اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور Ph

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور Ph

درود بر دوستان عزیز
    من خواستم ببینم آیا سنسور سنجش مقدار PH وجود داره ؟ من یک مایع اسیدی دارم باید مقدار غلظت اسید رو مشخص کنم
    ممنون میشم اگه کمکی از دستون برمیاد منو راهنممایی کنید ، چون خیلی گشتم چیزی به این اسم پیدا نکردم شایدم عنوان جستجو رو اشتباه میزنم
    نوع اسید هم همین اسید باطری ماشینه و توی مخزن های خیلی بزرگه نزدیک 1000 لیتری
    ممنونم
    معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.

پاسخ : سنسور Ph

معلومه که هست -لوازم ازمایشگاهی ها سنسور هاش رو دارن!
    البته چون مارک های معتبر هست گران هستند معمولا!
    ایران ماژول داره خود سنسور رو با برد راه انداز مثلا و محلول های کالیبراسیون فکر میکنم حدود 500 تومن!
    افتاب رایانه هم داره ولی ارزانتره و ساده تر!
    بزرگی مخزن که ربطی به سنسور نداره- طول سنسور 10 سانت هست و حتما باید بعد از کار داخل اب مقطر قرار بگیره و اینطوری نیست که همیشه بتونید داخل محلول تست قرار بدید چون خراب میشه به کل!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
      معلومه که هست -لوازم ازمایشگاهی ها سنسور هاش رو دارن!
      البته چون مارک های معتبر هست گران هستند معمولا!
      ایران ماژول داره خود سنسور رو با برد راه انداز مثلا و محلول های کالیبراسیون فکر میکنم حدود 500 تومن!
      افتاب رایانه هم داره ولی ارزانتره و ساده تر!
      بزرگی مخزن که ربطی به سنسور نداره- طول سنسور 10 سانت هست و حتما باید بعد از کار داخل اب مقطر قرار بگیره و اینطوری نیست که همیشه بتونید داخل محلول تست قرار بدید چون خراب میشه به کل!
      واقعا ازتون ممنونم واقعا ممنونم
      خیلی اطلاعات خوبی بود اما من باید سنسورم دائم توی محلول باشه ، لااقل شرایط من این جوریه من اصول این کار رو نمی دونم ایا میشه یه سنسور با در صد خطای متناسب ساخت ؟؟
      شما اصول اندازه گیری PH رو می دونید و اصلا ساختش امکان پذیر هست
      بازم ممنونم

دیدگاه

خواهش میکنم - این سنسور یه حباب شیشه ای هست که این حباب شیشه ای متخلخل هست البته فقط برای یونهای H+ یعنی منافذش برای هسته ی اتم هیدروژن نفوذ پذیره! و این حباب دو جداره داره و وقتی شما این حباب رو داخل محلول قرار میدید غلظت یون هیدروژن در بیرون یا داخل حباب باعث میشه یه پیل الکتریکی تشکیل بشه که الکترود های پلاتینی داخل و خارج حباب ! اون رو رو دو سر خودشون بوجود میارن! که میتونید با اندازه گیری ولتاژ میزان غلظت یون هاش مثبت یا همون پاور اچ رو تشخیص بدید!
        --
        این حباب اگر داخل اب مقطر قرار نگیره خشک میشه و منافذش بسته میشه و حساسیت خودش رو از دست میده!
        --
        احتمال سنسور های صنعتی که همیشه داخل محلول باشن هم هست - ولی من از نزدیک ندیدمشون! ولی با این سنسور ها خیلی کار کردم!
        -
        امکان ساختش به این صورتی که عرض کردم وجود نداره ! چون نباید اجازه بده یونهای دیگه نفوذ کنن و فقط یونهای اچ مثبت باید قدرت نفوذ داشته باشن! اون حباب هم خیلی نازک هست!
        --
        به هر حال تنها روش تولید یک جداره بین یونهاست که بشه یه پیل درست کرد و ولتاژ اون رو اندازه گرفت - اگر بتونید این کار رو انجام بدید بله میتونید ! ولی خیلی بعید یا هزینه بر خواهد بود -شاید روش های من در اوردی دیگری هم باشه! ولی هیچ کدوم حساسیت لازم رو ندارن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
          خواهش میکنم - این سنسور یه حباب شیشه ای هست که این حباب شیشه ای متخلخل هست البته فقط برای یونهای H+ یعنی منافذش برای هسته ی اتم هیدروژن نفوذ پذیره! و این حباب دو جداره داره و وقتی شما این حباب رو داخل محلول قرار میدید غلظت یون هیدروژن در بیرون یا داخل حباب باعث میشه یه پیل الکتریکی تشکیل بشه که الکترود های پلاتینی داخل و خارج حباب ! اون رو رو دو سر خودشون بوجود میارن! که میتونید با اندازه گیری ولتاژ میزان غلظت یون هاش مثبت یا همون پاور اچ رو تشخیص بدید!
          --
          این حباب اگر داخل اب مقطر قرار نگیره خشک میشه و منافذش بسته میشه و حساسیت خودش رو از دست میده!
          --
          احتمال سنسور های صنعتی که همیشه داخل محلول باشن هم هست - ولی من از نزدیک ندیدمشون! ولی با این سنسور ها خیلی کار کردم!
          -
          امکان ساختش به این صورتی که عرض کردم وجود نداره ! چون نباید اجازه بده یونهای دیگه نفوذ کنن و فقط یونهای اچ مثبت باید قدرت نفوذ داشته باشن! اون حباب هم خیلی نازک هست!
          --
          به هر حال تنها روش تولید یک جداره بین یونهاست که بشه یه پیل درست کرد و ولتاژ اون رو اندازه گرفت - اگر بتونید این کار رو انجام بدید بله میتونید ! ولی خیلی بعید یا هزینه بر خواهد بود -شاید روش های من در اوردی دیگری هم باشه! ولی هیچ کدوم حساسیت لازم رو ندارن
          واقعا ممنونم از وقتی که میگزارید و از خوشبختی منه که شما توی این تاپیک هستید
          من چون انجام ندادم و اصلا ندیدم ممکنه سوالم مبتدی باشه
          این جوری که شما می فرمایید اختلاف ولتاژ دو سر باطری میشه مقدار PH ؟؟؟

دیدگاه

خواهش میکنم-
            نه دقیقا! چون این سنسور یه سنسور انالوگه ! مسلما مثل هر سنسور انالوگ دیگری باید کالیبره بشه یعنی باید بدونید که این مثلا 0.5 ولتی که دو سر الکترود هست مربوط به پی اچ فرضا 7 هست و ولتاز 1.5 برای پی اچ 1 و -0.5 برای 14 !(فرضا)
            چون رابطه ی ولتاژ الکترودها با غلظت یون هاش مثبت رابطه ی خطی داره با اندازه گیری ولتاز و فرمول بدست اومده از رکرسیون و درون یابی و برون یابی! میشه میزان پی اچ محلول مجهول رو بدست اورد!

دیدگاه

یک اشتباه بزرگ !
              سنسور Ph نباید داخل آب مقطر قرار بگیره ! فقط میشه با آب مقط شستشو بشه !
              باید داخل kcl اشبا قرار بگیره
              سنسور برای کار شما از نوع صنعتی است و قیمت بالایی داره
              اگر سنسور معمولی کارتون رو راه میندازه ؛ تایوانی 180 و 300 هزار تومن هست
              سوئیسی هم هست 3400000

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X