اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایا نور الیدی مضره؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ایا نور الیدی مضره؟

سلام
    میخواستم بدونم که نور الیدی های کلاهی و لیزری و پاور الیدی و ...کلا نور الیدی ها چه فرقی با نور لیزر های کم توان در یک رنگ خاص مثلا قرمز هستند؟
    این سوال رو از این جهت میپرسم که ازونجا که نور لیزر برای چشم اسیب رسانه ایا نور لیدی ها هم همینطوره؟ مثلا نور قرمز زیر موس شما که نگاه مستقیم به اون اسیب رسانه (نگاه نکنید ها :biggrin با نور قرمز یک الیدی هایبرات یا کلاهی چه فرق فیزیکی دارند و ایا هردوشون مضر هستند؟
    چون اول سلامتی بعد کار :mrgreen:

پاسخ : ایا نور الیدی مضره؟

LEDهای High Bright معروف به دیودهای نوری لیزری، بر حسب توان اسمی و بر حسب شدت نور تولید شده و پریود فلیپ - فلاپ نور، می توانند در دراز مدت، آسیب زا باشند. کلا سلولهای مخروطی و استوانه ای چشم، در برابر طیف visible بسیار حساسند و البته در برابر فرکانسهای بالاتر (مثل UV، X-Ray و گاما) هم دچار اختلال موقت یا دائم می شوند. همه چیز بستگی به فرکانس، Lux نور و میزان تمرکز پرتو دارد.

دیدگاه

با تشکر از توضیحات جناب مهندس نوآور
      در ادامه توضیحاتشون عرض کنم که منظور از الیدی لیزری...اون حالت پخش نور دیود است...
      در دیود اتفاق خاصی نیافتاده که بگیم الیدی لیزری بدتر از الیدی کلاهی هست
      پس فقط در الیدی کلاهی نور به صورت باز و در مدل لیزری نور به صورت 15 درجه منتشر میشه و خاصیت و قدرت خاصی هم نداره

دومین مساله اینکه الیدی موس لیزری هم...یک الیدی قرمز معمولی هست...هیچ ضرری نداره
      نور الیدی لیزری به یک عدسی تابیده میشه و به سطح برخورد میکنه تا سنسور حرکت موس رو حس کنه

کلن تابش مستقیم هر نوری بر روی چشم خطر آور است و مدت زمان تابش هم باعث آسیب های کوتاه مدت و دراز مدت یا حتی همیشگی بر روی چشم انسان میشه

لامپ های الیدی بر خلاف لامپ های فلورسنت دارای اشعه (UV (Ultra Violet یا همون ماورای بنفش و (IR (InfraRed یا همون مادون قرمز نیستند.
      همونطور که میدونید این دواشعه نیز به طور طبیعی از خورشید منتشر میشه ولی در مدل های خاصی از الیدی ها هم هستند که صرفن برای تولید اشعه UV و IR ساخته شده اند که مصارف صنعتی دارند و ما مستقیما با آنها در ارتباط نیستیم...اگر هم در ارتباط باشیم معمولن توان نوری آنها آنقدری نیست که بتوان گفت برای ما مضر است.
      IR = آیفون های تصویری و دوربین های مدار بسته که قابلیت دید در شب دارند و حتی ربات های تعقیب خط که خودتون میسازید
      UV = مهر سازی ها و دستگاه های ظهور لامینت و دستگاه های کشف پول تقلبی و دندانپزشکی ها ( سفت کننده ماده پرکننده دندان ) و....

موفق و پیروز باشید
      هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

ممنونم
        پس نتیجه میگیریم که کلا نگاه کردن مستقیم به هر نوری برا چشم مضره :applause:
        حالا اگه نورمون همون نور الیدی باشه بهتر از نور لامپ های زنون یا التهابی یا مهتابیست.
        و اگه از عینک UV هم استفاده کنیم خیلی بهتره.
        حالا من که ساعت ها به مانیتور الیدی خیره میشم<اینم برای چشم ضرر داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal
          ممنونم
          پس نتیجه میگیریم که کلا نگاه کردن مستقیم به هر نوری برا چشم مضره :applause:
          حالا اگه نورمون همون نور الیدی باشه بهتر از نور لامپ های زنون یا التهابی یا مهتابیست.
          و اگه از عینک UV هم استفاده کنیم خیلی بهتره.
          حالا من که ساعت ها به مانیتور الیدی خیره میشم<اینم برای چشم ضرر داره؟
          بله درسته
          نور الیدی چون دارای فرکانس نیست...فشار کمتری به مردمک چشم میاره
          مانیتور الیدی مانند مانیتور های لامپی قدیمی مضر نیستند
          مانیتور های قدیمی بجز اشعه نوری....اشعه مغناتیسی هم تولید میکردند که برای بدن مضر بودن...
          به عنوان مثال وقتی به شیشه مانیتور دست میزدید ...و طرف دیگه بدنتون رو به فلز یا بدن شخص دیگری نزدیک میکردین...باعث ایجاد جرغه میشد...
          بجز اون ...همون غبار روی مانیتور نیز چون مورد تهاجم اشعه ها قرار گرفته بودند...سرطان زا بودند..

مانیتور های الیدی یا همون نمایشگرهای جدید...این مشگلات رو ندارند...بچر غبار های موجود روی هسته های ولتاژشون که به اون هم عموم دسترسی ندارند

فقط از نظر علمی...زمانی که به مانیتور یا صفحه نمایشی نگاه میکنید...به طور طبیعی باید هر دو تا 5 ثانیه فرد پلک بزند...اما این زمان به 90ثانیه تا چندین دقیقه افزایش پیدا میکنه
          همین امر باعث میشه چشم زودتر آزرده بشه و نورهای محیطی بیشتر روی چشم اثر بزارند که حتی به سر درد های شدید و یا حالت تهوع نیز منتهی میشه..

حتی جایی دیده بودم نرم افزاری بود که وبکم روی نمایشگر ..پلک زدن کاربر رو زیر نظر میگرفت...اگر زمان پلک نزدن از یه جدی میگذشت...نور مانیتور کم میشد تا فرد متوجه بشه

خودم هم الان دقیقا 14ساعت و 24دقیقست که پشت سیستم و اینترنتم و با اینکه نور نمایشگر رو تا حد زیادی کم کردم...ولی بازهم دچار سردرد شدم ...تا حدی که با دستمال سرم رو بستم...
          ولی چه کنیم که دنیای اینترنت...لذت بخش و اعتیاد آور است....

موفق و پیروز باشید
          هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

خیلی ممنون بابت اطلاعات مفیدی که دادید.بنده که سود بردم...
            فک کنم اگه نور پس زمینه مانیتور با نور مانیتور یکمیزان باشند خیلی بهتره و خستگی چشم رو تا حدی کاهش میده.خودم امتحان کردم و درست بوده.بنابر این قصد دارم یه چیزی مثل پرزکتور کوچیک طراحی کنم که از بالا (سقف) نور رو بتابونه به پشت مانیتور و نورش قابل تنظیم هم باشه.
            بنده هم خیلی از اینترنت استفاده میکنم و چشمام به نور افتاب هم حساس شده.
            راستی شما هنگام استفاده از رایانه از عینک مخصوصی استفاده نمیکنید؟
            با عرض پوزش یه سوال دیگه هم دارم.نور لیزر های دیویدی رایتر هم مضره؟چطوری با اونها کار کنیم؟
            دیدگاه

البته دوستان یه نکته رو فراموش کردند
              قبلا در این مورد در تاپیک دیگه ای هم بحث شده بود ولی گفتن دوباره ضرری نداره
              در لامپ های LED سفید نور سفید ایچاد شده نوعی از آلودگی نوری به نام آلودگی نور آبی ایجاد میکنه که برای چشم مضر هست و تاثیرات بلند مدتش کاملا شناخته شده نیست
              البته لازم به ذکر هست که ربطی به طیف فرابنفش ندارن و خود طیف رنگ آبی مدنظر هست(رجوع به نحوه تشکیل نور سفید در LED ها)
              من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal
                خیلی ممنون بابت اطلاعات مفیدی که دادید.بنده که سود بردم...
                ..
                ..
                راستی شما هنگام استفاده از رایانه از عینک مخصوصی استفاده نمیکنید؟
                با عرض پوزش یه سوال دیگه هم دارم.نور لیزر های دیویدی رایتر هم مضره؟چطوری با اونها کار کنیم؟
                نه عینک مخصوصی نمیخواد....شماهم که میفرمایید چشمهاتون به نور آفتاب حساس شده باید عرض کنم که چشمتون آستیک مات داره میشه و نیاز به عینک طبی پیدا میکنه
                بله
                اونها واقعا لیزر هستند و نور با طیف فرکانسی پایینی منتشر میشه

نقش فرکانس رو با یک مثال براتون باز میکنم
                وقتی یک نوری دارید که فرکانس نداشته باشه= یک دریل دارید که مته آن در حال چرخش نیست
                مته دریل رو به دیوار فشار بدین...سوراخ نمیتونه بکنه ...
                اما وقتی یک نوری دارید که فرکانس داشته باشه= یک دریل دارید که مته آن در حال چرخش است
                مته دریل رو به دیوار فشار بدین...به راحتی سوراخ میتونه بکنه ...و هرچی سرعت چرخش دریل بیشتر باشه...عمل سوراخ کردن سریعتر انجام میشه

یک مثال دیگر.... LEDساده ای که با فرکانس 50هرتز در ثانیه درایو شده باشه چشمتون رو سریعتر خسته میکنه یا LED که با برق DC روشن شده باشه ؟

اون لیزر ها هم نور خطرناکی دارند و حتی باعث میشوند مویرگ های چشم پاره شوند.
                لیزر های CD و DVR از نوع رایتر... دارای کلاس های 1 , 2 , 3 هستند که قدرت اون رو نشون میدن
                کلاس 1 قدرت کمتر و 2 قدرت بیشتر و...
                حتی لیزر کلاس 2 DVD رایتر برمیدارند و با متمرکز کردن نور اون... یک لیزر حرارتی میسازند که قابلیت روشن کردن کبریت...ذوب کردن پلاستیک تازک و سوسوندن سطح چوب داره میسازند...
                حالا فرض کنید اگه به آن نگاه میکردین چه میشد !

موفق و پیروز باشید

\|/_\/_

دیدگاه

ای وای!!!یعنی چشمام استیگماته!!!
                  پس من زودتر میرم دکتر چشم پزشک....
                  دیگه پای اینترنت هم نمیشینم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X