اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کابل افشان یا مفتولی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کابل افشان یا مفتولی

سلام دوستان عزیز کسی می دونه که استفاده از کابل افشان بهتره یا کابل مفتولی؟

پاسخ : کابل افشان یا مفتولی

نوشته اصلی توسط kian1.2
    سلام دوستان عزیز کسی می دونه که استفاده از کابل افشان بهتره یا کابل مفتولی؟
    سلام بسته بکارت داره
    برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
    راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

سلام.
      بستگی به کارت داره. ولی مهم اینه که سیم مسی باشه یعنی درصد مسش بالا باشه. همچنین در ولتاژ های بالا از افشان استفاده میشه و در فرکانس های بالا از مقتول.
      برای انتقال صوت هم از افشان استفاده میشه.
      برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

دوستان برای گرفتن جریان 25 آمپر سیم با مقطع دونیم مفتولی بهتر هست یا افشان؟
        چرا؟
        عقل من میگه مفتولی بهتر هست :mrgreen:
        دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashmojtaba
          چرا؟
          سیم دو و نیم اصلا مناسب نیست بهتره از سیم 4 استفاده بشه مگر اینکه طول مسیر خیلی کم باشه.
          در ضمن سیم کشی مفتولی خیلی سخت تر از افشان هست و باید کاربرد در نظر گرفته بشه و البته نمیشه گفت سیم افشان از مفتولی بهتره و یا برعکس

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashmojtaba
            چرا؟

بستگی به متراژ کارت و جنس سیم داره.مثلا سیم 2.5 مازندران-سمنان-گلستان- تا متراژ 6 متر راحت 25 امپرو بهت میده.بلند تر از 6 متر باید سیم 4 استفاده کنی.

به نظر من فرقی نداره.فقط کار با مفتولی خیلی سخت تره و نیازه محل اتصالشو خیلی محکم کنی.

دقیقا نمیدونم اما فکر میکنم مقاومت 1 متر سیم مفتولی خیلی بیشتر از یک متر سیم افشان هست.درسته ؟؟؟
            ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

سلام
              یک فرق دیگه:
              سیم افشان انعطاف پذیرتره.
              سیم مفتولی کمتر انعطاف پذیره و به همین خاطر در کاربردهای توکار یا جاهایی که ثابته(مثل تابلوی برق یا داخل پریز ساختمان) استفاده میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEON-

بستگی به متراژ کارت و جنس سیم داره.مثلا سیم 2.5 مازندران-سمنان-گلستان- تا متراژ 6 متر راحت 25 امپرو بهت میده.بلند تر از 6 متر باید سیم 4 استفاده کنی.

به نظر من فرقی نداره.فقط کار با مفتولی خیلی سخت تره و نیازه محل اتصالشو خیلی محکم کنی.

دقیقا نمیدونم اما فکر میکنم مقاومت 1 متر سیم مفتولی خیلی بیشتر از یک متر سیم افشان هست.درسته ؟؟؟
                نه درست نیست وقتی میگیم سیم افشان یا مفتولی 6 به معنی سطح مقطع 6 سانتی متر مربع هست. پس مقاومتشون فرقی با هم نداره. همون طور که میدونید سیم مفتولی قطر کمتری نسبت به افشان داره داره(به خاطر تکی بودن). سیم مفتولی مقاومت کششی بالاتر و مقاومت خمشی کمتری داره یعنی انعطافش کمتره. سیم مفتولی به خاطر اینکه سطح کمتری در معرض اکسید داره کمتر اکسید میشه. اگه دیده باشید سیم های کهنه رشته هاش اکسیده شده
                لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

متاسفانه الکترونیک رو از پایه یاد نگرفتم.
                  مثلا سیم افشان یک متری مقاومت هر رشتش مثلا 20 اهم هست.وقتی دو مقاومت با هم موازی میشن اهمشون نصف میشه درسته؟.خوب اگه 100 رشته با هم موازی بشن مقاومتشون صفر نمیشه ؟؟؟
                  ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEON-
                    متاسفانه الکترونیک رو از پایه یاد نگرفتم.
                    مثلا سیم افشان یک متری مقاومت هر رشتش مثلا 20 اهم هست.وقتی دو مقاومت با هم موازی میشن اهمشون نصف میشه درسته؟.خوب اگه 100 رشته با هم سری بشن مقاومتشون صفر نمیشه ؟؟؟
                    منظورت اینه اگر 100 رشته با هم موازی بشن ؟
                    خوب این رشته ها که عایق نیستن کلا همشون باهم اتصال دارن و موازی به حساب نمیاد.

sigpic

دیدگاه

منظورم همون موازی بود.
                      پس اگه عایق باشن مقاومتشون صفر میشه ؟؟؟
                      حتی اگه طول هر کدوم از رشته های عایق 100 متر باشه ؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEON-
                        منظورم همون موازی بود.
                        پس اگه عایق باشن مقاومتشون صفر میشه ؟؟؟
                        حتی اگه طول هر کدوم از رشته های عایق 100 متر باشه ؟؟؟
                        نه
                        چون هر رشته باز هم مقاومت داره
                        و هر چه قطر رشته ها کمتر باشه خوب مقاومتش بیشتر هست و در واقع کلی مقاومت با هم موازی شدن که باز هم مقداری مقاومت داره و هیچ وقت صفر نمیشه
                        درکل باز هم مقاومت با یه کابل مفتولی به همون اندازه هیچ فرقی نمی کنه اما این سیم می تونه فرکانس های بالا تر رو حمل کنه به شرطی که رشته ها عایق باشن از هم

sigpic

دیدگاه

ممنون از دوستان عزیز
                          دوستان یه سوال تکراری از جانب من که به بحث شما ربط پیدا کرد!
                          تصور کنید ما یه سیم مفتول داریم که به طول n و یه جریان متناوب ازش عبور می کنه این سیم یک اندکتانس خواهد داشت که به دلیل خود القایی این سیم هستش
                          درسته ؟ و اثر این اندکتانس تحت افت ولتاژی بر روی مقاومت سلفی سیم دیده خواهد شد ( مثل خطوط انتقال برق )
                          حالا اگر این سیمی که ازش جریان متناوب عبورمیکنه در معرض میدان مغناطیسی سیم موازی خود قرار بگیره که جریان سیم موازی هم کاملا هم فاز جریان خود سیم باشه آیا افت ولتاژ بر روی سیم افزایش پیدا می کنه ؟ آیا اندکتانس سیم افزایش پیدا می کنه ؟ آیا مقاومت سلفی سیم افزایش پیدا می کنه ؟
                          ممنون می شم دوستان نظرشون رو بگن... :nerd:
                          هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
                          بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

بدی سیم افشان اینه که ممکنه موقع لخت کردن و بستن توی ترمینال چند رشتش قطع بشه که بهتره از سر سیم استفاده بشه
                            مجوی درستی عهد زین جهان سست نهاد که این عجوزه عروس هزار داماد است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X