اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

امکان خرید سیم لیتز برای پیچیدن ترانس های سویچینگ!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

امکان خرید سیم لیتز برای پیچیدن ترانس های سویچینگ!

سلام به همگی

"سیم لیتز چیست؟ سیم لیتز(چند سیم رشته ای به هم تافته شده) نوعی سیم که برای حمل جریان متناوب به کار می رود ؛این سیم برای کاهش اثر پوستی یا اثر مجاورتی طرح شده است که در سلف ها در فرکانس بالای 1 مگا هرتز رخ می دهد .این سیم شامل چند رشته سیم نازک که به صورت مجزا از همدیگر عایق شد است به هم پیچانده می شود......."
    http://en.wikipedia.org/wiki/Litz_wire

عرضم به حضور با صحبتایی که در باره وارد کردن سیم لیتز با مهندس بلورچیان داشتم فعلا به این نتیجه رسیدیم که یه مطالعه ای روی این سیم داشته باشیم و ببینم دقیا چه سیمی نیازه و به چه مقدار لذا از عزیزایی که زیاد ترانس سویچینگ میپیچن و یا اطلاعاتی در این باره در این باره دارن دعوت میشه در تاپیک شرکت کنن و با گفت گو به نتیجه برسیم که چه نوع سیمی نیازه و بهتره وارد بشه تا به فروشگاه اضافخ بشه

این سیم فعلا برا سویچینگای وات بالا (بالای 400 وات) قراره تهیه شه

سیم های لیتز انواع مختلف دارن و تایپای مختلفن ,
    تایپ 1 میشه مثلا 50 لا سیم گیج 32 (0.2 میلی متر) یا مثلا 660 لا سیم گیج 46 (0.04مم)
    تایپ 2 میشه تابوندن چند لا سیم تایپ 1 به هم
    تایپ 3 میشه تابوندن چند لا سیم تایپ 2 به هم
    و... فک کنم تا تایپ 7 داریم

و اما سوال , تایپ چند نیازه؟
    من فک میکنم تایپ 1 و 2 کافی باشن
    سوال دوم چند لا نمره چند؟
    تو یکی از سویچینگای استپ اپ (12 به دوبل 40) که ساختم ثانویه رو زده بود 40 لا سیم 0.32مم برای 400 وات الان به نظرتون چه سیمی مورد نیازه؟ سیمی که تا 8 امپر جواب بده حتی 10 امپر
    چیزایی که تو ebay پیدا کردم معمولا از سیم 0.04مم استفاده میکردن همون گیچ 46 البته نوع سیم زیاده و من فقط مثال میزنم اینارو
    چیزی که به نظرم خوب اومد 175/46 با قطر خارجی 0.9مم
    و 105/40 (گیج 40 مساوی 0.08مم) با قطر خارجی 1.27مم
    و 100/35 (گیج 35 مساوی 0.15مم) با قطر خارجی 2.22مم
    یا تایپ 2 به مشخصات 5x20x38 یعنی 5 لا سیم 20/38

خوب منتظر نظرا هستم
    با تشکر
    عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
    مخترع برتر شمال غرب سال 96
    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

پاسخ : امکان خرید سیم لیتز برای پیچیدن ترانس های سویچینگ!

با این نرم افزار ها میشه تعداد دور سیم ، و همچنین تعداد رشته و ضخامت رو بدست آورد، ولی حالت بهینه اش (بهترین ضخامت هر رشته) رو نمیشه.

http://Trainbit.com/files/2980571884/push-pullhalf-bridgefull-bridge.exe
    http://Trainbit.com/files/5980571884/Forward.exe

به این صورت که ولتاژ و جریان مورد نظر رو میدی و ضخامت سیم رو میدی ، تعداد رشته رو و تعداد دور رو میده . (البته تعداد دور وابسته به جنس هسته هستش)

حالا به یک سری آزمون ، جریان و ولتاژ مورد نظر رو وارد کنید ، و ضخامت های موجود رو بزنید تعداد رشته ها رو بدست بیاریید ، با مقایسه شون از نظر ضخامت نهایی (سطح مقطع سیم های به هم تابیده شده) اونی که تعداد رشته بیشتر و ضخامت کمتری داشته باشه میشه بهترین گزینه (یعنی تعداد رشته ها رو به مساحت تقسیم کن بعد از بیشتر به کمتر مرتب کن ، حالا از اول لیست شروع کن اون سیم لیتزی که با لیستت همخونی بیشتری داره میشه بهترین گزینه).

تشکر که زحمت کشیدید و رایزنی میکنید برای وارد کردن سیم لیتز ، واسه هسته هم اگه خواستید اقدام کنید اطلاع بدید راجع جنس هسته ها تحقیق کنیم. @};-
    بدترین شکل دلتنگی برای کسی آن است که در کنار او باشی و بدانی که هرگز به او نخواهی رسید.

دیدگاه

سلام.
      البته نمیشه همیشه دنبال بیشترین تعداد رشته بود. چون در این صورت ما تلفات پوستی رو کاهش دادیم اما با زیاد کردن تعداد رشته ها تلفات مجاورتی (مراجعه شود به کتاب دکتر اریشمی فر) رو افزایش دادیم.
      باید به یه مقدار بهینه برسیم که باید در محاسبات فرکانس حتما لحاظ بشه.
      هميشه ابرها ميبارند انسانها عاشق ستاره ها ميشوند, يادمان باشد چشمک ستاره ها گريه ابرها را از يادمان نبرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javadnadimi026
        با این نرم افزار ها میشه تعداد دور سیم ، و همچنین تعداد رشته و ضخامت رو بدست آورد، ولی حالت بهینه اش (بهترین ضخامت هر رشته) رو نمیشه.

http://Trainbit.com/files/2980571884/push-pullhalf-bridgefull-bridge.exe
        http://Trainbit.com/files/5980571884/Forward.exe

به این صورت که ولتاژ و جریان مورد نظر رو میدی و ضخامت سیم رو میدی ، تعداد رشته رو و تعداد دور رو میده . (البته تعداد دور وابسته به جنس هسته هستش)

حالا به یک سری آزمون ، جریان و ولتاژ مورد نظر رو وارد کنید ، و ضخامت های موجود رو بزنید تعداد رشته ها رو بدست بیاریید ، با مقایسه شون از نظر ضخامت نهایی (سطح مقطع سیم های به هم تابیده شده) اونی که تعداد رشته بیشتر و ضخامت کمتری داشته باشه میشه بهترین گزینه (یعنی تعداد رشته ها رو به مساحت تقسیم کن بعد از بیشتر به کمتر مرتب کن ، حالا از اول لیست شروع کن اون سیم لیتزی که با لیستت همخونی بیشتری داره میشه بهترین گزینه).

تشکر که زحمت کشیدید و رایزنی میکنید برای وارد کردن سیم لیتز ، واسه هسته هم اگه خواستید اقدام کنید اطلاع بدید راجع جنس هسته ها تحقیق کنیم. @};-
        قربونت جواد جان وظیفهست کاری که از دستم در جهت منفعت دیگران بر میاد
        از بابت نرم افزار هم ممنون حتما چک میکنم
        سیمایی که بودن معمولا از تابوندن سیم 0.04 ساخته میشد نهایت 0.15 از این حد بیشتر من ندیدم
        عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط beheshtiam
          سلام.
          البته نمیشه همیشه دنبال بیشترین تعداد رشته بود. چون در این صورت ما تلفات پوستی رو کاهش دادیم اما با زیاد کردن تعداد رشته ها تلفات مجاورتی (مراجعه شود به کتاب دکتر اریشمی فر) رو افزایش دادیم.
          باید به یه مقدار بهینه برسیم که باید در محاسبات فرکانس حتما لحاظ بشه.
          یه کم بیشتر توضیح بده

دیدگاه

سلام-اگر برای هر میلی متر مربع 3.5 امپر در نظر بگیریم برای 100 امپر حدود 30 میلی متر مربع سطح مقطع نیاز است--هر رشته سیم 0.2 هم جریانی در حدود 0.1 امپر میتواند از خودش عبور دهد--که 50 لای ان حدود 5 امپر--که با این حساب برای 100 امپر باید 20 لا از سیم تایپ یک را با هم بپیچیم--اگر چگالی جریان را بالاتر ببریم که در اینصورت سیم ها داغ خواهند شد مثلا 5 امپر انگاه سطح مقطع 20 میلی متر مربع میشود و در اینصورت هر سیم 0.1 جریان 0.157 امپر میتواند از خودش عبوذ بدهد و 50 لای ان 7.85 امپر و برای 100 امپر حدود 13 لای ان جوابگو خواهد بود---بالا بردن چگالی جریان مشروط بر این است که با بالا رفتن دما عایق سیم ها اسیب نبیند--و همچنین بستگی به این دارد که چند لایه سیم روی قرقره پیچیده میشود-چقدر با هوا سطح تماس دارد-دفع حرارتی بین سیم ها چگونه است و بسیاری از پارامترهای دیگر که محاسبه بالا رفتن دما را عملا غیر ممکن میکند که در اینصورت با سعی و خطا میتوان ان را بدست اورد.این سمها مصرف صنعتی زیادی دارند ولی در حال حاضر اکثر شرکتها خودشان وارد کننده هستند--ولی اگر بتوانید وارد کنید من هم خریدار خواهم بود البته بشرطی که قیمت مناسب باشد--لذا لطفا قیمت انرا ارسال نمایید.مصارف ما جریانهای بالاتر از 100 امپر تا 1000 امپر است.و برای هر ترانسمان چیزی در حدود 15 متر مصرف میشود(15 متر حداقل 100 امپری) که اگر انرا در 13 ضرب کنید چیزی در حدود 200 متر برای هر ترانس از سیم تایپ یک--برای ما بهتر است که از تایپ 5 استفاده کنیم-
            در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

فکر کنم بیشتر دوستان کارشون با تایپ 1 راه میافته. اکثرا توان های زیر 2 کیلووات (ماکزیموم نسبی میگم) کار میکنن. اگر هم کسی به جریان بیشتری نیاز داشت میتونه همین تایپ 1 رو به هم بتابونه
              ضخامت نه زیاد کم باشه نه زیاد همین حدود 0.1 تا 0.3 فکر کنم مناسبه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                فکر کنم بیشتر دوستان کارشون با تایپ 1 راه میافته. اکثرا توان های زیر 2 کیلووات (ماکزیموم نسبی میگم) کار میکنن. اگر هم کسی به جریان بیشتری نیاز داشت میتونه همین تایپ 1 رو به هم بتابونه
                ضخامت نه زیاد کم باشه نه زیاد همین حدود 0.1 تا 0.3 فکر کنم مناسبه
                بله این کار هم خیلی خوبه فقط دیگه 0.1 تا 0.3 خیلی نازکه هااااا
                راستی من تا حالا سیم لیتز ندیدم اگه روکش داشته باشه و روکشش لاکی باشه عذابیه از بین بردن لاکش
                و دیگه به هم تابوندنش عذاب آور تر
                و اگر هم روکش لا کی نباشه و یا عایق بینش ابریشمی باشه باز هم دردسر داره
                و اگر هم روکش نداشته باشه که دیکه فایده نداره
                اصلا کلا هر چی فکر می کنم می بینم استفاده از این سیم چندان هم راحت نیستاااااا زیاد دنبالش نباشید :mrgreen:

sigpic

دیدگاه

اتفاقا از بین بردن لاک ان از هر چیزی راحتتر است و اصلا نیازی به این کار نیست---هنگام قلع کاری روکش ان میسوزد و بخار میشود---البته لاک های عایق ان کلاس های مختلفی دارند --برای لاک های نسوز دوش دیگری وجود دارد که استفاده از دو برس سیمی (از انهاییکه سطح بیرونیشان سیم دارد و به دریل بسته میشود) که مخالف هم گردش کنند سیم را بین ان قرار دهید براحتی لاک ان میرود.و یا مایع لاک پاک کن که در سیم فروشیهای پامنار هست ولی این را توصیه نمیکنم زیرا به شدت سمی بوده و خورندگی بسیار بالایی دارد که حتی تنفس بخار های ان سوزش شدیدی در قفسه سینه ایجاد میکند.و فکر نمیکنم ارزش اینکار را داشته باشد.
                  در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

دوستان از بین بردن لاک کار سختی هم نیست ها :biggrin: با دقت آتیش بزنید سیم رو طوری که ذوب نشه بعد با دستمال یا دست بکشید روش اگه خواستید تمیز تر هم بشه بزنید به اسید سولفوریک باتری(تعمیر کارهای رادیاتور برای لحیم کاری اسید میزنن تا تمیز شه) بعد راحت لحیم میشه. تازه نیازی به اسید هم نیست با یه مقدار روغن لحیم و صبر همه چیز حله
                    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                      دوستان از بین بردن لاک کار سختی هم نیست ها :biggrin: با دقت آتیش بزنید سیم رو طوری که ذوب نشه بعد با دستمال یا دست بکشید روش اگه خواستید تمیز تر هم بشه بزنید به اسید سولفوریک باتری(تعمیر کارهای رادیاتور برای لحیم کاری اسید میزنن تا تمیز شه) بعد راحت لحیم میشه. تازه نیازی به اسید هم نیست با یه مقدار روغن لحیم و صبر همه چیز حله
                      واسه سیم های بالاتر از 0.5 که خوب راحته با تیغ موکت بری خیلی هم تمیز تر در میاد
                      ولی محسن جان این کار که میگی واسه سیم های نازک خیلی سخت هست . تا حالا سیم هدفون لحیم کردی ؟ عذاب آوره :angry:

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
                        واسه سیم های بالاتر از 0.5 که خوب راحته با تیغ موکت بری خیلی هم تمیز تر در میاد
                        ولی محسن جان این کار که میگی واسه سیم های نازک خیلی سخت هست . تا حالا سیم هدفون لحیم کردی ؟ عذاب آوره :angry:
                        واسه سیم نازک خیلی راحت تره کافیه یه مقدار هویه رو رو سیم نگه داریم خودش ذوب میشه و قشن لحیم میشه. تا دلت بخواد سیم نازک لحیم کردم. هویه قوی باشه بهتره من با همون 40 وات انجام میدم در ضمن باید پنکه یا کولر روشن نباشه وگرنه هویه رو سرد میکنه و روکشش بد از بین میره :mrgreen:
                        لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

برای لحیم کردن این جور چیزا فقط هویه 60 ج میده....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                            واسه سیم نازک خیلی راحت تره کافیه یه مقدار هویه رو رو سیم نگه داریم خودش ذوب میشه و قشن لحیم میشه. تا دلت بخواد سیم نازک لحیم کردم. هویه قوی باشه بهتره من با همون 40 وات انجام میدم در ضمن باید پنکه یا کولر روشن نباشه وگرنه هویه رو سرد میکنه و روکشش بد از بین میره :mrgreen:
                            عجب
                            هیف که هزار و خورده ای کیلومتر ازت فاصله دارم مگر نه میومدم پیشت تا برام لحیم کنی :mrgreen: :angry:

دوستان کسی عکس از این سیم لیتز نداره بزاره ؟؟؟

sigpic

دیدگاه

سلام به همگی و ممنون از تک تکتون که تو تاپیک شرکت کردید
                              یه مسافرت کوچیک پیش اومد الانم از وایرلس هتل دارم تایپ میکنم رسیدم خونه منم قاطی بحث میشم
                              اتفاقا منم نگران لحیم کردن این سیما بودم چون روشون لاک دارن و... !
                              فعلا اینارو داشته باشیم:

http://www.ebay.com/bhp/litz-wire

https://www.google.com/search?q=litz+wire&safe=off&client=firefox-a&hs=lDm&rls=org.mozilla:en-USfficial&channel=sb&source=lnms&tbm=isc h&sa=X&ei=hbVQVM67E4it7Ab3pIGACg&ved=0 CAgQ_AUoAQ&biw=1536&bih=706

تو ebay من اینارو مناسب دیدم باز شما هم یه نگاهی به لینک بندازین
                              175/46 با قطر خارجی 0.9مم
                              و 105/40 (گیج 40 مساوی 0.08مم) با قطر خارجی 1.27مم
                              و 100/35 (گیج 35 مساوی 0.15مم) با قطر خارجی 2.22مم
                              یا تایپ 2 به مشخصات 5x20x38 یعنی 5 لا سیم 20/38

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X