اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت 10 خازن موازی شده 100uf با یک خازن 1000uf (سری و موازی کردن خازن )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تفاوت 10 خازن موازی شده 100uf با یک خازن 1000uf (سری و موازی کردن خازن )

:eek:
    شاید سوال ساده باشه
    تفریبا جوابشو میدونم
    نظر دوستان برای رسیدن به جواب بهتر و کاملتر کمکمون میکنه
    جواب خود بنده :
    خازن ها دارای مقاومت داخلی esr می باشند که با موازی کردن خازن این مقدار نیز با هم موازی شده و خازن های با مقاومت داخلی کمتر میتوان ساخت
    الیته خازن های با ظرفیت بالا تر دارای esrکمتر نیز هستند مقدار دقیقش رو نمیدانم

اضافه شده در تاریخ :
    عنوان تاپیک ویرایش شد
    موازی کردن خازن ها مد نظر میباشد

سری کردن خازن به نظر بنده بسیار کم پیش می اید (منبع تغذیه هاف بریج نمونه ان است )
    که اگر جای بحث در تاپیک بود انشالا ادامه میدیم
    [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

پاسخ : تفاوت 10 خازن موازی شده 100uf با یک خازن 1000uf (سری و موازی کردن خازن )

سلام حامد جان
    هر خازن هر چند هم که با کیفیت باشه بالاخره ایده آل نیست و اگر بخواهیم مدار معادلی براش رسم کنیم می بینیم که تشکیل شده از چنین مدار معادلی :

که نشون میده هر خازن یک مقاومت سری شده و یک سلف سری شده و یک مقاومت موازی خازن اصلی داره
    حالا این ها چطور بوجود می آید :
    هر سیمی یک سلف خیلی کوچک می تونه باشه پس پایه های خازن و سایر اتصالات می تونه یه سلف کوچیک باشه
    و هر سیمی باز یه مقاومت داره و میشه این مقاومت سری شده رو نیز در نظر گرفت
    و هر عایقی عایق کامل نیست بلکه یک مقاومت بزرگه

حالا این مدار معادل و این قطعات خودشونو تو مواقع حساس مثل جریان بالا و فرکانس بالا به خوبی نشون میدن و برای از بین بردن اثر این المان ها طبق تحقیقات عملی و علمی میشه ثابت کرد چند تا خازن موازی عملکرد بهتری خواهند داشت نسبت به یک خازن گنده بک

توضیحات بیشتری هم راجع به این پارامتر ها میشه داد اما چون شما خودت استادی من فقط این لینک رو معرفی می کنم :

http://www.murata.com/en-global/products/emiconfun/capacitor/2013/02/14/en-20130214-p1

sigpic

دیدگاه

اقای منتظری توضیح خوبی راجع به موازی کرد دادن.
      در مورد سری کردن هم ما در کوره ها در بعضی موارد (غالبا وقتی فرکانس بیاد پایین و حجم خازنها زیاد بشه این کار رو میکنیم یا مثلا وقتی قراره ولتاژ کویل بالا باشه) نیاز به سری کردن خازنها داریم. اینجا عملا بحث این پیش میاد که میگیم هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد
      حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
      به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

سلام. تشکر از همه به خاطر توضیحات خوبتون دوستان فقط چند تا نکته رو هم با اجازتون اضافه کنم :mrgreen:
        1-یکی از نتایج کمتر شدن ESR : دمای کاری کمتر و عمر بیشتر
        2- افزایش سطح تماس با هوا و کمتر شدن دمای کاری و افزایش عمر(همانطور که در رادیاتور خودرو به جای یک ورق بزرگ از هزاران ورقه نازک استفاده میشه تا سطح بیشتری در معرض هوا قرار بگیره)
        [hr]
        استاد احمد کوهستانی عزیز میگفتند خازن با سایز درشت تر و ولتاژ بالاتر و ظرفیت بالاتر ESR کمتری دارند
        لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
          سلام. تشکر از همه به خاطر توضیحات خوبتون دوستان فقط چند تا نکته رو هم با اجازتون اضافه کنم :mrgreen:
          1-یکی از نتایج کمتر شدن ESR : دمای کاری کمتر و عمر بیشتر
          2- افزایش سطح تماس با هوا و کمتر شدن دمای کاری و افزایش عمر(همانطور که در رادیاتور خودرو به جای یک ورق بزرگ از هزاران ورقه نازک استفاده میشه تا سطح بیشتری در معرض هوا قرار بگیره)
          [hr]
          استاد احمد کوهستانی عزیز میگفتند خازن با سایز درشت تر و ولتاژ بالاتر و ظرفیت بالاتر ESR کمتری دارند
          البته ولتاژ هم تا حدی esr رو کم میکنه. معمولا خازنهای بالای 2 کیلو ولت روش ساختشون با پایینتریا فرق داره و esr بیشتری دارن. ولی سایز خازن!!!! شاید به دلیل بی سرو سامان بودن بازار ماست. خازنهای نیچیکون اورجینال نسبت به مدل های قطور تو بازار (تو ظرفیت و ولتاژ برابر) سایز نصف و حتی یک سوم دارن ولی esr کمتری دارن. فکر میکنم اینمورد بیشتر برمیگرده به تکنولوژی.
          خازنهای 100نانو kp6 با ده تاشو بزاریک کنار هم بازم از یک خازن شمش mkp مقاومتش بزرگتره و خودش هم بزرگتره. هر دو هم mkp هستن

K.Show

دیدگاه

خیلی خیلی ممنون از دوستان جواب ها علمی و کامل بود برای بهتر شدن نتیجه (عملی ) دیتاشیتی از یک مدل خازن دارید ؟ مقادیر esr و esl رو به دست بیاریم ؟؟
            مقدار rp فک کنم دها مگا اهم باشه :eek: چون خازنی که با 280 ولت شارز شده بود بعد 3 روز شوکی اساسی بهم وارد کرده !!!!
            [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

معمولا دیتاشیت ها فقط esr رو مینویسن. esl رو ندیدم خازنی بنویسه.
              rp هم اول دیتاشیت (داخل جدولها نیست) ذکر شده.
              http://uplod.ir/nmz31su9d25g/KP-6.pdf.htm

K.Show

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز
                اتفاقی این موضوع رو دیدم
                یه سوالی داشتم که به موضوع تاپیک مربوط میشه
                یه مدتی هستش روی یک موضوعی کار می کنم که به ساختار خازن ربط پیدا میکنه
                موضوع بر می گرده به یه سری خازن های که توی شبکه قدرت استفاده میشه
                میشه از دوستان بپرسم به لحاظ مدلینگ این دو نا مدار با هم چه فرق دارن؟؟؟

قابل ذکر ظرفیت خازن ها برابره
                مننون از لطفتون
                هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
                بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

دیتاشیت خازن نداشتم سوپر خازن به جاش گذاشتم : خوبه ؟ oo: :biggrin:

جناب حیدری همیشه سوال های خیلی سخت می پرسن من که بلد نیستم :mrgreen:

sigpic

دیدگاه

لطفا بگید که این سوپر خازن چه ارتباطی با این موضوع داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حیدری
                      با سلام خدمت دوستان عزیز
                      اتفاقی این موضوع رو دیدم
                      سلام
                      با فرض مقاومت و اندوکتانس صفر و با فرض کوچک بودن مقدار خازن این دو مدار به لحاظ فیزیکی هیچ تفاوتی با هم ندارن.البته ممکنه از نظر تکنیکی نماد خازن رو برای مدار دوم بکار نبرن.
                      قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز
                        اتفاقی این موضوع رو دیدم
                        قابل ذکر ظرفیت خازن ها برابره
                        مننون از لطفتون
                        سلام آقای حیدری عزیز :biggrin: شکل اول خازن و سلف خازن موازی با منبع هست ولی شکل دوم خازن موازی و سلف خازن سری بین منبع و مصرف کننده هست. چون اگر یه سیم و یا صفحه داشته باشیم دارای مقداری سلف هست که اینجا در مسیر قرار گرفته
                        از لحاظ اصلاح فاکتور و ... هم حتما نکته ای داره ولی چیزی به ذهنم نمیرسه
                        لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ((O-I-O))
                          لطفا بگید که این سوپر خازن چه ارتباطی با این موضوع داره؟
                          دقیقا این خازن ها موارد مهمی دارن چون ESR و جریان و سایر پارامتر ها در این نوع خازن ها به چشم میاد.
                          و البته سوپر خازن هم یک نوع خازن هست و جناب رحیمی دیتاشیت یک خازن رو خواستند و منم یکی از مهم ترین خازن ها رو گذاشتم.
                          در واقع کسی واسه یه خازن 100 میکرو فاراد 25 ولت دنبال دیتاشیت نمی گرده پس این دیتاشیت دقیقا با این موضوع ازتباط داره

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط musefian
                            سلام
                            با فرض مقاومت و اندوکتانس صفر و با فرض کوچک بودن مقدار خازن این دو مدار به لحاظ فیزیکی هیچ تفاوتی با هم ندارن.البته ممکنه از نظر تکنیکی نماد خازن رو برای مدار دوم بکار نبرن.
                            دوست عزیز نظر شما صحیحه ولی هیچ کمیتی ایده آل در نظر گرفته نمیشه و ریز ترین کمیت ها باید مدل بشه اگه ممکنه .
                            دوستان هر چیزی که ممکنه در رفتار ساختار تاثیر بزاره باید مدل بشه!
                            جناب محمد شاهی عزیز در مورد مدلینگی که فرمودین میشه لطف کنین یه مداری رسم کنید ( ببخشید زحمته :redface: )
                            به نظر من اون سلف موازی و خازن موازی در دو مدار هم هست ولی در مدار دوم چیز هایی اضافه میشه
                            قابل ذکر مدلینگ این مدار خیلی پیچیدس
                            اگه چیزی به ذهنتون می آد لطف کنید و بگید...
                            خیلی ممنونم ازتون :nerd:
                            هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
                            بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

دوست عزیز نظر شما صحیحه ولی هیچ کمیتی ایده آل در نظر گرفته نمیشه و ریز ترین کمیت ها باید مدل بشه اگه ممکنه .
                              دوستان هر چیزی که ممکنه در رفتار ساختار تاثیر بزاره باید مدل بشه!
                              جناب محمد شاهی عزیز در مورد مدلینگی که فرمودین میشه لطف کنین یه مداری رسم کنید ( ببخشید زحمته :redface: )
                              به نظر من اون سلف موازی و خازن موازی در دو مدار هم هست ولی در مدار دوم چیز هایی اضافه میشه
                              قابل ذکر مدلینگ این مدار خیلی پیچیدس
                              اگه چیزی به ذهنتون می آد لطف کنید و بگید...
                              خیلی ممنونم ازتون :nerd:
                              سلام جناب حیدری بقیه ی دوستان .....
                              یه سوال از جناب حیدری .... به نظرتون زمانی که فرکانس منبع ورودی به سمت بینهایت میل کنه و مقاومت داخلی منبع هم به سمت صفر .... چه فرقی بین دو تا شکل بوجود میاد ؟ (قطعا تفاوتهای اساسی ایجاد می شه ) فرضا سلف شما هم ایده باشه و کلا از مدار بره بیرون .... الان فقط خازن مونده .... ولی چه فرقی دارند دوتا شون باهم ؟
                              حالا فرکانس رو بیارید کمی بالاتر رزونانس .... الان چی ؟
                              با تشکر ....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X