اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا امکان سوختن قطعه هنگام لحیم کاری هست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا امکان سوختن قطعه هنگام لحیم کاری هست؟

سلام دوستان.
    آیا ممکنه که قطعه موقع لحیم کاری مثلا با هات ایر بسوزه؟

بعد یه مورد دیگه، من شنیدم آرم های فیلیپس یکم موقعه لحیم کاری حساسن. آیا درسته یا نه؟

پاسخ : آیا امکان سوختن قطعه هنگام لحیم کاری هست؟

نوشته اصلی توسط plasma
    سلام دوستان.
    آیا ممکنه که قطعه موقع لحیم کاری مثلا با هات ایر بسوزه؟

بعد یه مورد دیگه، من شنیدم آرم های فیلیپس یکم موقعه لحیم کاری حساسن. آیا درسته یا نه؟
    arm رو نمی دونم ولی این مگا avr سری SMD بیشتر از سگ جون دارن بنده چندتاشو با هیتر طوری گرم می کردم که فایبر گلاس سیاه می شد و نزدیک بود بسوزن ولی برای میکرو مشکلی پیش نمی اومد میکرو هم بعد پروگرام مثل ساعت کار میکرد حالا شاید ARM حساس باشه
    برد جوجه کشی:
    مطالعه پست 1 (حتما مطالعه کنید)

مطالعه پست 2 (برای مطلع شدن از تغییرات برنامه مطالعه کنید)

دانلود

توجه:
    این برد نیمه صنعتی و خانگی هست...
    برای صنعتی شدن حتما برد مخصوص خودتون رو بزنید...

آی دی کانال تلگرامی مربوط به برد جوجه کشی : electr0o0nic@

دیدگاه

هنگام لحیم کاری دو موضوع رو باید در نظر داشت
      1- محافظت در مورد آسیب زدن الکتریسیته ساکن (مخصوصا در مورد قطعات CMOSآ‌ که در عموما در صفحه اول دیتاشیت ذکر میشه و علامت مخصوص هم دارند)
      2- زمان و دمای لحیم کاری که در این مورد هم در دیتاشیت معمولا یه بخشی رو جهت توضیحات لازم قرار میدن

دیدگاه

تمامی قطعات الکترونیکی حتی خازن و مقاومت که معمولا کسی اهمیت نمیده بهشون دارای دیتاشیت هستند
        و قطعا یکی از مواردی که توی اونها ذکر میشه دمای کاری و دمای لحیم کاری هست
        در مورد دمای لحیم کاری دما و مدت زمان حد اکثری که برای قطعه بدون مشکل قابل تحمل هست ذکر میشه
        به عنوان مثال در مورد مقاومت اگه مقاومت ها رو از دمایی به خصوص بیشتر بهشون حرارت بدید مقاومت اونها تغییر غیر قابل بازگشت میکنه
        یعنی اگه صد اهم باید باشه (+ تلرانس) میشه 130 اهم مثلا
        من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

من در شرکت چیز عجیبی دیدم دیدم SMD atmega8که داغ می شد سریع اونو به داخل تینر می برد چرا؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بنیامین خلیلی
            من در شرکت چیز عجیبی دیدم دیدم SMD atmega8که داغ می شد سریع اونو به داخل تینر می برد چرا؟
            تینر ماده ی فراری هست و تبخیر سریعی داره.
            موقع تبخیر هم انرژی لازم رو از محیط و همون قطعه میگیره و خب مسلمن دما رو سریع میاره پایین.

از نظر اصولی و تجربی(تجربه ی دوستان تعمیرکار موبایل نه بنده) کار درستی نیست.
            شوک حرارتی ب مراتب بیشتر از خود حرارت برای تراشه های الکترونیکی مضر هست.

دیدگاه

ببخشید PLASMA عزیز نخواستم تاپیک جدید بزنم با اجازتون همینجا مطرح میکنم

یک FT232 داشتم که بدلیل نصب غلط مجبور شدم که از جا درش بیارم . بردم تعمیرات موبایل با هات ایر زحمتشو کشید اما دیگه کار نکرد . کسی تجربه کار با این IC داره ؟ به نظر شما کارش تمومه ؟ یا مشکل از جای دیگه ممکنه باشه

دیدگاه

چرا که نه.بهتر بود اینجوری میپرسیدی؟
                آیا ممکنه که قطعه موقع لحیم کاری مثلا با هات ایر نسوزه؟

دیدگاه

پاسخ : آیا امکان سوختن قطعه هنگام لحیم کاری ه

نوشته اصلی توسط سایمون
                  ببخشید PLASMA عزیز نخواستم تاپیک جدید بزنم با اجازتون همینجا مطرح میکنم

یک FT232 داشتم که بدلیل نصب غلط مجبور شدم که از جا درش بیارم . بردم تعمیرات موبایل با هات ایر زحمتشو کشید اما دیگه کار نکرد . کسی تجربه کار با این IC داره ؟ به نظر شما کارش تمومه ؟ یا مشکل از جای دیگه ممکنه باشه
                  روغن لحیم رو پاک کردین؟

دیدگاه

نه روغن لحیمو پاک نکرده بودم من بردو تحویلش دادم فکر میکردم خودش میدونه باید چیکار کنه ولی از مدت زمانی که زیر هات ایر بود میشد حدس زد دیگه باید به فکر یکی دیگه باشم
                    چرا که نه.بهتر بود اینجوری میپرسیدی؟
                    آیا ممکنه که قطعه موقع لحیم کاری مثلا با هات ایر نسوزه؟
                    خب با این شرایط باید چکار کرد؟

دیدگاه

اصلا از تینر استفاده نکنید چون خطرناک هست و سمی
                      از کارشناس خبره در رشته رنگ و شیمی پرسیدم

من درمورد ترانزیستور دیدم که تولحیم کاری با دمای بالا سوختن
                      حتی بعدشم باز همین کار رو امتحان کردم و سوخت ! شایدم جنسش بد یود

دیدگاه

اگر بخوام درست بگم..... آی سی ها موقع لحیم کاری نمیسوزند مگر اینکه ما لحیم کاری بلد نباشیم !
                        مثلا یک ft232 رو هیچ وقت با هیتر ور نمیدارن ! بلکه باید با سرهویه تبری 2 طرفش رو داغ کرد و ورش داشت.
                        شاید باورتون نشه ولی ما تو کارگاه با اینکه روزی بالای 300 تا آی سی smd بزرگ لحیم میکنیم ولی 1 بار هم از هیتر استفاده نمیکنیم مگر دیگه خیلی وضع خراب باشه...
                        ترانزیستور و ال ای دی smd به لحیم کاری حساس هستند و زود میسوزن

استفاده از ابزار خیلی مهم هست. دستکش آنتی استاتیک خیلی مفید هست ولی کسی استفاده نمیکنه. هم مقداری از دست حفاظت میکنه و هم بسیار زیاد از تراشه. قیمتش فکر کنم حدود 6 تومن هست که پول یکدونه mega16 هست! ولی کو گوش شنوا...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیرعلی بلورچیان
                          اگر بخوام درست بگم..... آی سی ها موقع لحیم کاری نمیسوزند مگر اینکه ما لحیم کاری بلد نباشیم !
                          حرف دل من رو زدید.
                          وقتی ملت برا لحیمکاری ی mega8 SMD فکر میکنن بایس هیتر و هویه 300 هزار تومانی داشته باشن،
                          و هر چقدر هم بگی عزیز من، من همه ی اینا رو با ی نوک هویه 5تومانی و ی هویه 40 وات چینی لحیم میکنم.
                          چپ چپ نگات میکنن و باز حرف خودشونو میزنن... :angry:
                          ترانزیستور و ال ای دی smd به لحیم کاری حساس هستند و زود میسوزن
                          من حرفه ای لحیمکاری نمیکنم و آموزشی هم ندیدم، ولی همون الیدی SMD ها رو هم گاهی 3 بار جابجا کردم، همچنان سالم هستن.
                          دستکش آنتی استاتیک خیلی مفید هست ولی کسی استفاده نمیکنه. هم مقداری از دست حفاظت میکنه و هم بسیار زیاد از تراشه. قیمتش فکر کنم حدود 6 تومن هست که پول یکدونه mega16 هست! ولی کو گوش شنوا...
                          اصن آنتی استاتیک ب کنار، دستکش لاتکس هم با 500ت قیمت، کلی از قطعات محافظت میکنه...
                          ولی...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                            حرف دل من رو زدید.
                            وقتی ملت برا لحیمکاری ی mega8 SMD فکر میکنن بایس هیتر و هویه 300 هزار تومانی داشته باشن،
                            و هر چقدر هم بگی عزیز من، من همه ی اینا رو با ی نوک هویه 5تومانی و ی هویه 40 وات چینی لحیم میکنم.
                            من یه بار یه مگا 16 SMD رو با یه هویه آشغال لحیم کردم. تازه اولین تجربم بود کلی بهش فلاکس زدم و بعد با ریکا شستمش :mrgreen:
                            هیچیش نشد.
                            راحت جواب داد.

دیدگاه

تا الان تنها استفاده من از smd همین ft232 بود که نابود شد رفت پی کارش . ولی نمیشه برای جلوگیری از سوختن اونها یه کارایی کرد؟ مثلا" بطور موقت روی خود آی سی با چسب نواری نسوز پوشیده بشه یا اینکه مثلا" سر نازل هویه شکلی داشته باشه که هوا رو پخش نکنه مثلا" تیغه ای باشه( چیزی شبیه ابزار سر جارو برقی که باهاش لبه ها رو تمیز میکنن) اینطوری میشه خیلی سریع روی پایه ها گرفت و اجازه نداد حرارت به خود ای سی برسه . احتمالا" خودم یه همچین کاری بکنم ببینم میشه یا نه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X