اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محافظت مدار در برابر اتصال معکوس تغذیه dc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محافظت مدار در برابر اتصال معکوس تغذیه dc

سلام برای محافظت مدار در برابر اتصال معکوس تغذیه از چه مداری میشه استفاده کرد ؟
    چند تا مدار رو دیدم که یک دیود 1n4007 را به صورت موازی و معکوس بین ورودی مثبت و منفی قرار داده بود
    این روش رو امتحان کردم و جای مثبت و منفی رو برعکس وصل کردم اولش دیود بود اما بعدش دیگه دیود فاتحه oo: فقط پایه هاش وجود داشت که انتظارش هم میرفت, همه ی 12 ولت روی بیچاره بود که ازش بیایم 0.7 ولت افت ولتاژ دو سر دیود رو کم کنیم میشه 11.3v , در نتیجه تقریبا منبع 2 آمپری میشه اتصال کوتاه و تمام جریان ازش میگذره و این جوری شد که دیود منفجر شد

اخه این چ مداری بود که گذاشتن برای محافظت :cry:

من هم امدم یک دیود رو سری کردم با مدار ورودی و اینجوری جواب داد البته فعلا و دیود در برابر اتصال معکوس تغذیه جان سالم بدر برد :applause: حالا چرا توی مدارات میان از روش اول استفاده میکنن ؟ :eek:
    درد من تنهايي نيست ، بلکه مرگ ملتي است که گدايي را قناعت، بي عرضگي را صبر، و باتبسمي بر لبان اين حماقت را حکمت خداوند مي نامند. ---((گاندي))---

پاسخ : محافظت مدار در برابر اتصال معکوس تغذیه dc

بعضی مدارها جریان زیادی میکشن. دیود رو به صورت سری بزاریم تلفات به شدت بالا میره.
    اون دیود موازی رو که میزاری باید یه فیوز هم سری بکنی که اگر اتصال کوتاه حالت معکوس رخ داد فیوز بسوزه نه دیود. )))
    حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
    به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

پاسخ : محافظت مدار در برابر اتصال معکوس تغذی&

سلام دوست عزیز به ذهن من هم چین مداری رسید . تایید میشه ؟

I'm going to
      RWTH Aachen
      University

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : محافظت مدار در برابر اتصال معکوس تغذی&

نوشته اصلی توسط azadfalah

میشه در اره مدارتون توضیح بدین ؟
        درد من تنهايي نيست ، بلکه مرگ ملتي است که گدايي را قناعت، بي عرضگي را صبر، و باتبسمي بر لبان اين حماقت را حکمت خداوند مي نامند. ---((گاندي))---

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
          بعضی مدارها جریان زیادی میکشن. دیود رو به صورت سری بزاریم تلفات به شدت بالا میره.
          اون دیود موازی رو که میزاری باید یه فیوز هم سری بکنی که اگر اتصال کوتاه حالت معکوس رخ داد فیوز بسوزه نه دیود. )))
          ممنون کاملا حرفتون درست

میشه بگید تا چه آمپری میشه از مدار سری استفاده کرد

مدار موازی رو بستم با فیوز درست عمل میکنه ممنون

و بدون فیوز نه تنها دیود میسوزه بلکه به خازن ورودی هم اسیب وارد میشه و این خازن هم سوخت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azadfalah

تریستور بزار درسته
            مثل کلید عمل میکنه و اگر اتفاقی در مدارت بیفته مثل کلید عمل می کنه و سیستم مدارت خاموش می کند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط imanxx_81
              تریستور بزار درسته
              مثل کلید عمل میکنه و اگر اتفاقی در مدارت بیفته مثل کلید عمل می کنه و سیستم مدارت خاموش می کند
              ممنون امکانش هست بیشتر توضیح بدین

دیدگاه

http://www.infineon.com/dgdl/Reverse...2615&ack=t

http://www.ti.com/lit/an/slva139/slva139.pdf

دیدگاه

بستگی داره. مثلا در یو پی اس های انلاین دیدم که از یک دیود سری تا چند ده امپر هم میکشن (البته اونجا بحث حفاظتی نیست)
                  ولی عموما به امپر نمیکشه. یک امپر روی یک دیود حدود 1 وات تلفات ایجاد میکنه. کم نیست.

K.Show

دیدگاه

دوست عزیز این مداری که من گذاشتم اگر معکوس وصل کنی اتصال کوتاه ایجاد میکنه تا فیوز بسوزه .

اما بنظر من بهتره یه مدار طراحی کنی با یه رله که اگر اتصال رو معکوس زدی رله فعال نشه و یه چراغ روشن شه . خیلی اشتباه استفاده از دیود ما تو مدار هامون همین جوری

بازدهیمون کمه . حالا بیای و دیود هم موازی کنی زیاد حرکت حرفه ای نیست . اگر دلت خواست رله استفاده کنی بهم بگو یه مدار واسش بکشم .
                    I'm going to
                    RWTH Aachen
                    University

دیدگاه

اقای فلاح عزیز حفاظت های تریستوری معمولا در خروجی منابع استفاده میشن. (گرچه گاهی از همین دیود معکوس هم استفاده میشه و استفاده از دیود معکوس در ورودی اصلا ار غیر حرفه ای نیست) میتونید برید تحقیق بکنید ببینید همین منابه 500 ششصد هزار تومانی ازمایشگاهی توی بازار چطور خروجیشونو حفاظت میکنن!!!!
                      رله به دلیل اصطحلاک تیغه ها فقط چند مورد خاص کاربرد در تغذیه داره. مطمئنا وقتی راح حل ساده تر و کم هزینه تر و مطمئن تری وجود داره استفاده از رله غیر منطقیه.

K.Show

دیدگاه

مرسی دوست عزیز . پس مداری که من قرار دادم چیزی خوبی باید باشه برای کار شما .

وقتی اتصال معکوس صورت میگیره اتصال کوتاه ایجاد میکنه تا فیوز بسوزه . البته در ورودی مدار .
                        I'm going to
                        RWTH Aachen
                        University

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X