اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد یک تقویت کننده صوتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد یک تقویت کننده صوتی

این شکل یک تقویت کننده صوتی 25 وات مبتنی بر استفاده از mosfete که خیلی هم معروف هست.
    من می خوام بدونم قسمتهای مختلف این مدار چه طور کار می کنه. عملکرد کلی اش به صورت بلوک بلوک چیه و نقش هر قسمت چیه؟
    ممنون می شم دوستان کمکم کنن.
    و مقادیر مقاومتها و خازنها چه طور بدست می یان.
    مشخصات مدار و مقادیر المانها و... هم به این صورته:

Parts:

R1,R4_________47K 1/4W Resistors
    R2____________4K7 1/4W Resistor
    R3____________1K5 1/4W Resistor
    R5__________390R 1/4W Resistor
    R6__________470R 1/4W Resistor
    R7___________33K 1/4W Resistor
    R8__________150K 1/4W Resistor
    R9___________15K 1/4W Resistor
    R10__________27R 1/4W Resistor
    R11_________500R 1/2W Trimmer Cermet
    R12,R13,R16__10R 1/4W Resistors
    R14,R15_____220R 1/4W Resistors
    R17___________8R2 2W Resistor
    R18____________R22 4W Resistor (wirewound)

C1___________470nF 63V Polyester Capacitor
    C2___________330pF 63V Polystyrene Capacitor
    C3,C5________470µF 63V Electrolytic Capacitors
    C4,C6,C8,C11_100nF 63V Polyester Capacitors
    C7___________100µF 25V Electrolytic Capacitor
    C9____________10pF 63V Polystyrene Capacitor
    C10____________1µF 63V Polyester Capacitor

Q1-Q5______BC560C 45V 100mA Low noise High gain PNP Transistors
    Q6_________BD140 80V 1.5A PNP Transistor
    Q7_________BD139 80V 1.5A NPN Transistor
    Q8_________IRF530 100V 14A N-Channel Hexfet Transistor
    Q9_________IRF9530 100V 12A P-Channel Hexfet Transistor

توضیحات:
    Can be directly connected to CD players, tuners and tape recorders. Simply add a 10K Log potentiometer (dual gang for stereo) and a switch to cope with the various sources you need.
    Q6 & Q7 must have a small U-shaped heatsink.
    Q8 & Q9 must be mounted on heatsink.
    Adjust R11 to set quiescent current at 100mA (best measured with an Avo-meter connected in series to Q8 Drain) with no input signal.
    A correct grounding is very important to eliminate hum and ground loops. Connect to the same point the ground sides of R1, R4, R9, C3 to C8. Connect C11 to output ground. Then connect separately the input and output grounds to power supply ground.

It's okay to pick your friends, but don't pick them to pieces- means give prize then criticism if it's a friend!

پاسخ : کمک در مورد یک تقویت کننده صوتی

لطفا کمک کنید :sad:
    هرکسی هرچی به ذهنش می رسه بگه
    It's okay to pick your friends, but don't pick them to pieces- means give prize then criticism if it's a friend!

دیدگاه

یه چیزی بگید توروخدا هرچند کوچولو! :sad:

دیدگاه

پس چرا تو ایمیل من اومده بود که یه پاسخ توسط آقای یعقوبی ارسال شده؟ پس اون پاسخه کجاست؟؟؟؟؟

دیدگاه

ممنون از این همه کمک دوستااااااااا نننننننننننننن
          فعلا این چیزا به ذهن خودم رسیده که نمیدونم درسته یا نه! اگه دوستان کمک کنند حداقل بگن به نظرشون اینها درسته یا نه خیلی ممنون می شم...

1- ترانزیستورهای Q1 و Q2 تقویت کننده ی دیفرانسیلی هستند.
          2- ترانزیستورهای Q3 و Q4 با R3 و R4 تولید کننده ی جریان بوده و جریان تقویت کننده دیفرانسیلی را تامین می کنند.
          3- ترانزیستورهای MOSFET (Q8 و Q9) همانند یک تقویت کننده ی پوش پول کلاس AB عمل می کنند.
          4- ترانزیستورهای Q5وQ6 جریان لازم برای این بلوک(بلوک Mosfetی) را تامین می کنند.
          5- R7 مسیر فیدبک را برای تصحیح پهنای باند و مقاومت خروجی فراهم می کند.
          6- و درنهایت مقاومتهای R17 و R18 با یک تقسیم ولتاژ تقویت نهایی ولتاژ را انجام می دهند.
          7- مقاومت R11 به گونه ای تنظیم می شود تا جریان 100میلی آمپر توسط تولید کننده ی جریان ایجاد شود.
          8- R3 با خازنهای C3 و C4 تشکیل یک فیلتر RC را می دهند.
          9- خازنهای کوپلاژ جهت حذف نویز و خاصیتهای القایی سیمها و جلوگیری از افت ولتاژ هستند. خازنهای بایپس هم برای بهبود بایاسینگ dc است.

دیدگاه

من این مدارو توی ارکد کشیدم و شبیه سازی اش کردم... اما نمی دونم مشکلش چیه که ورودی رو سینوسی با هردامنه ای که می دم خروجی فقط یک ولتاژ دی سی منفیه!!
            وقتی نگاه کردم دیدم ترانزیستورهای 5و6 روشن نمیشن... دلیلش همینه؟ چرا روشن نمیشن؟ باید چی کار کنم؟ لطفا کمک کنید!

دیدگاه

سلام
              من تقریبا همین چیزهایی رو نوشتم که شما نوشتید،ولی چون تو همان روز سرور سایت عوض شد پست های 2 ساعت آخر پاک شدند ، :bye

دیدگاه

ممنون... با اینکه جواب به من نرسید ولی بازم ممنون!

من متوجه شدم چه اشتباهی توی مدل ارکد کردم!! اشتباه عجیبی که کردم اینه که Q9 جای درین و سورسش رو جابجا گذاشتم!! اینو تو یه فروم دیگه گذاشته بودم و خیلی برام جالب بود که در عرض 5دقیقه یه نفر جواب داد و تونسته بود اشتباه به این ظریفی و مبهمی رو متوجه بشه!! چون خیلی جالب جواب داده بود به نظرم بد نیست اینجا بنویسم.جوابش به این شکل بود:(امیدوارم با این اشتباه آبروی ایرانیها رو نبرده باشم!!

Q9 has drain and source terminal mixed up, unfortunately. Results in a nasty current of 243 A. Don't burn your fingers when touching the transistors on the computer screen!

B.t.w.: R17 and R18 are not a voltage divider.

دیدگاه

Don't burn your fingers when touching the transistors on the computer screen!
                  علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

سلام درسته منم به مدارت نگاه کردم جای درین و سورس اشتباه شده بود یه چیز کوچولو هم به نظرم اومد روشن شدن ترانزیستور دو تا محدودیت مهم داره که یکی ولتاژ کلکتور امیتر هستش که باید اولا از ولتاژ مینیمم کلکتور امیتر جهت روشن شدنش بیشتر باشه دوما باید ترانزیستور در ناحیه ی خطی کار کنه که این عامل طبق ذات ترانزیستور بستگی به ولتاژ بیس امیتر داره البته ترانزیستور رو از ناحیه ی کلکتور امیتر هم میشه زورکی کنترل کرد مثلا اگه یک ولتاژ 0.2 با یک منبع ولتاژ به کلکتور امیتر وارد کنی ترانزیستور میره به اشباع البته شاید هم ترانزیستور تحمل نکنه تو مدار تو ترانزیستور های 5و6 و همچنین 3و 4 با هم دو تا منبع جریان هستند که جریانش بستگی به مقاومت های R9 و R10 و همچنین R5,R4 داره من احتمال زیادی میده که با دستکاری مقاومت R11 که 500 اهم هست و اگه به شکل اصلیت نگاه کنی یک مقاومت متغیره و همچنین چهار تا مقاومت قبلی میشه وضعیت رو بهبود بخشید :agree:

دیدگاه

سلام
                      243 امپر جریان می کشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!خوب معلومه یه جای کار مشکل داره.فایل نقشه را ارسال کنید تا دقیق براتون تحلیل کنم.(حال وحوصله نقشه کشیدن را ندارم).
                      با تشکر

دیدگاه

این مال یک سال و نیم پیشه! جوابشم چند پست بالاتر نوشتم. بهرحال ممنون :smile:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X