اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بررسی مشکل منبع تغذیه با uc3842

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بررسی مشکل منبع تغذیه با uc3842

با عرض سلام و خسته نباشید

من روی یک درایور با توان متغیر کار می کردم که متاسفانه پس از روشن شدن بار (چراغ LED) سریع خاموش می شود
    و در واقع مانند فلاشر عمل می کند

با توجه به همکاری خوب استادهای بخش منابع تغذیه

موضوع را با چند نفر از دوستان مورد بررسی قرار داده ایم قرار شد تا در انجمن موضوع مطرح شود تا همه شرکت کنند و زودتر به نتیجه برسه و دیگران هم استفاده کنند

در واقع قصد داریم بلوکها و بخش های مختلف مورد تست قرار دهیم تا سریعتر موضوع به نتیجه برسه و برده جواب بده

ضمناً آدرس شماتیک که با آلتیوم کشیدم جهت استفاده دوستان و بررسی در زیر قرار داده شده

اساتید هم مداره چک کنید و هم قطعات ممکنه محاسبات قطعات مشکل داره

آدرس شماتیک مدار:
    http://s5.picofile.com/file/8146066984/LED9_27W_SchDoc.html

پاسخ : بررسی مشکل منبع تغذیه با uc3842

فکنم اگه زیر 25 وات ازش بکشی فلش نزنه.
    درایور های بازار گه گاه پیش میاد(5%) وقتی حد اکثر توان ازشون می کشم فلش میزنن.
    اسمم بابا برقيه مي دونين کارم چيه دلم مي خواد همه جا که با کمک شما
    مصرف برق کم بشه تا برقمون قطع نشه
    مصرف بي رويه کار خيلي بديه موقع پخش کارتون برق تلويزيون
    اگه يه دفعه بره حوصله مون سر مي ره
    هرگز نشه فراموش لامپ اضافي خاموش

دیدگاه

خازن بین پایه دو و سه IC UC3842 قبلاً 2 پیکو فاراد smd گذاشته بودم که تغییرش دادم به 220 نانو ، مقدار زمان روشن شدنش خیلی بهتر شد ولی بعدش چشمک زد، البته چراغ کمی دیر روشن شدند
      سپس خازن C3 که بین پایه 6 و 4 آی سی uc3842 قبلاً 330 نانو بود به 270 نانو کاهشش دادم و چراغ کامل روشن ماند ولی پس از تقریباً 20 ثانیه دود بلند شد و ترانزیستور به شدت داغ شده بود وسوخت
      در هر دو حالت فوق نویز سوت مانندی از برد بلند می شد
      مهندسان عزیز لظفاً کمک کنید مشکل حل بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط imanxx_81
        خازن بین پایه دو و سه IC UC3842 قبلاً 2 پیکو فاراد smd گذاشته بودم که تغییرش دادم به 220 نانو ، مقدار زمان روشن شدنش خیلی بهتر شد ولی بعدش چشمک زد، البته چراغ کمی دیر روشن شدند
        سپس خازن C3 که بین پایه 6 و 4 آی سی uc3842 قبلاً 330 نانو بود به 270 نانو کاهشش دادم و چراغ کامل روشن ماند ولی پس از تقریباً 20 ثانیه دود بلند شد و ترانزیستور به شدت داغ شده بود وسوخت
        در هر دو حالت فوق نویز سوت مانندی از برد بلند می شد
        مهندسان عزیز لظفاً کمک کنید مشکل حل بشه
        سلام یه تاپیک هست واسه منبع تغذیه فلای بک با UC3842 که حتما بخون این مقادیر به نظرم اشکال داره و باید دوباره محاسبه بشه

sigpic

دیدگاه

با تنظیم مولتی ترن اولی درست شد و با افزایش ولتاژ حالت فلشر از بین رفت

حالا پس از مدتی 3 تا دیگه نولید کردم
          ولی متاسفانه هر 3 صدای زیادی دارند و چند لحظه که می گذره ماسفت بصورت وحشتناک داغ میشه
          اولی تو ولتاژ 24 خیلی قشنگ چراغ LED را روشن نگه می داشت و خیلی راحت ولتاژ تنظیم می شد
          ولی این سه تا توی 26ولت روشن می کنند و یکم کمش می کنیم میشه فلشر

ینظرتان کجاش مشکل داره دو روزه دارم باهاش ور میرم بجای نرسیدم
          لطفاً کمک کنید

اضافه شده در تاریخ :
          لطفاً همگاری کنید
          توضحیات و شرح حال مدار را که قبلاً داده ام و حالا شکل موجهای قسمتهای مختلف ترانزیستور

درین - زمین:

گیت - زمین:

سورس - زمین:

گیت -سورس:

دیدگاه

والا تنها کمکی که از دستم بر میاد اینه که مشکل صدای ترانست از فیدبکته.مقاومت و خازن بین پایه های 1 و 2 رو یا نزاشتی یا بد گزاشتی .
            مشکل داغ شدن ماسفت هم احتمالا مشکل از سیم پیچت باشه یا اینکه جنس ماسفتت خوب نیست ، من این مشکل رو داشتم یه ماسفت 700 ولتی انداختم خوب شد (برنامه روسی رو استفاده میکنی؟محاسباتت رو بزار)
            مشکل ولتاژ خروجیت هم که زیاد شده از فیدبکته.(تقسیم مقامت روی خروجیت)
            مشکل دیگه هم داری؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : بررسی مشکل منبع تغذیه با uc3842

نوشته اصلی توسط A-Ice Man
              والا تنها کمکی که از دستم بر میاد اینه که مشکل صدای ترانست از فیدبکته.مقاومت و خازن بین پایه های 1 و 2 رو یا نزاشتی یا بد گزاشتی .
              مشکل داغ شدن ماسفت هم احتمالا مشکل از سیم پیچت باشه یا اینکه جنس ماسفتت خوب نیست ، من این مشکل رو داشتم یه ماسفت 700 ولتی انداختم خوب شد (برنامه روسی رو استفاده میکنی؟محاسباتت رو بزار)
              مشکل ولتاژ خروجیت هم که زیاد شده از فیدبکته.(تقسیم مقامت روی خروجیت)
              مشکل دیگه هم داری؟
              متشکرم
              بین پیایه 1و2 مقدار مقاومت 7.5کیلو و خازن 36نانو گذاشتم
              ماسفت هم 900 ولتی انداختم ولی میشه هیتر و بعد میسوزه
              سلفها یکی از جهتها برع کس بود که سیم را از پایه هاش باز کردم و برعکسش کردم ولی مطمئنم مشکل از او نیست چون یکی از بردهام خوبه 3 تا دیگه اعصاب برای ما نذاشته ~x( ~x( :-((

دیدگاه

شکل موج گزاشتن دردی دوا نمیکنه عزیز جان. شما باید اصول کار مدار رو متوجه بشی و بر اساس اون اصول مدارت رو عیب یابی بکنی. چشمک زدن مدار غالبا به خاطر پایین رفتن ولتاژ اگزیلاریه. به اندرولتاژ کنترولر دقت بکن و ولتاژ تغذیه شو تو اسکوپ ببین. (اینجا نزار که فکر نکنم کمک خوبی دریافت بکنی) اگر دیدی اگزیلاری میخوابه و اروم بالا میره (شبیه یه شکل موج دندانه اره ای میشه) گفتن نداره دیگه. اگزیلاری کمه. زیادش کن. معمولا با کم کردن ولتاژ خروجی در فلایبک اگزیلاری میخوابه و این مشکل پیش میاد. (وقتی تو مرز قرار میگیره فقط تو روشن شدن چشمک میزنه و بعد از چند چشمک ممکنه شروع به کار بکنه)
                داغ شدن ماسفت تو منابع سوییچینگ غالبا دو دلیل داره. شکل بد گیت (تیز نباشه) و دریفت در دیوتی سایکل. شکل شما فکر میکنم گیتش خوب باشه. ولی به نظر دریفت داری. دریفت رو سخت با اسکوپ دیجیتال میشه دید. (به معنی تغییرات سریع دیوتی سایکله) معمولا مداری که دریفت داره یه صدای ویز ویزی هم میده. برای کم کردن دریفت اول برو سراغ اون مقاومت و خازن سری که از ورودی ارور امپلی فایر رفتن به خروجیش. اگر اونها امپدانسشون زیاد بشه (مقاومت زیاد باشه یا خازن کم باشه) این مشکل ممکنه پیش بیاد. اگر مشکل از مدار کنترل نباشه ممکنه به خاطر بالا بودن اندوکتانس ترانس این اتفاق بیفته. اندوکتانس رو کاهش بده.
                حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
                به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X