اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ماژول تشخیص ولتاژ ac , dc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ماژول تشخیص ولتاژ ac , dc

سلام به همه
    من در ب در دنبال طراحی یه مآزول هستم که ولتاژ ورودی که بین 30 تا 60 ولت هست رو بگیره و اگه مستقیم بود یه رله بچسبه اگه متناوب یه رله دیگه
    کمک میخوام شدیدا
    اصن نمیدونم آیا میشه این برد روساخت یا نه

پاسخ : ماژول تشخیص ولتاژ ac , dc

نوشته اصلی توسط ahap
    سلام به همه
    من در ب در دنبال طراحی یه مآزول هستم که ولتاژ ورودی که بین 30 تا 60 ولت هست رو بگیره و اگه مستقیم بود یه رله بچسبه اگه متناوب یه رله دیگه
    کمک میخوام شدیدا
    اصن نمیدونم آیا میشه این برد روساخت یا نه
    این ماژولی ک میگی قراره هزینه ش چقدر در بیاد؟
    بگو تا راه حل بدیم...

دیدگاه

خازن توی جریان ac اتصال کوتاه و توی dc اتصال بازه و سلف دقیقا بر عکس خازن عمل می کنه حالا شما باید مقدار فرکانستون رو تایین کنی تا بتونیم مقادیرشون رو به دست بیاریم بعد بعد با دو تا پ امپ یا دو تا درایور ترانزیستوری که پایه انیبل یکی رو با سلف سری و پایه انیبل دیگری رو با خازن سری میکنیم و دو سر دیگر سلف و خازن رو به ورودی میدیم

موفق باشی :bye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
        این ماژولی ک میگی قراره هزینه ش چقدر در بیاد؟
        بگو تا راه حل بدیم...
        کارکرد درستش برام مهمتره
        هزینش برام بایدزیر 200 هزار تومن در بیاد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mb2101
          خازن توی جریان ac اتصال کوتاه و توی dc اتصال بازه و سلف دقیقا بر عکس خازن عمل می کنه حالا شما باید مقدار فرکانستون رو تایین کنی تا بتونیم مقادیرشون رو به دست بیاریم بعد بعد با دو تا پ امپ یا دو تا درایور ترانزیستوری که پایه انیبل یکی رو با سلف سری و پایه انیبل دیگری رو با خازن سری میکنیم و دو سر دیگر سلف و خازن رو به ورودی میدیم

موفق باشی :bye
          این روش برای ولتاژی که گفتم با تغییر 30 ولت جواب نمیده من بازه ولتاژ ورودیم 30 ولت اختلاف داره از جواب دادن مدارش مطمینین؟
          فرکانس متتناوب 25 هرتز است و ولتاژ متناوب ممکنه تا 100 ولت برسه با همون فرکانس

دیدگاه

اگه اینتوریه از adc میکرو استفاده کنید
            با یه پ امپ تضعیفش کنید و به صفر تا پنج ولت برسونیدش و بدید به یه میکرو مثلا atmega8 و از ولتاژ نمونه برداری کنید و بسته به نیاز خروجی ای رو صفر یا یک کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahap
              کارکرد درستش برام مهمتره
              هزینش برام بایدزیر 200 هزار تومن در بیاد
              با همون ADC میکرو ک دوستان اشاره کردن میتونید ب شرط برنامه نویسی اصولی با خطای نزدیک ب صفر از هم تشخیصشون بدید.
              خیلی وقت پیشا تست کرده بودم روش رو.
              منبع تغذیه هم نمیخاید و میتونید از همون ولتاژ مورد آزمایش استفاده کنید.

هزینه زیر 10 ت میشه.

اگه برا خط تلفن یا مورد دیگه یی ک قابل گفتن هست میخواید، بیشتر توضیح بدید. راه حل های ارزون تری هم وجود داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                با همون ADC میکرو ک دوستان اشاره کردن میتونید ب شرط برنامه نویسی اصولی با خطای نزدیک ب صفر از هم تشخیصشون بدید.
                خیلی وقت پیشا تست کرده بودم روش رو.
                منبع تغذیه هم نمیخاید و میتونید از همون ولتاژ مورد آزمایش استفاده کنید.

هزینه زیر 10 ت میشه.

اگه برا خط تلفن یا مورد دیگه یی ک قابل گفتن هست میخواید، بیشتر توضیح بدید. راه حل های ارزون تری هم وجود داره.
                مشکل اصلی من یه چی شبیه کارکرد تلفنه
                با این تفاوت که ولتاژ ورودی من تغییر داره و یه بازه است
                adc جواب بده خوبه اما ضعیف کردن ولتاژ و دادنش به پایه adc رو بلد نیستم
                و این که مدار برای acو dc جواب بده یا نه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mb2101
                  خازن توی جریان ac اتصال کوتاه
                  :eek:
                  خازن تو AC از خودش امپدانس محدودی نشون میده و هرگز اتصال کوتاه نمیشه.

و اما شما که این سوال رو طرح کردید. باید منظورتون رو در مورد AC و DC دقیقتر بگید.
                  اگر منظورتون از AC یک سیگنال متناوب با مقدار متوسط صفر هست. مثل سینوسی یا مربعی و... و منظور از DC یک خط صاف موازی با محور زمان. خب ساده ترین روش آشکار ساز عبور از صفر هستش. اما خب در این روش مدار شما در مورد سیگنال های AC+DC قدری دچار خطا می شود. اگر مقدار DC بزرگتر از دامنه AC باشد، سیگنال DC تشخیص داده می شود. و اگر مقدار DC کوچکتر از آن باشد، AC تشخیص داده می شود.
                  بنابراین با در نظر گرفتن انواع حالتهای ورودی، مدارتان را طراحی کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud85
                    :eek:
                    خازن تو AC از خودش امپدانس محدودی نشون میده و هرگز اتصال کوتاه نمیشه.

و اما شما که این سوال رو طرح کردید. باید منظورتون رو در مورد AC و DC دقیقتر بگید.
                    اگر منظورتون از AC یک سیگنال متناوب با مقدار متوسط صفر هست. مثل سینوسی یا مربعی و... و منظور از DC یک خط صاف موازی با محور زمان. خب ساده ترین روش آشکار ساز عبور از صفر هستش. اما خب در این روش مدار شما در مورد سیگنال های AC+DC قدری دچار خطا می شود. اگر مقدار DC بزرگتر از دامنه AC باشد، سیگنال DC تشخیص داده می شود. و اگر مقدار DC کوچکتر از آن باشد، AC تشخیص داده می شود.
                    بنابراین با در نظر گرفتن انواع حالتهای ورودی، مدارتان را طراحی کنید.
                    ممنون از شفاف سازیتون اما من فقط یه بلوک دیاگرام یبان کردم و منظورم به طور ایدال بود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X