اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در راه اندازی 7segment چهار رقمی در مدار عملی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در راه اندازی 7segment چهار رقمی در مدار عملی

چگونه یک مدار7segment چهار رقمی در عمل راه اندازی میشه "کاتد مشترک"
    مقادیر مقاومتهای مورد نیاز چند اهم هست؟؟؟؟؟؟
    ترازیستور 2n2222جواب میده؟
    میکرو atmega16
    استفاده از یک پورت میکرو برای اتصال 7seg
    و کنترل با ترازیستور به وسیله چهارپین میکرو

پاسخ : مشکل در راه اندازی 7segment چهار رقمی در مدار عملی

نوشته اصلی توسط IRAJ++
    چگونه یک مدار7segment چهار رقمی در عمل راه اندازی میشه "کاتد مشترک"
    مقادیر مقاومتهای مورد نیاز چند اهم هست؟؟؟؟؟؟
    ترازیستور 2n2222جواب میده؟
    مدار راه انداز سون سگمنتتون چیه؟میکروکنترولره؟

دیدگاه

پاسخ : مشکل در راه اندازی 7segment چهار رقمی در مدار عملی

فکر کنم اگر از یک آی سی بافر مثل 74573 (اگر به برنامه نویسی مسلط هستید از شیفت رجیستر 8 بیتی 74595 هم می تونید استفاده کنید که 8 خط دیتا رو به 3 خط تبدیل می کنه :smile: :surprised استفاده کنید بهتر باشه. یعنی ابتدا هفت یا هشت خط دیتا از میکروکنترلر رو به ورودی های بافر بدید و خروجی رو به سون سگمنت ها متصل کنید. برای کاهش تعداد خطوط دیتا از روش مالتی پلکس کردن استفاده کنید یعنی تمام خطوط دیتای سون سگمنت ها رو به هم متصل کنید و در مسیر خروجی هر کاتد یک ترانزیستور قرار بدید که بیس آن از طریق میکرو تحریک شود. کالکتور به سون سگمنت و امیتر به زمین باید وصل شود. پایه بیس هم با یک مقاومت 10K به میکرو متصل می گردد. حالا سخت افزار تموم شد! برنامه نویسی... سرعت میکروکنترلر رو در حداکثر قرار بدید. یعنی 16 مگاهرتز (تخته گازززززززز ) به ترتیب پایه های کنترلی هر یک با بالا رفتن (یک شدن یا قرار گرفتن 5 ولت بر روی آن) اتصال سون سگمنت را به زمین برقرار کرده و روشن می شود. عدد هزارگان یا یکان هرکدوم رو دوست داشتی روی پایه های متصل به بافر قرار بدید (از آی سی های BCD هم می تونید استفاده کنید که خیلی راحته) و بعد در کسری از ثانیه اون پایه رو خاموش کنید و پایه بعدی رو روشن کنید (قبلش عدد مورد نظر را بر روی پایه های دیتا قرار بدید oo و به همین ترتیب سون سگمنت ها رو رفرش کنید. یه کم برنامه نویسیش سخته (البته برای من چون خیلی ناشی هستم)

موفق باشی.... سوالی بود در حد توان در خدمتم
      STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X