اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری ولتاژ به وسیله COMPARATOR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری ولتاژ به وسیله COMPARATOR

سلام
    کسی از دوستان ایده ای داره که باهاش تغییرات ولتاژ رو روی یکی از ورودی های آنالوگ اندازه بگیرم؟
    نظر خودم اینه:
    VREF رو از استپ 1 تا 32 افزایش بدم و هر وقت ADC رخ داد یعنی همون استپ ولتاژ مورد نظر هست؟

پاسخ : اندازه گیری ولتاژ

کاملا متوجه سوالتون نشدم
    ولی برداشت خودم از سوال شما اینه می خوای اگر ولتاژ غیر از ولتاژ مد نظر بود تغییرات رو ببینید
    " vref باید ثابت باشه حتما حتما حتما"
    چون اساس کار ADC بر مبنای ولتاژ رفرنس هست شما ولتاژ رفرنس رو ثابت نگه بعد با وقفه ADC هر بار که ADC اتفاق می افتد مقدار را ذخیره و بامقدار قبلی مقایسه کنید .

دیدگاه

نخیر...
      من میخوام بدونم ولتاژ ورودیم چقدر هست!
      پس باید vref رو نزولی بیارم پایین و به محض اینکه vref از ولتاژ ورودی پایین تر باشه وقفه adc اتفاق میوفته و بعد باید یه جوری بفهمم تو کدوم استپ این اتفاق افتاده که اینش مهم نیس!
      اگر اشتباه میکنم بم بگید
      ممنون
      مخلص آقا

دیدگاه

ببخشید این سوال رو می کنم ولی شما می دونید که چه زمانی وقفه رخ می ده؟ تعریفتون از وقفه ADC چیه؟
        میکرو هر چند میکرو ثانیه یا میلی ثانیه یکبار نمونه می گیره و بعد رو نمونه گرفته شده عملیات انجام میده و تبدیل به یک عدد 10 بیتی می کنه وقتی این عملیات تموم شد وقفه رخ می ده حالا هر ولتاژی باشه مهم نیست ..... مثلا VREF شما 5 ولت هست و ولتاژ 1 ولت روی پایه انالوگ شما وجود داره میکرو از یک ولت نمونه میگره و بعد از نمونه برداری و پایان عملیات یکبار وقفه رخ میده.......
        در ضمن چطوری می خوای VREF رو تغییر بدی چرا لقمه رو می پیچونی

دیدگاه

ببخشید اشتباه از من بود
          قسمت اصلی داستان رو نگفتم :redface:
          SHAME ON ME...
          میکروهای کوچولو فقط COMPARATOR دارن
          و نمیتونن ولتاژ رو محاسبه کنن فقط مقایسه انجام میده
          من دارم ADC رو با COMPARATOR میسازم
          و واسه این کار مجبوریم VREF رو تغییر بدیم
          باقیش رو خودتون فهمیدین دیگه فکر کنم :read:

دیدگاه

پاسخ : اندازه گیری ولتاژ به وسیله COMPARATOR

اساس کار ADC همون مقایسه کننده ها هستند بله روش شما می شه سرعتتون کم میشه با این کار .....

دیدگاه

سلام.
              در صورت امکان میکرو رو عوض کنین تا کارتون راحت بشه.
              اگه مقدور نیست، از آی سی های ADC استفاده کنین که خروجی سریال یا موازی دارن.
              اون هم نشد؛ولتاژ رفرنس مقایسه کننده رو تو برنامه مرحله به مرحله تغییر بدین که خودتون هم اشاره کردین.
              و نهایتا، با سیگنال PWM و یه مدار R-C ، یه مبدل دیجیتال به آنالوگ ساده بسازید و بدین به ورودی مقایسه کننده.

دیدگاه

خوب حتما نمیتونم میکرو رو عوض کنم و میخواستم بدونم سولوشن خودم تنها راه هست که ظاهرا همین طوره!
                موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X