ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: سنسور Ph

2008/09/18
    1,133
    19

سنسور Ph

درود بر دوستان عزیز
    من خواستم ببینم آیا سنسور سنجش مقدار PH وجود داره ؟ من یک مایع اسیدی دارم باید مقدار غلظت اسید رو مشخص کنم
    ممنون میشم اگه کمکی از دستون برمیاد منو راهنممایی کنید ، چون خیلی گشتم چیزی به این اسم پیدا نکردم شایدم عنوان جستجو رو اشتباه میزنم
    نوع اسید هم همین اسید باطری ماشینه و توی مخزن های خیلی بزرگه نزدیک 1000 لیتری
    ممنونم
    معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.
    2009/12/26
    1,730
    264

پاسخ : سنسور Ph

معلومه که هست -لوازم ازمايشگاهي ها سنسور هاش رو دارن!
    البته چون مارک هاي معتبر هست گران هستند معمولا!
    ايران ماژول داره خود سنسور رو با برد راه انداز مثلا و محلول هاي کاليبراسيون فکر ميکنم حدود 500 تومن!
    افتاب رايانه هم داره ولي ارزانتره و ساده تر!
    بزرگي مخزن که ربطي به سنسور نداره- طول سنسور 10 سانت هست و حتما بايد بعد از کار داخل اب مقطر قرار بگيره و اينطوري نيست که هميشه بتونيد داخل محلول تست قرار بديد چون خراب ميشه به کل!
    2008/09/18
    1,133
    19

نقل قول نوشته اصلی توسط voyager2020
    معلومه که هست -لوازم ازمايشگاهي ها سنسور هاش رو دارن!
    البته چون مارک هاي معتبر هست گران هستند معمولا!
    ايران ماژول داره خود سنسور رو با برد راه انداز مثلا و محلول هاي کاليبراسيون فکر ميکنم حدود 500 تومن!
    افتاب رايانه هم داره ولي ارزانتره و ساده تر!
    بزرگي مخزن که ربطي به سنسور نداره- طول سنسور 10 سانت هست و حتما بايد بعد از کار داخل اب مقطر قرار بگيره و اينطوري نيست که هميشه بتونيد داخل محلول تست قرار بديد چون خراب ميشه به کل!
    واقعا ازتون ممنونم واقعا ممنونم
    خیلی اطلاعات خوبی بود اما من باید سنسورم دائم توی محلول باشه ، لااقل شرایط من این جوریه من اصول این کار رو نمی دونم ایا میشه یه سنسور با در صد خطای متناسب ساخت ؟؟
    شما اصول اندازه گیری PH رو می دونید و اصلا ساختش امکان پذیر هست
    بازم ممنونم
    2009/12/26
    1,730
    264

خواهش ميکنم - اين سنسور يه حباب شيشه اي هست که اين حباب شيشه اي متخلخل هست البته فقط براي يونهاي H+ يعني منافذش براي هسته ي اتم هيدروژن نفوذ پذيره! و اين حباب دو جداره داره و وقتي شما اين حباب رو داخل محلول قرار ميديد غلظت يون هيدروژن در بيرون يا داخل حباب باعث ميشه يه پيل الکتريکي تشکيل بشه که الکترود هاي پلاتيني داخل و خارج حباب ! اون رو رو دو سر خودشون بوجود ميارن! که ميتونيد با اندازه گيري ولتاژ ميزان غلظت يون هاش مثبت يا همون پاور اچ رو تشخيص بديد!
    --
    اين حباب اگر داخل اب مقطر قرار نگيره خشک ميشه و منافذش بسته ميشه و حساسيت خودش رو از دست ميده!
    --
    احتمال سنسور هاي صنعتي که هميشه داخل محلول باشن هم هست - ولي من از نزديک نديدمشون! ولي با اين سنسور ها خيلي کار کردم!
    -
    امکان ساختش به اين صورتي که عرض کردم وجود نداره ! چون نبايد اجازه بده يونهاي ديگه نفوذ کنن و فقط يونهاي اچ مثبت بايد قدرت نفوذ داشته باشن! اون حباب هم خيلي نازک هست!
    --
    به هر حال تنها روش توليد يک جداره بين يونهاست که بشه يه پيل درست کرد و ولتاژ اون رو اندازه گرفت - اگر بتونيد اين کار رو انجام بديد بله ميتونيد ! ولي خيلي بعيد يا هزينه بر خواهد بود -شايد روش هاي من در اوردي ديگري هم باشه! ولي هيچ کدوم حساسيت لازم رو ندارن
    2008/09/18
    1,133
    19

نقل قول نوشته اصلی توسط voyager2020
    خواهش ميکنم - اين سنسور يه حباب شيشه اي هست که اين حباب شيشه اي متخلخل هست البته فقط براي يونهاي H+ يعني منافذش براي هسته ي اتم هيدروژن نفوذ پذيره! و اين حباب دو جداره داره و وقتي شما اين حباب رو داخل محلول قرار ميديد غلظت يون هيدروژن در بيرون يا داخل حباب باعث ميشه يه پيل الکتريکي تشکيل بشه که الکترود هاي پلاتيني داخل و خارج حباب ! اون رو رو دو سر خودشون بوجود ميارن! که ميتونيد با اندازه گيري ولتاژ ميزان غلظت يون هاش مثبت يا همون پاور اچ رو تشخيص بديد!
    --
    اين حباب اگر داخل اب مقطر قرار نگيره خشک ميشه و منافذش بسته ميشه و حساسيت خودش رو از دست ميده!
    --
    احتمال سنسور هاي صنعتي که هميشه داخل محلول باشن هم هست - ولي من از نزديک نديدمشون! ولي با اين سنسور ها خيلي کار کردم!
    -
    امکان ساختش به اين صورتي که عرض کردم وجود نداره ! چون نبايد اجازه بده يونهاي ديگه نفوذ کنن و فقط يونهاي اچ مثبت بايد قدرت نفوذ داشته باشن! اون حباب هم خيلي نازک هست!
    --
    به هر حال تنها روش توليد يک جداره بين يونهاست که بشه يه پيل درست کرد و ولتاژ اون رو اندازه گرفت - اگر بتونيد اين کار رو انجام بديد بله ميتونيد ! ولي خيلي بعيد يا هزينه بر خواهد بود -شايد روش هاي من در اوردي ديگري هم باشه! ولي هيچ کدوم حساسيت لازم رو ندارن
    واقعا ممنونم از وقتی که میگزارید و از خوشبختی منه که شما توی این تاپیک هستید
    من چون انجام ندادم و اصلا ندیدم ممکنه سوالم مبتدی باشه
    این جوری که شما می فرمایید اختلاف ولتاژ دو سر باطری میشه مقدار PH ؟؟؟
    2009/12/26
    1,730
    264

خواهش ميکنم-
    نه دقيقا! چون اين سنسور يه سنسور انالوگه ! مسلما مثل هر سنسور انالوگ ديگري بايد کاليبره بشه يعني بايد بدونيد که اين مثلا 0.5 ولتي که دو سر الکترود هست مربوط به پي اچ فرضا 7 هست و ولتاز 1.5 براي پي اچ 1 و -0.5 براي 14 !(فرضا)
    چون رابطه ي ولتاژ الکترودها با غلظت يون هاش مثبت رابطه ي خطي داره با اندازه گيري ولتاز و فرمول بدست اومده از رکرسيون و درون يابي و برون يابي! ميشه ميزان پي اچ محلول مجهول رو بدست اورد!
    2008/03/13
    766
    5

یک اشتباه بزرگ !
    سنسور Ph نباید داخل آب مقطر قرار بگیره ! فقط میشه با آب مقط شستشو بشه !
    باید داخل kcl اشبا قرار بگیره
    سنسور برای کار شما از نوع صنعتی است و قیمت بالایی داره
    اگر سنسور معمولی کارتون رو راه میندازه ؛ تایوانی 180 و 300 هزار تومن هست
    سوئیسی هم هست 3400000
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7