اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد پورت های lpc1768

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد پورت های lpc1768

با سلام خدمت دوستای گلم در این بخش
    قبل از طرح سوالم میخواستم ببینم بهتر نیست که یه تاپیک مخصوص طرح سوال ایجاد میکردید تا هر کس سوال داشت توی اون تاپیک سوال میکرد و جوابش رو میگرفت ؟
    به نظرم نظم بهتری پیدا میکرد انجمن و هر کس مثل من مجبور نبود به خاطر یه سوال یه تاپیک ایجاد کنه

از پیشنهاد که بگذریم عارضم خدمتتون که من چند روزی هست که برد آموزشی و کتاب رو از فروشگاه سایت تهیه کردم و مشغول مطالعه و یادگیری شدم
    اولین موضوعی که برای من سوال شده در مورد پین و پورت های lpc1768 است به گفته کتاب این تراشه چهار پورت داره که به صورت زیر نام گذاری شده اند
    p0 : از p0.0 تا p0.30 به جز 12و13و14
    p1 : از p1.0 تا p1.31 به جز 2و3و5و6و7و11و12و13
    p3 : فقط p3.25 و p3.26
    p4 : فقط p4.28 و p4.29

اگه میشه یکی من رو روشن کنه که چرا به این صورت شماره گذاری شده اند و چند تا از پین ها هم در دسترس نیستند و چرا دو تا از پورت ها فقط دو پین دارن
    و اینکه دو پین آخر پورت صفر اصلا روی هدر بورد نیست
    آخه من به شیوه شماره گذاری مرتب avr عادت داشتم الان این مدل برام عجیبه
    باز هم ممنون از پاسخگوییتون[/size][/size]

پاسخ : سوال در مورد پورت های lpc1768

با سلام
    چرا نداره، این طور نام گذاری شدن دیگه، پس یه نگاهی به 1788 بندازی ست حسابی گیج میره :biggrin:
    The healthy human mind doesn't wake up in the morning thinking this is his last day on earth.

دیدگاه

الان این چی بود . جواب من بود همدردی بود چی چی بود

دیدگاه

:biggrin:نشان گر بی مورد بودن سوال بود :biggrin:
        The healthy human mind doesn't wake up in the morning thinking this is his last day on earth.

دیدگاه

سلام
          شما فقط این میکرو را نگاه نکنید. یک شماره گذاری است برای کل این سری میکروها این سری. حال در یک مدل تمام پایه ها بیرون داده نشده و فقط 70 تا پایه اومده بیرون و در مدل دیگه مثل 1788 اکثر پایه های پورت دارای خروجی است و میشه از اونها استفاده کرد.
          شما avr و ARM را باهم مقایسه نکنید این طوری
          فيلم آموزشي ميکروکنترلر LPC1768
          فيلم آموزشي تکميلي و پيشرفته ميکروکنترلر LPC1768
          فيلم آموزش کاربردی زبان سی در میکروکنترلر ARM
          فیلم آموزش مقدماتی میکروکنترلر LPC1788 به زودی ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi arab
            با سلام خدمت دوستای گلم در این بخش
            قبل از طرح سوالم میخواستم ببینم بهتر نیست که یه تاپیک مخصوص طرح سوال ایجاد میکردید تا هر کس سوال داشت توی اون تاپیک سوال میکرد و جوابش رو میگرفت ؟
            به نظرم نظم بهتری پیدا میکرد انجمن و هر کس مثل من مجبور نبود به خاطر یه سوال یه تاپیک ایجاد کنه

از پیشنهاد که بگذریم عارضم خدمتتون که من چند روزی هست که برد آموزشی و کتاب رو از فروشگاه سایت تهیه کردم و مشغول مطالعه و یادگیری شدم
            اولین موضوعی که برای من سوال شده در مورد پین و پورت های lpc1768 است به گفته کتاب این تراشه چهار پورت داره که به صورت زیر نام گذاری شده اند
            p0 : از p0.0 تا p0.30 به جز 12و13و14
            p1 : از p1.0 تا p1.31 به جز 2و3و5و6و7و11و12و13
            p3 : فقط p3.25 و p3.26
            p4 : فقط p4.28 و p4.29

اگه میشه یکی من رو روشن کنه که چرا به این صورت شماره گذاری شده اند و چند تا از پین ها هم در دسترس نیستند و چرا دو تا از پورت ها فقط دو پین دارن
            و اینکه دو پین آخر پورت صفر اصلا روی هدر بورد نیست
            باز هم ممنون از پاسخگوییتون[/size][/size]
            اصلی ترین دلیلی که فکر میکنم برای نام گذاری پینها و جابجا بودنشون وجود داره ، نوع معماری استفاده شده در میکرو LPC1768 یعنی (Harvard) هست ،
            تو این معماری دوتا باس جدا داریم که یکی برای حافظه رام و یکی برای حافظه ی رم استفاده شده ، پس فکر کنم چون تعداد باس برای آدرس دهی خیلی زیاد میشه و البته کار پیاده سازی بصورت مجتمع را خیلی سخت کرده، بنابراین شاید (حدس من) دلیلی برای این موضوع باشه.
            Reveng will surely come... Your hard time are ahead
            // - - - - - - - - - -
            برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
            // - - - - - - - - - -
            اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
            // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید خیری
              اصلی ترین دلیلی که فکر میکنم برای نام گذاری پینها و جابجا بودنشون وجود داره ، نوع معماری استفاده شده در میکرو LPC1768 یعنی (Harvard) هست ،
              تو این معماری دوتا باس جدا داریم که یکی برای حافظه رام و یکی برای حافظه ی رم استفاده شده ، پس فکر کنم چون تعداد باس برای آدرس دهی خیلی زیاد میشه و البته کار پیاده سازی بصورت مجتمع را خیلی سخت کرده، بنابراین شاید (حدس من) دلیلی برای این موضوع باشه.
              خیر!
              معماری AVR هم هاروارده!!
              در انتظار تو چشمم سپید گشت و غمی نیست
              اگر قبول تو افتد، فدای چشم سیاهت

http://upload7.ir/images/83524254953910725183.gif

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مسعود - الف
                خیر!
                معماری AVR هم هاروارده!!
                دقت نکرده بودم :read:
                // - - - - - - - - - -
                برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
                // - - - - - - - - - -
                اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
                // - - - - - - - - - -

دیدگاه

بعضی سوالات رو فقط ایرانی ها می پرسن. سوالاتی که هیچ اهمیتی واسه یه امبدد کار نداره. الان شما فرض کن صاحب شرکت NXP اینجاست و جواب شما رو کامل داد و کامل فهمیدید که چرا اینطوریه. خب که چی؟ چه اهمیتی داره؟
                  در پاسخ باید بگم که من مطمئنم علتش بخاطر محدودیت هایی هستش که توی طراحی
                  die میکرو هستش. به شما بگن یه PCB مثلا 6 لایه رو به 2 لایه تبدیل کن بدون تغییر سایز، حالا چی میشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
                    بعضی سوالات رو فقط ایرانی ها می پرسن. سوالاتی که هیچ اهمیتی واسه یه امبدد کار نداره. الان شما فرض کن صاحب شرکت NXP اینجاست و جواب شما رو کامل داد و کامل فهمیدید که چرا اینطوریه. خب که چی؟ چه اهمیتی داره؟
                    در پاسخ باید بگم که من مطمئنم علتش بخاطر محدودیت هایی هستش که توی طراحی
                    die میکرو هستش. به شما بگن یه PCB مثلا 6 لایه رو به 2 لایه تبدیل کن بدون تغییر سایز، حالا چی میشه؟
                    دقیقا ، منم موافقم با شما :job:
                    و البته مشخصه که بدلیل محدودیت های طراحی این اتفاق میوفته
                    // - - - - - - - - - -
                    // - - - - - - - - - -
                    // - - - - - - - - - -

دیدگاه

ممنون از کسایی که با حوسه پاسخگوی سوال بودن
                      و به دوستان بی حوصله هم پیشنهاد میکنم یک مقدار صبور باشن
                      وقتی یک فرد یک سوالی رو مطرح میکنه یا جوابش رو میدونید بدید یا از مسئله عبور کنید این دیگه قر زدن نداره که
                      آدم با اولین نگاه به هدر بورد این سوال براش پیش میاد که چرا شیوه نام گذاری پین های پورت ها به این صورته
                      منم گفتم شما که تجربتون بیشتره شاید بدونید

دیدگاه

وقتی یک فرد یک سوالی رو مطرح میکنه یا جوابش رو میدونید بدید یا از مسئله عبور کنید این دیگه قر زدن نداره که
                        آدم با اولین نگاه به هدر بورد این سوال براش پیش میاد که چرا شیوه نام گذاری پین های پورت ها به این صورته
                        خوب مهندس چرا ناراحت میشی دوست خوبم؟
                        ما که در مورد سوالت این همه حرف زدیم و اتفاقا برای خودمونم جالب بود ،
                        // - - - - - - - - - -
                        // - - - - - - - - - -
                        // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نه برادر من چرا ناراحت شم اتفاقا من تازه شروع کردم حالا قدم به قدم می خوام بیام اینجا سوال بپرسم ولی ...
                          ولش کن مهم نیست چون اینجای جای بحث در امورد این مسائل حاشیه ای نیست

دیدگاه

نه برادر من چرا ناراحت شم اتفاقا من تازه شروع کردم حالا قدم به قدم می خوام بیام اینجا سوال بپرسم ولی ...
                            ولش کن مهم نیست چون اینجای جای بحث در امورد این مسائل حاشیه ای نیست
                            ولی... چی؟
                            ولی با CMSIS شروع کن :job:
                            // - - - - - - - - - -
                            // - - - - - - - - - -
                            // - - - - - - - - - -

دیدگاه

چرا ناراحت میشید؟
                              حتی توی همون AVR هم که شما گفتین این وضعیت وجود داره. یه مقدار برش داشته باشید. این منطقی ترین جوابی بود که میشه داد(که من دادم). شما گفتی که:

این پیکربندی پین های ATmega8A هستش:

شما به من بگو بقیه پین های پورت C کجاست؟(6 و 7)
                              به دنیای پیشرفته و قدرتمند ARM خوش اومدی. اینجا دیگه توی سر چیزای مسخره مثل پروگرم کردن اذیت نمیشی. از دنیای ARM لذت ببر!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X