اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شدت روشنایی محیط

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شدت روشنایی محیط

با سلام
    من میخواهم یک مدار با استفاده ازفتوسل و میکرو avr بسازم که شدت روشنایی محیط را بر حسب لوکس روی یک نماشگر نشان دهد.اما اطلاعات چندانی در این مورد ندارم.
    از دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند تقاضای کمک دارم.

پاسخ : شدت روشنایی محیط

عزیزم باید اول با یه op amp تقویتش کنی بعد بدیش به واحد adc میکرو
    بعد رو lcd نشونش بدی
    در مورد op amp تو مدارات دیجیتال بحث شده
    adc هم که ماشا الله بچه ها ترکوندن
    علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mazb
      با سلام
      من میخواهم یک مدار با استفاده ازفتوسل و میکرو avr بسازم که شدت روشنایی محیط را بر حسب لوکس روی یک نماشگر نشان دهد.اما اطلاعات چندانی در این مورد ندارم.
      از دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند تقاضای کمک دارم.
      سلام
      سنسور فتوسل مقاومتیه. با یک تقسیم مقاومت خیلی راحت می تونی این کارو بکنی.
      GND----(PhotoCell)-----|------/\/\------ Vcc
      |
      |
      در شکل بالا بین فتوسل و مقاومت رو باید به ADC ببری. نکته مهم تو مقاومت قتوسله. من رو یک سنسور کنترل کردم در حالت تاریکی حدود 110 کیلو از خودش نشون داد. در پرنور حالت ترن وضعیت به 5 کیلو اهم هم رسید. با توجه به این وضعیت باید مقاومتی رو انتخاب کنی. در این حالت 10 کیلو برای مقاومت متصل به Vcc خوبه. در بیشترین مقاومت فتوسل که در تاریکی باشه ولتاژ 4.5 رو و در کمترین مقاومت فتوسل که در روشنایی باشه حدود 1.5 ولت رو میده. البته برای فتوسل خودت هم باید کنترل کنی. حتما پایه AREF رو به Vcc وصل کن. چون حدود 5 ولت رو باید اندازه بگیری.

دیدگاه

سلام به همه ی اساتید .

تمام مطالبی که گفتید درسته ولی فکر کنم اصل منظور ایشون کالیبره کردن فوتوسل بر حسب LUX باشه .

خب برای این کار اولا باید برای مقادیر اندازه گیری شده توسط فوتوسل ، یک رنج بندی بسیار دقیق تعیین کنیم .
        شما در بالا راه حل های خوبیو مطرح کردین ، بله درسته میتونیم از همین روشی که استادمون جناب _e_ گفتن استفاده کنیم . منتهی از این به بعد یه کم مرحله باید اضافه کنیم تا به رنج دقیق و متنوع برسیم .
        اولا برای کالیبره کدن مقادیر اندازه گیری شده بر حسب LUX باید فوتوسل رو در وضعیت های مختلفی (از نظر زاویه ی تابش) در یک نور مشخص قرار بدیم و مقادیر اندازه گیری شده رو بدیم به ADC که می تونه برای خود میکرو هم باشه ، و معادل های دیجیتالش رو ثبت کنیم (یه دیتابیس مشخص به دست بیاریم) . از نظر ADC من به ADC میکرو رای میدم به چن دلیل . اولیش دق و انعطاف اندازه گیری فوق العادشه مخصوصا در فرکانس 125KH . دومیش هم برای نوع نمونه برداریه ، در واقع برای به دست آوردن یه نمونه ی تثبیت شده و پایدار بهتره که مقادیر نمونه برداری شده رو توی یه حلقه قرار بدیم و مثلا هر 100 نمونه رو به عنوان یک خروجی (میانگین این 100 تا) اعلام کنیم. برای نشون دادن مقادیر دیجیتال هم می تونیم از یک LCD کاراکتری استفاده کنیم (البته خودمون هم می تونیم حسابشون کنیم ولی ..... ) .
        خب تا الن یک دیتابیس دقیق بر حسب تغییر زاویه های مختلف برای یک نور مشخص به دست اومده و فقط کافیه این مقادیر رو در لحظه های مشخص بذاریم توی فرمول تبدیل LUX و شدتش رو دوباره نشون بدیم این دفعه بر حسب LUX . یعنی روی LCD میتونیم د و تا مقدار همزمان داشته باشیم ، یکی شدت نور اندازه گیری شده ی معمولی توسط فوتوسل و دیگری هم بر حسب LUX . موفق باشید . :nerd:

[hr]...Goals are dreams with dead moments
        دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسام الدین
          سلام به همه ی اساتید .

تمام مطالبی که گفتید درسته ولی فکر کنم اصل منظور ایشون کالیبره کردن فوتوسل بر حسب LUX باشه .

خب برای این کار اولا باید برای مقادیر اندازه گیری شده توسط فوتوسل ، یک رنج بندی بسیار دقیق تعیین کنیم .
          شما در بالا راه حل های خوبیو مطرح کردین ، بله درسته میتونیم از همین روشی که استادمون جناب _e_ گفتن استفاده کنیم . منتهی از این به بعد یه کم مرحله باید اضافه کنیم تا به رنج دقیق و متنوع برسیم .
          اولا برای کالیبره کدن مقادیر اندازه گیری شده بر حسب LUX باید فوتوسل رو در وضعیت های مختلفی (از نظر زاویه ی تابش) در یک نور مشخص قرار بدیم و مقادیر اندازه گیری شده رو بدیم به ADC که می تونه برای خود میکرو هم باشه ، و معادل های دیجیتالش رو ثبت کنیم (یه دیتابیس مشخص به دست بیاریم) . از نظر ADC من به ADC میکرو رای میدم به چن دلیل . اولیش دق و انعطاف اندازه گیری فوق العادشه مخصوصا در فرکانس 125KH . دومیش هم برای نوع نمونه برداریه ، در واقع برای به دست آوردن یه نمونه ی تثبیت شده و پایدار بهتره که مقادیر نمونه برداری شده رو توی یه حلقه قرار بدیم و مثلا هر 100 نمونه رو به عنوان یک خروجی (میانگین این 100 تا) اعلام کنیم. برای نشون دادن مقادیر دیجیتال هم می تونیم از یک LCD کاراکتری استفاده کنیم (البته خودمون هم می تونیم حسابشون کنیم ولی ..... ) .
          خب تا الن یک دیتابیس دقیق بر حسب تغییر زاویه های مختلف برای یک نور مشخص به دست اومده و فقط کافیه این مقادیر رو در لحظه های مشخص بذاریم توی فرمول تبدیل LUX و شدتش رو دوباره نشون بدیم این دفعه بر حسب LUX . یعنی روی LCD میتونیم د و تا مقدار همزمان داشته باشیم ، یکی شدت نور اندازه گیری شده ی معمولی توسط فوتوسل و دیگری هم بر حسب LUX . موفق باشید . :nerd:

[hr]...Goals are dreams with dead moments
          لطفا در مورد این فرمول بیشتر توضیح بدین ممنون
          r.pسابق

دیدگاه

سلام.
            من به روشی که جناب -e- فرمودن کار کردم اما خیلی دقیق کار نمیکرد. oo:

دیدگاه

من توسط یک پتانسیومتر -فتوسلو به مبدل میکرو وصل میکنم
              if 0<=a and a<=200 then reset portb.0
              از این دستور استفاده کردم برای خاموش کردن ولی وقتی بین {70-192} درست عمل نمیکنه.یعنی ال ای دی روشن و خاموش میشه
              :angry:
              مشکل از کجاست؟
              r.pسابق

دیدگاه

به خاطر نویزه . از یک خازن تو ورودی پایه ADC استفاده کن .
                ضمنا تو برنامه فواصل نمونه گیری رو زیادتر کن . همین طور از میانگین تعدادی نمونه استفاده کن . مثلا 100 تا نمونه بگیر و میانگینشونو حساب کن بعد بررسی کن باید روشن باشه یا نه .

دیدگاه

سلام برای کاهش نویز مبدل میکرو کدام برنامه زیر درست می باشد؟
                  برنامه اول
                  start adc
                  do
                  w=getadc(0)
                  idle
                  loop
                  adc_isr:
                  برنامه دوم
                  do
                  start adc
                  idle
                  stop adc
                  loop
                  adc_isr:
                  w=getadc(0)
                  r.pسابق

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ﺣ آ‌ﺎ ﻣ ﺪ
                    به خاطر نویزه . از یک خازن تو ورودی پایه ADC استفاده کن .
                    ضمنا تو برنامه فواصل نمونه گیری رو زیادتر کن . همین طور از میانگین تعدادی نمونه استفاده کن . مثلا 100 تا نمونه بگیر و میانگینشونو حساب کن بعد بررسی کن باید روشن باشه یا نه .
                    لطفا اگه ممکنه یک عکس در این مورد بذارین و بفرمایین از چه نوع خازنی با چه ظرفیتی استفاده کنم :mrgreen:
                    r.pسابق

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r.p
                      سلام برای کاهش نویز مبدل میکرو کدام برنامه زیر درست می باشد؟
                      برنامه اول
                      start adc
                      do
                      w=getadc(0)
                      idle
                      loop
                      adc_isr:
                      برنامه دوم
                      do
                      start adc
                      idle
                      stop adc
                      loop
                      adc_isr:
                      w=getadc(0)
                      منظورم اینه که باید قبل از idle باید خروجی مبدلو خوند یا بعد از؟ کدام صحیح تر میباشد؟(من از برنامه اول استفاده کردم الان بدون هیچ مشکلی کار میکنه--واسه محکم کاری میپرسم) :mrgreen:
                      r.pسابق

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r.p

منظورم اینه که باید قبل از idle باید خروجی مبدلو خوند یا بعد از؟ کدام صحیح تر میباشد؟(من از برنامه اول استفاده کردم الان بدون هیچ مشکلی کار میکنه--واسه محکم کاری میپرسم) :mrgreen:
                        r.pسابق

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r.p

[/quote]
                          لطفا راهنمایی فرمایید :angry: :angry: :angry: :angry: :cry2:
                          r.pسابق

دیدگاه

اون چیزی که من گفتم استفاده از یک میانگین نمونه ها بود .
                            به این صورت :

Sum = 0
                            For I = 1 To 50
                            W = Getadc(0)
                            Sum = Sum + W
                            Waitms 100
                            Next
                            Ave = Sum / 50

با این کار علاوه بر اینکه نمونه گیری رو در فاصله ای بیشتر از 5 ثانیه ( 100*50 میلی ثانیه )آ‌ انجام میدی خطاهای احتمالی رو هم کاهش میدی . چون یک میانگین از 50 نمونه رو داری در نظر می گیری .

دیدگاه

ممنون از جوابتون
                              من اینکارو کردم ولی سوالم چیز دیگه ای بود.
                              منظورم اینه که باید قبل از idle باید خروجی مبدلو خوند یا بعد از؟(برای کاهش نویز مبدل انالوگ به دیجیتال)
                              r.pسابق

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X