اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین روش برای 5 ولت 40 میلی آمپر ایزوله شده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهترین روش برای 5 ولت 40 میلی آمپر ایزوله شده

با سلام،
    برای طراحی منبع تغذیه ای با ورودی 140-230 ولت AC که خروجی بصورت مداوم (24/7/365) بتواند ولتاژ 5 ولت (یا 12 ولت) و جریان 40mA@5V را تامین کند،
    بهترین روش کدامست؟

>> تنها مساله ی تعیین کننده ایزولاسیون کامل و قابلیت اطمینان منبع تغذیه ست، و هزینه تا حد یک آداپتور 10 وات معمولی قابل قبول هست.
    تغذیه ی خازنی رو حتی برای مدارات میکروکنترلری کار کردم و مشکلی نداشتم ولی زیاد گفته شده ک ایزوله شده نیستند...!
    >> آیا ترانس های کاهنده رو برای جریان های پایین هم (مثلن 12V-50m) می پیچند؟
    تشکر.

ویرایش امروز صبح:
    ب یک نتیجه ی نسبی رسیدم، :smile:
    پست 9

پاسخ : بهترین روش برای 5 ولت 40 میلی آمپر ایزوله شده

نوشته اصلی توسط MReza.p
    با سلام،
    برای طراحی منبع تغذیه ای با ورودی 140-230 ولت AC که خروجی بصورت مداوم (24/7/365) بتواند ولتاژ 5 ولت (یا 12 ولت) و جریان 40mA@5V را تامین کند،
    بهترین روش کدامست؟

>> تنها مساله ی تعیین کننده ایزولاسیون کامل و قابلیت اطمینان منبع تغذیه ست، و هزینه تا حد یک آداپتور 10 وات معمولی قابل قبول هست.
    تغذیه ی خازنی رو حتی برای مدارات میکروکنترلری کار کردم و مشکلی نداشتم ولی زیاد گفته شده ک ایزوله شده نیستند...!

>> آیا ترانس های کاهنده رو برای جریان های پایین هم (مثلن 12V-50m) می پیچند؟

تشکر.
    سلام ترانس 12 ولت 200 میلی آمپر هست با قیمت پایین فرک کنم دونه ای 3 تومن باشه با چند تا قطعه جانبی نهایتا میشه 5 تومن
    واسه جریان 50 میلی دیگه نیست اما همین 200 میلی هم قیمت پایینی داره هم خیلی کوچیکه

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
      سلام ترانس 12 ولت 200 میلی آمپر هست با قیمت پایین فرک کنم دونه ای 3 تومن باشه با چند تا قطعه جانبی نهایتا میشه 5 تومن
      واسه جریان 50 میلی دیگه نیست اما همین 200 میلی هم قیمت پایینی داره هم خیلی کوچیکه
      خب اگر من این تغذیه رو روی تعداد پایین 100 عدد کار کنم،
      فکر می کنید میشه ترانس با جریان پایین تر سفارش داد؟ سایز هم کوچک تر بشه.
      هزینه تعیین کننده نیست ولی سایز تا حدودی هست.
      یا اینکه ترانس 100 میلی آماده توی بازار هست؟

ضمنن من فکر میکنم درایور های پاور الیدی هم از لحاظ ایزوله بودن وضعیت مناسبی ندارند، درسته؟

دیدگاه

سلام چرا اون درایور ها هم خیلی ایزوله هستند ولی خوب اکثرا جریان ثابت هستن
        اما اینکه سفارش بدید هم فکر نکنم ترانس کوچیک تر براتون بزنن چون کوچکترین هسته ها رو برای همین ترانسی که گفتم به کار می برن و اصلا فکر نکنم هسته آهن از این کوچیک تر داشته باشیم.
        :eek:

sigpic

دیدگاه

پاسخ : بهترین روش برای 5 ولت 40 میلی آمپر ایزوله &#

اما اینکه سفارش بدید هم فکر نکنم ترانس کوچیک تر براتون بزنن چون کوچکترین هسته ها رو برای همین ترانسی که گفتم به کار می برن و اصلا فکر نکنم هسته آهن از این کوچیک تر داشته باشیم.
          :eek:
          خب درایور هارو میتونم با رگوله سویچینگ رو ولتاژ مورد نظرم ثابت کنم، اگر ایزولاسیون خوبی دارند (؟)

ببخشید، سایز حدودی یا اسم/part number یا... ازین هسته های کوچک دارید؟

ویرایش:
          بخاطر رطوبت محیط، میخوام ک کلآ ب هیچ صورتی احتمال خطا و اتفاقات نامطلوب وجود نداشته باشه،
          وگرنه منظورم از ایزوله در حد برق گرفتگی نیست و میدونم ک حتی همین تغذیه های خازنی هم با یک سری اصلاحات،
          ایزولاسیون نسیتن مناسب و متعادلی دارند.

دیدگاه

کوچیکترین ترانس هسته آهنی که من دیدم مربوز به شارژر تلفن بی سیم بود که جریان 0.07 میداد. خیلی کوچیک بود.خواستین عکسشو میذارم.بعید هم بدونم همچین ترانس هایی رو بپیچن . چون تعداد دور اولیه فوق العاده زیاد و قطر سیمش فوق العاده کمه که هیچ ترانس پیچی فکر نکنم بتونه اونو بپیچه :biggrin:
            کوچیکترین و ارزونترین راه هم درایور 3*1 وات ال ایدی هست که خیلی هم کوچیکه. کافیه خروجیشو بدید به رگولاتور.
            درایور ها فکر کنم ولتاژ بی باریشون یه خورده بالاتر از ولتاژ نامیشون باشه ولی میشه راحت ازشون استفاده کرد(دوستانی تو انجمن استفاده کرده بودند). میشه کمتر از جریان نامیشون هم ازشون کشید :biggrin:
            یه درایور 300 میلی رو فردا تست میکنم نتیجش رو میگم
            لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
              کوچیکترین ترانس هسته آهنی که من دیدم مربوز به شارژر تلفن بی سیم بود که جریان 0.07 میداد. خیلی کوچیک بود.خواستین عکسشو میذارم.بعید هم بدونم همچین ترانس هایی رو بپیچن . چون تعداد دور اولیه فوق العاده زیاد و قطر سیمش فوق العاده کمه که هیچ ترانس پیچی فکر نکنم بتونه اونو بپیچه :biggrin:
              کوچیکترین و ارزونترین راه هم درایور 3*1 وات ال ایدی هست که خیلی هم کوچیکه. کافیه خروجیشو بدید به رگولاتور.درایور ها فکر کنم ولتاژ بی باریشون یه خورده بالاتر از ولتاژ نامیشون باشه ولی میشه راحت ازشون استفاده کرد(دوستانی تو انجمن استفاده کرده بودند). میشه کمتر از جریان نامیشون هم ازشون کشید :biggrin:
              لطف می کنید،...
              میدونم ک ب خاطر جریان مصرفی پایین با رگولاتور های معمول خطی هم میشه خروجی درایور رو رو سطح مورد نظر تنظیم کرد، بدون حرارت و مشکلات جانبی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                کوچیکترین و ارزونترین راه هم درایور 3*1 وات ال ایدی هست که خیلی هم کوچیکه. کافیه خروجیشو بدید به رگولاتور.درایور ها فکر کنم ولتاژ بی باریشون یه خورده بالاتر از ولتاژ نامیشون باشه ولی میشه راحت ازشون استفاده کرد(دوستانی تو انجمن استفاده کرده بودند). میشه کمتر از جریان نامیشون هم ازشون کشید :biggrin:
                خروجی این درایورهای LED ولتاژ DC نیست بلکه PWM هست برای همین هست که بهش میگن درایور LED نه منبع تغذیه سوئیچینگ (برای افزایش طول عمر لامپ خروجی این درایورها PWM هست ).
                اگر برای تغذیه میکروکنترلر از این درایور ها استفاده کنید احتمالا در هر ثانیه میکرو چندین بار ریست میشه :biggrin:
                من یک بار به یک رله وصلش کرده بودم رله تبدیل شده بود به زنگ اخبار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Homayon
                  خروجی این درایورهای LED ولتاژ DC نیست بلکه PWM هست برای همین هست که بهش ...
                  دوست عزیز مدار سویچینگ هم تا جایی ک بنده اطلاع دارم همین طور هست.
                  روی درایور هم آیسی سویچینگ دارد، هم ترانس سویچینگ.
                  حتی کیفیت بالاتری هم نسبت به آداپتور های سویچینگ معمول دارد!
                  و ب نظر میرسد قیمت نسبی گرانتری هم دارد.

تفاوت در فیلتر نکردن خروجی و قرار ندادن یک سری از المان هاست که برای الیدی مساله ای نیستند.
                  اگر حتی فقط یک خازن 100 میکرو هم با خروجی تان سری کنید، تقریبن DCی قابل قبول میشود.
                  کاری ک من انجام دادم:
                  البته با تشکر از آقای منتظری و آقای محمدشاهی عزیز.

یکی دو تا خازن SMD زیر درایور و تعدادی قطعه هم زیر برد خودم دارم و مدار هم ک دیگه توضیح دادن ندارد،
                  سلف کوچک 22uH تاثیر زیادی در حذف ریپل ها دارد.
                  با 100 میلی جریان کشی رگوله (مثلن اصل) فقط کمی گرم میشود.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X