اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[تجربه کار] کوبی بورد۱ + لینوکس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[تجربه کار] کوبی بورد۱ + لینوکس

با سلام خدمت دوستان و اساتید عزیز،
    بنده یه عدد کوبی بورد۱ دارم که یه سال پیش تقریبا خریده بودمشو وقت نکردم زیاد باهاش کاری کنم جز راه اندازی لینارو و یک وب سرور و یه ارتباط با ZigBee...
    اما الان برای پروژه ای دوباره باید ازش استفاده کنم، که دوباره کار رو با لینوکس انجام میدم :agree: و البته می خوام کارهایی که می کنم رو (تا جایی که اجازه دارم اطلاعات رو افشا کنم ) اینجا با دوستان و اساتید عزیز در میون بذارم تا هم تازه کارهایی مثل من چیزی یاد بگیرن و هم اگه اساتید محترم نظری دارن بدن و بنده هم چیزی یاد بگیرم ازشون

خب برای شروع، توزیع لینوکس Cubian رو استفاده می کنم که به گفته سایتش به خوبی با امکانات سخت افزاری ارتباط برقرار میکنه و برپایه توزیع فوق العاده قدرت مند و اصیل Debianه. (در اینجا نوشته شد)
    در گام بعدی نصب پوسته گرافیکی LXDE خواهد بود و گشت و گذاری در محیط.
    گام بعد نصب کردن یک مجموعه وب سرور قدرتمند و در عین حال سبک برای کوبی و تنظیمات شبکه برای دسترسی به وب سرور خواهد بود.
    خب یکی از مهمترین دلایل استفاده از لینوکس امکان فوق العاده SSH اونه، مگه میشه راه نندازیم؟ :biggrin: (در اینجا نوشته شد)

توضیحات قسمت های گفته شده رو در پست بعدی قرار میدم.

با تشکر

پ.ن: پذیرای هرگونه پیشنهاد و انتقاد می باشیم.

«پشتکار» «پشتکار» «پشتکار»

پاسخ : [تجربه کار] کوبی بورد۱ + لینوکس

نوشته اصلی توسط کنجکاو!
    با سلام خدمت دوستان و اساتید عزیز،
    بنده یه عدد کوبی بورد۱ دارم که یه سال پیش تقریبا خریده بودمشو وقت نکردم زیاد باهاش کاری کنم جز راه اندازی لینارو و یک وب سرور و یه ارتباط با ZigBee...
    اما الان برای پروژه ای دوباره باید ازش استفاده کنم، که دوباره کار رو با لینوکس انجام میدم :agree: و البته می خوام کارهایی که می کنم رو (تا جایی که اجازه دارم اطلاعات رو افشا کنم ) اینجا با دوستان و اساتید عزیز در میون بذارم تا هم تازه کارهایی مثل من چیزی یاد بگیرن و هم اگه اساتید محترم نظری دارن بدن و بنده هم چیزی یاد بگیرم ازشون

خب برای شروع، توزیع لینوکس Cubian رو استفاده می کنم که به گفته سایتش به خوبی با امکانات سخت افزاری ارتباط برقرار میکنه و برپایه توزیع فوق العاده قدرت مند و اصیل Debianه.
    در گام بعدی نصب پوسته گرافیکی LXDE خواهد بود و گشت و گذاری در محیط.
    گام بعد نصب کردن یک مجموعه وب سرور قدرتمند و در عین حال سبک برای کوبی و تنظیمات شبکه برای دسترسی به وب سرور خواهد بود.
    خب یکی از مهمترین دلایل استفاده از لینوکس امکان فوق العاده SSH اونه، مگه میشه راه نندازیم؟ :biggrin:

توضیحات قسمت های گفته شده رو در پست بعدی قرار میدم.

با تشکر

پ.ن: پذیرای هرگونه پیشنهاد و انتقاد می باشیم.
    باسلام ودرود
    بسیار عالی هست
    منتظر هستیم :applause:

دیدگاه

«نصب و راه اندازی Cubian بر روی کوبی بورد»
      خب همونطور که توی پست اولمم گفتم، «Cubian» یک توزیع از سیستم عامل لینوکس بر پایه توزیع Debian Wheezy که از توزیعات پایدار و اصیله.از مزایای اون میشه به طراحی اختصاصیش برای کوبی بورد و همچنین مستندات خوبش اشاره کرد. برای هرچه بیشتر سبک بودن و البته پشتیبانی و سازگاری بهتر با سخت افزار کوبی، در این توزیع یک سری از امکانات پیشفرض wheezy کم شده و خب یه قابلیت هایی هم اضافه شده . شرح برخی از امکانات به نقل از صفحه کوبین بر روی گیت هاب:
      • [li]

Cubieboard bootup Logo
        Build with the latest stable Kernel (version 3.4.43) for cubieboard1
        Support NAND installation
        Onboard LEDS show the IP address through Morse code (you don't need a HDMI screen neither USB-TTL cable and Router's admin privileges to start play cubieboard)
        Full GPIO support
        Well documented
        Basic SSH security config
        Battery included (various utilities were pre-installed like VIM,perl etc.)
        Synchronize clock with internet time servers automaticlly
        [/li]
        [li][/li]

و حالا برسیم به نصب کوبین عزیز‌
      من روی لپ تاپم هم یک اوبونتو 14.04 دارم و هم بالاجبار یک ویندوز۷؛
      برای نصب کوبین روی SD-Card ابتدا از این لینک ایمیج مربوطه رو دانلود کردم و از طریق اوبونتو ابتدا با دستور
      bzip2 -d /home/curious/Downloads/Cubian-nano-x1-a10-hdmi.img.7z
      از حالت فشرده در آوردم و بعد از اون با دستور
      dd if=/home/curious/Downloads/Cubian-nano-x1-a10-hdmi.img of=/dev/sdb1 bs=4096; sync
      اون رو روی SD-Card ۸گیگابایتی خودم نصب کردم.
      (خب مشخصه که بجای آدرس /home/curious/Downloads که مسیر دانلود و از حالت فشرده در آوردن ایمیج من بوده شما باید ادرس دایرکتوری خودتون و بجای sdb1 هم دایرکتوری مربوط به SDخودتون رو بزنید.‌)
      دوستانی هم که فعلا فقط ویندوز دارن میتونن برنامه SUSE Studio Image Writer رو دانلود کنن، بعد از نصب با دسترسی Admin باز کنن و ایمیج رو انتخاب کرده و بعد از مشخص کردن کارت حافظه اون رو نصب کنن.

خب تا اینجای کار کوبین ما لخت و عور (بدون برنامه اضافی و پوسته گرافیکی) نصب شده و میتونیم بالا بیاریمش و با اکانت cubie و پسورد cubie در صورتی که با دستورات ترمینال لینوکس آشنا هستیم باهاش کار کنیم.

پ.ن: واسه اینکه فعلا کارتون راه بیفته:
      واسه اجرا کردن یک دستور با دسترسی ریشه (همون ادمین تقریبا میشه تو ویندوز) باید ابتدای دستور از کلمه sudo استفاده کنید و بعدش پسورد ازتون میخواد.
      مثلا برای ریست کردن کوبی:
      sudo reboot
      یا خاموش کردن:
      sudo halt

امیدوارم به دردتون خورده باشه :">

دیدگاه

«پیکربندی شبکه و راه اندازی SSH»
        خب من بعد از نصب کوبین، من چند لحظه ای TV خونه رو اشغال کردم و با HDMI و یک کیبورد به ادامه کار پرداختم:
        اولین کاری که باید انجام داد، پیکربندی IP و راه اندازی SSHه که لازم نباشه تو خونه منت کشی کنم که TV رو بدن دستم :P
        روش های زیادی برای پیکربندی شبکه در لینوکس وجود داره، اما از اونجایی که میخوام این تنظیمات باقی بمونه تو سیستم و با ریست و خاموش شدن عوض نشه، با استفاده از یک ویرایشگر متنی و دسترسی ریشه فایل مربوطه رو ویرایش می کنم:
        (برای ویرایشگر متنی میشه از nano یا vi استفاده کرد)
        [pre]sudo nano /etc/network/interfaces[/pre]
        و در فایل متنی اول خط iface eth0 inet dhcp رو باید پاک کرد و بعد از اون دستورات زیر رو جایگزین کرد:
        auto eth0
        iface eth0 inet static
        address 192.168.1.100
        netmask 255.255.255.0
        gateway 192.168.1.1
        خب من IP دستگاهمو 192.168.1.100 و GateWay رو 192.168.1.1 تنظیم کردم.
        (برای خروج Esc رو زده و از منوی نوشتاری پاین کلید میانبر مشخص شده برای ذخیره و خروج رو بزنید (مثلا برای nano بعد از زدن Esc باید ctrl+w رو زد))
        و بعد از اون بهتره که سرویس شبکه رو راه اندازی مجدد بکنیم:
        sudo /etc/init.d/networking restart
        (برای برگشتن به حالت IP خودکار از این دستور sudo dhclient eth0 میشه استفاده کرد)

و حالا روی اوبونتوی لپ تاپم SSH و SSH-server رو نصب می کنم و به روش زیر از طریق ترمینال به کوبی وصل میشم: (در ویندوز هم میشه از Putty استفاده کرد)
        ssh -p 36000 192.168.1.100 -l cubie
        ذکر این نکته هم الزامیه که پورت پیشفرض در SSH Server 22 هست ولی توی کوبین برای عدم نفوذ پذیری مقدارش رو به 36000 تغییر دادن. و اینکه در صورتی که میخواین با کاربر ریشه در SSH با کوبین تون کار کنین، با دستور sudo -i میشه وارد این کاربری شد.
        همونطور که توی پست قبلی هم گفتم نام کاربری و رمز عبور پیشفرض cubie هست ولی با استفاده از دستورات لینوکس میتونین تغییر بدین پسورد اکانتتون رو.

شما به هر دلیلی نمیخواید یا نمیتونید از HDMI استفاده کنید؟
        دو راه هست (یعنی دو راه من بلدم شاید بیشترم باشه)
        ۱- استفاده USB-TTL و امکان دیباگ کوبی!
        ۲- استفاده از قابلیت جالب و کاربردی کوبین به نام مورس کد!!!

موفق باشید

دیدگاه

سلام ممنون
          :job:
          یک سوال:
          چرا از ایمیج خود کویر استفاده نمیکنید
          همچیز آمادس فقط میریزی رو sd بعد با vnc میشه صفحه را دید با winscp هم میشه ssh زد رفت تو فولدراش!
          تنظیماتشم هم فوق العاده راحت کردن!
          بر پایه دبینم هس!
          دیگه چی از این بهتر؟
          http://www.kavir___________electroni...cubik-b11.html

دیدگاه

پاسخ : [تجربه کار] کوبی بورد1 + لینوکس

والا یه دلیلش اینه که چون پارسال خریدم؛ هر چی گفتم بهشون باز نکردن اصن این امکانات رو برام!
            اما مهمتر از اون اینه که ترجیح میدم از توزیعاتی استفاده کنم پایدارتره و بیشتر توسط دیگران استفاده شده، دستت توش بازتره
            و اینکه این کوبین واقعا سبکه! من این سرعتو سبکی رو تو هیچی دیگه حس نکردم بخصوص لینارو!

تازع همینم توی برنامم هس یکم که کارام رو براه شد، یه تغییراتی توش بدمو شخصی سازیش کنمو کمپایل:-)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X