اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه سوال از اساتید نورپردازی در مورد عمر پاور ال ای دی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه سوال از اساتید نورپردازی در مورد عمر پاور ال ای دی

سلام
    اگر پاور ال ای دی رو وصل فلاشر یا به قول خودمون چشمک زن کنیم آیا عمرش کم نمیشه ؟
    آیا به اندازه ی ال ای دی های معمولی عمر نمی کنه ؟
    سپاس
    مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

پاسخ : یه سوال از اساتید نورپردازی در مورد عمر پاور ال ای دی

نوشته اصلی توسط بعد هر سختی آسانی نیز هست
    سلام
    اگر پاور ال ای دی رو وصل فلاشر یا به قول خودمون چشمک زن کنیم آیا عمرش کم نمیشه ؟
    آیا به اندازه ی ال ای دی های معمولی عمر نمی کنه ؟
    سپاس
    یعنی سوال سختی کردم ؟
    مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

یعنی سوال سختی کردم ؟
      با هر بار روشن خاموش شدن ادوات نمیه هادی ، یکسری از نیمه رسانا های NوP خاصیت نیمه رسانایی خودشون رو از دست میدن
      با این حساب با چشمک زده الیدی عمر اون بصورت نا محسوس(در حد یک چهارم) کم میشه

در طراحی فلاشر های حرفه الیدی ها کاملا خاموش نمیشن
      یعنی یا بصورت نیمه خاموش هستن یا کلا روشن هستن

دیدگاه

سپاس پس تاثیر داره
        ولی من فکر میکردم راجع به ال ای دی های معمولی برعکس یعنی اگه خاموش بشه عمرش بیشتر میشه :mrgreen: پس اشتباه فکر میکردم .
        راجع به برنامه ای که گفتید نمیشه نور رو کم کرد
        من می تونم برنامه ای بنویسم که نور رو کم کنم ولی در اصل کار همون قطع و وصل رو انجام میدم که نور کم دیده میشه .

دیدگاه

اگه فواصل چشمک زدن کم باشه عمر الیدی چه پاور و چه معمولی بیشتر کم میشه.

فک کنم میخوایین با pwm نور رو کنترل کنید ؟ درسته ؟

دیدگاه

سلام
            من چند روز پیش یه تابلو برای اولین بار ساختم جالب شد نصبش هم کردیم تموم شد رفت پی کارش .
            براش 10 تا افکت هم گذاشتم که توی سه تا از افکت هاش از کم نور و پور نور شدن و نور کم رنگ استفاده کردم . ولی خوب قبلش پرسیدم به من گفتند تاثیری نداره حالا شما میگید تاثیر داره . افکت به عمر ال ای دی . مسلما بیشترین قطع و وصل در کم نور و پور نور شدن ال ای دی هاست .
            من میخواستم با پی دبلیو ام بنویسم گفتند نمیشه با پی دبلیو ام بنویسی .
            بعدش اومدم یه کاری کردم یه فلاشر داشتم ورودیش رو به یک درایور پاور ال ای دی دادم و خروجیش رو که سه تا بود به سه تا پاور ال ای دی دادم که 2 تاش خیلی سریع سوخت مثلا بعد 8 ساعت . اول فک کردم کاری که کرده ام جالب بوده چون میخواستم به یه نحو دیگه ای پاور ال ای دی ها رو وصل فلاشر کنم ولی وقتی سوختند احساس کردم کار اشتباهی کرده ام . پاور ال ای دی ها متصل به هیت سینگ هم بودند . البته فک کنم این پاور ها ال ای دی ها از نوع چینی بودند .
            یه سوال دیگه پاور ال ای دی هم میتونه وصل فلاشر بشه و مثلا سه چهار سال عمر کنه ؟
            البته در پاور ال ای دی دوتا مشکل هست یک عمر پاوور ال ای دی و دو عمر درایور . البته میشه از درایور هم استفاده نکرد درسته ؟

دیدگاه

سلام
              بعدش اومدم یه کاری کردم یه فلاشر داشتم ورودیش رو به یک درایور پاور ال ای دی دادم و خروجیش رو که سه تا بود به سه تا پاور ال ای دی دادم که 2 تاش خیلی سریع سوخت مثلا بعد 8 ساعت . اول فک کردم کاری که کرده ام جالب بوده چون میخواستم به یه نحو دیگه ای پاور ال ای دی ها رو وصل فلاشر کنم ولی وقتی سوختند احساس کردم کار اشتباهی کرده ام . پاور ال ای دی ها متصل به هیت سینگ هم بودند . البته فک کنم این پاور ها ال ای دی ها از نوع چینی بودند .
              میدونید علت سوختن سریعشون چی بوده؟ علت این بوده که درایور همیشه باید بعد از متصل بودن به ال ای دی به برق زده بشه. یعنی اگر شما بیای درایور رو به برق بزنی بعد ال ایدی رو بزنی به خاظر خازنی که تو خروجی درایور هست و ولتاژش بالا میره جریان شدیدی در لحظه وصل کردن led از led میگذره و خازن با جریان بالا تخلیه میشه به ال ایدی. فلاشر که میزارید همین اتفاق میفته و گاملا طبیعی هم هست که بسوزه. برای فلاشر کذاشتن رو پاور الیدی هم باید از تغذیه سوییچینگ و مقاومت استفاده کرد. نه درایور
              لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                میدونید علت سوختن سریعشون چی بوده؟ علت این بوده که درایور همیشه باید بعد از متصل بودن به ال ای دی به برق زده بشه. یعنی اگر شما بیای درایور رو به برق بزنی بعد ال ایدی رو بزنی به خاظر خازنی که تو خروجی درایور هست و ولتاژش بالا میره جریان شدیدی در لحظه وصل کردن led از led میگذره و خازن با جریان بالا تخلیه میشه به ال ایدی. فلاشر که میزارید همین اتفاق میفته و گاملا طبیعی هم هست که بسوزه. برای فلاشر کذاشتن رو پاور الیدی هم باید از تغذیه سوییچینگ و مقاومت استفاده کرد. نه درایور
                خوب من خیر سرم یعنی میخواستم کار خودمو راحت کنم و تغذیه ی سویچینک نزارم :mrgreen:. که باعث شدیم پاور ال ای دی ها بسوزه .
                حالا حتما باید تغذیه سویچینگ باشه اشکال داره از اداپتور استفاده کرد .

دیدگاه

خوب من خیر سرم یعنی میخواستم کار خودمو راحت کنم و تغذیه ی سویچینک نزارم :mrgreen:. که باعث شدیم پاور ال ای دی ها بسوزه .
                  حالا حتما باید تغذیه سویچینگ باشه اشکال داره از اداپتور استفاده کرد .
                  منظورم اینه که led درایور واسه فلاشر نزارید حتی اگه مقاومت هم بزارید ولتاژ بیباریش زیاده و وقتی ال ایدی قطع و وصل میشه جریان لحظه ای زیادی روش میفته. حالا هر چیز دیگه ای باشه غیر از درایور(تغذیه سوییچینگ صنعتی/آداپتور سوییچینگ و ...) مشکلی نیست فقط باید مقاومت مناسب استفاده بشه.
                  البته به یه شرظی میشه از درایور استفاده کرد اونم این که از current regulator با استفاده از lm317 استفاده کنید ولی یادتون باشه باید 3 ولت حداقل افت ولتاژش رو در نظر بگیرید. اگر درایورتون مثلا 10 تایی 300 میلی آمپر بود 9 تا الیدی سری استفاده کنید و یه رگولاتور جریان هم باهاش سری کنید طوری که جریان رگولاتور جریان بیشتر از 300 میلی باشه مثلا 320 یا 350 میلی وگرنه ولتاژ زیادی روش افت میکنه(هدف از استفاده از این قطعه گرفتن جریان ضربه ای خازن در لحظه روشن شدن الیدی هست)
                  لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X