اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک از اساتید چند سوال پایه دارم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک از اساتید چند سوال پایه دارم

سلام
    بنده رشته تخصصیم الکترونیک نیست بلکه برنامه نویسی است به علت اینکه چندین سال دارم برنامه نویسی میکنم از نحوه کارکرد قطعات الکترونیکی هم سر در میارم

چند وقت پیش تصمیم گرفتم برای ماشینم یک برد هوشمند جهت کنترل سیستم خنک کننده و هشدار خرابی این سیستم بسازم

متوجه شدم دمای موتور از یک مقاومت حرارتی سنس میشه

1- سرچ کردم برای تبدیل مقدار مقاومت به اعداد دیجیتال باید از current sensor ها یا همون سنسور جریان استفاده کنم ( ایا درست بود ؟ اگه آره کدوم کارنت سنسور خروجی سریال میده که بتونم با میکرو کنترلر بخونمش )
    2- چه میکرو کنترلری رو پیشنهاد میکنید که تو دمای 70 درجه 60 درجه و ارتعاشات آسیب نبینه (اگه ارزش خرید نداره با damper و cooler میتونم خنک کنم و ارتعاشات رو بگیرم )

برنامه ای هم که می خوام بسازم اینه اگه ورودیم از یه مقداری بیشتر شد پایه شماره یک روشن شه اگه از حد دیگه ای گذشت پایه یک خاموش بشه پایه دو روشن شه اگه از حد مور نظر گذشت پایه سه روشن شه پایه دو هم روشن بمونه
    ( تاکیید میکنم برنامه نویسی بلدم و برام فرقی نداره تو چه زبونی باشه )

ممنون که کمک کردید وقت گذاشتید (این اولین برنامه نویسی من در زمینه الکترونیک هست 100% اگه راه بیوفتم کلی می تونم بهتون کمک کنم و جبران کنم بخشی از لطفتان را )

پاسخ : کمک از اساتید چند سوال پایه دارم

سلام دوست عزیز.
    مقاومت حرارتی همون NTC هست که اگه تو گوگل سرچ کنی مدار های زیادی واسش پیدا میکنی.
    یک سوال=شما میخوای دمای موتور رو بدونی که باهاش چیکار کنی ؟؟؟
    ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

سلام می خوام اگه دمای موتور زیر 35 درجه بود فن ها خاموش باشن تو بین 35 تا 80 درجه فن ها دور کند کار کنند از 80 تا 95 دور تند کا کنند از 95 به بالا بوق بزنه

برای NTC هم ممنون خیلی خیلی کمک کردین متشکر

به نظرتون نیاز به برنامه نویسی هست یا با رله و این چیزا حلش کنم ؟

دیدگاه

از سنسور LM35استفاده کن

دیدگاه

اینجوری که من متوجه شدم سنسور LM35 و خانوادشون همگی خودشون دما رو تشخیص میدن و نیاز (دمای دور سنسور تشخیص داده میشه )
          بنیامین جان متشکر بابت کمکت ولی من مجبور به استفاده از خود سنسور های روی موتور هستم و سنسور NTC رو من نمیتونم با چیز دیگه ای تعویض کنم

دیدگاه

ازین استفاده کن تغییرش بده
            http://320volt.com/en/haftasonu-projesi/

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsan_wwe
              سلام می خوام اگه دمای موتور زیر 35 درجه بود فن ها خاموش باشن تو بین 35 تا 80 درجه فن ها دور کند کار کنند از 80 تا 95 دور تند کا کنند از 95 به بالا بوق بزنه

برای NTC هم ممنون خیلی خیلی کمک کردین متشکر

به نظرتون نیاز به برنامه نویسی هست یا با رله و این چیزا حلش کنم ؟
              دوست خوبم من اگه جای شما بودم هرگز اینکارو نمیکردم.
              سیستم خنک کننده ماشین هر چقدر انالوگ تر باشه بهتره.شما فرض فقط فقط یک درصد احتمال بده میکرو هنگ کنه و فن ها رو روشن نکنه.میدونی چی میشه ؟؟؟

دینام ماشین خیلی نویز میده و اذیت میکنه.البته میشی با مداراتی کاملا مشکل نویز رو برطرف کرد.
              خیلی خوبه که میخوای ماشین رو هوشمند کنی اما گه میتونی توی جاهای دیگه ماشین میکرو رو بکار ببر.به موتور و سیستمش کاری نداشته باشی بهتره.

خیلی دوست دارم تو ایران دوستای عزیزم ماشین هوشمند بسازن و از اشغالای ایران خودرو دست بکشیم.
              موفق باشی.
              ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

واقعا متشکرم از کمک همتون ولی من یک مشکلی با آنالوگ دارم که توضیح میدم چیه - (متشکر بابت هشدارت مشکل نویز رو با رگولاتور حل میکنم مشکل هنگی هم با یه رله که اگه درجه حرارت موتور از 90 بیشتر شد فعال بشه حل میکنم البطه وقتی هم که Air Conditioning رو روشن میکنم باید رله فعال بشه )

تو آنالوگ اگه دما برسه به 35 ، تا 35 رو رد کنه 200 بار رله قطع وصل میشه (چون نویز پیش میاد)
                ولی تو دیجیتال من میگم که اگه مثلا 35 رو رد کرد حتی اگه تا 30 هم اومد پایین پایه مربوط به رد کردن 35 روشن باشه
                ( تو برنامه نویسی به این حالت میگن فازی )
                من سعی میکنم یه شبیه ساز پیدا کنم و مدارمو روش پیاده سازی کنم
                بعد باز دباره مزاحم شما عزیزان میشم

بنیامین جان شما هم کمک بزرگی کردید باعث شدید بفهمم که AVR آنالوگ بین 0 تا 5 ولت رو میتونه تشخیص بده که خیلی خیلی کمک بزرگی بود

یه خاطره از اولین مدار انالوگ من برای ماشینم :دی (روشن کننده چراغ ماشین بود)
                یه رله 0.5 ولتی به یه solar cell وصل کرده بودم که رو داشبرد بود هروقت تاریک میشد هوا سلار جریانش میرفت زیر 0.5 چراقا روشن میشد (البطه اگه سویچ باز بود)

دیدگاه

ایشان منظورش نویز در میکروکنترلر بود که ممکنه میکرو کار نکنه در محیط پر از نویز

اون ارم نیست میکروکنترلر atmega16هستش

دیدگاه

منظورم همون Avr بود شرمنده اشتباه نوشتم
                    اوه خوب شد گفتید نویز رو میکرو رو
                    حتما با نویزگیر مشکلش رو حل میکنم 200 متر نخ ابریشمی دارم خورراک این کاره :biggrin:
                    کم کم دارم از نکته های مخفی الکترنیک میترسم
                    من از امشب شروع میکنم دعا کنید موفق بشم

دیدگاه

نخ ابریشم ؟؟؟ oo:
                      داخل ماشین های جدید به جای دینام الترناتور 3 فاز هست.
                      فکر کن ما با یک دینام قدیمی تک فاز مشکل نویز و هنگی میکرو داشتیم.حالا که دینام شده الترناتور 3 فاز دیگه....

دیدگاه

آقا من همه چیم آماده شد
                        حالا سوال خنده دار بعدی برد رو چطوری باید بسازم ؟اون لاک سبزی که روش میزنن رو جایی میفروشن چطوری میتونم شیار هاشو روش بندازم برای bus کشی

دیدگاه

بهش می گن فیبر مدار چاپی در نرمافزار التیوم طراحی کن بعد ببر یا پست کن تهران برات بزنن ¤"الفا مدار"

دیدگاه

شرمنده من برگشتم (هنوز وقت نکردم برد رو طراحی کنم )
                            کدون میکرو heavy duty تر هست ؟ میدونین که 99% بازار رو جنس های تغلبی گرفتن
                            ارزش داره یه atmega16 سفارش بدم از خارج بیاد ؟ یا میشه اصلشونو پیدا کرد
                            ( هیچ رفرنس خارجی پیدا نکردم درباره طول عمرشون )
                            این مدار بدبخت من قراره روزی میانگین 4 ساعت کار کنه

متشکر

دیدگاه

بیشتر smdها خوب کار می کنن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X