اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال راجع به راه اندازی power led

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال راجع به راه اندازی power led

دوستان سلام. من میخوام یه پرژکتور با پاور ال ای دی درست کنم، اما نمیخوام هزینش خیلی بالا باشه، حداقل هزینه و حداکثر شدت نور مد نظرمه. برای اینکار تو ذهنم هست که 9عدد پاور ال ای دی 10 وات مهتابی بخرم که هرکدوم 10 ولتی و 1 آمپر هستن. میخوام همشونو سری کنم. بعد از جستجوی فراوان لینک زیر رو برای درایوش پیدا کردم:
    https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&js=y&prev=_t&a mp;hl=en&ie=UTF-8&u=Danyk.cz%2Fledzar.html&edit-text=
    حالا مسئله ای که هست اینه که اصلا این روش اصولی هست؟ طول عمر ال ای دیها کم نمیشه باهاش؟ روش استانداردیه یا به سیم کشی ساختمون لطمه میزنه؟
    ضمنا، با محاسبات لینک بالا r1 و r2 مقدارشون میشه 4.7 اهم. اینا باید چند وات باشن؟ آجری یا ساده؟ اون آجری یک مگا اهمش باید چند وات باشه؟
    سوال آخر هم اینکه دوتا خازن باید از چه نوعی باشن؟ واسه بدست آوردن ظرفیت معادلشون هم میشه از موازی کردنشون استفاده کرد دیگه، نه؟
    خیلی خیلی از راهنماییتون ممنونم.
    تشكر نكن، صلوات بفرست:

[img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]

پاسخ : سوال راجع به راه اندازی power led

نوشته اصلی توسط نعمت الهیان
    دوستان سلام. من میخوام یه پرژکتور با پاور ال ای دی درست کنم، اما نمیخوام هزینش خیلی بالا باشه، حداقل هزینه و حداکثر شدت نور مد نظرمه. برای اینکار تو ذهنم هست که 9عدد پاور ال ای دی 10 وات مهتابی بخرم که هرکدوم 10 ولتی و 1 آمپر هستن. میخوام همشونو سری کنم. بعد از جستجوی فراوان لینک زیر رو برای درایوش پیدا کردم:
    https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&js=y&prev=_t&a mp;hl=en&ie=UTF-8&u=Danyk.cz%2Fledzar.html&edit-text=
    حالا مسئله ای که هست اینه که اصلا این روش اصولی هست؟ طول عمر ال ای دیها کم نمیشه باهاش؟ روش استانداردیه یا به سیم کشی ساختمون لطمه میزنه؟
    ضمنا، با محاسبات لینک بالا r1 و r2 مقدارشون میشه 4.7 اهم. اینا باید چند وات باشن؟ آجری یا ساده؟ اون آجری یک مگا اهمش باید چند وات باشه؟
    سوال آخر هم اینکه دوتا خازن باید از چه نوعی باشن؟ واسه بدست آوردن ظرفیت معادلشون هم میشه از موازی کردنشون استفاده کرد دیگه، نه؟
    خیلی خیلی از راهنماییتون ممنونم.

دوستان کسی کمکی نمیکنه؟ تورو خدا اگه اطلاعاتی دارین دریغ نکنین.
    مرسی
    تشكر نكن، صلوات بفرست:

[img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]

دیدگاه

سلام. این روش برای روشن کردن لامپ9 عدد 10 واتی کاملا منتفی هست :eek:. چون به بیش از 20 میکرو فاراد خازن پلی استر یا هر خازن AC دیگه لازم دارید و هزار دلیل دیگه که نباید استفاده کنید. خازن خروجی هم الکترولیت هست.اینجارو بخونید:
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=94969.105
      لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

شما متاسفانه نمیتوانید با اون لینکی که فرستادید بتونید پروژکتورتون روشن کنید
        به این دلیل که این منبع تغذیه بدون ترانش جریان خروجی اش خیلی خیلی کم هست

شما میتوانید از پاور کامیوتر دست دو به عنوان منبع تغذیه استفاده کنید

پیشنهاد میکنم به جای اینکه 9 تا پاور ال ای دی 10 وات استفاده کنید
        90 تا پاور ال ای دی یک وات استفاده کنید

سرچ کنید توی همین انجمن خیلی مطالب مفیدی هست برای شما
        :nerd:
        دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
          سلام. این روش برای روشن کردن لامپ9 عدد 10 واتی کاملا منتفی هست :eek:. چون به بیش از 20 میکرو فاراد خازن پلی استر یا هر خازن AC دیگه لازم دارید و هزار دلیل دیگه که نباید استفاده کنید. خازن خروجی هم الکترولیت هست.اینجارو بخونید:
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=94969.105

خوب دوست عزیز شما پیشنهاد میکنین برای اینکار از چی استفاده کنم؟ به نظرتون برای درایو کردن 9 تا Power LED از چی میشه استفاده کرد که هم هزینش کمتر باشه و هم نور خوبی بده (از همه مهمتر روش اصولی باشه)؟
          مرسی از راهنماییتون
          تشكر نكن، صلوات بفرست:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashmojtaba

به نظرم پاور کامپیوتر روش خوبی باشه، ممنون از راهنماییتون.
            90 تا یک وات؟! oo: خوب برادر من این که هم دردسرش بیشتره، هم یک دنیا جا میخواد و هزینشم چند برابره!!! تازه ولتاژ بالایی هم برای راه اندازیش نیازه...
            تشكر نكن، صلوات بفرست:

دیدگاه

سلام. ارزونترین و راحت ترین راه استفاده از ال ای دی 100 وات و درایور آماده است. پاور کامپیوتر و ال ای دی 1 وات هم مناسب نیست چون هم خود پاور راندمان پایین تری داره و فن داره و گرد گرفتن و خرابی فن و ... هم این که باید مقاومت استفاده بشه که تلفات رو خیلی زیاد میکنه و کلی هم شلوغ پلوغ میشه.
              میتونید 2 تا ال ای دی 50 وات و دو تا درایور 50 وات هم استفاده کنید ولی گرونتر میشه.
              به فکر دفع حرارت هم باشید

دیدگاه

خب پروژکتور میخواهید درست کنید دیگه :smile:

مثلا برای تفاوت نورشون میتونید ده تا یک وات راه اندازی کنید
                و نورش را با لوکس متر
                با یک ده وات قیاس کنید

ولی از نظر لحیم کاری حق با شماست ،حوصله میخواهد.
                البته در تهران پی سی بی آلومنیومی اش هست
                که کار را تا حدودی راحت تر میکند

پاور که با این چیز ها کم نمی آورد مخصوصا اگر مارک گرین باشد.
                نحوه آرایش ال ای دی ها هم اختیاری هست
                من هر سه تا ال ای دی را سری میکنم
                و بعد این گروه های سه تای را موازی میکنم
                و به 12 ولت وصل میکنم
                و با توجه به فاصله ای که از منبع تغذیه دارد و نوع سیمی که به کار بردم مقاومت میگذارم یا نمیگذارم

قاب برای پروژکتور هایی که با پاور ال ای دی تک وات هم ساخته شده
                که در بازار به راحتی میتوانید پیدا کنید

البته میگم یه دونه ال ای دی وات بالا کار شما را خیلی خیلی راحت تر میکند
                دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashmojtaba

من هم با ایشون موافق هستم بهتون بهترین پیشنهاد را دادند.
                  ایشون یک کاری را گفتن که میتونید در مطالب بالاتر مشهاده کنید کاملا درست هست شما اگر با لوکس متر اندازه بگیرید تفاوت را احساس می کنید.

دیدگاه

سلام.
                    من یک power led smd 50 w دارم.ولتاژ فورواردش 32 تا 36 ولته=1750میلی امپره مصرفشه.
                    یک ترانس دوبل 20 ولت 2 امپر هم دارم.که میشه 40 ولت.که بعد یکسوسازی میشه 53 ولت درسته ؟؟؟
                    این ترانسو چطوری ببندمش به این پاور ال ای دی ؟؟؟
                    lm317 که تو اون ولتاز میسوزه.
                    lm2576HV هم پیدا نکردم.
                    چیکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سپاس.

ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEON-
                      سلام.
                      من یک power led smd 50 w دارم.ولتاژ فورواردش 32 تا 36 ولته=1750میلی امپره مصرفشه.
                      یک ترانس دوبل 20 ولت 2 امپر هم دارم.که میشه 40 ولت.که بعد یکسوسازی میشه 53 ولت درسته ؟؟؟
                      این ترانسو چطوری ببندمش به این پاور ال ای دی ؟؟؟
                      lm317 که تو اون ولتاز میسوزه.
                      lm2576HV هم پیدا نکردم.
                      چیکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سپاس.

شما اول با یک مقاومت بزرگ مثلا 20 اهم وات بالا سری با ال ای دی اون رو مستقیم وصل کن به خروجی دی سی شده ترانس با خازن حداقل 50 ولت 2000 میکروفاراد
                      بهت قول میدم افت ولتاژ ترانس زیاده و ولتاژ میاد رو 30 !!!
                      بعد که افت ولتاژ اگر زیاد بود میتونی مقاومتو کمتر کنی و یا حتی برش داری ولی خب اصولی نیست دیگه لحظه اول همون 50 ولت میوفته رو ال ای دی و عمرش کم میشه برای کار اصولی باید از درایور مخصوص استفاده کنید

یک روش تقریبا اصولی هم اینه که از یک لول بالاتر lm317 استفاده کنی lm317 یک امپره و جواب نمیده و از lm350 استفاده کن که 3 برابر اون جریان میده و مثل همون 3 پایس (3امپر میده) و ولتاژشو رو 34 ولت تنظیم کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeedxs
                        شما اول با یک مقاومت بزرگ مثلا 20 اهم وات بالا سری با ال ای دی اون رو مستقیم وصل کن به خروجی دی سی شده ترانس با خازن حداقل 50 ولت 2000 میکروفاراد
                        بهت قول میدم افت ولتاژ ترانس زیاده و ولتاژ میاد رو 30 !!!
                        بعد که افت ولتاژ اگر زیاد بود میتونی مقاومتو کمتر کنی و یا حتی برش داری ولی خب اصولی نیست دیگه لحظه اول همون 50 ولت میوفته رو ال ای دی و عمرش کم میشه برای کار اصولی باید از درایور مخصوص استفاده کنید

یک روش تقریبا اصولی هم اینه که از یک لول بالاتر lm317 استفاده کنی lm317 یک امپره و جواب نمیده و از lm350 استفاده کن که 3 برابر اون جریان میده و مثل همون 3 پایس (3امپر میده) و ولتاژشو رو 34 ولت تنظیم کن
                        فعلا دسترسی به درایور ندارم.مشکلی با جریان lm317 ندارم.مشکل اینجاست که lm317 با ولتاژ بیشتر از 40 ولت میسوزه.
                        با ماسفت و زنر میشه رگلاتوری ساخت که با ولتاژ ورودی بالا تو خروجی 32ولت بده ؟؟؟
                        ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEON-
                          فعلا دسترسی به درایور ندارم.مشکلی با جریان lm317 ندارم.مشکل اینجاست که lm317 با ولتاژ بیشتر از 40 ولت میسوزه.
                          با ماسفت و زنر میشه رگلاتوری ساخت که با ولتاژ ورودی بالا تو خروجی 32ولت بده ؟؟؟
                          سلام. آقای saeedxs درست میگن میتونید با تست منبع با مقاومت(در صورت امکان حذف ولی به شرط خازن بزرگ) ال ای دی هارو راحت درایو کنید چون ممکنه ترانس به اندازه کافی افت ولتاژ داشته باشه.
                          بدون هیچ گونه رگولاتوری میتونید با خیال راحت ال ایدی هارو با مقاومت روشن کنید.
                          این که شما میگید 40 ولت رو رگولاتور 317 میفته درست نیست چون رگولاتور سری با الیدی هار قرار گرفته و ولتاژ زیادی روش نمیفته مثلا ممکنه 10 ولت روش بیفته. البته خنک کردن رگولاتور سخته ها :rolleyes: خودتون میدونید چه تلفاتی داره.
                          قبل از همه باید ترانستون رو تست بگیرید ببینیم چقدر افت داره تو جریان 1.7 آمپر

دیدگاه

تشکر بابت راهنمایی هاتون.
                            ترانسو یکسو سازی کردم.خازن 50 ولت گذاشتم اما ولتاژم 57 ولت هست.
                            نمیدونم ولتاژم درسته یا مولتیمترم خرابه.

یک مقاومت 120 اهم 5وات زدم به خرجی 57ولت شد 50ولت.اما مقاومته خیلی داغ میکرد.
                            افتش چقدر میشه ؟؟؟
                            پس من lm317 رو constant current ببندم به پاور ال ای دی ، lm317 نمیسوزه ؟؟؟
                            سپاس.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEON-
                              تشکر بابت راهنمایی هاتون.
                              ترانسو یکسو سازی کردم.خازن 50 ولت گذاشتم اما ولتاژم 57 ولت هست.
                              نمیدونم ولتاژم درسته یا مولتیمترم خرابه.

یک مقاومت 120 اهم 5وات زدم به خرجی 57ولت شد 50ولت.اما مقاومته خیلی داغ میکرد.
                              افتش چقدر میشه ؟؟؟
                              پس من lm317 رو constant current ببندم به پاور ال ای دی ، lm317 نمیسوزه ؟؟؟
                              سپاس.
                              خواهش میکنم. ولتاژ 57 درسته. یه مقاومت حدود 20 اهم رو بهش وصل کنین ببینیم ولتاژش چقدر میشه.(مقاومت آجری رو زیر آب بزار تا تبدیل به کوره نشه :mrgreen اگه 317 بزاری میسوزه . به جاش lm350 بزار. اگه نداشتی یا گیرت نیومد 3 تا 317 رو با هم موازی کن( چون اینجا ازش به عنوان محدود کننده جریان استفاده میکنیم موازی کردن مشکلی نداره ولی باید برای هر کدوم مقاومت جدا گذاشت و یه مقاومت سری هم بهتره اضافه کرد). به این صورت: مقاومت های R1 , R2 ,R3 باید 1 وات باشن و R4 R5 R6 باید نیم وات باشن.(عکس رو ویرایش کردم)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X