دانلود فیلم:

http://www.4shared.com/file/49561301/525844e5/monkey_cybernetics.htmlمتن خبر:
دانشمندان گزارش داده اند كه ميمون ها موفق شده اند بازوهاي روبوتيك را صرفا با تكيه بر "افكار" خود كنترل كنند.

حيوانات با استفاده از بازوهاي روبوتيكي كه فقط با تكيه بر فعاليت مغزي كنترل مي شد توانستند خود را تغذيه كنند.

سوندهاي ريزي به قطر موي انسان در آن قسمت از پوسته مخ كه مسئول حركات بدن است كاشته شد.

پژوهشگران در مقاله اي كه در نشريه "نيچر" چاپ شده است نوشتند كه اين مطالعه در نهايت ممكن است به قطع عضوي ها و افراد معلول كمك كند.

دكتر اندرو شوارتز سرپرست تيم تحقيق از دانشكده پزشكي دانشگاه پيتسبورگ گفت: "ما با استفاده از تكنولوژي كنش و واكنش مغز با ماشين، به تدريج شروع به درك اين موضوع كه مغز چگونه كار مي كند كرده ايم."

"هرچه بيشتر درباره مغز مي آموزيم، بهتر قادر خواهيم بود يك طيف گسترده از اختلالات مغزي را معالجه كنيم، از بيماري پاركينسون و معلوليت گرفته تا نهايتا بيماري آلزايمر و شايد حتي بيماري هاي رواني."

حركات طبيعي

پس از اتصال سوندها به پوسته مخ ميمون ها، از نرم افزارهاي كامپيوتري براي تعبير علائم الكتريكي مغز و ترجمه آنها در قالب حركات بازوي روبوتيك استفاده شد.

اين بازو داراي مفاصلي مانند بازوي انسان و "پنجه اي" كه شبيه دست باشد بود.

پس از كمي آموزش، دو ميمون - كه بازوهاي آنها مهار شده بود - توانستند با استفاده از بازوي روبوتيك به تنقلات و ميوه دست يافته و خود را تغذيه كنند.

محققان گفتند كه اين حركات روان و طبيعي انجام شد.

ميمون ها توانستند با استفاده از مغز خود سرعت و جهت بازو و پنجه را مكررا تغيير دهند، كه احتمالا بدان معني است كه آنها بازوي روبوتيك را بخشي از بدن خود فرض كرده اند.

نرخ موفقيت اين آزمايش 61 درصد بود.

پيچيدگي هاي مغز

دكتر شوارتز گفت كه اين تحقيقات در نهايت مي تواند به توسعه بازوهاي مصنوعي (پروستتيك) براي كساني كه دچار جراحات نخاعي يا قطع عضوي هستند كمك كند.

وي گفت: "هدف فوري ما ساختن وسيله اي پروستتيك براي افراد كاملا فلج است... هدف نهايي ما درك بهتر پيچيدگي هاي مغز است."

پروفسور پل متيو از بيمارستان همراسميت گفت: "استخدام ميليون ها سلول عصبي در مغز كه طيف كاملي از حركات را مستقيما در يك بازوي مصنوعي كنترل كنند، چالشي بي نهايت بزرگ به نظر مي رسيد."

"اين مطالعه نشان داد كه مي توان با كمتر از 100 سيگنال ريز الكتريكي كه در ناحيه مسئول حركات در پوسته مخ ايجاد شده، حتي حركات پيچيده بازو و دست را فرمان داد."

"اين دستاورد تحقق روزي را نويد مي دهد كه بيماران معلول پس از آسيب ديدگي نخاع يا قطع عضو بتوانند بازوهاي مصنوعي تحت كنترل مغز را به كار گيرند."