اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال طراحی: نحوه تشخیص وضعیت 10 ورودی با یک وقفه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال طراحی: نحوه تشخیص وضعیت 10 ورودی با یک وقفه

سلام. من یه سوال خیلی سخت دارم.
    ما 10 تا ورودی از یه دستگاه خارجی به میکروکنترلر داریم که هر کدوم صفر ممکنه باشن یا یک . حالا میخوام وقتی ورودی ها فعال میشن یه وقفه به میکرو بدم که میکروبره وضعیت ورودی ها رو بخونه و ببینه کدوم ورودی ها فعال شدن. اینطوری میکرو نباید مرتبا ورودی ها رو بخونه. حتما هم باید از وقفه استفاده کنم
    یه جور دیگه بگم... میخوام مداری داشته باشم که 10 تا ورودی و یک خروجی داشته باشه. حالا یکی یا هر ده تای ورودی ها اگه فعال شدن خروجی رو یک کنه. فکر کنم مدار OR تو دیجیتال بشه!

ممنون میشم یه راه حل برام پیدا کننین

پاسخ : سوال طراحی: نحوه تشخیص وضعیت 10 ورودی با یک وقفه

وقتی ورودی پایه ها رو صفر در نظر بگیری، میتونی یک دیود بزاری (آند به پایه وقفه خارجی میکرو وصله). حالا با یک شدن ورودی دیود روشن میشه و هدایت می کنه و توی پایه وقفه یک لبه بالا رونده خاهیم داشت. برای تشخیص ثفر هم میشه برعکس عمل کرد.
    حالا برای 10 تا ورودی بیا و آند همه رو به هم وصل کن و وصل کن به پایه وقفه. کاتد هر دیود هم به یکی از ورودی ها وصله.
    ---------
    .
    .
    ...........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ajapyy
      وقتی ورودی پایه ها رو صفر در نظر بگیری، میتونی یک دیود بزاری (آند به پایه وقفه خارجی میکرو وصله). حالا با یک شدن ورودی دیود روشن میشه و هدایت می کنه و توی پایه وقفه یک لبه بالا رونده خاهیم داشت. برای تشخیص ثفر هم میشه برعکس عمل کرد.
      حالا برای 10 تا ورودی بیا و آند همه رو به هم وصل کن و وصل کن به پایه وقفه. کاتد هر دیود هم به یکی از ورودی ها وصله.
      ممنون. اما فکر کنم آند کاتد دیود ها رو اشتباه گفتین! درست میگم؟

دیدگاه

بله :biggrin: پیریه دیگه
        ---------
        .
        .
        ...........

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X