ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 25
    2012/12/14
    89
    12

ريست شدن pic16f876a

سلام دوستان
    شماتيک که پيوست شده مربوط به يک مدار فرمان هشتش.ابتدا با يک مثال ساده يه کنتاکتور روشن و خاموش کردم ولي ميکرو بي علت در زمان هاي مختلف ريست ميشه.
    اگر کسي قبلا اين مشکله داشته راهنمايي کنه
    http://www.4shared.com/office/tAfZJYECba/Schematic_Prints.html
    2010/04/09
    69
    2

پاسخ : ريست شدن pic16f876a

سلام
    شماتيک تون در 4SHAR قرار مي ديد و دانلودش داستان داره ........نگاه نکردم......... ضميمه کنيد توي همين سايت
    1- دنبال فيلتر هايي با اسم فيلتر EMI بگرديد فکر کنم توي جمهوري مي توني گير بياري
    2- اگر نتونسي فيلتر رو پيدا کني (فکر کنم فقط توي تهران مي توني پيدا کني) تغذيه تو قوي کن
    اين دوتا کار فقط کارهايي هستند که مي تونيد بدون تغيير پي سي بي وشماتيک عملکرد مدار رو بهينه کنيد
    شماتيک هم يه دنياي ديگه داره چون شماتيک مدارتون رو نديدم همينجوري سريع اين دو تا کار رو توصيه کردم و به احتمال زياد اگر نويز از تغذيه باشه با دوتا کار بالا مطمئن ميشيد که نويز تغذيه رو حذف کرديد اگر باز هم ميکرو ريست کرد مشکل از شماتيک يا PCB مدارتون هست.
    من چند وقتي با 18F452 درگير اين قضيه بودم و کلي ريزه کاري داره .... 8 تا کنتاکتور رو سوييچ ميکردم و ميکرو ريست مي کرد و با خسارت زياد تونستم تجربيات بالا رو بدست بيارم
    2012/12/14
    89
    12

ممنون. از کدوم قسمت ميشه پلود کرد :redface:
    براي تغذيه ميکرو يه فيلتر LC قرار دادم و يه فيلتر RC روي پايه ريست قرار دادم اما با لمس پايه ريست ميکرو ريست ميشه.قبلا يه مدار مشابه با pic16f84a بسته بودم ولي مشکلي نداشت
    2010/04/09
    69
    2

خوب پس مشکل از شماتيک و PCB و نحوه ايزوله کردن مدا شما هست منظور از قوي کردن تغذيه اينه که يه تغذيه پدر و مادر دار بخريد نه با ترانس و 7805 .... البته با ترانس و 7805 ميشه ولي با استارت موتور يا کنتاکتور ميکرو ريست ميشه ترانس يا تغذيه نامرغوب و 7805 براي جاهاي کم نويز و غير حساس خوبه.....
    شماتيک رو يه جوري همينجا ضميمه کنيد من فعلا يادم نمياد اين سايت چه جوري ميشه اپ کرد حا گشتنم ندارم :mrgreen:
    2012/12/14
    89
    12

ترانس که استفاده کردم 15vac و خروجي رگولاتورها از خازن ظرفيت بالا استفاده شده که از افت ولتاژ جلوگيري کنه و brownout ميکرو غير فعاله.
    با اينکه روي ريست فيلتر وجود داره ولي حساسه و با لمس جسم فلزي با پايه ريست ميکرو ريست ميشه
    تا اونجايي که ميدونم ميکرو pic در مقابل نويز مقاومه و نبايد با روشن شدن يه کنتاکتور ساده ريست بشه
    بازم اگر کسي تجربه داره راهنمايي کنه
    2012/07/21
    834
    26

عزیز دل برادر، این میکروهای قدیمی (اصاً بهتره بگم تمامِ میکروهای شرکت میکروچیپ) یه سری بیت های تنظیم و رجیستر و اینا دارن که موقعِ پروگرام باید بهشون مقدارِ درست بدی. یکی از مهمترین بیت های تنظیم، LVP یا Low Voltage Program هست. یکی دیگه هم Low Voltage Reset یا PBOR یه همچین اسمی که ولتاژ کم میشه ریست میشه. همه شون رو غیرِ فعال کن. MCLR رو هم غیر فعال کن. یکمی دقیق تر دیتاشیت رو مطالعه کن تا متوجه بشی.

این کارا رو بکن، بعدش میکرو رو بزن به برق 220 ولت! بدونِ ایزولاسیون و بدونِ خازن و بدونِ خازنِ ریست و مقاومتِ Pull-up. شونصد و شصت تا هم کنتاکتور بذار کنارش عمراً اگه ریست بشه
    بیایید با Google آشتی کنیم!
    2012/12/14
    89
    12

ممنون از پاسختون.
    تا اونجايي که ديتا شيت مطالعه کردم فيوز بيتي براي غير فعال کردن ريست خارجي وجود نداره و تمام مواردي که گفتين در رجيتر configbit غير فعال کردم
    2012/12/14
    89
    12

با خواندن رجيستر PCON و Status مشخص شد که ريست ميکرو ناشي از ريست خارجيه
    به نظرتون راه حل چيه
    2013/02/25
    مشهد
    180
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط javad-movahediyan
    ... يه کنتاکتور روشن و خاموش کردم ولي ميکرو بي علت در زمان هاي مختلف ...
    بسم الله الرحمن الرحيم

واقعيت تداخل {امواج} الکترومغناطيسي electromagnetic interference انکار ناپذير است . هر چند که شما در نرم افزار و سورس کد اين مسئله را پيش بيني کرده باشيد. من خودم دقيقا به همين مشکل و مسئله روي همين ميکرو 16F876A برخورد کرده ام.
    دلائلي که من فکر مي کنم براي اين مسئله وجود دارد.
    1) عمده قطعات (مخصوصا ميکرو کنترلر) موجود در بازار داراي کيفيت مطلوب نيستند.
    2) به همين دليل نويز بر از جمله EMI در محيط هاي غير آزمايشگاهي تاثيرات عجيبي بر آنها دارد.
    3) يک سري چيزهاي ديگر که در اين گفتگو به آنها پرداخته شده است :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=85272.msg562922#msg562922

اما تجربه خودم:

من ولتاژهاي DCمورد نياز در مداري که بر روي آن عين شما به مشکل برخورد کردم را با يک ترانس کاهنده و پل ديودي و رگولاتور مي ساختم. مدار چاپي در محيط آزمايشگاهي داراي پاسخي بسيار پايدار و معقول بود اما وقتي در محيط کار قرار مي گرفت. دردسر داشت.
    من قبل از ترانس کاهنده يک فيلتر قرار دادم. يک چيزي شبيه به اين :

يک پاور معيوب کامپيوتر پيدا کردم ورودي 220 ولت از يک فيلتر عبور مي کند و بعد وارد يک پل ديودي ميشود . من ديود پل را بيرون کشيدم و همان قسمت را اره کردم و گذاشتم داخل يک جعبه پلاستيکي و اين جعبه قبل از ورودي ترانس قرار گرفت.

اگر که آن نشد اين يکي :

بعد از ولتاژ 5 ولت خروجي رگولاتور 7805 هم يک سلف و يک خازن را به صورت شبيه به فيلتر پائين گذر قرار دادم. اوضاع کلا عوض شد.

چيزي را که جناب آقاي رستمي بيان فرموده اند :

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد رستمي
    يکي از مهمترين بيت هاي تنظيم، LVP يا Low Voltage Program هست. يکي ديگه هم Low Voltage Reset يا PBOR يه همچين اسمي که ولتاژ کم ميشه ريست ميشه. همه شون رو غيرِ فعال کن. MCLR رو هم غير فعال کن. يکمي دقيق تر ديتاشيت رو مطالعه کن تا متوجه بشي.
    من آن زمان { اين مطلب مهم که ناشي از تجربه و کارآمدي ايشان است } اصلا به ذهنم خطور نکرد. که صد البته موضوع کاملا قابل قبولي است.

به عنوان نمونه شکل زير نشان دهنده شرائط ايجاد Brown Out است. Brown -out يا کاهش ولتاژ اصطلاحي در سيستم*هاي قدرت است و به شرايطي گفته مي*شود که ولتاژ شبکه کمتر از ميزان نرمال است که منجر به صدمه*ديدن يا از کار افتادن وسايل مصرف*کننده مي*شود. اين اصطلاح در کنار بلک*اوت مطرح مي*شود که به معناي خاموشي کامل شبکه است.بران*اوت و بلک*اوت Black-out حاصل کمبود ميزان توليد نسبت به تقاضاي شبکهٔ برق هستند. شما همچنين مي توانيد مقدار سطح ولتاژ برای براون اوت را تنظيم کنيد به این شکل :

کد:
    BORV = 43       ; Brown-out Voltage: 4.3V

برای آشنایی بیشتر و دقیق تر از فیوز بیت ها این آدرس را گذاشتم :

http://wiki.noccylabs.info/wiki/Pic:PIC_Fuses

در انتها از جنابعالي خواهش مي کنم که نتيجه کارتان را براي استفاده معنوي ديگران به اشتراک بگذاريد.

با هم موفق باشيم
    والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...
    2012/12/14
    89
    12

ممنون از راهنماييت
    اگر شماتيک ديده باشي همه موارد به غير از emi filter رعايت شده و فيوز brownout و LVP غير فعاله.با مطالعه ديتاشيت چيزي در مورد غير فعال کردن ريست خارجي نديدم اگر در مورد pic16f876 وجود داره راهنمايي کنيد
    حتي با فعال کردن brownout بازم ميکرو ريست ميشه که علتش ريست خارجيه،مقاومت مدار ريست به 1k کاهش دادم عملکردش بهتر شد اما بازم ريست ميشد و نهايتا پايه ريست به vcc وصل کردم مشکل ريست شدن برطرف شد اما ميکرو هنگ ميکنه
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 25