اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتقال حداکثر توان به بار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتقال حداکثر توان به بار

با سلام
    برای انتقال حداکثر توان به بار باید مقاومت منبع با مقاومت بار برابر باشد
    ممنون میشم اثبات ریاضی علت (برابری مقاومت منبع با مقاومت بار ) رو اگه میدونین بگین.

پاسخ : انتقال حداکثر توان به بار

نوشته اصلی توسط Signal.021
    با سلام
    ممنون میشم اثبات ریاضی علت (برابری مقاومت منبع با مقاومت بار ) رو اگه میدونین بگین.
    خوب در هر منبعی یک مقاومت داخلی وجود داره مثلا 1 اهم و فرض کنید ولتاژ خروجی 1 ولت است.

برای بار 2 اهم داریم :
    جریان = 0.5 آمپر و توان بار = 0.5 وات و توان مصرف شده در درون مقاومت داخلی = 1 وات

برای بار نیم اهم داریم :
    جریان = 2 آمپر و توان بار = 2 وات و توان مصرف شده در درون مقاومت داخلی = 4 وات

برای بار 1 اهم داریم :
    جریان 1 آمپر و توان بار 1 وات و توان مصرف شده در درون مقاومت داخلی = 1 وات
    که در حالت آخر توان مصرفی در بار با توان مصرفیی در مقاومت داخلی با هم برابر شد.
    اگر همین روابط ساده رو به شکل ریاضی بنویسیم هم مشخص میشه که وقتی مقاومت بار با مقاومت داخلی برابر حداکثر توان به بار میرسه

sigpic

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز
      آقای منتظری توضیحاتتون صحیح هست ولی یه ایرادات جزئی داره...
      وقتی بار مقاومت دو اهمی داره و مقاومت داخلی منبع یک هستش توان خروجی 0.22 خواهد بود.
      وقتی مقاومت بار 0.5 بشه توان خروجی 0.22 خواهد بود.
      وقتی مقاومت بار 1 بشه توان خروجی برابر 0.25 خواهد بود که بیشترین توان خروجی خواهد بود.
      اگر نمودار تغییرات توان خروجی بر اساس تغییرات بار رو رسم کنیم مثل منحنی فیلتر میان گذر میشه که در نقطه ای که مقاومت بار مساوی مقاومت داخلی میشه بیشترین توان رو دریافت میکنه...
      دلیل این مسئله سادس و این پدیده بر اساس توزیع توان بین بار های سری قابل تحلیله...
      نکته تغییرات مقدار بار زمانی که منبع غیر ایده آل هست و مقاومت داخلی داره سبب تغییرات ولتاژ در خروجی خواهد شد که خود عامل تغییرات توان در خروجی می شود...
      سوال : چه منبعی می تواند توان بی نهایت دهد ؟ منبعی که مقاومت داخلی آن صفر باشد.
      سوال : آیا در منبع سینوسی می توان با استفاده از ترانس توان بیشتری از منبع دریافت نمود؟ ....
      هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
      بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

امیر جان چطور حساب کردی ؟ oo: من ولتاژ خروجی رو همیشه 1 در نظر گرفتم (منبع من فیدبک هم داره :mrgreen: )

بله میشه با ترانس توان بیشتری دریافت کرد و اکثر جاها استفاده میشه مثلا در منابع صوتی اصلا ترانس تطبیق امپدانس معروفه ممنون از راهنمایی خوبتون

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
          امیر جان چطور حساب کردی ؟ oo: من ولتاژ خروجی رو همیشه 1 در نظر گرفتم (منبع من فیدبک هم داره :mrgreen: )

بله میشه با ترانس توان بیشتری دریافت کرد و اکثر جاها استفاده میشه مثلا در منابع صوتی اصلا ترانس تطبیق امپدانس معروفه ممنون از راهنمایی خوبتون
          دوست گرامی ولتاژ شما روی قاومت بار ثابت نیست چون ولتاژ منبع وقتی روی مقاومت داخلی عبور میکند متناسب با جریان مدار دچار افت ولتاژ میشود (مدار معادل منبع غیر ایدهال در کنار بار به صورت دومقاومت و یک باطری سری است) در اینحالت با بدست آمدن جریان مدار میتوان با رابطه RI^2 توان بار را حساب کرد که در مثال گفته شده در حالت ماکسیمم 0.25 است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حیدری
            با سلام خدمت دوستان عزیز
            آقای منتظری توضیحاتتون صحیح هست ولی یه ایرادات جزئی داره...
            وقتی بار مقاومت دو اهمی داره و مقاومت داخلی منبع یک هستش توان خروجی 0.22 خواهد بود.
            وقتی مقاومت بار 0.5 بشه توان خروجی 0.22 خواهد بود.
            وقتی مقاومت بار 1 بشه توان خروجی برابر 0.25 خواهد بود که بیشترین توان خروجی خواهد بود.
            اگر نمودار تغییرات توان خروجی بر اساس تغییرات بار رو رسم کنیم مثل منحنی فیلتر میان گذر میشه که در نقطه ای که مقاومت بار مساوی مقاومت داخلی میشه بیشترین توان رو دریافت میکنه...
            دلیل این مسئله سادس و این پدیده بر اساس توزیع توان بین بار های سری قابل تحلیله...
            نکته تغییرات مقدار بار زمانی که منبع غیر ایده آل هست و مقاومت داخلی داره سبب تغییرات ولتاژ در خروجی خواهد شد که خود عامل تغییرات توان در خروجی می شود...
            سوال : چه منبعی می تواند توان بی نهایت دهد ؟ منبعی که مقاومت داخلی آن صفر باشد.
            سوال : آیا در منبع سینوسی می توان با استفاده از ترانس توان بیشتری از منبع دریافت نمود؟ ....
            مطمن نیستم در صورتیکه امپدانس بار با منبع یکی نباشه باعث میشه توان دریافتی بار کمتر از ماکزیمم باشه تو اینحالت میشه با قرار دادن ترانس که امپدانس یک سمتش با منبع و سمت دیگش با بار مساویه حداکثر توان ممکن را از منبع دریافت کرد .
            اگه اشتباه گفتم تصحیح کنید لطفا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Signal.021
              با سلام

محمدرضامکوندی
              WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
              MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

ببخشید اشتباه شد دوباره جواب دادم
                آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X