اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ریست شدن pic16f876a

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ریست شدن pic16f876a

سلام دوستان
    شماتیک که پیوست شده مربوط به یک مدار فرمان هشتش.ابتدا با یک مثال ساده یه کنتاکتور روشن و خاموش کردم ولی میکرو بی علت در زمان های مختلف ریست میشه.
    اگر کسی قبلا این مشکله داشته راهنمایی کنه
    http://www.4shared.com/office/tAfZJYECba/Schematic_Prints.html

پاسخ : ریست شدن pic16f876a

سلام
    شماتیک تون در 4SHAR قرار می دید و دانلودش داستان داره ........نگاه نکردم......... ضمیمه کنید توی همین سایت
    1- دنبال فیلتر هایی با اسم فیلتر EMI بگردید فکر کنم توی جمهوری می تونی گیر بیاری
    2- اگر نتونسی فیلتر رو پیدا کنی (فکر کنم فقط توی تهران می تونی پیدا کنی) تغذیه تو قوی کن
    این دوتا کار فقط کارهایی هستند که می تونید بدون تغییر پی سی بی وشماتیک عملکرد مدار رو بهینه کنید
    شماتیک هم یه دنیای دیگه داره چون شماتیک مدارتون رو ندیدم همینجوری سریع این دو تا کار رو توصیه کردم و به احتمال زیاد اگر نویز از تغذیه باشه با دوتا کار بالا مطمئن میشید که نویز تغذیه رو حذف کردید اگر باز هم میکرو ریست کرد مشکل از شماتیک یا PCB مدارتون هست.
    من چند وقتی با 18F452 درگیر این قضیه بودم و کلی ریزه کاری داره .... 8 تا کنتاکتور رو سوییچ میکردم و میکرو ریست می کرد و با خسارت زیاد تونستم تجربیات بالا رو بدست بیارم

دیدگاه

ممنون. از کدوم قسمت میشه پلود کرد :redface:
      برای تغذیه میکرو یه فیلتر LC قرار دادم و یه فیلتر RC روی پایه ریست قرار دادم اما با لمس پایه ریست میکرو ریست میشه.قبلا یه مدار مشابه با pic16f84a بسته بودم ولی مشکلی نداشت

دیدگاه

خوب پس مشکل از شماتیک و PCB و نحوه ایزوله کردن مدا شما هست منظور از قوی کردن تغذیه اینه که یه تغذیه پدر و مادر دار بخرید نه با ترانس و 7805 .... البته با ترانس و 7805 میشه ولی با استارت موتور یا کنتاکتور میکرو ریست میشه ترانس یا تغذیه نامرغوب و 7805 برای جاهای کم نویز و غیر حساس خوبه.....
        شماتیک رو یه جوری همینجا ضمیمه کنید من فعلا یادم نمیاد این سایت چه جوری میشه اپ کرد حا گشتنم ندارم :mrgreen:

دیدگاه

ترانس که استفاده کردم 15vac و خروجی رگولاتورها از خازن ظرفیت بالا استفاده شده که از افت ولتاژ جلوگیری کنه و brownout میکرو غیر فعاله.
          با اینکه روی ریست فیلتر وجود داره ولی حساسه و با لمس جسم فلزی با پایه ریست میکرو ریست میشه
          تا اونجایی که میدونم میکرو pic در مقابل نویز مقاومه و نباید با روشن شدن یه کنتاکتور ساده ریست بشه
          بازم اگر کسی تجربه داره راهنمایی کنه

دیدگاه

عزیز دل برادر، این میکروهای قدیمی (اصاً بهتره بگم تمامِ میکروهای شرکت میکروچیپ) یه سری بیت های تنظیم و رجیستر و اینا دارن که موقعِ پروگرام باید بهشون مقدارِ درست بدی. یکی از مهمترین بیت های تنظیم، LVP یا Low Voltage Program هست. یکی دیگه هم Low Voltage Reset یا PBOR یه همچین اسمی که ولتاژ کم میشه ریست میشه. همه شون رو غیرِ فعال کن. MCLR رو هم غیر فعال کن. یکمی دقیق تر دیتاشیت رو مطالعه کن تا متوجه بشی.

این کارا رو بکن، بعدش میکرو رو بزن به برق 220 ولت! بدونِ ایزولاسیون و بدونِ خازن و بدونِ خازنِ ریست و مقاومتِ Pull-up. شونصد و شصت تا هم کنتاکتور بذار کنارش عمراً اگه ریست بشه
            بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

ممنون از پاسختون.
              تا اونجایی که دیتا شیت مطالعه کردم فیوز بیتی برای غیر فعال کردن ریست خارجی وجود نداره و تمام مواردی که گفتین در رجیتر configbit غیر فعال کردم

دیدگاه

با خواندن رجیستر PCON و Status مشخص شد که ریست میکرو ناشی از ریست خارجیه
                به نظرتون راه حل چیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad-movahediyan
                  ... یه کنتاکتور روشن و خاموش کردم ولی میکرو بی علت در زمان های مختلف ...
                  بسم الله الرحمن الرحیم

واقعیت تداخل {امواج} الکترومغناطیسی electromagnetic interference انکار ناپذیر است . هر چند که شما در نرم افزار و سورس کد این مسئله را پیش بینی کرده باشید. من خودم دقیقا به همین مشکل و مسئله روی همین میکرو 16F876A برخورد کرده ام.
                  دلائلی که من فکر می کنم برای این مسئله وجود دارد.
                  1) عمده قطعات (مخصوصا میکرو کنترلر) موجود در بازار دارای کیفیت مطلوب نیستند.
                  2) به همین دلیل نویز بر از جمله EMI در محیط های غیر آزمایشگاهی تاثیرات عجیبی بر آنها دارد.
                  3) یک سری چیزهای دیگر که در این گفتگو به آنها پرداخته شده است :
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=85272.msg562922#msg562922

اما تجربه خودم:

من ولتاژهای DCمورد نیاز در مداری که بر روی آن عین شما به مشکل برخورد کردم را با یک ترانس کاهنده و پل دیودی و رگولاتور می ساختم. مدار چاپی در محیط آزمایشگاهی دارای پاسخی بسیار پایدار و معقول بود اما وقتی در محیط کار قرار می گرفت. دردسر داشت.
                  من قبل از ترانس کاهنده یک فیلتر قرار دادم. یک چیزی شبیه به این :

یک پاور معیوب کامپیوتر پیدا کردم ورودی 220 ولت از یک فیلتر عبور می کند و بعد وارد یک پل دیودی میشود . من دیود پل را بیرون کشیدم و همان قسمت را اره کردم و گذاشتم داخل یک جعبه پلاستیکی و این جعبه قبل از ورودی ترانس قرار گرفت.

اگر که آن نشد این یکی :

بعد از ولتاژ 5 ولت خروجی رگولاتور 7805 هم یک سلف و یک خازن را به صورت شبیه به فیلتر پائین گذر قرار دادم. اوضاع کلا عوض شد.

چیزی را که جناب آقای رستمی بیان فرموده اند :

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
                  یکی از مهمترین بیت های تنظیم، LVP یا Low Voltage Program هست. یکی دیگه هم Low Voltage Reset یا PBOR یه همچین اسمی که ولتاژ کم میشه ریست میشه. همه شون رو غیرِ فعال کن. MCLR رو هم غیر فعال کن. یکمی دقیق تر دیتاشیت رو مطالعه کن تا متوجه بشی.
                  من آن زمان { این مطلب مهم که ناشی از تجربه و کارآمدی ایشان است } اصلا به ذهنم خطور نکرد. که صد البته موضوع کاملا قابل قبولی است.

به عنوان نمونه شکل زیر نشان دهنده شرائط ایجاد Brown Out است. Brown -out یا کاهش ولتاژ اصطلاحی در سیستم‌های قدرت است و به شرایطی گفته می‌شود که ولتاژ شبکه کمتر از میزان نرمال است که منجر به صدمه‌دیدن یا از کار افتادن وسایل مصرف‌کننده می‌شود. این اصطلاح در کنار بلک‌اوت مطرح می‌شود که به معنای خاموشی کامل شبکه است.بران‌اوت و بلک‌اوت Black-out حاصل کمبود میزان تولید نسبت به تقاضای شبکهٔ برق هستند. شما همچنین می توانید مقدار سطح ولتاژ برای براون اوت را تنظیم کنید به این شکل :

کد:
                  BORV = 43       ; Brown-out Voltage: 4.3V

برای آشنایی بیشتر و دقیق تر از فیوز بیت ها این آدرس را گذاشتم :

http://wiki.noccylabs.info/wiki/Pic:PIC_Fuses

در انتها از جنابعالی خواهش می کنم که نتیجه کارتان را برای استفاده معنوی دیگران به اشتراک بگذارید.

با هم موفق باشیم
                  والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...

دیدگاه

ممنون از راهنماییت
                    اگر شماتیک دیده باشی همه موارد به غیر از emi filter رعایت شده و فیوز brownout و LVP غیر فعاله.با مطالعه دیتاشیت چیزی در مورد غیر فعال کردن ریست خارجی ندیدم اگر در مورد pic16f876 وجود داره راهنمایی کنید
                    حتی با فعال کردن brownout بازم میکرو ریست میشه که علتش ریست خارجیه،مقاومت مدار ریست به 1k کاهش دادم عملکردش بهتر شد اما بازم ریست میشد و نهایتا پایه ریست به vcc وصل کردم مشکل ریست شدن برطرف شد اما میکرو هنگ میکنه

دیدگاه

سلام.
                      ببخشید تو قسمت رله ها، دیود هرزگرد کجاست؟؟ :-/

دیدگاه

سلام ،دیود داخلی uln2003 فعال کردم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad-movahediyan
                          سلام ،دیود داخلی uln2003 فعال کردم
                          اون که فعال کردنی نیست! وجود داره!
                          شما احتیاطا واسه تست هم که شده از دیود خارجی استفاده بکنین.

دیدگاه

منظورم اینه که پایه com به 12 ولت وصل کردم.باشه این کار و انجام میدم ببینم نتیجه چی میشه.کم کم تو این فکر بودم که این برد حذف کنم واز یه مینی plc استفاده کنم
                            راستی یه سوال از کجا باید فایل پلود کرد

دیدگاه

متاسفانه دیود هرزگرد هم فایده نداشت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X