اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درباره الگوریتم image registration برای صاف کردن عکس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درباره الگوریتم image registration برای صاف کردن عکس

سلام دوستان
    یه برنامه با matlab باید بنویسم که با انتخاب نقاط متناظر و روش image registration بتونه عکسی که بصورت زاویه دار تصویر دوربین گرفته میشه رو صاف کنه ، همون برنامه اسکن که روی موبایل ها هست برای عکس گرفتن از جزوه . نباید از توابع آماده matlab استفاده کنم و باید تمام مراحل رو کد نویسی کنم ، مشکلم کد نویسی نیست اگه مراحل لازم برای صاف کردن عکس به روش image registration رو بدونم میتونم کدش رو توی متلب بنویسم.
    تا اینجاشو میدونم که اول باید مختصات 4 پیکسل هر گوشه تصویر رو بخونم و طبق اون 4 پیکسل عملیات image registration رو انجام بدم.
    روشی که به ذهن خودم میرسه، اینه که بیام پیکسل تصور جدید مثلا با مختصات x=15 y=3 معادلش مختصات پیکسل در تصویر قدیمی پیدا کنم و شدت نورش رو از تصویر قدیم بخونم و توی تصویر جدید قرار بدم . مشکل اینجاست که نمیدونم چه رابطه ای بنویسم که بتونم برای هر پیکسل معادلش رو توی تصویر کج پیدا کنم.
    ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن . با تشکر

پاسخ : سوال درباره الگوریتم image registration برای صاف کردن عکس

دوستان اگه 4 گوش یک برگه a4 رو در نظر بگیریم ، مختصات x و y چهار پیکسل رو خواهیم داشت . اون تصویر کج رو هم اگه ذوزنقه در نظر بگیریم به همین صورت هست ، حالا اگه مختصات چهار پیکسل مستطیل و ذوزنقه رو طبق شکل زیر در نظر بگیریم . و یک پیکسل با مختصات i و j مد نظر باشه ، مختصات متناظر این پیکسل در مستطیل رو چطور میشه توی ذوزنقه (i' وj' )حساب کرد ؟ منظورم روابط ریاضی هست ، بطور تقریبی مکان اون پیکسل در ذوزنقه رو با آبی نشون دادم.

دیدگاه

دوستان یه راه پیدا کردم بهش میگن تبدیل هموگرافی اما 8 تا پارامتر رو باید حساب کنی که توضیحش رو به انگلیسی نوشته اما نفهمیدم منظورش چیه

X و Y که همون مختصات جدید هستن و x و y مختصات نقطه ای که میخوایم جابجاش کنیم.
      این وسط a b c d e f g h هست که نفهمیدم دقیقا چی هستن.

a = fixed scale factor in X direction with scale Y unchanged.
      b = scale factor in X direction proportional to Y distance from origin.
      c = origin translation in X direction.
      d = scale factor in Y direction proportional to X distance from origin.
      e = fixed scale factor in Y direction with scale X unchanged.
      f = origin translation in Y direction.
      g = proportional scale factors X and Y in function of X.
      h = proportional scale factors X and Y in function of Y.

دیدگاه

جواب رو پیدا کردم
        با استفاده از این ماتریس میتونیم اون 8 پارامتر رو حساب کنیم.

x و y کوچیک مختصات تصویر اول و X و Y بزرگ مختصات تصویر دومن ، چهار گوش را باید متناظر هم در نظر بگیرید. توی پست دوم عسکشو کشیدم .
        خیلی راحت با متلب میشه a b c d e f g h رو حساب کرد و گذاشت توی اون دو فرمول و هر نقطه تصویر اولو منتقل کرد تصویر دوم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X