اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطوری شروع کنم

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چطوری شروع کنم

با سلام خدمت دوستان عزیز و متخصص.چندتا سوال داشتم.من زبان اسمبلی یه کم بلد هستم و چون رشته ام الکترونیک است با قطعات یه کم آشنایی دارم.میخواستم بدونم برای ساخت روبات باید از کجا شروع کنم و چه کتابهایی رو بخونم.و اینکه آیا زبان اسمبلی برای ساخت ربات مناسب هست یا باید زبون دیگه ای رو یاد بگریم و بعدا که اگه خدا بخواهد پیشرفت کردم زبان اسمبلی مناسبه یا نه? و سوال آخر اینکه آیا زبان اسمبلی رو آی سی,ای وی آر جواب میده یا نه.با تشکر از مسئولین سایت و دوستانی که مرا یاری میکنند.

پاسخ : چطوری شروع کنم

سلام.
    به جمع ECA خوش آمدی

واسه کار رباتیک می تونی چند مرحله در نظر بگیری و به تناسب دانش علمی و عملی که داری، از یکی از این مراحل شروع کنی. واسه شروع هم ربات مسیر یاب بهترین گزینه هست.

مرحله اول: ساخت ربات با کمک گیت های منطقی. به این صورت که با کمک گیت های AND,OR,NOT و . . . . ربات رو کنترل کنید.

مرحله دوم : استفاده از میکرو کنترلرها و در ابتدای امر، کار با 8051. 8051 یک میکرو کنترلر ساده است که خیلی راحت می شه باهاش کار کرد و برای کار با میکروکنترلرهای پیشرفته تر، دید خوبی به شما میده. هر میکرو کنترلر دستورات اسمبلی مخصوصی داره که البته در اصل زیاد با هم متفاوت نیستند. پس اگه شما اسمبلی بلد باشید، کارتون راحت پیش میره. البته بعد از یک مدت می توانید از کامپایلر های زبان C استفاده کنید و کلی کارتون راحت تر می شه. کامپایلر زبان اسمبلی 8051IDE هست. کامپایلر های زبان C برای 8051 هم Keill و فرانکلین هستند.

مرحله سوم : کار با میکرو کنترارهای AVR . البته باید یکم وقت بگزارید تا بتونید با AVR رفیق بشین. اما بعدش رفاقتتون دائمی میشه. :icon_razz:
    کامپایلر زبان C برای این میکرو، Codevision و Avr studio هست که واسه شروع اولی بهتر و آسون تره. برای زبان بیسیک هم کامپایلر بسکام(Bascome) خیلی خوب و ساده هست.

در مورد منبع مطالعه، کتاب آموزش ساخت ربات در بازار موجود هست و می تونید تهیه کنید، اما یک راه بهتر اینه که از اطلاعاتی که در همین سایت هست استفاده کنید و کار رو شروع کنید و هر جا به مشکلی برخوردید همینجا مطرح کنید. مطمئنا چیزهای بیشتری فراخواهید گرفت.

امیدوارم اون چیزی که می خواستی رو برات گفته باشم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X