کنه با الهام گرفتن از این نوع کنتاکتور ها و به طور کلی سوییچ های دژنگتور شما می تونید خودتون یک سوییچ مناسب درست کنید .
                      شما دو تا فلز رو تراش بدید طوری که به صورت نر و مادگی وارد هم بشن این دو تا رو داخل یه پکیج قرار بدید و داخلش رو پر از روغن ترانسفورماتور کنید در اصل یه دژنگتور بسازید البته هر کار اجرایی باعث به دست آمدن یه سری تجارب می شه و ساخت یه سوییچ برای جریان بالا هم تجربه ی جالبیه البته این کار در صورتی منطقیه که شما ا الکترونیک صنعتی جواب نگیرید که امید وارم همین igbt کار شما راه بندازه...
                      به امید موفقیت روز افزون شما.... :nerd:

دیدگاه

پاسخ :تریستور مناسب برای تخلیه خازنی (اندازهآ‌گیری جریان عبوری به کمک هسته فریت)

با سلام
                        چند روز پیش که رفتم جمهوری و دل و به دریا زدم یه ترستور بزرگ روسی خریدم (۱۰۰ آمپر کابل دار به قیمت ۹ تومن) امروز یه تستی زدم به نظر میآ‌رسه که جواب میآ‌ده البته مطمئن نیستم! دوست دارم اگر بشه با یه هسته فریت بتونم جریان لحظهآ‌ای که عبور میآ‌کنه رو اندازه بگیرم ولی دقیقا نمیآ‌دونم فرمول اینآ‌ها چیه.
                        من دقیقا یه هسته توروید (Toroid) حلقهآ‌ای خریدم و دورش حدود ۶۰ دور سیم پیچیدم. وقتی جریان از سیمی که از توی این هسته رد میآ‌شه یه مقداری ولتاژ AC لحظهآ‌ای دو سرش نشون میآ‌ده ولی من رابطه اون رو نمیآ‌دونم!

دیدگاه

راهنمایی در پیدا کردن یک تریستور مناسب برای تخلیه خازنی (+ عکس دستگاه)

با سلام
                          من این دستگاه رو ساختم و یه دوستا تست زدم که خیلی جالب جواب نداد (از نظر الکترونیک منظورم نیست بلکه عملکرد جوشکاری رو میآ‌گم). حالا گفتم عکسش رو اینجا قرار بدم به عنوان آینه عبرت (ایشالا درباره این پروژه تقریبا ناموفق هم در وبلاگم یه پست میآ‌زنم).
                          راستی اینجا باید از آقای امیر حیدری هم تشکر ویژه کنم که حسابی به این تاپیک توجه کردند و بنده رو راهنمایی کردند.

مدار خیلی ساده است یه منبع، یک بانک خازنی بزرگ و یک تریستور!

دیدگاه

با سلام خدمت مانیان عزیز
                            من مدار شما را با شبیه ساز به وسیله یه ترانس بستم و تحلیل کردم
                            این ترانس باعث میشه جریان سوزنی شدید از خازن کشیده نشه
                            این مدار با این مقادیر می تونه عمل کنه

موفق باشید :nerd:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X