اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی منبع تغذیه0تا35ولت متغییر زیر40تومن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی منبع تغذیه0تا35ولت متغییر زیر40تومن

یه پروژه دارم این ترم که به شرح زیر است:
    یه منبع تغذیه که باید با میکرو atmega8باشه که این منبع باید :
    1.دارای ولوم برای تغییر ولتاژ باشه
    2.دارای یک دکمه (با نام اتومات باشه)که وقتی دکمه فشار داده شد ولتاژ خروجی رو هر 1دقیقه 2.5ولت ببره بالا
    3.دارای یک دکمه باشه برای تنظیم میزان حداکثر خروجی
    4.دارای نمایشگر باشه که مدت زمان گذشته و میزان ولتاژ خروجی رو نشون بده
    5.حداکثر جریان خروجی هم 2آمپر باشه
    6.حداکثر قیمت یا هزینه قطعات دستگاه 40 تومن باید باشد.
    دوستان پیشنهاد شما چیه؟از چه روشی با چه قطعاتی استفاده کنم برای این پروژه ؟(قبلا توی یه تاپیک دیگه http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=100003.0یه منبع ساخته بودم که با ماژول lm2596(اگه اشتباه نکنم)و یه ولوم میشد تغییرش داد به صورت دستی.اما توی این پروژه میخوام اینو بسازم ).یه نفر گفته بود با pot دیجیتالی میشه تغییرات داد به جای اون ولومه.اما من نمیدونم پات دیجیتالی چیه وچطوری ازش استفاده کنم(اگه یه نفر بگه چیه و چطوری میشه ازش استفاده کرد احتمالا میشه همون مدارمو با میکرو بگیرم اوکیش کنم؟؟ و خواسته های بالا رو برآورده کنم باهاش؟؟) !

پاسخ : طراحی منبع تغذیه0تا35ولت متغییر زیر40تومن

اول کار اتمام حجت کنم این 40 تومن رو کلا از ذهن ات بنداز دور
    بخای خرج کنی کم کم دوروبر 60یا 70باید خرج کنم

این منبع تغذیه 0 تا 30 3 آمپر رو داشته باش

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=100093.msg637482#msg637482

برای پتانسیومتر هم باید بری سراغ آیسی ها پتانسیومتر که اغلب پروتکل ارتباطیشون با میکرو طریق spi یا i2c هست
    که راحت میتونی با میکرو ولتاژت رو تنظیم کنی

البته یه راه دیگه هم برای پتانسیومتر دیجیتال داری : یه CE ترانزیستور رو میذاری جای پتانسیومتر و بیس اش رو با pwm کنترل میکنی
    با تنظیم duty cycle میتونی مدت زمان حضور ترانزیستور رو در مدار تنظیم کنی
    با تنظیم مدت زمات حضور ترانزیستور در مدار میتونی ولتاژ رو تنظیم کنی

دیدگاه

من مدارشو کامل ترسیم کردم منتها میخام به جای pot-lin اون آی سی که شما میگین رو بزارم و بتون با میکرو مقدارشو تغییر بدم .چجوری باید اینکارو کنم؟

خوب این آی سی پتانسیومتر رو باید چجوری کنترل و تغییر بدم.آموزشی چیزی خاصی هست که با میکرو بشه تغییرش داد؟

دیدگاه

کسی نیست یه نمونه ارتباط spi رو با این آی سی های پتانسیومتر بزاره اینجا یا توضیح بده که چجوری باید ازشون استفاده کنم؟(توی پروتیوس و توی کد ویژن)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط smahdi1991
          کسی نیست یه نمونه ارتباط spi رو با این آی سی های پتانسیومتر بزاره اینجا یا توضیح بده که چجوری باید ازشون استفاده کنم؟(توی پروتیوس و توی کد ویژن)
          دوستمون واستون توضیح داده که...

البته یه راه دیگه هم برای پتانسیومتر دیجیتال داری : یه CE ترانزیستور رو میذاری جای پتانسیومتر و بیس اش رو با pwm کنترل میکنی
          با تنظیم duty cycle میتونی مدت زمان حضور ترانزیستور رو در مدار تنظیم کنی
          با تنظیم مدت زمات حضور ترانزیستور در مدار میتونی ولتاژ رو تنظیم کنی
          ارتباط SPI و پتانسیومتر دیجیتال ی ذره با سطح پروژه ت نامیزون میشه.

شما اگه بتونید فرکانس PWM رو ببرید بالا. بعد فقط ی ترانزیستور NPN ساده لازم دارید.
          فکر میکنم حتی با یک فیلتر LC مناسب خود PWM رو میتونید وصل کنید ب پایه رگولاتور.

دیدگاه

خوب میدونم.منتها میگم برای اینکار من یه آ»وزشی چیزی هست که برم بخونم تا بتونم اینکارو کنم و با استفاده از اون مقدار ولتاژ هامو بدست بیارم ؟

دیدگاه

این مدار همون منبع تغذیه ای هست که لینکش رو گذاشتم و ساختم

توی این مدار سروسط پتانسیومتر رو به پایه 5 آیسی lm723 وصل کرده که با تغییر ولوم ، ولتاژ پایه 5 بین 0.22ولت تا 3.55 ولت تغییر میکنه
              این تا اینجا

برای تنظیم ولتاژ با pwm باید مدار رو بصورت زیر تغییر بدیم

حال با تغییر دیوتی سایکل باید ولتاژی بین 0.22تا3.55ولت در پایه کلکتور ترانزیستور ایجاد کنیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X