اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتو روت یا دستی؟؟ روش اصولی کدامست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتو روت یا دستی؟؟ روش اصولی کدامست؟

سلام،
    ی سالی میشه ک با آلتیوم PCB میزنم، کاملآ غیر حرفه ای با روش های من در آوردی :biggrin:
    مدتیه ی سوال واسم پیش اومده:
    در کل برای برد های یک یا دولایه معمول روش اصولی و مناسب کدوم هست؟
    من محدوده مجاز قطر خطوط و کلیرنس و... رو تنظیم میکنم و بعد دستی کارو میکشم.
    مثلآ الان م این بردو دیشب کشیدم، نظری، پیشنهادی، انتقادی، ؟؟

پاسخ : اتو روت یا دستی؟؟ روش اصولی کدامست؟

سلام
    روش دستی اصولی تر و بهتره (البته به شخصش خیلی بستگی داره!).اگه شماتیک پیچیده بشه دیگه از اتو روت نمیشه استفاده کرد.گاهی اتو روت نمیتونه خوب مسیر کشی بکنه.
    قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

در این مورد زیاد بحث شده. به نظر هم روش دستی برای مدارهایی که المان های زیاد دارند بهتره. توی روش اتوروت حتی وقتی مواردی مثل عرض مجاز خطوط، فاصله ها از هم و ... رو میدی خوب درنمیاره.
      ---------
      .
      .
      ...........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ajapyy
        در این مورد زیاد بحث شده. به نظر هم روش دستی برای مدارهایی که المان های زیاد دارند بهتره. توی روش اتوروت حتی وقتی مواردی مثل عرض مجاز خطوط، فاصله ها از هم و ... رو میدی خوب درنمیاره.
        خیلی از بحث ها رو خوندم، ولی خواستم ی نمونه کار ساده رو بذارم ک اگر مشکلی هم داره، از هر نظری، دوستان لطف کنن گوشزد کنن.

دیدگاه

سلام
          برای بهتر شدن pcbتون باید اپلیکیشن نوت هایی که برای کم نویز شدن pcb و pcb های فرکانس بالا و یا دقیق هست رو ببینید داستان هایی برای جدا کردن زمین های آنالوگ و دیجیتال یا نحوه ی درست بایپس کردن وجود داره مثلا شما ممکنه خازن بایپس بزازید ولی هیچ کاری انجام نده ! یا مثلا ترک های نویزی مثل ورودی usb از کامپیوتر رو چجوری وارد مدار کنیم تا اذیت نکنه و ازین جور مباحث ، مثلا حتی میتونید مثال های آلتیوم رو ببینید و ازش استفاده کنید کارای جالبی توشون انجام شده
          در این حد بگم که طبق همین اپلیکیشن نوت ها خازنی که برای بایپس کردن استفاده میشه باید در مسیر سیگنال باشه مثلا

پس احتمالا این خازن های c2,c3 زیاد بایپس نمیکنن صرفا فیلتر پایین گذر معمولی هستن و فرکانس های بالا رو نمیگیرن (یکیشون 100 نانو فاراده احتمالا زیاد بود و نبودش مهم نخواهد بود) مثلا اگه سمت اون نوشته ST میزاشتی بهتر بود شاید مجبور هم نمیشدید از زیر c3 یدونه ترک رد کنید

نظر شخصی من اینه که با دستی روت کردن میشه راحت تر این موارد رو رعایت کرد

head<=
          ...تشکر خدا...
          [img width=97 height=100]http://mahdi3d.persiangig.com/image/5280543_t.jpg[/img]

دیدگاه

پس احتمالا این خازن های c2,c3 زیاد بایپس نمیکنن صرفا فیلتر پایین گذر معمولی هستن و فرکانس های بالا رو نمیگیرن (یکیشون 100 نانو فاراده احتمالا زیاد بود و نبودش مهم نخواهد بود)
            مثلا اگه سمت اون نوشته ST میزاشتی بهتر بود شاید مجبور هم نمیشدید از زیر c3 یدونه ترک رد کنید
            330نانو (بجای همون 100نانو ی متداول) و 10 میکرو TANTAL-SMD هستن.

این آیسی وسط برد ازون چینی هاس، VCC و GND رو هیچ طوری نتونستم بای پس بزنم،
            بجاش ی فریت گذاشتم ک اون جامپر سمت چپ هست، امید ک کفایت کند.

ی ذره تغییرات دادم:

ویرایش:
            خب الان مشکل دیگه یی نداره؟ oo:

دیدگاه

من هم جایی آموزش ندیدم و بصورت من در آوردی کار میکنم. من دستی سیمکشی میکنم. ولی یکی از دوستان میگفت برای سیمکشی کردن مدارهای خیلی پیچیده (مثل مین برد کامپیوتر) که سیمکشی دستی خیلی وحشتناک میشه از روش اتوماتیک استفاده میکنن. البته نظر شخصی من اینه که همه دستی سیمکشی میکنن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط freedom_truth
                من هم جایی آموزش ندیدم و بصورت من در آوردی کار میکنم. من دستی سیمکشی میکنم. ولی یکی از دوستان میگفت برای سیمکشی کردن مدارهای خیلی پیچیده (مثل مین برد کامپیوتر) که سیمکشی دستی خیلی وحشتناک میشه از روش اتوماتیک استفاده میکنن. البته نظر شخصی من اینه که همه دستی سیمکشی میکنن.
                من یک مادر بورد چینی ارزون داشتم فکر کنم سیم کشی اتومات شده بود و بعد 1 ماه که خرید بودم الکی سوخت.بردم تعمیر گفتن یکی از خطوط cpu قطع شده و معلوم نیست و تعمیر نمیشه.
                سیم کشیش رو نگاه کردم دیدم مثلا یک سیمی که قرار بوده مستقیم بره به یک نقطه 20 بار الکی پیچو خم خورده بعد وصل شده به نقطه مورد نظر.

خودمم همیشه دستی اینکارو میکنم.اما تا حالا نشده حتی ساده ترین بردهای تک لایمو هم التیوم درست اتوروت کنه.همرو الکی پیچو خم میده و بعضی اوقات اشتباه وصل میکنه و پیام میده همه چیز درسته.البته اساتید هم گفتن التیوم بهینه شده برای برد دولایه.
                البته من فکر میکنم سیم کشی اتوروت نیازمند کلی تنظیمات خاص در قسمت design rules هست.و تو حالت عادی بدون تنظیم نمیتونه خوب سیم کشی کنه.
                ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEON-
                  من یک مادر بورد چینی ارزون داشتم فکر کنم سیم کشی اتومات شده بود و بعد 1 ماه که خرید بودم الکی سوخت.بردم تعمیر گفتن یکی از خطوط cpu قطع شده و معلوم نیست و تعمیر نمیشه.
                  سیم کشیش رو نگاه کردم دیدم مثلا یک سیمی که قرار بوده مستقیم بره به یک نقطه 20 بار الکی پیچو خم خورده بعد وصل شده به نقطه مورد نظر.

خودمم همیشه دستی اینکارو میکنم.اما تا حالا نشده حتی ساده ترین بردهای تک لایمو هم التیوم درست اتوروت کنه.همرو الکی پیچو خم میده و بعضی اوقات اشتباه وصل میکنه و پیام میده همه چیز درسته.
                  البته من فکر میکنم سیم کشی اتوروت نیازمند کلی تنظیمات خاص در قسمت design rules هست.و تو حالت عادی بدون تنظیم نمیتونه خوب سیم کشی کنه.
                  احیانا اون پیچ و خمه بصورت مارپیچ مرتب نبود ؟؟؟؟

معمولا برای ساخت سلف میان یه ترک رو بصورت مارپیچ رسم میکنن

دیدگاه

دقیقا شبیه شکل موج پالس مربعی بود.

توش پر از اینا بود.
                    ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

منم گاهی میکشم:

دیدگاه

گاهی این پیچ و خم برای افزایش مقدار سلفی است و گاهی هم نقش آنتن داره ، یا افزایش مقدار مقاومتی ، حتماً یک دلیلی داره الکی نیست

دیدگاه

این خطوط پیجیده در مدارات دارای رم های داینامیک خیلی پر استفاده و به درد بخوره و بی خودی نیست! مخصوصا مادر برد و کارت های رم و...

مثل این که به جز مواردی که گفته شد برای برابر شدن طول ترک ها هم استفاده میشه. (برای DRAM ها اگه اشتباه نکنم تمام خطوط اصلی باید برابر باشن)
                          در ضمن به نظر منم روت دستی قابل اعتماد تره.

دیدگاه

درود برهمگی
                            ببخشید سوالمو اینجا مطرح میکنم
                            میخواستم بدونم الان تو بازار فایل pcb رو با کدوم فرمت قبول میکنن؟با کدوم راحت تر میشه طراحی کرد که پیچیده هم نباشه و اگر میشه فرمت هارو بهم تبدیل کرد بگید چون از دوستی شنیدم میگفت با پروتئوس بکشی میشه به فرمت پروتل هم تبدیل کرد .....ممنون
                            در روزگاري که لبخند ادم ها بخاطر شکست توست برخيز تا بگيرند.........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط الکترو70
                              درود برهمگی
                              ببخشید سوالمو اینجا مطرح میکنم
                              میخواستم بدونم الان تو بازار فایل pcb رو با کدوم فرمت قبول میکنن؟با کدوم راحت تر میشه طراحی کرد که پیچیده هم نباشه و اگر میشه فرمت هارو بهم تبدیل کرد بگید چون از دوستی شنیدم میگفت با پروتئوس بکشی میشه به فرمت پروتل هم تبدیل کرد .....ممنون
                              آلتیوم
                              Altium
                              ک همان پروتل است،
                              تمام.

تو انجمن در مورد تبدیل فرمت ها و مسایل دیگر زیاد بحث شده،
                              لطفآ با گوگل دوست باشید. :smile:
                              تشکر.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X