اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مداری برای کنترل شیر برقی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مداری برای کنترل شیر برقی

سلام دوستان
    یک سوالی داشتم لطفا کمک کنید.
    یک شیر برقی با ورودی 120 ولت رو اگه بخوایم کنترلش کنیم، بهتره از کدوم مدار استفاده کنیم؟ فقط قطع و وصل شدن شیر لازمه و نیازی به کنترل فشار خروجی ندارم. پروژه دانشگاهمه خیلی به کمکتون نیاز دارم . لطفا راهنماییم کنید

پاسخ : مداری برای کنترل شیر برقی

AC DC ?
    خروجی کنترل کننده چی هست ؟
    اگر AC هست و کنترل کننده با میکروکنترلر ، کافی از رله و یا اگر پولدارین از SSR استفاده کنید
    اگر DC هست و کنترل کننده با میکروکنترلر ، کافی از رله به همراه دیود هرزگزد پشت شیر برقی استفاده کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ariane
      AC DC ?
      خروجی کنترل کننده چی هست ؟
      اگر AC هست و کنترل کننده با میکروکنترلر ، کافی از رله و یا اگر پولدارین از SSR استفاده کنید
      اگر DC هست و کنترل کننده با میکروکنترلر ، کافی از رله به همراه دیود هرزگزد پشت شیر برقی استفاده کنید
      ac هست
      یعنی اگه مدار و رله رو بخرم حله؟ هزینش تقریبا چند میشه؟

دیدگاه

دقیق بگو مدارت باید چه کار کنه ؟

خوب یک کلید ساده هم که بزاری قطع و وصلش میکنه
        تایمر داره و ........
        همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
        کانت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eshgh_namordeh
          دقیق بگو مدارت باید چه کار کنه ؟

خوب یک کلید ساده هم که بزاری قطع و وصلش میکنه
          تایمر داره و ........
          مدار باید کمک کنه تا شیر رو توسط کامپیوتر و با کابل یو اس بی کنترل کنم. چون نرم افزار میخونم و از قسمت سخت افزاری تقریبا هیچی بلد نیستم میخام یه مدار اماده تهیه کنم.

دیدگاه

مثلا میتونی Usb را فعال و غیر فعال کنی که ولتاژ خروجی usb قطع بشه ؟ اگر بتونی خیلی کارت ساده هست میتونی یک اپتوکوپلر بزاری و ترانزیستور و رله ، اینطوری آسونه

اما اگه نویتونید و با Hyper میخواهی کار کنی باید یک مبدل Usb به rs232 تهیه کنی 30 هزار تومنه ، و یک میکروکنترلر با برنامه بزاری که چون بلد نیستی یکی برات درست کنه
            همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
            کانت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eshgh_namordeh
              مثلا میتونی Usb را فعال و غیر فعال کنی که ولتاژ خروجی usb قطع بشه ؟ اگر بتونی خیلی کارت ساده هست میتونی یک اپتوکوپلر بزاری و ترانزیستور و رله ، اینطوری آسونه
              با فعال و غیر فعال کردن USB فقط پایه های DATA غیر فعال میشوند، تغذیه قطع نمیشود. (حداقل لپ تاپ من اینطوری است)

نوشته اصلی توسط ferycola
              مدار باید کمک کنه تا شیر رو توسط کامپیوتر و با کابل یو اس بی کنترل کنم. چون نرم افزار میخونم و از قسمت سخت افزاری تقریبا هیچی بلد نیستم میخام یه مدار اماده تهیه کنم.
              برای بخش سخت افزاری یک رابط USB-TTL ساده بخرید 5-15 ت ک برا کار شما هیچ تفاوتی ندارد.
              اگر بخواهید از خود رابط استفاده کنید، PL2303 و FT232 فکر میکنم یک سری GPIO دارند ک نمونه کد C++ هم براشون دیدم و پیدا میشود.
              اگر بخواهید میکرو کنترلر و... استفاده کنید باز کار روتین تر میشود و در کل هزینه ای هم ندارد.

دیدگاه

باید اصولی پیش بری و با میکرو کارکنی
                اما در غیر اینصورت میتونی مبدل usb به پارالل بگیری و اون رو وصل کنی به ssr و تموم
                البته با شرایط شما فکر کنم برق 110 ولت ac هم ندارین ؟ درسته ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ariane
                  باید اصولی پیش بری و با میکرو کارکنی
                  اما در غیر اینصورت میتونی مبدل usb به پارالل بگیری و اون رو وصل کنی به ssr و تموم
                  البته با شرایط شما فکر کنم برق 110 ولت ac هم ندارین ؟ درسته ؟
                  خودمم میخام با میکرو کار کنم. . برقش هم 220 ولته . (اشتباه گفتم) . برای همچین کاری یک مدار اماده ازکجا میتونم تهیه کنم؟

دیدگاه

اگر چه ازشون خوشم نمیاد ، اما اگر با لب ویو بلدی برنامه نویسی کنی برو hlcgroup.ir
                    بور ماژولار برای اینکار دارن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ferycola
                      خودمم میخام با میکرو کار کنم. . برقش هم 220 ولته . (اشتباه گفتم) . برای همچین کاری یک مدار اماده ازکجا میتونم تهیه کنم؟
                      قسمت نرم افزاری تو چه محیطی کار میکنید؟
                      اگر داخل مجموعه ویژوال استودیو (ترجیحن بیسیک) میتونید کار کنید،
                      با کمترین هزینه ممکن ب کمک کتابخونه USB HID ک برا میکروهای AVR نوشته شدن، میتونید کار رو تکمیل کنید.
                      من قبلن برای چندین خروجی این کار رو انجام دادم و دردسر های درایور و... رو ندارید.
                      برنامه ها رو هر چند خیلی ساده هستند، فکر میکنم ک میتونم در اختیارتون بگذارم.

دیدگاه

من توصیه می کنم یه میکروکنترلر ATMEGA8 بگیری + یه مبدل USB به SERIAL + یک رله و چند تا LED برای جنگولک بازی مدار!!!! خیلی شیک و مجلسی اینا رو به هم وصل کن و با هایپر ترمینال ویندوز یا اگر بلدی با متلب یا هرچی دیگه که می تونی اقدام به کنترل شیر برقی کن. حالا شیربرقی اصلا 120 ولت که هیچی.... 120,000 ولت هم که باشه مشکلی نداری. برات در شکل زیر شماتیک مدار رو میذارم. خواستی برات برنامه میکرو رو هم می تونم بنویسم.

موفق باشی
                        STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Atlantis Engineering
                          من توصیه می کنم یه میکروکنترلر ATMEGA8 بگیری + یه مبدل USB به SERIAL + یک رله و چند تا LED برای جنگولک بازی مدار!!!! خیلی شیک و مجلسی اینا رو به هم وصل کن و با هایپر ترمینال ویندوز یا اگر بلدی با متلب یا هرچی دیگه که می تونی اقدام به کنترل شیر برقی کن. حالا شیربرقی اصلا 120 ولت که هیچی.... 120,000 ولت هم که باشه مشکلی نداری. برات در شکل زیر شماتیک مدار رو میذارم. خواستی برات برنامه میکرو رو هم می تونم بنویسم.

موفق باشی
                          سلام اقا این مبدل یو اس بی به سریال تو پروتیوس من نیست از چه کتابخانه ای برداشتیش
                          همچنین من به یک شیر برقی نیاز دارم که جلوی ورود هوای مکنده سشوار رو قطع و وصل کنه و دهانه اش کوچک باشه معمولا شیربرقی ها برای وصل شدن به یک فشار ورودی نیاز دارند من از چه نوعی میتونم استفاده کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ghenaati_amir
                            سلام اقا این مبدل یو اس بی به سریال تو پروتیوس من نیست از چه کتابخانه ای برداشتیش
                            همچنین من به یک شیر برقی نیاز دارم که جلوی ورود هوای مکنده سشوار رو قطع و وصل کنه و دهانه اش کوچک باشه معمولا شیربرقی ها برای وصل شدن به یک فشار ورودی نیاز دارند من از چه نوعی میتونم استفاده کنم؟
                            اون مبدل USB به SERIAL رو بر نداشتم. درست کردم !!!!!! با USB و دوتا کانکتور SIL !! (به همین راحتی)
                            در مورد شیر برقی هم که گفتی فکر کنم باید بری سراغ شیربرقی های پنوماتیکی (خیلی اطلاع ندارم ولی شکلی که ازشون دیدم به نظر میرسه به درد این کار شما بخوره)
                            STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Atlantis Engineering

موفق باشی
                              دمت گرم. ممنون
                              یعنی اگه فقط همینا رو بخرم تمومه؟ میتونید منبعی معرفی کنید که برنامه ریزی این میکروکنترلر رو آموزش بده؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X