اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

Matlab یا LabView ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

Matlab یا LabView ؟

سلام دوستان
    من رشته برق گرایش الکترونیک هستم و هنوز به طور دقیق با هیچ کدوم از این دوتا نرم افزار کار نکردم و آشناییم در حد خیلی کم بوده اما میدونم که در رشته ما خیلی کاربرد دارند و بعضا از استفاده هر کدوم از این دوتا چیزهایی شنیدم،حالا میخوام کار با اینهارو شروع کنم ولی از اونجا که این نرم افزارها خیلی وسیع و گسترده هست فکر نمیکنم وقت کنم هر دوتارو با هم یاد بگیرم، از اونجا که نمیدونستم کدوم بیشتر به درد رشته من میخوره میخواستم از دوستانی که شناخت نسبتا کاملی به این دوتا نرم افزار دارند کمک بگیرم، چون بعضی از دوستان بهم گفتنتد که Labview صنعتی تر هست و بعضی ها گفتند Matlab بهتر هست و بیشتر به درد ما میخوره، دوستانی که اطلاع صحیحی دارند لطف کنند ویژگیهای هر کدوم رو بگند تا من و سایر دوستانی که مثل من برای انتخاب این دوتا سر در گم هستند بتونند با توجه به نیازشون یکی از دو نرم افزار رو انتخاب و شروع به یادگیری کنند.
    با تشکر فراوان
    از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
    هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
    اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
    اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
    شاد و موفق باشید

پاسخ : Matlab یا LabView ؟

سلام.

برای کارهای محاسباتی Matlab بهتر از LabVIEW. مخصوصا برای شبیه سازی های مربوط به مخابرات و درس سیکنال و DSP مطلب کاربردی تر هست. اما همونطور که دوستتون هم گفتند LabVIEW یک جورایی صنعتی تر هست. نه اینکه نمی شه کارای دیگه رو باهاش انجام داد، منظور اینه که در زمینه برنامه نویسی صنعتی کارآمد تر هست. اساسا با LabVIEW میشه هر کاری انجام داد. خیلی هم ساده تر از برنامه های دیگه هست. مثلا شما اگه بخوای با C یک برنامه بنویسی که با پرت سریال اطلاعات رو از طریق پروتکل Modbus ارسال و دریافت کنی، پیرت در می آد؛ در صورتی که با LabVIEW یک دقیقه هم کار نمی بره. در بقیه زمینه ها هم به همین صورته. اما یک نکته که هر چیز باید به موقع و مناسب استفاده بشه. اگه هنوز دانشجویی، بهتره حتما مطلب رو یاد بگیری. اگه گرایش کنترل یا مخابراتی که مطلب از نون شب هم برات واجب تره. اما اگه می خوای بدونی واسه کار عملی کدوم رو باید کار کنی، مطمئنا LabVIEW بهترین گزینه هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط افشین راجی
      سلام.

برای کارهای محاسباتی Matlab بهتر از LabVIEW. مخصوصا برای شبیه سازی های مربوط به مخابرات و درس سیکنال و DSP مطلب کاربردی تر هست. اما همونطور که دوستتون هم گفتند LabVIEW یک جورایی صنعتی تر هست. نه اینکه نمی شه کارای دیگه رو باهاش انجام داد، منظور اینه که در زمینه برنامه نویسی صنعتی کارآمد تر هست. اساسا با LabVIEW میشه هر کاری انجام داد. خیلی هم ساده تر از برنامه های دیگه هست. مثلا شما اگه بخوای با C یک برنامه بنویسی که با پرت سریال اطلاعات رو از طریق پروتکل Modbus ارسال و دریافت کنی، پیرت در می آد؛ در صورتی که با LabVIEW یک دقیقه هم کار نمی بره. در بقیه زمینه ها هم به همین صورته. اما یک نکته که هر چیز باید به موقع و مناسب استفاده بشه. اگه هنوز دانشجویی، بهتره حتما مطلب رو یاد بگیری. اگه گرایش کنترل یا مخابراتی که مطلب از نون شب هم برات واجب تره. اما اگه می خوای بدونی واسه کار عملی کدوم رو باید کار کنی، مطمئنا LabVIEW بهترین گزینه هست.

ممنون افشین جان اینجوری که شما گفتی ظاهرا باید هر دوتا رو یاد بگیرم چون هم دانشجو هستم هم برای کارهای عملی میخوام. :smile:
      راستی شنیدم Help برنامه Matlab خیلی کامل و خوبه مال Labview هم همینطوره یا از حال فکر دانلود PDF و .. باشم؟
      آخرین نسخه این دوتا برنامه در حال حاضر چی هست؟
      بازم تشکر
      از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
      هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
      اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
      اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
      شاد و موفق باشید

دیدگاه

سلام

Help مطلب که حرف نداره. عالیه. LabVIEW هم Help خوبی داره. نیازی به دانلود نیست مگر در موارد خواص. یعنی در حالت عادی Help خودش نیازتو رفع میکنه. آخرین ورژن LabVIEW ، ورژن 8.5 هست که فروشگاه سایت هم اونو داره. من خودم از فروشگاه سایت گرفتم و دارم باهاش کار می کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X