اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار تشخیص یک ولتاژ خاص

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار تشخیص یک ولتاژ خاص

سلام دوستان
    من عضو جدید انجمن هستم و دقیقا نمی دونستم سوالم رو باید در چه قسمتی مطرح کنم. ضمن اینکه رشته من برق نیست و الکترونیک رو به صورت تجربی دنبال می کنم.
    سوالی که از دوستان و اساتید محترم داشتم اینه که:
    من نیاز به یک تشخیص دهنده ولتاژ های القایی دارم. به مداری که قابلیت این رو داشته باشه که ولتاژ القایی بر اثر امواج تلفن همراه، فرستنده ها، امواج الکترومغناطیس ناشی از موتور ها و ... را در فلزات اندازه گیری کنه و اگر ولتاژ از یک سطح استانه بالاتر رفت یک رله رو برای من وصل کنه.روش کار هم به این صورت باشه که من یک پراب را به ارت متصل به زمین و یک پراب رو به فلز مورد نظر بزنم و در صورتیکه ولتاژ بیش از 230 میلی ولت بود (چه AC و چه DC) در خروجی یک رله رو برای من فعال کنه و اگر کمتر یا مساوی بود هیچ واکنشی نشون نده.
    دوستان لطفا راهنمایی کنند که میشه از OP-AMP هایی مثل LM339 یا LM741 استفاده کرد؟؟
    اگر دوستان پیشنهاد دیگه ای هم دارن ممنون میشم راهنمایی کنن..
    سپاس بیکران

پاسخ : مدار تشخیص یک ولتاژ خاص

در ابتدا کار را به کاردان بسپارید

ولی اگر فاز کار علمی گرفتی یه مقاومت با اهم پایین بردار سر
    همین پراپت بزار بعد با اسکوپ ببین دو سرش چی داری تا بعد.

در ضمن به انجمن خوش اومدی
    از جمله ی رفتگان این راه دراز
    باز آمده ای کو که به ما گوید راز
    هان بر سر این دو راهه از روی نیاز
    چیزی نگذاری که نمی آیی باز

دیدگاه

سپاس meerkat جان از پاسخ شما..
      نه اتفاقا اصلا حااال کار علمی ندارم..
      دنبال یه مدار اماده یا قابل طراحی هستم.. در واقع الان با مولتی متر این کار رو میشه انجام داد ولی خروجی که قابل فعال شدن باشه نداره. من مداری می خوام که خودش همیشه سمپل بگیره و اگر ولتاژ بالاتر از این حد رفت یک رله رو برای من فعال کنه.
      دقت مدار برای من خیلی مهمه که دقیقا روی این ولتاژ خاص یعنی 230 میلی ولت عمل کنه. ضمنا زیاد پیچیده و گرون هم نباشه.
      دوستان اگر مدار آمادش هست لطفا راهنمایی کنند. اگر هم نیست و باید طراحی بشه بازم لطفا راهنمایی کنند که کی و کجا می تونه این مدار را برام طراحی کنه.
      سپاس بیکران

دیدگاه

میشه توسط یک اپ امپ با کیفیت و یک مدار به نام مقایسه گر پنجره این ولتاژ و حدود آن را تشخیص داد.
        اما یک سوال که چرا ولتاژ 230 میلی ولت را در نظر گرفته اید آیا علت خاصی دارد ؟
        برای مقایسه کننده پنجره باید دو حد بالا و پایین را در نظر بگیرید و سپس مدار را محاسبه کنید :
        می توان از سایت زیر برای محاسبات استفاده کرد :
        http://www.daycounter.com/Calculators/Comparator-Hystereses-Calculator.phtml

و همچینین اینجا را ببینید :
        http://www.bristolwatch.com/ele/window_comparator.htm

sigpic

دیدگاه

سپاس ناصر عزیز.. این سطح استانه رو خودم تعریف کردم و می تونه کمتر یا بیشتر باشه.. مهم برای من اینه که بتونم یک سطح استانه در همین حدود رو براش تعریف کنم و مدار هم در این سطح عمل کنه.. باز هم سپاس از راهنمایی ات

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X