اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت درایور موتور دی سی 12 ولت 12 آمپر با موازی سازی 3 آی سی L298

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت درایور موتور دی سی 12 ولت 12 آمپر با موازی سازی 3 آی سی L298

سلام دوستان
    میخواستم برای یه موتور dc که 12 ولت برق مصرف میکنه و 12 آمپر جریان درایور بسازم تا بتونم سرعت موتور رو با pwm کم و زیاد کنم( دقت تعداد دور موتور در دقیقه مهم نیست). از اونجایی که L298 تقریبا 4 آمپر رو تحمل میکنه، میخواستم بدونم با موازی سازی 3 تا L298 میتونم درایوری بسازم که باهاش بتونم یه موتور dc ولتاژ 12 ولت 12 آمپر رو کنترل کنم؟

پاسخ : ساخت درایور موتور دی سی 12 ولت 12 آمپر با موازی سازی 3 آی سی L298

نوشته اصلی توسط alirezajf68
    سلام دوستان
    میخواستم برای یه موتور dc که 12 ولت برق مصرف میکنه و 12 آمپر جریان درایور بسازم تا بتونم سرعت موتور رو با pwm کم و زیاد کنم( دقت تعداد دور موتور در دقیقه مهم نیست). از اونجایی که L298 تقریبا 4 آمپر رو تحمل میکنه، میخواستم بدونم با موازی سازی 3 تا L298 میتونم درایوری بسازم که باهاش بتونم یه موتور dc ولتاژ 12 ولت 12 آمپر رو کنترل کنم؟
    سلام
    اول این که موازی کردن ترانزیستور کاملا اشباهه که داخل درایور موتور معمولا , ترانزیستور ها قرار دارند. همچنین این درایور که 2 پل داره هر پلش حداکثر 2 آمپرر میتونه تحمل کنه .
    اگر نیاز به جریانی بالای 10 آمپر میخواین برید سراغ ماسفت ها . ماسفت ها نوعی پیشرفته تر از ترانزیستور ها هستندکه توان بالا تری دارند و جریان دهی قوی تر ! سرعت قطع و وصل سوئش هم خیلی بیشتره از ترانزیستور های 2 قطبی . شما یک پل اچ با ماسفت درست گنید . اگر ماسفت از دو نوع زیر خریداری کنید برای پلتون میتونید تا 30 آمپر خروجی بگیرید . ان کانال : z44n و پی کانال : irf4905 ک دونه ای حداکثر 3 ت هست .
    فقط دو مورد , اول این ک حتما جنس اورجینال خریداری کنید و دوم این ک در مورد خود ماسسفت و ساخت پل اچ با ماسفت تحقیق کنید چون نیاز به درایور ماسفت نیز , فکر کم خواهیید داشت .

موفق باشید
    « با هر دستی بدی , با همان دست پس خواهی گرفت »
    این جمله رو فراموش نکن

دیدگاه

سلام
      میشه بیشتر توضیح بدید؟ رشته ی من مهندسی کامپیوتره و میخوام برای چنین موتوری درایور بسازم. درایورهای موجود تو بازار مثل درایور های ویدانیک امکانات زیادی داره که باعث افزایش قیمت اون میشه.من به چنین درایوری نیاز ندارم. من فقط میخواستم سرعت موتور رو با pwm کم و زیاد کنم.چون از رله برا اینکار نمیشه استفاده کرد مجبور شدم یه درایور برا این کار بسازم. اگه نقشه ی ساخت چنین درایوری رو بذارید ممنون میشم.

دیدگاه

ضمن تایید صحبت دوستمون در مورد ترانزیستور ها و درایور ها، L298 هارو استثنائآ میتونید موازی استفاده کنید.
        یعنی این قابلیت رو بصورت ساختاری دارن.

ولی برای 12A جریان کشی حداقل 4 تا ازین درایور لازم دارید.

در صورت استقاده ماسفت همونطور ک دوستمون گفتن، نیاز ب مدار درایو ماسفت دارید چون تو حالت PWM میخواید استفاده کنید...

دیدگاه

سلام تو سایت زیر با 50 تومن یه درایور ساده pwm و 12 امپر رو میتونید تهیه کنید
          2 بار که مدارتون بترکه 8 تا l 298 میشه 50 تومن
          electromechanic.net46.net

دیدگاه

دوستان به دو نکته دقت نکردین.اول اینکه عوض کردن جهت مهم نیس.یعنی اصلا نیازی به پل H نداریم و دوم اینکه l298 دوتا 2 آمپر ساپورت می کنه.(واسه هر موتور)
            شما فقط به راه اندازی یه ماسفت و قرار دادن یک دیود موازی با موتور نیاز دارین.که چون من درباره ی راه اندازی ماسفت اطلاعاتم کمه توضیح نمی دم.
            آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

سلام دوستان
              از همه ی شما متشکرم. قابل ذکره که تغییر جهت گردش موتور هم داریم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X