اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

داغ شدن بیش از حد 7805 در مدار فلاشر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

داغ شدن بیش از حد 7805 در مدار فلاشر

سلام
    مدارهای فلاشر ورودی 12vdc دارن که این ولتاژ رو میدن به 7805 برای تغذیه میکرو من این کار رو کردم اما 7805 خیلی داغ میشه
    مدار اماده ای رو دیدم اون هم به همین شکل بسته شده بود اما نمیدونم داغ میکرد یا نه
    برای رفع این مشکل که ناشی از تلافت ولتاژ برای رسیدن به 5 ولت هست باید چیکار کرد
    همون مدار رو ببنیدم ایا مشکلی در طولانی مدت پیش نمیاد یا برای کاهش ولتاژ ورودی 7805 از یک 7808 یا 7809 استفاده کنیم یا مقاومت ... یا شما بگید

به ورودی مدار 8V رو میدم داغ نمیکنه

ممنون
    درد من تنهايي نيست ، بلکه مرگ ملتي است که گدايي را قناعت، بي عرضگي را صبر، و باتبسمي بر لبان اين حماقت را حکمت خداوند مي نامند. ---((گاندي))---

پاسخ : داغ شدن بیش از حد 7805 در مدار فلاشر

شما یه اشتباه بزرگ کردی

تغذیه الیدی ها رو باید مستقیم از 12 ولت بگیرید و از 7805 فقط برای تغذیه میکرو استفاده کنید

دیدگاه

بله.منم با نظر دوستمون موافقم.
      در ضمن در نظر داشته باش که مابه التفاوت 12 ولت تا 5+1.25 ولت (حداقل ولتاژی که ورودی رگولاتور باید داشته باشه تا بتونه 5 ولت بده) ، میشه 5.75 ولت .
      حالا توان تلف شده در رگولاتور میشه جریان کشیده شده از رگولاتور ضربدر 5.75 ولت.
      اگر ذهنم درست یاری بده ، بهتره بدون هیت سینک این توان تلف شده بیشتر از 0.5 وات نباشه که میشه حدود 100 میلی آمپر.

خوب و خوش باشید

دیدگاه

اگر فقط برای میکرو از 7805 استفاده کرده اید و باز هم داغ میکنه،
        برای ورودی 7805، چند تا دید 1n4148 ک ارزون و در دسترس هست، بذارید.
        هر دیود حدود 1 ولت ولتاژ تغذیه رو میاره پایین تر.برای ورودی 12ولت، 3 تا رو سری کنید،خوبه.

دیدگاه

ممنون دوستان 5v فقط برای میکرو هست 12v ورودی مدار که هم برای led ها استفاده میشه هم ورودی 7805 که وظیفه تغذیه میکرو رو داره کجاش اشتباهه oo:؟ فقط 12v یکم زیاده برای 7805 با توجه به جریان و توان که بایدبه قول دوستمون از دیود استفاده کنم یا7808 که ظاهرا دیود ارزونتر در میاد

یک سوال نمیشه یک عدد دیود زنر 8 ولت قبل از 7805 قرار داد ؟
          درد من تنهايي نيست ، بلکه مرگ ملتي است که گدايي را قناعت، بي عرضگي را صبر، و باتبسمي بر لبان اين حماقت را حکمت خداوند مي نامند. ---((گاندي))---

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b.saeed65
            ممنون دوستان 5v فقط برای میکرو هست 12v ورودی مدار که هم برای led ها استفاده میشه هم ورودی 7805 که وظیفه تغذیه میکرو رو داره کجاش اشتباهه oo:؟ فقط 12v یکم زیاده برای 7805 با توجه به جریان و توان که بایدبه قول دوستمون از دیود استفاده کنم یا7808 که ظاهرا دیود ارزونتر در میاد

یک سوال نمیشه یک عدد دیود زنر 8 ولت قبل از 7805 قرار داد ؟
            نه نمیشود،

یعنی میشود ولی باید دیود زنر وات بالا قرار بدید و ورودی 7805 و همون زنر بخت برگشته رو با یک مقاومت کوچک + دیود از تغذیه ی باقی بخش ها جدا کنید.
            و بعبارتی جریان ورودی ب بخش دیود زنر و رگوله رو محدود کنید...

دیدگاه

من هم مشکل شما رو داشتم 7805 خیلی داغ میکرد"دیتاشیت 7805 دو سه تا مدار پیشنهادی داشت که من بستمشون اما جواب نگرفتم
              دیود زنر هم داشت
              دست آخر از پاور کامپیوتر سوخته ای که داشتم ی هیتسینک برداشتم وصل کردمش به 7805 خیلی عالی جواب دادو الان 4 ماهه که تابلوم داره بدون مشکل کار میکنه
              بعد از وصل کردن هیتسینک وقتی به رگولاتور دست میزنی گرماش چند برابر کمتر میشه

دیدگاه

به نظر من راه حل درست و اساسی این مشکل استفاده از رگولاتور های سویچینگ هستند که در انواع ولتاژها وجود دارند برای مثال شما میتونید از رگولاتور LM2576 مدل 5ولتش استفاده کنید و مطمئین باشید که داغ نخواهد کرد.

دیدگاه

این مدار رو ببندید مشکل داغ شدنتون حل میشه.
                  ترانزیستور اولی ترجیحا c945 دومی هم هر چی گزاشتید.
                  *نکته ی بسیار مهم :
                  vcc رو از قبل از روگولاتور بگیرید

دیدگاه

شما میتونید ساده ترین راه رو انتخاب کنید
                    اول با یک 7809 ولتاژ را 9v کنید
                    سپس 9 ولت را با 7805 5ولت کنید
                    وب سایت ای ال سی وان
                    www.elc1.ir

دیدگاه

با سلام .
                      من هم نظر nimad رو تایید می کنم .فکر کنم وقتی 12 ولت میاد توی رگولاتور 5 ولت خیلی به رگولاتور فشار میاد. بهترین کار همینه که اول بشه 9 ولت بعد بشه 5 ولت.

:applause: :applause: :applause:
                      ما زنده به آنیم که آرام نگیـریم
                      موجـیم که آسودگی ما عدم ماست...

دیدگاه

سلام.
                        اینکه رگلاتور خیلی داغ میکنه مشکل از رگلاتور و ولتاژ نیست.شما اگه 40 ولت هم به رگلاتور 7805 بدی و جریان درست رو ازش بکشی اصلا داغ نمیکنه.
                        مشکل داغ شدن رگلاتور شما یا مربوط به نحوی درایو ترانزیستور هایی میشه که LED هارو سویچ میکنند یا ، مربوط به جای دیگر از مدارت میشه.
                        شما نباید 5 ولت میکرو رو با مقاومت مستقیم بدی به سویچ هات.
                        همونطور که در بالا استاد بزرگم جناب اقای A-ICE MAN فرمودند شما یا باید از زوج ترانزیستور واسه درایو سویچ هاتون استفاده بکنید یا از ترانزیستور دارلینگتون.یا دو تا رگولاتور 7805 با هم موازی کنی.یا هیت سینک.

موفق باشید.
                        ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. (سعدی » مواعظ » قصاید » قصیدهٔ شمارهٔ 36 - پند و موعظه )
                          ---
                          میتونید یک مقاومت وات بالا هم با ورودی 7805 سری کنید در حد 10-20 اهم ولی زیاد اصولی نیست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط A-Ice Man
                            من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. (سعدی » مواعظ » قصاید » قصیدهٔ شمارهٔ 36 - پند و موعظه )
                            ---
                            میتونید یک مقاومت وات بالا هم با ورودی 7805 سری کنید در حد 10-20 اهم ولی زیاد اصولی نیست.
                            ممنون
                            نه مقاومت درست نیست چون جریان ثابت نیست
                            3 روش رو امتحان کردم که جواب داد.

1- قرار دادن یک ترانزیستو قبل از ترانزیستور اصلی
                            2- قرار دادن چند عدد دیود قبل از 7805
                            3- قرار دادن 7808 قبل از 7805
                            هر 3 جواب داد

دیدگاه

سلام

شما تو، دو روش آخر تون عملا حرارت رو پخش کردین ولی همچنان اتلاف توان و حرارت رو دارین

مهندسین عزیز درباره روش اول (دو ترانزیستوری) هم اگر امکان داره بیشتر توضیح بدهین چرا اینطوری رگولاتور داغ نمی شه ؟ یعنی تو حالت عادی ترانزیسور بیشتر هدایت میکنه (ولتاژ بیس بیشتر ) یا چیز دیگه ای هست؟ اگر فقط همین باشه که باید تقسیم مقاوتی بزنه!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X