اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پاور led برای ماشین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاور led برای ماشین

سلام میخواستم بدونم اگه بخوام یک دونه پاور led یک وات با برق ماشین(12 ولت) روشن کنم میشه با کمک مقاومت این کار رو انجام بدم .محاسباتی خاصی داره یا مثل همون led های عادی(هایبرایت)؟؟

اخه من ledهای هایبرایت رو با مقاومت روشن میکنم چیزی هم نمیشه.

ولی در مورد پاور led هیچی نمیدونم.

تو تاپیک ها هم هرچی نگاه کردم در مورد این چیزی گیر نیاوردم.

***آدمی زاده افکار خویش است فردا همان خواهد شد که امروز به آن می اندیشد***

پاسخ : پاور led برای ماشین

سلام
    led یک واتی حدود سه ولت دو سرش می افته و جریانی در حدود 300 میلی امپر لازم داره بنابر این برای اینکه با باتری 12 ولتی راهش بندازین به مقاومتی در حدود (12-3) /0.3= 30 اهم نیاز داره که روی اون در حدود سه وات تلف توان خواهید داشت نزدیک ترین به این مقدار با رعایت موازین ایمنی 33 یا 39 اهم و پنج وات خواهد بود و با این حساب برای روشن کردن یک led یک واتی سه وات تلف توان روی مقاومت خواهید داشت که عملا راندمان رو پایین میاره اگه راندمان براتون مهم نیست میتونین از این روش استفاده کنین ولی اگه راندمان مهمه باید از درایور استفاده کنین .
    البته اگه تعداد led هاتون زیاده میتونین اونا رو توی دسته های سه تایی باهم سری کنین و با استفاده از یک مقاومت حدو 10 الی 15 اهم یک تا دو واتی به 12 ولت وصلش کنین اینطوری تلفات کمتر میشه .

دیدگاه

خیلی ممنون از کمکتون.
      یک سوال دیگه هم داشتم که اگر چند مقاومت مثلا 1 وات رو باهم سری کنم مقدار توانش زیاد میشه؟
      مثلا دوتا مقاومت 15 اهم با توان 2وات باهم سری کنم میشه 30اهم با توان مثلا 4وات من فقط میخوام بدونم توانش کم میشه یا زیاد یا ثابت.

اخه طبق رابطهp=v*v/rولتاژ دوسر مقاومت ها زیاد میشه پس توانش هم زیاد میشه ایا درسته اخه من این یک کارو عملی تا حالا تجربه نکردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeedmorady
        خیلی ممنون از کمکتون.
        یک سوال دیگه هم داشتم که اگر چند مقاومت مثلا 1 وات رو باهم سری کنم مقدار توانش زیاد میشه؟
        مثلا دوتا مقاومت 15 اهم با توان 2وات باهم سری کنم میشه 30اهم با توان مثلا 4وات من فقط میخوام بدونم توانش کم میشه یا زیاد یا ثابت.

اخه طبق رابطهp=v*v/rولتاژ دوسر مقاومت ها زیاد میشه پس توانش هم زیاد میشه ایا درسته اخه من این یک کارو عملی تا حالا تجربه نکردم.

سری کنی توان فرقی نمیکنه و مقاومت زیاد میشه.توان 2 وات و مقاومت همون 30 اهم که گفتی.
        موازی کنی توانشون جمع میشه و میشه 4 وات اما مقاومتشون نصف میشه.یعنی 7.5 اهم.
        ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

از همه عذر خواهی میکنمو
          پاور ال ای دی اگه بدون منبع جریان روشن شه و با مقاومت سری بشه میسوزه
          چرا میسوزه ؟؟ چون جریانش با داغ شدن ال ای دی بالا میره و افت ولتاژ دو سر مقاومت زیاد میشه و جریان به نوسان میوفته. مخصوصا توی ماشین که با گاز خوردن ولتاژ تا 14 و 15 ولت بالا میره
          من با این که این مطلب رو میدونستم ولی انجام دادم و ال ای دی 10 وات ابتدا به نوسان افتاد و بعد سوخت. این کار رو توصیه نمیکنم بجاش با یه lm317 و یه مقاومت 3.9 اهمی میتونی منبع جریان بسازی

ولتاژ ورودی هم همون برق ماشین هست و lm317 رو روی هیتسینگ مناسب وصل کنید
          برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

همه این راههایی که دوستان گفتند میانبر اشتباه هست هرچند که تا مدت کمی میتونه جواب بده ولی از یه طرف ال ای دی هات میسوزه اعصابت داغون میشه وقتت هدر میشه و کارت عیب دار میشه پس بهتره یه درایور ساده مثل نمونه زیر تهیه کنید و تمام

http://eshop.eca.ir/%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%B1-power-led/2752-led-driver-10w-12-24v-%D8%B3%D8%A7%D8%AF%D9%87.html
            در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
            گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
              همه این راههایی که دوستان گفتند میانبر اشتباه هست هرچند که تا مدت کمی میتونه جواب بده ولی از یه طرف ال ای دی هات میسوزه اعصابت داغون میشه وقتت هدر میشه و کارت عیب دار میشه پس بهتره یه درایور ساده مثل نمونه زیر تهیه کنید و تمام

http://eshop.eca.ir/%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%B1-power-led/2752-led-driver-10w-12-24v-%D8%B3%D8%A7%D8%AF%D9%87.html
              خیلی ممنون از جوابتون.
              ولی این درایور که قیمت نداره. برم امجد میفروشن یا مدارش گیر نمیاد که نروم امجد؟که راحت تر باشم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEON-

سری کنی توان فرقی نمیکنه و مقاومت زیاد میشه.توان 2 وات و مقاومت همون 30 اهم که گفتی.
                موازی کنی توانشون جمع میشه و میشه 4 وات اما مقاومتشون نصف میشه.یعنی 7.5 اهم.
                ممنون از جوابتون.
                ولی میشه با فرول بگین من متوجه تر بشم اگر میشه یه ذره هم توضیح بدین.

دیدگاه

وقتی میشه با یه lm317 , و یه مقاومت از 1 تا 6 تا پاور led رو به بهترین شکل روشن کنیم چه کاریه که درایور 8 هزار تومنی بخریم. این کار اصرافه :sad: واقعا چرا؟
                  برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

این روش هایی که فرمودید اصولی نیست.در این روش ها توان زیادی تلف میشه.
                    مثلا یک لامپ رشته ای قیمتش دو هزار تومنه و 100 وات توان مصرف میکنه و 1000 لومن نور میده.
                    و مثلا یک لامپ led قیمتش بیست هزار تومنه و 5وات توان مصرف میکنه ولی همون 1000 لومن رو میده.
                    اگه led رو با مقاومت درایو کنی مصرفش میشه به اندازه همون لامپ 100.
                    پس ما از درایور استفاده میکنیم چون درایور توانی رو تلف نمیکنه و با یک هزینه اولیه کلی در مصرف برق صرفه جویی میکنیم.

ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

چهار تا پاور سری بکنیم دیگه نیازی به مقاومت نیست دیگه :question:
                      مگر اینکه نورش کم بشه
                      دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashmojtaba
                        مگر اینکه نورش کم بشه
                        در این صورت بیشترین نور رو میده مگه ولتاژ پاورled ا3.3نیست؟ اگه نورش یه ذره کم بشه بازم خوبه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط PouYa007
                          وقتی میشه با یه lm317 , و یه مقاومت از 1 تا 6 تا پاور led رو به بهترین شکل روشن کنیم چه کاریه که درایور 8 هزار تومنی بخریم. این کار اصرافه :sad: واقعا چرا؟
                          ببنید اساس کار ثابت کردن ولتاژ و جریان در خروجی برای تغذیه پاور ال ای دی است ولی وقتی شما میاید از قطعه ای مثل lm317 استفاده میکنید یادتون باشه اولا خروجی ایزوله نیست که در مدارات درایور به وسیله چوک و سیم پیچ ایزوله شدن انجام میشه و بعدا با گرم شدن قطعات مدار محاسبات همگی بهم میخورن!!! و در اصل شما دارید توان روی قطعات هدر میدید تا به خواستتون برسید مثل این لامپ های حبابی که 95 درصد گرما بود بخاصر 5 درصد نور!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeedmorady
                            خیلی ممنون از جوابتون.
                            ولی این درایور که قیمت نداره. برم امجد میفروشن یا مدارش گیر نمیاد که نروم امجد؟که راحت تر باشم.
                            قیمت چندانی نداره و همه جا میتونید پیدا کنید و با خیال راحت استفاده کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashmojtaba
                              مگر اینکه نورش کم بشه
                              ال ای دی بدون مقاومت یا بدون مدارت کنترل تحت هر ولتاژی باشه میسوزه.اگرم ولتاژو کم کنی که بگی نسوزه باز نورش کم میشه.عمرش کم میشه.مثلا به جای 10 سال 1 سال عمر میکنه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X